Creepy Toys: Τρομακτικά ή άσχημα παιχνίδια και κούκλες

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
138
Λοιπον θα μοιραστώ μαζί σας την εξής σουρεάλ αναμνηση-

Μεσα 90'ς μένω στην Ανω Κυψέλη και απέναντι ζει παππούς ανάπηρος πολέμου χωρίς χέρι. Λοιπόν ο παππούς μένει σε μονοκατοικία με κήπο. Μεγάλος και ωραίος περιποιημένος κήπος με λεμονιές, νεραντζιες, φύκους και μουσμουλιές. Σε κάθε δέντρο υπήρχαν κρεμασμένα κουκλάκια με κομμένο το ένα χεράκι. Δεκάδες κουκλάκια να κρέμονται με χρωματιστά κορδελάκια. Μιλάμε για την απόλυτη installation-land art (εγκατάσταση σε χώρο) με στοιχεία από performance φτιαγμένη με το πάθος του ερασιτέχνη και την αρτιότητα του επαγγελματία. Πηγα ξανά πριν από μερικούς μήνες και έχει γίνει πολυκατοικία το σπιτάκι...Το μεταπτυχιακό μου είχε θέμα τα κατεστραμένα κτίρια και τα παρατημένα πράγματα και έχω μια πλούσια συλλογή από φώτος με κατεστραμένα παιχνίδια που θα ανεβάσω όταν βρω τρόπο να βάλω υδατογράφημα με τον μακ που έχω. Ας θυμηθούμε λοιπόν τα τρομακτικά παιχνίδια και τα μη παιδικά κουκλάκια! (π.χ. η Μπαρμπι σαδομαζοχίστρια από το thread "ήταν όλες τους κουκλάρες", η κούκλα του Τσάκι, κούκλες σε σεξι ποζες ακαταλληλες για παιδια, σπασμένα παιχνίδια κ.α.)
 
Κατεστραμένα παιχνίδια και κουκλες διαλυμενες επιτηδες;;;; :eek:

...Μπρρρρρ.... :cry: προσωπικα ουτε να τα σκεφτομαι θελω.... :cry: :cry: :cry:

Τα αποφευγω οπως ο διαολος τον αγιασμο.

:D
 
Χμ, για ποιο λόγο να είναι τρομακτικό ένα παιχνίδι? :wait2: Αν ο κατασκευαστής το είχε κάνει έτσι, δεν θα έπαιρνε έγκριση να κυκλοφορήσει και αν παρανόμως κυκλοφορούσε θα ξεσηκώνονταν οι γονείς και θα αποσυρόταν. Οπότε, μόνο ένα κατεστραμμένο παιχνίδι μπορεί να ήταν τρομακτικό στα μάτια ενός παιδιού. Εγώ προσωπικά δεν κακοποίησα ποτέ παιχνίδι μου. Σίγουρα υπήρξαν παιδιά που το έκαναν, φαντάζομαι όμως ότι δεν θα το έκαναν για να τα βλέπουν και να τρομάζουν, αλλά για να διασκεδάσουν με τον τρόπο τους... :xm:
 
Kαλα μιλαμε αυτο ειναι για σεναριο θριλερ!!! Κρεμασμενα κουκλακια με κομμενο χερι?

Μιλαμε οτι φτιαχνεις τρελο στορυ με αυτο το ερεθισμα! Μπρρρρρρρρ
 
Τα Mighty Max ήταν πολύ φρικιαστικά!!

3216613125_e6e0c737c8.jpg
 
Λοιπόν κορίτσια θα σας απογοητεύσω...Κι όμως δεν χρειάζεται να είναι κατεστραμμένο ένα παιχνίδι για να είναι τρομακτικό.Άσε Μικροκοσμούλα που κάποτε δεν υπήρχαν φορείς που να εγκρίνουν και να απορρίπτουν παιχνίδια.

Λοιπόν, το πιο τρομακτικό παιχνίδι που έχω δει είναι μια κούκλα στο σπίτι της γιαγιάς μου.Η γιαγιά μου, έχοντας 5 κόρες,τον μπαμπά μου και 10 εγγόνια, όλα κορίτσια, είχε ένα σπίτι-παιδότοπο! Αυτή η κούκλα αν υπολογίζω σωστά πρέπει να ήταν του '50-'55 και απ' ότι μου είχαν πει είχε μια εξωφρενική τιμή εκείνη την εποχή.

Ήταν ένα κλασσικό μωρό με ξανθά μαλλιά και γαλανά μάτια.Τα μάτια του όμως όχι μόνο ανοιγόκλειναν αλλά κινούνταν και κατά οριζόντια διεύθυνση ανάλογα με το προς τα που το έστρεφες.Μέχρι εδώ όλα καλά, αλλά όταν μετά από χρόνια ξεμαλλιάστηκε και ο μηχανισμός της χάλασε, όταν την άφηνες καθιστή τα μάτια της στρέφονταν αργά διαγώνια προς τα πάνω μέχρι που φαινόταν μόνο το λευκό των ματιών.Και σαν να μην έφτανε αυτό, το βινύλιο στο μουτράκι της είχε γίνει ένα πολύ-πολύ ανοιχτό πράσινο.

Όπως καταλαβαίνετε όλα τα θρίλερ με κούκλες ωχριούν μπροστά της! :p
 
Πω πω, Λωρα, αυτη η κουκλα μπορουσε και να χρησιμοποιηθει στο στυλ

"Φαε το φαγητο σου παιδι μου, μην σε στειλω να παιξεις με την κουκλα!!!"o_O




Dr_slump, το Mighty Max μοιαζει με το σπιτι της Polly Pochet σε στοιχειωμενη εκδοση!8) :D

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=147350&postcount=6

Κοιταχτε και αυτο το θρεντ για την Μαιμου με πιατινια!!! Αυτη κι αν ειναι τρομαχτικη βινταζ φατσα!!! Μπας σε καλο μας νυχτιατικα!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=10347
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασια είπε:
Πω πω, Λωρα, αυτη η κουκλα μπορουσε και να χρησιμοποιηθει στο στυλ "Φαε το φαγητο σου παιδι μου, μην σε στειλω να παιξεις με την κουκλα!!!"o_O


Χαχα, πράγματι!

Να φανταστείς, η γιαγιά μου την είχε κρυμμένη πάνω-πάνω στη ντουλάπα και την βλέπαμε σπάνια.Προσωπικά 2-3 φορές την έχω δει, αλλά μου έχει μείνει!Ο μόνος λόγος που δεν την είχε πετάξει ήταν το ποσό που είχε ξοδέψει γι' αυτήν.

Πάντως κάποια βράδια που κοιμόμουν εκεί με τις ξαδέλφες μου, όταν την θυμόμασταν δεν κλείναμε μάτι!

Το 2006 που πέθανε η γιαγιά μου, η ιστορική κούκλα πήγε στον νόμιμο κάτοχό της, μια θεία μου με την οποία δυστυχώς δεν διατηρούμε επαφές.Κρίμα που δεν είχα προνοήσει να την φωτογραφήσω για να μοιραστώ τη φρίκη μαζί σας! :p
 
Λώρα είπε:
αλλά όταν μετά από χρόνια ξεμαλλιάστηκε και ο μηχανισμός της χάλασε, όταν την άφηνες καθιστή τα μάτια της στρέφονταν αργά διαγώνια προς τα πάνω μέχρι που φαινόταν μόνο το λευκό των ματιών.Και σαν να μην έφτανε αυτό, το βινύλιο στο μουτράκι της είχε γίνει ένα πολύ-πολύ ανοιχτό πράσινο.
Κατεστραμμένο είναι η μία εκδοχή. Ασυντήρητο, είναι μια άλλη ;)

Πάντως πρέπει να είχε πολλή φάση αυτή η κούκλα!! Βινύλιο του 1950! Τι να κάνει κι αυτό? :p Εδώ της lyra του 1980 και άσπριζε!
 
Δεν ήθελα να σας τρομάξω αλλά θυμάμαι στα 80'ς και 70'ς διάφορα παιχνίδια που μόνο παιδικά δεν τα έλεγες. Αλλά και τώρα με την έγκριση των κατάλληλων φορέων κυκλοφορούν διάφορα ειδικά κάτι αγορίστικα κουκλάκια τύπου Άκτιον Μαν δεν είναι ακριβώς φιλικά! Δεν αναφέρομαι μόνο σε παιχνίδια με άμεσες αναφορές σε καταστάσεις τρόμου εννοώ επίσης και παιχνίδια "λάθος" τύπου κακές αντιγραφές γνωστών παιχνιδιών ή κακοφτιαγμένα. Ακόμα θυμάμαι την φρίκη μπροστά στην "Μόδα των μανεκέν" από την Ελ Γκρεκο που είχα δει σε φιλικό σπίτι. (η λατρεμένη εταιρία παρεπιπτώντος είχε διάφορα περίεργα προσωπικά ποτέ δεν συμπάθησα αυτό που έμοιαζε με τρολ και ήταν πολύ δημοφιλές). Αναφέρομαι επίσης σε παιχνίδια που διαλύοταν εύκολα (τυπου κινέζικα), ήταν κιτς (π.χ. οι Μπρατζ ή οι κούκλες Σπάιςγκερλς) ή σοκαριστικά πρωτότυπα- π.χ. θυμάμαι μια κουκλα-στριπερ που είχα δει στο Άμστερνταμ!
 
Ψάχνοντας μήπως βρω καμία παρόμοια να σας δείξω, κοιτάξτε πάνω σε τι έπεσα :cry:

Πείτε μου κι εσείς που ασχολείστε με κούκλες αν είναι δυνατόν να υπήρξε ποτέ έστω και συμπαθητικό αυτό το μωρό(ειδικά το πρασινομάτικο)...:nervous::precry2:

rolling%20eye%20dolls%204%20A.jpg
 
creepy toys-τρομακτικά ή άσχημα παιχνιδια και κουκλες

Η πιο άσχημη κούκλα που είχα δει ήταν η Πίπη η φακιδομύτη. Μας την είχε χαρίσει μια κυρία και με την αδερφή μου την πετάξαμε. Δεν αντέχαμε να τη βλέπουμε...Α,και το μανεκέν στο γκαράζ το πετάξαμε.Η μαμά μας τραβούσε τα μαλλιά της γιατί τις κούκλες μας τις προσέχαμε πάρα πολύ και της φαινόταν αδιανόητο πως πετάξαμε αυτές τις δύο. Μας εκδικήθηκε όμως και εαν κανείς ήθελε να μας κάνει κούκλα δώρο του έλεγε ότι να μη μας πάρει γιατί θα πάει στο γκαράζ.... :cry:
 
creepy toys-τρομακτικά ή άσχημα παιχνιδια και κουκλες

Η πιο άσχημη κούκλα που είχα δει ήταν η Πίπη η φακιδομύτη. Μας την είχε χαρίσει μια κυρία και με την αδερφή μου την πετάξαμε. Δεν αντέχαμε να τη βλέπουμε...Α,και το μανεκέν στο γκαράζ το πετάξαμε.Η μαμά μας τραβούσε τα μαλλιά της γιατί τις κούκλες μας τις προσέχαμε πάρα πολύ και της φαινόταν αδιανόητο πως πετάξαμε αυτές τις δύο. Μας εκδικήθηκε όμως και εαν κανείς ήθελε να μας κάνει κούκλα δώρο του έλεγε ότι να μη μας πάρει γιατί θα πάει στο γκαράζ.... :cry:

Υ.Γ. Λώρα σκιάχτηκα με αυτά τα δύο μωρά!!!Μπρρρρρρρρρρρρ
 
Αμαν...αυτο το πρασινοματικο ετσι οπως με κοιταει μεσα απο το μονιτορ ειναι πραγματικα ανατριχιαστικο!!!! Και εχει και πρασινωπο δερμα...σαν μπαγιατικο ψαρι ειναι! :eek:

Οντως βρε παιδια...πολλοι ασχετοι αποφασισαν να φτιαξουν παιχνιδια χωρις το ελαχιστο γουστο και την αισθητικη!!! :xm:

Για την Μοδα Μανεκεν και τις συνεπειες της στην παιδικη ψυχολογια εχουμε και αποκλειστικο θρεντ απο την MytinyWorld μας, της οποιας την καημενουλα την κουκλα την καταθαψαμε τοτε #) :( . Συγχωρα μας φιλεναδα!!! :flower:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12143

Η μαμα σας, Ραπουνζελ μου, μαλλον εψαχνε προφαση να σωσει το σπιτι απο την επελαση των κουκλων!!! :D :D Αλλα δεν τα καταφερε!!! :D :D:D
 
Καταρχας, αναρωτιεμαι τι ετρεχε με αυτον οτν παππου που κρεμαγε τις κουκλες. Ποτε κανενας δεν τον ρωτησε; Δεν εμαθες κατι παραπανω για κεινον;; :(

Στο θεμα μας: Μικρος γενικοτερα ειχα ενα προβλημα με τα αγαλματα. Οι κουκλες μου εφερναν ενα παρομοιο αποτελεσμα. Οσο κι αν προσπαθουν να ειναι χαριτωμενες, για μενα δεν το πετυχαιναν. Απο τη Μπιμπι-μπο μέχρι τις κουκλες-μωρα. Αηδιαζα μαζι τους, με το πλαστικο, το ψευτικο μαλλι, το νεκρο τους βλεμμα, και τις σιχαινομουν (σορρυ κοριτσια).

Βρηκα αυτη τη φωτο προσφατα. Παροτι δεν εχει κατι συγκεκριμενα τρομαχτικο μου δημιουργει το εφφε που ενιωθα απο παντα, και πιστευω να το νιωθετε κι εσεις (μπρρρρρρρρ)

23574_10150144072960710_536415709_11707912_996134_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααα! :) Μαλλον δεν εχεις το μητρικο ενστικτο! :D

Καλε, ειναι πολυ γλυκουλι αυτο το μωρακι!!! :p

Καμια σχεση με εκεινο το πρασινοματικο/πρασινοδερμικο!

Οντως ο παππους εκεινος με τις αχερες κουκλες...μηπως ειχε μπλεξει με τιποτα παραθρησκευτικες οργανωσεις;8)
 
creepy toys-τρομακτικά ή άσχημα παιχνιδια και κουκλες

Rakeesh κι εμένα συμπαθέστατο μου φαίνεται το μωρό!

Αυτός ο παππούς πως μπόρεσε να το κάνει αυτό; Εύχομαι εκεί που έχει πάει να είναι περιτριγυρισμένος από χιλιάδες κούκλες και τον αγκαλιάζουν και να τον γεμίζουν κοκκινάδια! Αυτό να ναι το μαρτύριο του... :heartcloud:

Λατρεμένη λες η μαμά μας να το έκανε για αυτό;Δεν το είχα σκεφτεί...μμμμμμμμμμμ
 
Δεν έμαθα ποτέ τίποτα για τον παππού, τον έβλεπα απλώς να φροντίζει (με ένα χέρι!) τον κήπο πολύ νωρίς το πρωί. Εμοιαζε πολύ ήρεμος και δεν δημιουργούσε προβλήματα-από την γειτονιά το μονο που είχα μάθει ήταν πως ήταν ανάπηρος πολέμου. Με το δεδομένο πως το σπίτι του έγινε πολυκατοικία (άρα καποιοι τον κληρονόμησαν και το έδωσαν αντιπαροχή) υποπτευομαι πως έβλεπε τις κουκλες ως σύμβολο της ανθρώπινης παρουσίας που του έλειπε και τις ακρωτηρίαζε για να τις κάνει πιο "δικές του" σαν υποκατάστατα των παιδιών. Δεν του μίλησα ποτέ γιατί ενώ πάντα με εντυπωσίαζε το παράξενο ως παρατηρητής πάντα φοβόμουν το μπλέξιμο.Τώρα πάλι δεν είμαι ψυχολόγος μπορεί όντως να έκανε διάφορα φρικιαστικά... Όσο για τις κούκλες και ο άντρας μου τρομάζει είναι αποφασισμένος-προς αντίρρηση δική μου- να μεγαλώσει την δυο μηνών κόρη μας με ξύλινα οικολογικά παιχνίδια και επιτραπέζια τύπου σκραμπλ-άντε και πλέιμομπιλ. Τις πήρε διάφορα από unisef (χαριτωμένα ομολογουμένως!) ενώ εγώ πήρα μια κουκλίτσα Sarah Kay πάνινη και ένα αρκουδάκι-κοριτσάκι. Και εμένα το δευτερο μωρό μου φαίνεται ως και γλυκούλι το πράσινο είναι όντως φρικαλέο! Τι άλλα θυμάστε?Ξέρει κανείς πως λέγοταν το El Greco τρολ-κακό ξωτικό?
 
Παρακαλώ να επέμβει ένας mod και να "κόψει" τις φωτό με τη στοιχειωμένη κούκλα της Λώρα !!! :p

Eχω αγριέψει λέμε ! Spoooooky !!!! :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα