Custom made arcade NEOGEO joystick

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
280
Το είχα απωθημένο καιρό τώρα, και να ! ...η ώρα ήρθε να αποκτήσω κι εγώ...ακόμα ένα arcade NEOGEO joystick.

Πρώτα από όλα να ευχαριστήσω θερμά 2 φιλαράκια που μου έφτιαξαν ολόκληρη την εξωτερική ξυλοκατασκευή.

Ευχαριστώ λοιπόν τον Πέτρο και τον αδερφό του για τον κόπο τους ;) :thanx2:

Τα υπόλοιπα ήταν σχετικά απλά !

To pinout του NEOGEO, ένας original SANWA μοχλός, μερικά κουμπάκια που είχα στην αποθήκη μου και ένας DB15 connector, μεράκι, διάθεση και το έργο ολοκληρώθηκε !

Enjoy ! :D

[video=youtube_share;ylrmJB61zNQ]

 
Ωραια πατεντα Γιωργο!!!! :thumbup:

Συγχαρητηρια!!!!! :bow: :bow:

Βλεπω ο πιτσιρικας ειναι στον σωστο δρομο!!!! :D
 
Να 'σαι καλά Σταύρο ! Πάντα με την καλή σου την κουβέντα !...

Ναι, οι δυο τους (υπάρχει κι άλλος, ένα χρόνο μεγαλύτερος ;) ) έχουν γαλουχηθεί από μικροί και έχουν μπει στον σωστό δρόμο :D ...άσε που πλέον αποτελούν τους βασικούς μου beta testers για όλες τις πατέντες μου :D
 
geoanas είπε:
έχουν γαλουχηθεί από μικροί και έχουν μπει στον σωστό δρόμο :D ...άσε που πλέον αποτελούν τους βασικούς μου beta testers για όλες τις πατέντες μου :D
Αυτα ειναι!Μεχρι και beta testers διαθετει το εργαστηριο :D ....
 
Πολύ όμορφη δουλειά πραγματικά. Αλήθεια σου πέρασε από το μυαλό να το φτιάξεις από πλαστικό (plasticard) ή plexiglass αντί για ξύλο; Θα ήταν πιο πιστό στο γνήσιο. Eίναι σαφώς πιο δύσκολα υλικά στην επεξεργασία, αλλά με το κατάλληλο βάψιμο, συνήθως το αποτέλεσμα είναι οπτικά ανώτερο του ξύλου.
 
Μοχλαρα ! Εγκρινεται απο νεοτζεομανιακο ! Αντε να αλλαζα τα χρωματα στα πληκτρα για οπτικη συμβατοτητα. Και ο πιτσιρικας ετοιμος για sidekicks 2 βλεπω ! Εγω σε λιγο ξεκιναω την μπεμπα, ε για puzzle bobble λογω φυλου !
 
Πολυ ωραιο!! Καλο λιωσιμο :D
 
Τελικά ο μικρός έβαλε κανέναν γκολ; :D

Καλόπαικτο geoanas
 
Ευχαριστώ παιδιά !

Ajax87...ο συγκεκριμένος, αντέχει πολύ ξύλο και λιώσιμο :D

Ναταλί ο μικρός το κατέχει το άθλημα, απλά με το video είχε λίγο άγχος και ήταν γενικά ντεφορμέ :D

Αλέξανδρε....με το καλό στο puzzle bobble (άλλη παιχνιδάρα !).Για το χρώμα επιλέχθηκαν τα κόκκινα με πράσινα κουμπάκια λόγω....Χριστουγέννων (!) :D , κάνουν καλό contrast με την ξύλινη υφή και δίνουν μια ωραία "ζεστή εικόνα" στο μάτι ! :D

Μάριε για το εξωτερικό κουτί μου περάσαν πολλές ιδέες αλλά οι φίλοι μου προσφέρθηκαν και είναι καλλιτέχνες στην ξυλοδουλειά ! Φτιάξαμε τελικά 3 (οι άλλοι 2 είναι για PC) ενώ απορίψαμε άλλα 2 κουτιά λόγω κακού σχεδιασμού.

Γρηγόρη έχω τους καλύτερους beta testers !
 
Μπράβο Γιώργο, φοβερός για άλλη μία φορά!

Εκπληκτική δουλειά :)
 
Να 'σαι καλά Φωτάρα ;) :D !
 
Ωραίο το custom made joystick!

Μερικές απορίες:

  • Τα κουμπιά και ο μοχλός συνδέονται κατευθείαν στον db15 connector?
  • Για να συνδεθεί στο neogeo, πως τροποποίησες τον connector?
 
Γιωργαρα ζωγραφισες παλι φιλαρακι καλοπαικτο το jostick και καλo λιωσιμο.Επισης ασε τα kick off και βαλε στον πιτσιρικα σου να παιξει Pacman:D;)
 
Χα!Χα! Ευχαριστώ Μπιλάρα !!

@ theoritikos

Ευχαριστώ ! Δεν χρειάζεται καμια τροποποίηση, το DB15 είναι το NEOGEO standard. Κάνεις τις κολλήσεις και το συνδέεις είτε σε κονσόλα AES, ή σε NEOGEO CD ή σε MVS μέσω supergun.

To pinout είναι :

http://old.pinouts.ru/Game/NeoGeoJoystick_pinout.shtml

;)

db15_engadget_howto.jpg
db15_engadget_howto.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο για την κατασκευή του joystick και μπράβο για τους μικρούς που τους έχεις γαλουχήσει!!! Ωραία πράγματα.
 
Ευχαριστώ johnny ;)
 
Πίσω
Μπλουζα