Data Boy

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.936
Το θυμάστε το Data Boy? Ήταν ηλεκτρονική ατζέντα η οποία έστελνε και μηνύματα εφόσον ήσουν σε κοντινή απόσταση. Πρόγονος του κινητού με SMS; Ίσως. Τώρα που παρατηρώ τον τίτλο, έχει την ίδια γραμματοσειρά με το Game Boy.

Data Boy.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα κι εγώ! Βασικά, το είχε ένας φίλος μου και τελικά μου το έδωσε γιατί δεν το ήθελε πια.

Το χρησιμοποίησα μόνο σαν ατζέντα, αλλά ποτέ για να στείλω μήνυμα.

Είχα προσπαθήσει να στείλω μήνυμα σε μια κοριτσίστικη ατζέντα που είχε μια οικογενειακή φίλη, αλλά δεν τα καταφέραμε, πιθανώς λόγω ασυμβατότητας.

Είχε εξτρά και "εφαρμογή" που σου έλεγε το ωροσκόπιο ή αν ήταν η τυχερή σου μέρα, μαζί με κομπιουτεράκι.

Όμως, θυμάμαι ότι δε μπορούσες να ρυθμίσεις την ημερομηνία και την ώρα εύκολα, οπότε και κάποια στιγμή της την έδωσε της ατζέντας, έφαγε ένα σκάλωμα, έκανε μια επανεκκίνηση και η ημερομηνία πήγε στο θεό, και δε μπορούσα να τη φτιάξω.

Δε νομίζω να μακροημέρευσε. Δεν το είχα δει να κυκλοφορεί πολύ...

Αυτό το "ΜΗΝΥΜΑ ΕΛΗΦΘΕΙ"... Βγάζει μάτι!
 
Πότε είχαν κυκλοφορήσει Data Boy και Data girl;
 
Δεν θυμάμαι καθόλου. Γύρω στο 1995 ίσως.
 
Δεκέμβριο 1996 το είχα πάρει.Η αδερφή μου είχε πάρει το Data Girl.Οπότε γύρω στο 1995 πρέπει να βγήκαν.Μεταξύ 2 data boy και μεταξύ 2 data girl μπορούσαν να στείλουν μηνύματα,ενώ είχαν μέσα και παιχνίδια όπως τύχη & αληθινή αγάπη (έβαζες την ημερομηνία και την ημερομηνία αυτού/αυτής που σε ενδιέφερε και έβγαζε καρδούλες-πόσο σε αγαπάει το πρόσωπο ;) ,και με την τύχη έβαζες τη σημερινή ημερομηνία και την ημερομηνία γέννησης και έβγαζε αστεράκια-πόση τύχη είχες)
 
Ωραίες ιδέες είχαν οι δημιουργοί-τους !
 
Η γραμματοσειρα ντεμεκ "Game Boy" ειναι χαρακτηριστικη περιπτωση μαιμουδιας :D

Σχετικοασχετο: Μου θυμιζει ενα εξαρτημα που ειχε βγει για το GM, ονοματι "Work Boy". Ηταν της Nintendo και μετετρεπε το GM σε ατζεντα. Το ειχα δει σε ενα τευχος του Πιξελ που εκανε review.
 
Μου είχαν κάνει δώρο ένα Data Boy το φθινόπωρο του '96 νομίζω, αλλά απ' όσο θυμάμαι ήταν σχετικά δύσχρηστο και όχι ιδιαίτερα χρήσιμο σαν gadget παρ' όλο που η τιμή του ήταν αρκετά τσιμπημένη. Εκτός από το κομπιουτεράκι, η μόνη λειτουργία του που είχε πρακτική εφαρμογή ήταν η ατζέντα αλλά και αυτή δεν βόλευε και τόσο. Τελικά χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα παρ' όλο που για την εποχή ήταν εντυπωσιακό σαν συσκευή, ειδικά για ένα παιδί. Άλλωστε, εκείνο το διάστημα ακόμα και τα πρωτόγονα κινητά της εποχής μόλις έκαναν τα πρώτα τους βήματα στην Ελλάδα (πόσο μάλλον οι υπολογιστές, το internet κτλ) με αποτέλεσμα το Data Boy να φαίνεται πολύ προχωρημένο...  9_9

Αυτή είναι η διαφήμιση που είχε προβληθεί στην Ιταλική τηλεόραση και νομίζω πως η ίδια είχε προβληθεί και στην Ελλάδα:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα