Darkseed

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Ένα adventure σταθμός στην πορεία της Amiga προς τα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές 90!!

Αγαπημένο παιχνίδι για κάθε τυχερό adventurer που είχε την τύχη να το γνωρίσει να το παίξει και να το τερματίσει…

darkseedmc2.jpg


Η ιστορία επικεντρώνεται στον Mike Dawson τον ήρωα που χειρίζεσαι,ένα συγγραφέα σεναριογράφο.Όλα ξεκινούν ένα πρωινό όταν ξυπνάς απότομα μετά από ένα φρικτό εφιάλτη…Ένα εφιάλτη που σου έδειξε κάτι φρικτό…Κάποιοι εξωγήινοι σου άνοιξαν το κρανίο και σου εμφύτεψαν ένα έμβρυο τους….. Το ξύπνημα σου φέρνει δυνατούς πονοκεφάλους...Από εκεί και πέρα σιγά σιγά το παιχνίδι γίνεται ολοένα πιο τρομακτικό και ποιο ενδιαφέρον, αφού ο εφιάλτης τελικά δείχνει πως κάθε άλλο παρά όνειρο ήταν!Η υπόθεση ξετυλίγεται σε δυο κόσμους.. Στον πραγματικό αλλά και σε ένα άλλο κόσμο ,τον κόσμο των εξωγήινων ,ένα κόσμο που θυμίζει πολύ έντονα τον κόσμο των Allien από την γνωστή αριστουργηματικοί σειρά!Το Darkseed έχει φοβερά γραφικά...Γραφικά και λεπτομέρεια που θα μαγέψουν τον καθένα.. Η έκδοση της Amiga είχε και επιλογή για πολύ υψηλή ανάλυση 640x 480 που δυστυχώς όμως για να την απολαύσεις θα έπρεπε να είχες μια κάρτα non interlaced(κάρτα που σε βοηθούσε να δεις υψηλές αναλύσεις χωρίς το τρεμόπαιγμα της εικόνας)εγκατεστημένη στην Amiga…παρόλα αυτά το παιχνίδι παιζόταν και interlaced!!Ο ήχος ήταν σχετικά μέτριος όμως έδενε με την όλη ατμόσφαιρα!

Το Darkseed είναι ένας μύθος ένα αριστουργηματικό adventure τέλειο σε όλα του…..
 
Θεικό!!

Δυστηχώς, πάσχει από το interlace... Ακόμα και στην amiga μου με Picasso IV, δεν το γλυτώνεις, εκτός αν έχεις την έκδοση για CD32. Επίσης δυστηχώς όμως, η δεύτερη δεν παίζετε αν δεν έχεις το gamepad της κονσόλας.
 
Το είχα λιώσει σε PC , το έλιωσα και στην CD32...GIGER ROX !!!
 
Geoanas έχω περιέργεια!!!Πες μου στο Cd 32 είναι καλύτερο,έχει διαφορά με την Amiga?
 
Ως πάλαι ποτέ Giger-maniac το είχα αγοράσει (και τελειώσει) από τον πρώτο καιρό που κυκλοφόρησε. Το πέρασμα στον κόσμο των Ancient Ones μέσα από τον καθρέπτη ήταν αρκετά πρωτοποριακό. Μουσική και ατμόσφαιρα σε καθηλωτικά (για την εποχή) επίπεδα.

Δηλώνω μέγας fan της librarian (για τους μυημένους)
 
Την Amiga version δεν την είδα, αλλά στην CD32 πάει τέλεια.

Τα γραφικά βέβαια είναι πολύ λεπτομερή και χάνουν στην TV και στο PAL SANYO monitor που έχω από τον CBM 64.
 
Διαφορά η έκδοση για Amiga με το CD32 δεν υπάρχει, εκτός του χειρισμού (mouse vs pad), της έλειψης flicker και των ζωντανών διαλόγων στο cd32. (Τουλάχιστον αυτά παρατηρώ έχοντας και τις δύο εκδόσεις στην Α3000)
 
Α3000 πω πω πιστεύω να την βρω κάποτε μια και να την τσιμπίσω..

Πάντως η έκδοση με τις φωνές πρέπει να δένει τέλεια!!!Με φτιάξατε

πάω να το ξαναπαίξω!
 
H 3000 είναι όλα τα λεφτά σύντροφε :biglaugh: :biglaugh:
 
Πολυ καλη στιγμη των adventure games.

Το ειχα τελειωσει στην Amiga500,με κοκκινα ματια(απο το flickering).

Exω ακομα τις δισκετες(ηταν αρκετες...)

Περα απο την σκοτεινη ατμοσφαιρα που ειχε αυτο το παιχνιδι,δεν πρεπει να ξεχναμε την φαση του νεκροταφειου,οπου σε ενα μνημα,αναγραφεται το ονομα Guybrush Threepwood...
 
Απιστευτο adventure. Άν και εγώ στην 500άρα είχα κάνει ματάκι τούμπανο με το flicker. Και φυσικά με το disk-swapping, όπως σε όλα τα 10δίσκεττα adventures....
 
Το καλύτερο μου adventure , ακόμη και απο Monkey , Indianna Jones κτλ.Απο την εποχή εκείνη ασχολούμαι και με τον κορυφαίο Gigger.Εχω και το statue της Lilith δίπλα απο το Pc μου.Το είχα σε Amiga 500,CD32 και στο πρώτο μου PC.Αξεπέραστο
 
Το έχω για Macintosh και περιμένω και από το ebay την original cd έκδοση.
 
Υπεραγαπημένο παιχνίδι στην εποχή της Amiga με την καταπληκτική Debbie Harry στο εξώφυλλο και μούσα του H.R. Giger.

Πολύ λίγα πράγματα είχα καταφέρει να κάνω πάντως.

Τώρα το έχω μόνο για συναισθηματικούς λόγους στην έκδοσή του για το Playstation.

Δυστυχώς κυκλοφόρησε μόνο Ιαπωνία (απ' όσο γνωρίζω) και έτσι δεν έχω καταφέρει να το τρέξω μιας και τα μηχανήματά μου είναι ευρωπαϊκά.

Πολύ θα ήθελα πάντως να μπορούσα να το δω πως τρέχει.

DS01.jpg

DS02.jpg

DS03.jpg
 
Ναι και εγω,κριμα που δεν το'χουμε δει σε επανακυκλοφορια και στον Saturn το 1 το 2 μονο Ιαπωνια βγηκαν.Απο τα πρωτα παιχνιδια που προσπαθησα να τρεξω οταν εβαλα ιντερνετ,απωθημενο απο το Pixel το παιχνιδι.
 
Το είχα αγοράσει αυθεντικό όταν όλοι στην amiga ήταν στην πειρατεία ΄μ' άρεσε το πακέτο όλο στο box art ήταν 8 δισκέτες δυστυχώς όταν ζούσα στην Κύμη η μάνα μου έκανε εκαθαριστική επιχείρηση :( τέλος πάντων ωραία ιστορία αλλα o χρόνος σε πιέζει να το τελειώσεις.
 
το μόνο που μου έχει μείνει είναι το βιβλιαράκι με την λύση του παιχνιδιού που έδινε το pixel :D
 
αυτο ρε συ φιλε σε ποιο τευχος pixel ηταν???
 
To review ή η λύση; :D

(To review ήταν στο τεύχος 91).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα