CRT TV 20" : Απ' τα σκουπίδια...στα ρετρό παιχνίδια!

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
164
Έχουν δίκιο οι παλιοί που λένε ότι η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται! Έτσι σκέφτηκα κι εγώ, αντικρίζοντας δίπλα από τον κάδο των σκουπιδιών μια 20άρα Grundig T51-640 OIRT του '94. Την πείρα σπίτι να την δοκιμάσω κι αφού είδα ότι λειτουργεί, την καθαρίζω, αγοράζω ένα τηλεκοντρόλ, και ξεκινάω δοκιμές. Η αγωνία μου ήταν αν η SCART input υποστήριζε RGB. Άλλωστε για την Amiga την μάζεψα. Για να μην τα πολυλογώ, τη σύνδεσα με την A1200 και το αποτέλεσμα....απλά θεικό! Απίστευτη εικόνα, χωρίς ίχνος θορύβου, ρετρό όμορφα χρώματα και ήχος καθαρός. Την διαφορά κάνει το σχήμα της οθόνης που είναι υπερβολικά κυρτό.Απλά κατάλαβα ότι βρήκα την καταλληλότερη tv για retro gaming!

Προβολή συνημμένου 61202Προβολή συνημμένου 61203

Μετά την RGB σειρά είχαν τα σήματα s-video και RF. Με s-video σύνδεσα ένα Famiclon, το SNES και ένα handled gadget (zeus cyber arcade tv). Με RF σύνδεσα το Atari2600Jr και το MegaDrive.

Με εξαίρεση το atari που δικαιολογημένα δεν είχε και το καλύτερο σήμα (πολύς θόρυβος), η εικόνα τα έσπαγε, ειδικά στο s-video. Άλλα και το MegaDrive δεν τα πήγε κι άσχημα με το RF.

Κύριοι πήγα να πετάξω τα σκουπίδια και γύρισα με retro TV, για retro gaming. Η A1200HD και ο CPC6128 πλέον θα παρελαύνουν στο δωμάτιο ακλόνητα!

Προβολή συνημμένου 61204Προβολή συνημμένου 61205Προβολή συνημμένου 61206Προβολή συνημμένου 61207

Υ.Γ: Ήθελα σαν τρελός να βάλω και τον 6128 αλλά το scart cable μου το χάλασα για κάποιο λόγο. Ευκαιρία να το ξαναφτιάξω πιο σωστά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο φιλε παντα τετοια σε ευχομαι.
 
Καλοπαικτη gremlinako!Aσε εγω ειχα βρει προ ημερων μια sony 14" 3 system και μια 20" Philips αλλα δυστυχως δεν πηρα καμμια γιατι αν τις εβλεπε η mother θα ετρωγα εξωση :frypan: !Παντως αρχιζω να συμπαθω την digea αφου εξ αιτιας της κυκλοφορει πoλυ πραμα! :diablotin:
 
αυτα ειναι.. παντα τυχερος να εισαι φιλε μου
 
Εντάξει βρε παιδιά, δε ζηλεύω!

Δεν είναι και τόσο δυσεύρετη!

Σπίτι έχω τουλάχιστον 4, ενώ μια κοσμεί τον κήπο μου!

(με την ευκαιρία θα τη βάλω αύριο μέσα γιατί αναμένεται βροχή)

Sent from my 4s using Tapatalk
 
Καλησπέρα παιδιά, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τηλεκοντρολ για μια Grundig T51-640 OIRT?

Thanks!!

Γιάννης - Αθήνα

[edit] ioannisbalis gmail com
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω μια 48 προβολική ήδη μαζί με 29 σαμπ λορενζ στο εξοχικό....

ο χώρος να τα στήσω όπως πρέπει λειπει
 
ibalis είπε:
Καλησπέρα παιδιά, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τηλεκοντρολ για μια Grundig T51-640 OIRT?
Thanks!!

Γιάννης - Αθήνα

[edit] ioannisbalis gmail com
Γιαννη καλως ηλθες!Για την τηλεοραση που θες μπορεις να βρεις τηλεχειριστηρια στην αγορα.Θα σου προτεινα αυτο εδω που προγραμματιζεται μεσω USB και εχει πολυ καλη τιμη.Τωρα εαν θες να βρεις το original τοτε μονο ebay..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοριζικη και καλοπαιχτη (αν και με μεγαλη καθυστερηση #) )gremlinako!!! :thumbup:

angel_grig είπε:
...μια sony 14" 3 system...
Εχω μια ιδια για τα Mega Drive & Master System. :D

Γρηγορη...επειδη βλεπω οτι με ενα ποστ ακομα φτανεις το 1.000αρικο....εδω εισαι!! :wink:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Γιαννη καλως ηλθες!Για την τηλεοραση που θες μπορεις να βρεις τηλεχειριστηρια στην αγορα.Θα σου προτεινα αυτο εδω που προγραμματιζεται μεσω USB και εχει πολυ καλη τιμη.Τωρα εαν θες να βρεις το original τοτε μονο ebay..
Ευχαριστώ πολύ!
 
Έχω και εγώ ένα zx-spectrum που αγόρασα από το ιντερνετ. Οι τηλεοράσεις παλαιού τύπου, γιατί είναι καλύτερες από τις επίπεδες;
 
seleukos36 είπε:
Έχω και εγώ ένα zx-spectrum που αγόρασα από το ιντερνετ. Οι τηλεοράσεις παλαιού τύπου, γιατί είναι καλύτερες από τις επίπεδες;
Είναι σίγουρα καλύτερες όταν θες να συνδέσεις μία παλιά κονσόλα ή όποιο μηχάνημα έχει SD ανάλυση γιατί "ταιριάζει" ας το πούμε έτσι καλύτερα η εικόνα. Αλλά για μένα είναι καλύτερες γενικά για video games. Δεν έχει το πρόβλημα με την θολούρα των LCD όταν υπάρχει κίνηση (τα πάντα είναι το ίδιο καθαρά όσο όταν είναι στατικά) και δεν υπάρχει input lag. Τα CRT PC monitors υποστηρίζουν επίσης πολλά περισσότερα hertz. Ειδικά για fast paced παιχνίδια είναι σχεδόν μονόδρομος. Μάλιστα υπήρχε και ένα άρθρο που μίλαγε για κάποιους που κουβαλούσαν μαζί τους CRT οθόνες σε διαγωνισμό Quake 3 που έγινε πρόσφατα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εννοείς seleukos36?
 
seleukos36 είπε:
Έχω και εγώ ένα zx-spectrum που αγόρασα από το ιντερνετ. Οι τηλεοράσεις παλαιού τύπου, γιατί είναι καλύτερες από τις επίπεδες;
στην περίπτωση μας απλά προσφέρουν καλύτερη συμβατότητα με τα ρετρό μηχανήματα αφού οι σύγχρονες τηλεοράσεις με τις υπεραναλύσεις προκαλούν πιξελιασματα που αφαιρούν από την ρετρό αίσθηση!

Όπως και να το κάνουμε στις παλαιότερες τηλεοράσεις τα μηχανήματα μας βρίσκονται στο στοιχείο τους!
 
Συμφωνώ ακριβώς με τον Σπύρος. π

Παλιά μηχανάκια με παλιές τηλεοράσεις. Τα μηχανάκια σχεδιάστηκαν στα στανταρτ των crt και εκεί αποδίδουν καλύτερα.
 
Πίσω
Μπλουζα