CPCDISKXP: πρόβλημα εγγραφής δισκετών

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
γιατί κοντεύω να τρελαθώ , θα ήθελα την βοήθεια σας για το παρακάτω πρόβλημα

έχω έναν amstrad 6128 , στον οποιο σύνδεσα ένα 3.5 drive , το οποιο και δουλεύει μια χαρά , το πρόβλημα που έχω τώρα είναι στο γράψω δισκέτες από το pc , κατέβασα το cpcdiskxp , έκανα install και τον driver που χρειάζεται το floppy για να λειτουργήσει με το πρόγραμμα , όλα μια χαρά , τρέχω το πρόγραμμα και όταν πατάω να γράψω οποιοδήποτε image , γραφει μερικά sectors και αρκετά τα βγάζει error writing....

η πρώτη μου σκέψη ήταν ok , είναι χαλασμένη η δισκέτα....έχω αλλάξει 30 δισκέτες οι οποιες είμαι σίγουρος ότι δουλεύουν έτσι και αλλιώς γιατί στην amiga δουλεύουν μια χαρά (τις έκανα format στην amiga χωρίς error και έγραψα και παιχνίδια) , οποτε αποκλείουμε να έχουν πρόβλημα οι δισκέτες (είναι DD)...η επομενη σκέψη ήταν ότι μάλλον έχει πρόβλημα το floppy drive , δοκίμασα 5 διαφορερικά floppy , όλα κάνουν ακριβώς το ίδιο! , άλλαξα και καλωδιοταινία μήπως ήταν εκεί το πρόβλημα αλλα τίποτα...

επίσης δοκίμασα πολλά διαφορετικά image , μήπως και έφταιγαν κάποια image από games , αλλα όλα κάνουν το ίδιο...όλα πετάνε errors......

καμιά ιδέα?
 
Άλλο πρόγραμμα υπάρχει για να κάνεις την ίδια δουλειά?

Γιατί αφού δουλεύουν όλα τα άλλα και δεν υπάρχει πουθενά σφαλμα ή hardware failure τότε με το πρόγραμμα κάτι δεν πάει καλά!

(Μην κάνω όμως την έξυπνη γιατί δεν έχω δουλέψει κάτι τέτοιο, απλά πάω με βάση τη λογική) :)
 
δυστυχώς από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι άλλο για να γραφεις amstrad images
 
0raid είπε:
.... τρέχω το πρόγραμμα και όταν πατάω να γράψω οποιοδήποτε image , γραφει μερικά sectors και αρκετά τα βγάζει error writing....
To googlάρισες το error που σου βγάζει? Μήπως την έχει πατήσει και κανένας άλλος!

Προφανώς, κάτι από όλο το configuration του υπολογιστή σου έχει ασυμβατότητα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα! (εφόσον μιλάμε για υπολογιστή πάντα!)

Αν έχω καταλάβει καλά, και μιλάμε για υπολογιστή, τότε μήπως κάτι παίζει με το ίδιο το O/S? Μπορείς να δοκιμάσεις σε άλλο O/S?

(ομοίως άσχετη νο. 2! :D Proceed with caution! :D )

Btw, μήπως κάτι τέτοιο είναι το πρόβλημά σου? (ελπίζω να μην είσαι ο ίδιος! :D )
 
0raid είπε:
δυστυχώς από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι άλλο για να γραφεις amstrad images
Oχι υπαρχει..δες εδω http://simonowen.com/samdisk/#download και υπαρχει και για καθαρο dos(πρεπει να παω σπιτι για να σου πω)

ΕDIT:Τι windows εχεις?το cpcdiskxp το εχω δοκιμασει μονο σε xp
 
επανέρχομαι! μόλις δοκίμασα το samdisk , ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! , έχω windows 7 , από τι διάβασα στο επίσημο site του cpcdiskxp , λέει ότι η καινούργια έκδοση υποστηρίζει κανονικά windows 7 , δυστυχώς δεν έχω άλλο μηχάνημα desktop να δοκιμάσω με windows χρ....υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει το cpcdiskxp σε 7 και να δουλεύει? ώστε να αποκλείσουμε και το λειτουργικό? μετά μένει μονο να φταίει η motherboard που έχω και το τσιπάκι που φοράει για το floppy
 
να σε ρωτήσω...τις γράφεις σε εσωτερικο drive;;Αν όχι τότε να ξερεις ότι δεν γράφονται με τίποτα...δεν το βλέπει το π΄ρογραμμα το εξωτερικό

σε xp πάντως και 2000 που τα ειχα δοκιμάσει στην δουλειά έγραφε κανονικά
 
ναι σπύρο σε εσωτερικό drive , έχω δοκιμάσει 5 διαφορετικά drive.....

το πρόγραμμα βλέπει κανονικά το drive , όταν παω να γράψω εκει που μετράει τα 40 sectors , σκέψου ότι γραφει κανονικα 2-3 , μετά error , μετά γραφει 4-5 ακόμα κανονικα μετά πάλι error , οποτε από τα 40 τα 15-20 έχουν error και φυσικά όταν βάζω την δισκέτα στον amstrad βλέπω τα αρχεία , αλλα όταν παω να τρέξω το παιχνίδι μετά από λίγο πετάει error
 
Δυστυχως τα win 7 τα εχω μονο στο netbook,οποτε δεν μπορω να δοκιμασω γιατι δεν δουλευει σε external floppy..θα δοκιμασω ομως την νεα εκδοση του cpcdiskxp στα xp και θα σου πω..το προγραμματακι για dos ειναι το CPDwrite v1.03 που το βρισκεις εδω http://newton.sunderland.ac.uk/~specfreak/FD1/ αλλα δυστυχως λειτουργει μονο σε παλια pc (εγω το τρεχω απο ενα παλιο 486 laptop)

EDIT:Κατεβασα την τελευταια βερσιον και στα xp παιζει κανονικα..οταν κανεις φορματ τι γινεται?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
0raid είπε:
επανέρχομαι! μόλις δοκίμασα το samdisk , ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! , έχω windows 7 , από τι διάβασα στο επίσημο site του cpcdiskxp , λέει ότι η καινούργια έκδοση υποστηρίζει κανονικά windows 7 , δυστυχώς δεν έχω άλλο μηχάνημα desktop να δοκιμάσω με windows χρ....υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει το cpcdiskxp σε 7 και να δουλεύει? ώστε να αποκλείσουμε και το λειτουργικό? μετά μένει μονο να φταίει η motherboard που έχω και το τσιπάκι που φοράει για το floppy
Ασχετο από το ότι λενε ότι παίζει σε Windows 7, θελω να σου πω ενα παρόμοιο πρόβλημα που έχω εγώ. Στο δικό μου πισί της δουλειάς που τρεχει Windows 7 64bit, το πρόγραμμα Winimage που εχω για να φτιάχνω δισκέτες, βγάζει write error ΣΕ ΟΛΕΣ!!! Το φλόπι μου δουλεύει κανονικά γιατί γράφω αλλα πράγματα με απλό copy. Δεν ξερω αν είναι θεμα των 7 ή των 7 64bit. Τι αρχιτεκτονική είναι το δικό σου; Δοκίμασε να συνδέσεις το φλοπι σε καποιο αλλο πισί που να τρεχει XP και πες μας.
 
Aκριβως αυτο ηθελα να γραψω και γω.Δοκιμασε το σε ενα αλλο μηχανημα οχι 64bit.

Εχω πολλα προγραμματα που παρολο που υποστηριζουν 7αρια,τρεχουν μονο σε 32bit και οχι σε 64bit.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τελικά το πρόβλημα εντοπίστηκε.....motherboard......δοκίμασα σε ένα άλλο desktop με windows 7 αλλα πριν 3-4 χρόνια μηχάνημα και δουλεύει μια χαρά!

ισως οι καινούργιες motherboard έχουν πρόβλημα.......................ισως γιατι φοράνε άλλο ολοκληρωμένο για το floppy
 
Το κακό με το utility αυτο (και όλα τα παρόμοια εξειδικευμένα) είναι ότι θελει εγγενή ελεγκτη φλοπι, δεν παίζει δηλαδή με φλοπι συνδεδεμένο στο Καθολικό Σειριακό Λεωφορείο. Νομίζω ότι τελικά για τετοιες δουλειές χρειάζεται και ενα πισί 10ετίας στην άκρη.
 
ναι νομίζω αυτό είναι το καλύτερο ένα pc πριν καμια 10 χρονια είναι το ιδανικό για τέτοια προγράμματα και τέτοιες δουλειές!
 
Rygar είπε:
Το κακό με το utility αυτο (και όλα τα παρόμοια εξειδικευμένα) είναι ότι θελει εγγενή ελεγκτη φλοπι, δεν παίζει δηλαδή με φλοπι συνδεδεμένο στο Καθολικό Σειριακό Λεωφορείο. Νομίζω ότι τελικά για τετοιες δουλειές χρειάζεται και ενα πισί 10ετίας στην άκρη.
κάτι ξέρω που κρατώ μάχιμο ένα p4 στα 2400!
 
[Νεκρανάσταση mode on - Nα πω και γω κάπου τον πόνο μου :p ]

'Αντε και πες πως δεν έχεις μηχάνημα 10ετίας. Τί κάνεις? (οκ έχω αλλά βαριέμαι να το βγάλω και να το στήσω εκεί που ναι. Το παραδέχομαι.)

Ρωτάω γιατί το Σ/Κ έφαγα τα λυσσακά μου με το να φτιάξουμε (τελικά) το ένα από τα 2 χαλασμένα drives του δικού μου 6128 και της D@redevil και στο τέλος αφού φάγαμε φόλα πολλές φορές είπα να βάλουμε ένα 3,5 αντί του χαλασμένου drive.

Καλωδιοταινία για τη σύνδεση check

Διακόπτης για drive A ,B / side 1, 2 check

Drive λειτουργικό 3,5 check

Δισκέτες 3,5 λειτουργικές (φορμαρισμένες) check

Εξωτερική τροφοδοσία για το drive check

Κατεβάζω το cpcdiskxp και το τρέχω σε win 7 64bit. Τρώω απανωτά errors στην εγγραφή. Format πάλι τη δισκέτα. Πάμε πάλι από την αρχή. Error πάλι.

Ψάχνω στο νετ για πληροφορίες και βρίσκω πως η δισκέτες καλό είναι να φορμαριστούν ως 720k. Ααααααααα τέλεια. Πάμε σε cmd mode και φορματ με την εντολή (αφού κάλυψα με ταινία την δεξιά τρύπα της δισκέτας)

format a: /T:80 N:/9

Πάω πάλι στο cpcdiskxp και κάνω την εγγραφή. Ταραααααααααα! No errors! Πάμε να κάνουμε την τράμπα πάλι στο drive για να το δοκιμάσουμε στον amstrad.

Εντολές

|b

cat

Και η απογοήτευση

Drive B: disc missing

Retry, Ignore , Cancel

Τί μπορεί να φταίει? Και δω το motherboard? Είναι αρκετά παλιό όμως. Πάνω από 6ετία. BTW δοκίμασα αρκετά αρχεία μήπως και κάποια από αυτά είναι προβληματικά αλλά ούτε και κει είδα φως.

Υγ. Μένει να δοκιμάσω και το SAMdisk που τώρα διάβασα.

Υγ2. Και αφού δοκιμάσω τα πάντα... ντάξει θα στήσω τον ΜΜΧ μήπως δω το φως το αληθινό.
 
Δοκιμασες χωρίς το |b; :)
 
Nαταλι επισης πες μας:

Τι drive εχεις και τι δισκετες χρησιμοποιεις-πριν ενα χρονο δεν μπορουσα να φορμαρω ολοκαινουργιες,προσφατης παραγωγης δισκεττες σε 720Κ.Τελικα απο οτι φαινεται οι δισκετες τελευταιας παραγωγης ειναι τελειως αχρηστες για 720κ και τελικα εκανα την δουλεια μου με παλιοτερες μια χαρα...
 
Πίσω
Μπλουζα