CRT VS LCD/LED για την υγεια των ματιων

milntov

Retro Member
Joined
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.526
Αντιδράσεις
1.419
Τελικα με αυτα που διαβαζω μου φαινεται οτι οι crt οθονες ειναι καλυτερες για την υγεια των ματιων.Οι crt ηταν για δεκαετιες στην αγορα και κατι παρομοιο για τα ματια δεν ειχα διαβασει ποτε. Εκει που νομιζεις οτι η συγχρονες οθονες ειναι ασφαλεις για τα ματια τελικα μην στραβωθουμε στο τελος με αυτες. Το μπλε φως που βγαινει απο αυτες τις οθονες απ οτι διαβαζω μπορει να προκαλεσει εκφυλισμο ωχρας κηλίδας (ωχροπαθεια) Και συμφωνα με τα παρακατω ισως προκαλουν ανεπανόρθωτη βλάβη στην όραση μειώνοντας τη διάρκεια ζωής των φωτοϋποδοχέων, των πολύτιμων φωτοευαίσθητων κυττάρων των ματιών μας.


 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν είμαι γιατρός, ούτε καν οπτικός, αλλά όταν κάτσω να παίξω σε μια μεγάλη crt σε λιγότερο από ένα λεπτό, τσούζουν τα μάτια μου. Πράγμα που δεν συμβαίνει όσες ίντσες και είναι μια led οθόνη.
 
Τελικα με αυτα που διαβαζω μου φαινεται οτι οι crt οθονες ειναι καλυτερες για την υγεια των ματιων.Οι crt ηταν για δεκαετιες στην αγορα και κατι παρομοιο για τα ματια δεν ειχα διαβασει ποτε. Εκει που νομιζεις οτι η συγχρονες οθονες ειναι ασφαλεις για τα ματια τελικα μην στραβωθουμε στο τελος με αυτες. Το μπλε φως που βγαινει απο αυτες τις οθονες απ οτι διαβαζω μπορει να προκαλεσει εκφυλισμο ωχρας κηλίδας (ωχροπαθεια) Και συμφωνα με τα παρακατω ισως προκαλουν ανεπανόρθωτη βλάβη στην όραση μειώνοντας τη διάρκεια ζωής των φωτοϋποδοχέων, των πολύτιμων φωτοευαίσθητων κυττάρων των ματιών μας.


Αδερφε μπορει απο της 100 λεξεις που γραφεις οι 99 να ειναι CRT και ποσες καλες ειναι και ποσα καλα δειχνουν τα γραφικα απο της παλιες κονσολες σαυτες κλπ κλπ και πολυ καλα κανεις βεβαια αλλα πραγματικα μην ανοιγεις τετοια θεματα γιατι θα μας πεσουν και οι τριχες απο τα φρυδια.Ουτε μια στο δισεκατομμυριο δεν ισχυει αυτο και ενοειται πως LED και αλλες συγχρονες οθονες ειναι ποιο ξεκουραστες και γενικα πιο υγιεις για τα ματια σε σχεση με της CRT.Μας εβγαιναν τα ματια εξω με της CRT τοσες ωρες που παιζαμε ολα τα χρονια της ζωης μας ευτυχως που προχωρησε η τεχνολογια και σωσαμε τα ματια μας oσοι μπορεσαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ είχα μικρός ένα Amstrad 6128 έγχρωμο, σε ηλικία 12 ετών. Εννοείται έπαιζα όλη μέρα, μετά από ένα διάστημα πήγα οφθαλμίατρο
 
Αδερφε μπορει απο της 100 λεξεις που γραφεις οι 99 να ειναι CRT και ποσες καλες ειναι και ποσα καλα δειχνουν τα γραφικα απο της παλιες κονσολες σαυτες κλπ κλπ και πολυ καλα κανεις βεβαια

Crt 99 στις 100 λεξεις..:oops:Tερμα τωρα!!! :( Δεν ξαναγραφω για crt gaming...Παντως απο το να μην εγραφα ποστς εστω και αυτα που εγραψα στο crt gaming και εγω πιστευω καλα εκανα και εγραψα καποια ποστ και με φωτογραφιες για το θεμα.Tα ρετρο παιχνιδια ειναι εικονα με χρωμα και κινηση και τουλαχιστον για εμενα οσο πιο καλυτερη ρετρο εικονα εχω θα ευχαριστηθω καλυτερα και το παιχνιδι.Τωρα απο εκει και περα αν δεν αρεσουν στο forum τα ποστς που εγραψα για το retro gaming στις οθονες των crt με τις φωτογραφιες για τις αναλυσεις των crt στα ρετρο εννοειται ας τα σβησουν.

αλλα πραγματικα μην ανοιγεις τετοια θεματα γιατι θα μας πεσουν και οι τριχες απο τα φρυδια.Ουτε μια στο δισεκατομμυριο δεν ισχυει αυτο και ενοειται πως LED και αλλες συγχρονες οθονες ειναι ποιο ξεκουραστες και γενικα πιο υγιεις για τα ματια σε σχεση με της CRT.Μας εβγαιναν τα ματια εξω με της CRT τοσες ωρες που παιζαμε ολα τα χρονια της ζωης μας ευτυχως που προχωρησε η τεχνολογια και σωσαμε τα ματια μας.

Τωρα εδω ειναι για να γραφτουν πληροφορειες για την υγεια των ματιων και για τις 2 τεχνολογιες για αυτο τον λογο εβαλα το vs.Δεν σημαινει δηλαδη οτι η crt ηταν καλυτερες.Εννοειται πως οι crt τηλεορασεις ηταν για θεαση απο αποσταση και οχι απο πολυ κοντα.Για κοντινη αποσταση υπηρχαν τα crt monitors και με περισσοτερα hz.Οσο ποιοτικοτερο ηταν το monitor τοσο πιο ξεκουραστο ηταν και στα ματια.Τουλαχιστον εγω ειχα ενα καλο crt monitor της philips και δεν ειχα καποιο θεμα με κουραση στα ματια σε κοντινη αποσταση.

Και μιλαμε για την σωστη χρηση στις συγκεκριμενες τεχνολογιες.Δηλαδη με την σωστη χρηση πια τεχνολογια ειναι πιο επικινδυνη για τα ματια...Τωρα αν ενας βλεπει τηλεοραση 20 ωρες την ημερα απο πολυ κοντα η αν εχεις σκοταδι στον χωρο κλπ κλπ λογικο ειναι να τον ενοχλουν τα ματια ακομα και με την οθονη της lcd.

Τωρα αν καποιος ξερει περισσοτερα για το μπλε φως των led και αν ειναι λιγοτερο επικινδυνο απο την τεχνολογια crt ας γραψει.
 
Crt 99 στις 100 λεξεις..:oops:Tερμα τωρα!!! :( Δεν ξαναγραφω για crt gaming...Παντως απο το να μην εγραφα ποστς εστω και αυτα που εγραψα στο crt gaming και εγω πιστευω καλα εκανα και εγραψα καποια ποστ και με φωτογραφιες για το θεμα.Tα ρετρο παιχνιδια ειναι εικονα με χρωμα και κινηση και τουλαχιστον για εμενα οσο πιο καλυτερη ρετρο εικονα εχω θα ευχαριστηθω καλυτερα και το παιχνιδι.Τωρα απο εκει και περα αν δεν αρεσουν στο forum τα ποστς που εγραψα για το retro gaming στις οθονες των crt με τις φωτογραφιες για τις αναλυσεις των crt στα ρετρο εννοειται ας τα σβησουν.

Ρε για πλακα το εγραψα αυτο επειδη σε καθε μηνυμα σου σχεδον λες για της CRT και ποσο καλες ειναι κλπ δεν το ειπα για κακο λογο η εκανα παραπονο πως ειναι κουραστικα τα post σου.Eγω γουσταρω της διαφορες πληροφοριες που βαζεις κατα καιρους για της CRT κλπ μαρεσει να τα διαβαζω.
 
Α οκ φιλε metalcandyman.To θεμα ειναι να υπαρχουν χρησιμες πληροφορειες για το forum.Kαι το συγκεκριμενο θεμα το ανοιξα γιατι μου φανηκε πολυ παραξενο αυτο που διαβασα για το μπλε φως των led τηλεορασεων.Μου εκανε εντυπωση.Αλλα αν ειναι ακυρο η υπερβολικο το θεμα τοτε θα το σβησω.
 
Δεν υπαρχουν ακυρα η υπερβολικα θεματα φιλος οτι γουσταρει ο καθενας ανοιγει απλα σκεψου και συ με το μυαλο σου ειναι δυνατον μια τεχνολογια παλια οπως οι CRT να ειναι καλυτερη για τα ματια σε σχεση με οθονες νεοτερης τεχνολογιας.Εγω το αποκλειω εντελως παντως.Για της παλιες κονσολες τα arcades κλπ δεν το συζηταμαι καν φυσικα γιατι ενοειται πως οι CRT ειναι καλυτερες ομως αυτο ειναι αλλο θεμα.
 
οι παλιές οθόνες CRT είχαν τεράστια ακτινοβολία, αυτό το ξέρουν και οι πέτρες. Και ειδικά κάτι φτηνομονιτορ κορεάτικα και ταιβανεζικα δεκαετίας 80 ήταν σαν να βγάζεις 2 ακτινογραφίες την μέρα
 
Ρωτησα και στο retrocity greece αν ειναι καλυτερα για την υγεια των ματιων στις led η στις crt οθονες και ενας που το εχει ψαξει το θεμα μου εδωσε την παρακατω απαντηση.

[ Kαμία δεν είναι τέλεια. Οι led είναι τελείως flicker-free. Μειονέκτημα της CRT η κατανάλωση, το τρεμόπαιγμα, ο στατικός ηλεκτρισμός, η υψηλή τάση στο πίσω μέρος και η ξηροφθαλμία λόγω εκπομπής φωτός. Το τελευταίο λύθηκε από τη νεότερη τεχνολογία (π.χ. trinitron), καθώς και με τη χρήση κρυστάλλινων φίλτρων με γείωση (ακριβά). Οι led έχουν όλα τα προηγούμενα μειονεκτήματα σαν πλεονεκτήματα αλλά προκαλούν ωχροπάθεια! Για το λόγο αυτό έχουν βγάλει στο εμπόριο και ειδικά γυαλιά και φίλτρα που καλύπτουν όλη την οθόνη. Η βλάβη στα μάτια είναι μικρότερη στις παλιότερες οθόνες TFT συγκριτικά με τις led. Όλα αυτά δεν είναι βγαλμένα από το μυαλό μου αλλά μετά από μπόλικο ψάξιμο. Από την ώρα που παίζονται, όμως, τεράστια οικονομικά συμφέροντα, μην περιμένεις ποτέ να σου πουν την αλήθεια. Δεν ζούμε σε αγγελικά πλασμένο κόσμο, τουναντίον! ]

Μιας και δεν ηξερα τι ακριβως παιζει και αυτα που διαβασα στο παρακατω ποστ και τις πληροφορεις που βρηκα ειπα να ανοιξω το θεμα στο retromaniax μηπως και εχουν ασχοληθει και αλλοι με το συγκεκριμενο θεμα.

[ Το μόνο που καταφέρνουν οι led οθόνες είναι να σε στραβώνουν με το blue light. Αποδεδειγμένα προκαλεί εκφυλισμό ωχράς κηλίδας (ωχροπάθεια) και μόνο στις ΗΠΑ περιέχονται προειδοποιήσεις. Σαν τις CRT οθόνες δεν υπάρχουν, κακά τα ψέματα. ]

Εχω κανει την ερωτηση εκει που λεει σχολια.Δεξι κλικ στα σχολια.

 
Οτι και να λενε οποιος και να το λεει εγω φιλος το μονο πραγμα που εμπιστευομαι ειναι τα ματια μου και τιποτα αλλο οπως γινετε δηλαδη και με τα reviews παιχνιδιων.Δεν διαβαζω κανενα review δεν με νοιαζει η γνωμη κανενος απο τους και καλα ειδικους που δεν ξερουν την τυφλα τους και εχουν θαψει χιλιαδες αξιολογα παιχνιδια.Αν το παιξω και μαρεσει και το γουσταρω και ο θεος ο ιδιος να γραψει review και να πει πως δεν αξιζει εγω προσωπικα δεν θα δωσω καμια σημασια.Ετσι και με της οθονες ολα τα χρονια που επαιζα σε CRT τα ματια μου γινοταν σαν του κομη δρακουλα και οταν τελειωνα μετα απο ωρες το παιχνιδι εβλεπα αστερακια μεχρι να συνηθισουν ξανα τα ματια μου.Με της TFT,LCD κλπ εσωσα τα ματια μου και ενα παραπανω εγω που παιζω κυριως πολυ αργα το βραδυ ξημερωματα για την ακριβεια.Δεν λεω πως οι LCD κλπ ειναι οτι καλυτερο και ενα απο τα θαυματα του κοσμου αλλα οπως ειπε και ο Shinobi ποιο πανω αρκετες ακτινογραφιες βγαλαμε ολα τα χρονια μας δεν χρειαζομαστε αλλες :p :p :p :p
 
Τωρα στο θεμα της ακτινοβολιας τι επιπτωσεις ειχε στον ανθρωπο στα χρονια που ειχαμε ακτινοβολιες απο τις τηλεορασεις crt δεν το γνωριζω.Ουτε γιατι ειχαν επιτρεψει να κυκλοφορησουν στην αγορα οι crt τηλεορασεις εφοσον ειχαν τοσο υψηλα επιπεδα ακτινοβολιας δεν ξερω.Ισως εξαρταται και το ειδος της ακτινοβολιας.

Οπως και να εχει οι crt εξαφανιστηκαν και εν ετη 2020 ξεμπερδεψαμε εντελως απο τις ακτινοβολιες των crt. :)
 
Η CRT έβγαζε ακτινοβολία από το λέιζερ που βομβαρδίζει τον φώσφορο, την ίδια ακτινοβολία που δέχεσαι όταν κάνεις ακτινογραφία (ακτίνες Χ). Αν έπαιζες 1 ώρα την μέρα δεν είχες θέμα, αν έπαιζες 10 ώρες είχες. Επίσης τα coils που έχει το μόνιτορ βγάζουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.
 
Η CRT έβγαζε ακτινοβολία από το λέιζερ που βομβαρδίζει τον φώσφορο, την ίδια ακτινοβολία που δέχεσαι όταν κάνεις ακτινογραφία (ακτίνες Χ). Αν έπαιζες 1 ώρα την μέρα δεν είχες θέμα, αν έπαιζες 10 ώρες είχες. Επίσης τα coils που έχει το μόνιτορ βγάζουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.
Μην το επαναλάβεις δυνατά αυτό, θα σε πάρουν στο ψιλό.
Οι καθοδικές ακτίνες και οι ακτίνες Χ ειναι
2 τελείως διαφορετικά πράματα.
Production :-
Cathode rays :- cathode rays are produced in cathode ray tubes ,when evacuated glass tubes are fitted with electrodes and these electrodes are subjected to high potential electron starts to flow from the cathode toward the anode creating a dim flourscence in the tube ,these electrons which move from cathode to anode forms the cathode rays
main-qimg-0b5d53f3e0de0ccbdbdc7f65631f918d.webp

X-rays :- x-rays are produced whenever high energy electron strike the surface of a hard metal like that of tungsten .
main-qimg-e252bd9f46aac8fde79912a4f86abfaa.webp

Cause of emmision:-
Cathode rays:- ionisation of cathode .
X-rays :- nuclear origin .
Constituent Particles :-
Cathode rays :- electrons
X-rays:- high energy photons.
Discovery:-
Cathode rays:- Johann Hittrof (1869).(yes it was not J.J Thomson who discovered them )
X-rays:- Wilhelm Roentgen (1895).
Uses :-
Cathode rays :- they found application in old television tubes .
X-rays:-
  1. X-rays crystallography
  2. Medical use
  3. X-ray astronomy
 
Ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια περνουμε και απο τον ηλιο.Το θεμα ειναι αν υπηρχε στις crt τηλεορασεις προστασια απο την βλαβερη ακτινοβολια.

Στις οδηγιες χρησεως που υπηρχαν στην συσκευασια των crt τηλεορασεων οπου υπηρχαν και παρατηρησεις οτι η ακτινοβολια ειναι ασφαλης δηλαδη επαρκως φιλτραρισμενη...ξερει κανενας αν εγραφαν ψευδεις πληροφοριες??Ειχαν γινει καταγγελιες οτι αυτα που εγραφαν στα manuals των crt τηλεορασεων σχετικα με την επαρκως φιλτραρισμενη ακτινοβολια ηταν ψευδεις??η υπηρχε στ αληθεια επαρκης προστασια απο την ακτινοβολια??Δεν ξερω και τι να πιστεψω.

Στην επιπεδη crt tv samsung που εχω γραφει οτι εχει προστασια απο x ray στο service menu.Δεν εχω ομως το manual για να δω αν γραφει οτι η ακτινοβολια ειναι επαρκως φιλτραρισμενη.

Εχω κρατησει ομως το manual απο την crt tv που ειχαμε πολυ παλια στο σπιτι.Προκειται για την crt nordmende που ειχαμε αγορασει το 1989.Εψαξα να δω τι γραφει για την ακτινοβολια.Παρακατω εχω και φωτο που γραφει στο manual συμαντικη παρατηρηση οτι η ακτινοβολια ειναι επαρκως φιλτραρισμενη.

Η τηλεοραση που ειχαμε και η παρατηρηση για την επαρκως φιλτραρισμενη ακτινοβολια.

1.JPG

2.JPG
 
Μην το επαναλάβεις δυνατά αυτό, θα σε πάρουν στο ψιλό.
Οι καθοδικές ακτίνες και οι ακτίνες Χ ειναι
2 τελείως διαφορετικά πράματα.
Στο ψιλό δεν πρόκειται να με πάρει κανένας γιατί ειναι ίδιου τύπου ακτινοβολία, σε μικρές δόσεις στην CRT.
 
Ίδιου τύπου ακτινοβολία δεν είναι. Οι καθοδικές ακτίνες είναι ηλεκτρόνια, όχι ΗΜ ακτινοβολία, πολύ λιγότερο laser.

Όμως ένα ηλεκτρόνιο που επιταχύνεται μεταξύ μεταξύ σημείων με διαφορά 28kV αποκτά ενέργεια 28keV, υπεραρκετή για να παραγάγει ακτίνες Χ όταν κουτουλήσει σε άτομο. Ας πούμε η μετάβαση La στον χρυσό παράγει ακτίνες Χ με ενέργεια 9,712 keV οπότε αρκεί βομβαρδισμός με ηλεκτρόνια τόσης ή περισσότερης ενέργειας. Εκεί βασίζεται, για παράδειγμα, η μέθοδος EDS (Energy Dispersive x-ray Spectroscopy) που χρησιμοποιείται για ποιοτική και ημιποσοτική ανάλυση σε ηλεκτρονικά μικροσκόπια (έχουμε στη δουλειά και το χρησιμοποιώ συχνά).

Αυτά λοιπόν που έγραφε το manual για φιλτράρισμα έχουν νόημα (το αν έλεγε αλήθεια είναι άλλη ιστορία).
 
είχα διαβάσει ένα άρθρο επί του θέματος στο γερμανικό περιοδικό GEO και έλεγε ότι το μπροστινό κομμάτι του καθοδικού σωλήνα είναι θωρακισμένο με στρόντιο (δηλ. έχουν προσθέσει στρόντιο μέσα στο γυαλί) για να είναι διάφανο επειδή είναι η οθόνη.Στο υπόλοιπο μόλυβδο. Δηλ. μέσα στο γυαλί έχει μόλυβδο, στις πλευρές και πίσω. Αυτό κάνει ουσιαστικά αδύνατο να ανακυκλωθεί το γυαλί, ποιός θέλει γυαλί με μολύβι ή στρόντιο μέσα. ακόμη και στην εποχή των CRT δεν το ανακυκλώναν λόγω φθορών κλπ. προσοχή στο κίλο γράφεται με μικρό k (kV) το μεγάλο Κ σημαίνει κέλβιν.μάλιστα κάποιος είχε βρει έναν τρόπο να ξεχωρίσει το μπροστινό γυαλί (με το στρόντιο) από το υπόλοιπο (με το μολύβι) χωρίς να σπάσουν όλα, αλλά ποιό το όφελος;μόνο να φτιάξουν θωρακισμένα τζάμια στα ακτινολογικά των νοσοκομείων αλλά και πάλι;
 
Πίσω
Μπλουζα