Deadly Dungeons ( Android - Dungeon Crawler RPG )

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Βλέπω πως δέν έχουμε ιδιαίτερη android gaming κίνηση, και σαν πρόσφατος androidas δέν έχασα φυσικά την ευκαιρία να βουτήξω στα παιχνίδια της πλατφόρμας.

hi-256-0-675e1b16c74168c2e21e3a307abf7b8cfe361d77



Εντύπωση μου έκανε αυτό το κλασσικότατο dungeon crawler RPG, το Deadly Dungeons. Το παιχνίδι "μυρίζει" Eye of the Beholder και Dungeon Master. Έχει randomly generated μπουντρουμάκια, creatures και loot, είναι φυσικά προοπτικής πρώτου προσώπου και χρησιμοποιεί OpenGL ES για τα γραφικά, τα οποία είναι αρκετά όμορφα και δέν νομίζω ότι χρειάζονταν κάτι παραπάνω. Όλα φαίνονται με καλή λεπτομέρεια, και δέν ξεστραβώνεσαι για να διαχειριστείς το inventory, ή να δείς τα stats του χαρακτήρα.

Ο χειρισμός είναι φυσικά εξ'ολοκλήρου touch (τί άλλο θα μου πείτε), και είναι εξαιρετικά βολικός και έξυπνος, αφού σε λίγα λεπτά έχεις πάρει το "κολάι" και κάνεις τα πάντα με άνεση. Μπορείς π.χ με swipe στην οθόνη να κοιτάς γύρω-γύρω, με διπλό tap να ανοίγεις πόρτες κλπ. Φυσικά για την κίνηση υπάρχουν τα παραδοσιακά βελάκια, τα οποία συγκινήθηκα μόλις τα είδα (και φοβήθηκα μην χάνω hit-points με το να ακουμπάω στους τοίχους, ευτυχώς δέν...!) και υπάρχει και ένα μικρό mini-map, το οποίο μπορείς να το έχεις και μεγαλύτερο στην κεντρική οθόνη, που είναι εξαιρετικά πρακτικό. Οι μάχες ΔΕΝ είναι turn based , κάτι που αρέσει σε κάποιους αλλα όχι σε όλους. Η δυσκολία του δέν είναι μεγάλη, κάτι που επίσης μπορεί να ξενερώσει μερικούς, όμως είναι ιδιαίτερα κολληματικό και το ξεχνάς σχετικά γρήγορα.

Συνοπτικά απο το trial στο full μου πήρε 1 μέρα να το πάρω απόφαση, και είναι το πρώτο παιχνίδι που πλήρωσα στο android market. Στοιχίζει 3,42 Ε και επειδή ασχολούμαι αρκετά μαζί του (ιδιαίτερα τώρα καλοκαιράκι στο μπαλκόνι) νομίζω είναι ΟΚ για τα λεφτά του. O δημιουργός του κάνει σχετικά συχνά updates άρα ασχολείται αρκετά, και αυτά τα updates φυσικά είναι δωρεάν. Σε κάθε περίπτωση, το trial θα σας πείσει για το άν θα κολλήσετε μαζί του ή όχι.

ss-480-2-2

Download Demo

chartdemo.png


 
Σιγά σιγά, βγαίνουν και αξιόλογοι τίτλοι για το Android. Είναι δυνατή πλατφόρμα αλλά υποφέρει απο έλλειψη gaming τίτλων σε σχέση με το ios.
 
Άντε να αρχίσουνε και μεταφόρες απο γνωστούς οίκους, σε πιο χαμηλές τίμες, 4 ευρ, τα θεωρώ πολλά, μην ξεχνάτε απευθύνονται σε εκατομμύρια χρήστες, και πάντα μπορείς να φορέσεις emulator ;)
 
Εξαιρετικό, αλλά κάποιος με μούντζωσε και μου κάηκε το digitizer, και θα πρέπει να περιμένω μέχρι να ξαναδουλέψει το android phone μου. Ενθουσιάστηκα πάντως! (Ότ)Αν ξαναπάρω το κινητό μου στα χέρια μου, θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κατέβει!
 
nicksofar είπε:
Άντε να αρχίσουνε και μεταφόρες απο γνωστούς οίκους, σε πιο χαμηλές τίμες, 4 ευρ, τα θεωρώ πολλά, μην ξεχνάτε απευθύνονται σε εκατομμύρια χρήστες, και πάντα μπορείς να φορέσεις emulator ;)
Ήδη υπάρχουν αρκετά παιχνίδια για το Android, και πάρα πολλά δωρεάν. Αναλογικά νομίζω περισσότερα του AppStore (τα δωρεάν). Τώρα για τα emulators, υπάρχουν βέβαια, αλλα εδώ μιλάμε για software ειδικά για την πλατφόρμα, καινούργιο, όπως το παιχνίδι τπυ συγκεκριμένου thread. Εξάλλου με τα emus στο κινητό δέν συγκινούμαι, εξαιτίας της έλλειψης πλήκτρων, αφού τα virtual joypads πιάνουν τη μισή οθόνη, και είναι εξαιρετικά άβολα για arcade gaming. Eκτός ίσως του arkanoid και του Missile command ! Aπο την άλλη, το touch/gyroscopic interface φέρνει στο προσκήνιο νέους τρόπους χειρισμού, όπως σε παιχνίδια σάν το Deadly Dungeons, αλλα φυσικά και πιό arcade/casual παιχνιδάκια όπως το Fruit Ninja, που βγήκε και στο Android. Το καλό όμως, όπως είπα και πρίν, είναι ότι στο Android φαίνεται να υπάρχει περισσότερο free περιεχόμενο, αφού ένας πανέμορφος κλώνος του Fruit Ninja, το Fruit Slice - το οποίο είναι ίσως και καλύτερο απο το πρωτότυπο-, διατίθεται δωρεάν.
 
Ωωω πόρωση! Θα ήθελα πάρα πολύ να παίξω ένα κλασικό dungeon crawling στο android και παραδόξως δεν έβρισκα κάτι σχετικό έυκολα στο market.

Χμμ, το καινούριο μου κινητό δεν παίζει να έχει 3d acceleration (Είναι το Samsung Galaxy 3). Ελπίζω να το τρέχει παρ'όλα αυτά.
 
Πίσω
Μπλουζα