Death to False Metal

Joey

Retro Member
Joined
30 Οκτ 2006
Μηνύματα
108
Αντιδράσεις
1
Γράφω αυτό το post κατόπιν συζήτησης με τον keeper για το heavy metal, σίγουρα θα παρεξηγηθούν πολλοί,αλλά αυτή είναι η άποψη μου!

Οι iron Maiden ,κύριοι,είναι μια απο τις πιό ξεπουλημένες μπάντες στο πλανήτη!!!!!

Διάβασα συνέντευξη του έμπορα Steve Harris κ στην ερώτηση: για ποιούς παίζετε τώρα μουσική? η απάντηση ηταν ''παίζουμε για ενα

καινούργιο κοινό τωρα, για μικρότερες ηλικίες, ξέρω οτι υπάρχουν παλιοί οπαδοί που μπορεί να παρεξηγηθούν αλλλά έτσι είναι.

Κάποιοι θα με κατηγορήσουν για το νεαρό της ηλικίας μου, πως δεν πρέπει να μιλάω έτσι για τους maiden, αλλα οι maiden πια δεν ειναι παρά ένα μάτσο σκ*τ*!!!

Βεβαίως οι μπάντες που ξεπουλήθηκαν είναι αμέτρητες, helloween,judas priest, Guardian, κ.τ.λ

Ps:Maiden μόνο με dianno

ps2:τουλάχιστον οι manowar σέβονται παλιούς κ νέους οπαδούς

ps3: death to false metal

ps4: Ζητώ συγγνώμη για τα greeklish αλλα το pc μου τα χει παίξει με τις γραματοσειρές!!(Χαχα έφαγα το edit όμως)

ps:ίσως το μόνο που αξίζει είναι η underground σκηνή πλέον( κ οι manowar)

Singin swords

valhalla calls

i'm on my way
 
φιλαρα ακομα και αν κοιτανε να βγαλουν και κανα φραγκακι παραπανω οι maiden εχουν μεγαλη ιστορια αρα απαιτειται κ ενας σχετικος σεβασμος,φυσικα δεν τους εχεις πολυζησει οποτε δικαιολογεισαι αλλα πηγαινε στο live να τους δεις κ μετα πιστευω θα αλλαξεις καπως γνωμη...

υγ. παρ'ολα αυτα το τελευταιο τους δε μου αρεσε κ πολυ!

υγ2 στην εποχη των μετριοτητων παλι καλα που υπαρχουν αυτοι ακομα...

υγ3 up the irons! αρε θυμηθηκα μεταλ χαμερ η στηλη αλληλογραφιας (joey de ioynio xex)
 
Κοίταξε joey..ναι όντως τα χρόνια περνούν και τα πράγματα αλάζουν αλλά δεν πιστεύω πως ξεπουλήθηκαν...Η μουσική τους δεν άλλαξε τουλάχιστον στα ακούσματα εμένα μου φαίνονται ίδιοι..Να έλεγες για τους Metalica,ναι αυτοί είναι ξεφωνισμένοι και πουλημένοι.Όντως ο καινούριος δίσκος των Maiden δεν με ενθουσίασε τον βρήκα πολύ πεζό λίγο βαρετό..Είναι όμως φυσικό διότι οι maiden έβγαλαν αριστουργήματα στο metal και ο κόσμος έμαθε τους Maiden επάνω σε αυτά επομένως είναι φυσικό να απογοητευθεί με κάτι διαφορετικό!
 
Όλα αλλάζουν και εξελίσσονται. Δεν με ενδιαφέρει τι στο καλό πήγε και είπε ο οποιοσδήποτε στον οποιοδήποτε, εμένα οι Iron Maiden ήταν είναι και θα είναι ΤΟ σημείο αναφοράς στον πλανήτη.

Συμφωνώ απόλυτα με τον gothic, δεν έχεις ζήσει τι εστί Maiden, ειδικά για μας που την εποχή του λυκείου (1984 και έπειτα) οι Maiden υπήρξαν θεοί. Φίλε μου, σήμερα κανένα πιτσιρίκι δεν θα φάει αποβολή από το Λύκειο γιατί κυκλοφορούσε με την μπλούζα των Maiden στο σχολείο, όπως την έπαθα εγώ, και φυσικά όχι μόνο δεν άλλαξα, αλλά την επόμενη μέρα πλάκωσαν οι περισσότεροι της παρέας με αντίστοιχα "προκλητική" εμφάνιση.

Οι Maiden πραγματικά στα live τους (όπως αναφέρει και ο φίλος gothic) είναι ανυπέρβλητοι. Δεν πρόκειται για συναυλίες αλλά για πραγματικό ταξίδι σε άλλο κόσμο, έναν κόσμο που βασιλεύουν άλλα συναισθήματα, έναν κόσμο όπου ψάχνεις να βρεις αυτό που ονομάζεται πραγματική λύτρωση.

Το τελευταίο τους δισκάκι ήταν πραγματικά κατώτερο σε σχέση με το ένδοξο παρελθόν, αλλά για μένα σε καμία περίπτωση δεν υπήρξε κακό, μιας και μου άρεσε πάρα πολύ.

Τώρα το άν οι Maiden είναι γεμάτοι σκ*** όπως αναφέρεις, προσωπική σου άποψη και του Keeper, εγώ όμως ΔΕΝ την συμμερίζομαι αλλά στην παρούσα στιγμή ΟΥΤΕ και θα την σεβαστώ.

Κλείνω και πάλι με τα λόγια του gothic, ότι σε μια εποχή μετριότητας και σαβούρας είμαστε ευτυχισμένοι που υπάρχουν ιερά τέρατα σαν τους Maiden που φωτίζουν τα σκοτεινά μονοπάτια της μαζοποίησης και του "βιομηχανικού" κατασκευασμένου ήχου των άλλων.

Φυσικά συγχωρείσαι ΜΟΝΟΝ για το νεαρό της ηλικίας σου. False Metal και Maiden όχι απλά δεν συμβιβάζονται, αλλά δεν έχουν κανένα σημείο επαφής. Μου φαίνεται πως κάπου τα έχεις μπλέξει λίγο.
 
Οι Maiden οπως τους ξεραμε και τους θελαμε,πεθαναν μετα το 1988...δεν υπαρχει επιστροφη.

Ευτυχως που υπαρχουν και οι Manowar που κρατανε το κλασικο Metal στις πλατες τους...(oποιος ειδε το τελευταιο DVD τους καταλαβαινει οτι ισως να μην ξαναδουμε τετοια DVD releases...)
 
pooky(1) είπε:
αποβολή από το Λύκειο γιατί κυκλοφορούσε με την μπλούζα των Maiden στο σχολείο, όπως την έπαθα εγώ, και φυσικά όχι μόνο δεν άλλαξα, αλλά την επόμενη μέρα πλάκωσαν οι περισσότεροι της παρέας με αντίστοιχα "προκλητική" εμφάνιση.
Άντε ρε....Το πολύ πολύ να έφαγες αποβολή γιατί άκουγες τότε Μαρινέλα και το σούπερ σουξέ Το τραντσίστορ και τα εγγλεζικα... :D :D Όσοι ακούνε Metal δεν το γυρνούν στο σάπιο κουράδι πάτησα. :D Ωχ Pooky?..:nervous:.Καλά ρε μην βαράς πλάκα κάνουμε ρε συ!! :D

Πάντως Joey το ότι ακούς Metal και rock φαντάζομαι,είναι προς τιμήν σου διότι τα παιδιά της ηλικίας σου ακούν μπούρδες..Δηλαδή βανδη μαζονάκη πλουταρχο όπως κάτι χαζο Clup κομμάτια....και τέτοια.(Προς αποφυγή παρεξηγήσεων διότι έχουμε θερμούς σκυλάδες εδώ..Αυτή είναι η γνώμη μου,και δεν χρειάζεται να την πάρετε στα σοβαρά) :D
 
Αυτή η συζήτηση που άνοιξε ο Joey μου θυμίζει αντίστοιχες συζητήσεις που είχα επι ενδόξων εποχών γυμνασίου και λυκείου. Το θέμα είναι απλό Joey. Ασε τι λέει ο Harris και ο κάθε Xάρης και Χαρούλα. Δεν σου αρέσει πλέον η μουσική των Maiden; Τότε μην ακούς πλέον την μουσική τους.

pisssss Maiden μονό με Dickinson χαλαρά. Γούστα είναι αυτά.
 
akmakas είπε:
Άντε ρε....Το πολύ πολύ να έφαγες αποβολή γιατί άκουγες τότε Μαρινέλα και το σούπερ σουξέ Το τραντσίστορ και τα εγγλεζικα... :D :D Όσοι ακούνε Metal δεν το γυρνούν στο σάπιο κουράδι πάτησα. :D Ωχ Pooky?..:nervous:.Καλά ρε μην βαράς πλάκα κάνουμε ρε συ!! :D
Θα τα πούμε από κοντά εμείς.............

Εσύ νομίζεις ότι δεν γυρνάει ο κόσμος; Να ήσουν από καμιά μεριά να έβλεπες τους συμμαθητές μου. Σε ένα reunion που έγινε πριν από κανά τριάρι χρόνια έπρεπε να έβλεπες τι αλλαγές έχουν γίνει σε πολλούς. Οι περισσότεροι στο γνωστό τρυπάκι. Χρέη, ανασφάλεια, μόνιμες συζητήσεις περί αυτοκινήτων και που πάμε διακοπές και γενικά μια κατάσταση που μύριζε μιζέρια από μακριά.

Φυσικό είναι. Όλα μεταλλάσονται, όσο και αν προσπαθείς να το αρνηθείς. Όλα αλλάζουν. Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, την άποψή μου την ξέρεις.

Ούτε οι Iron, ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανένας μας δεν πρόκειται να μείνουμε ίδιοι με το πέρασμα των χρόνων. Το θέμα είναι ποιοί από μας ξεχνάμε το παρελθόν, δεν βλέπουμε το παρόν και ζούμε για χάρη ενός αβέβαιου και μη σίγουρου μέλλοντος. Το θέμα είναι, τελικά, ποιοί καταφέρνουν, μετά από το πέρασμα των χρόνων να παραμένουν ετοιμοπόλεμοι, αυτόνομοι, και τελικά πραγματικά ελεύθεροι, σε ένα κόσμο που από την πρώτη στιγμή θέλει να σου στερήσει ακριβώς την ελευθερία πράξης και σκέψης με ένα σωρό πειρασμούς και παγίδες.

@Τελώνιο: Έχεις δίκιο. Ο Χάρης και η Χαρούλα να πάνε στο δια και να μην γυρίσουν. Άλλωστε οι Maiden ΔΕΝ είναι ο χάρης, είναι όλα αυτά που μιλάνε στις ψυχές μας.
 
Πολλές φορές αναρωτιέμαι, έχει πραγματικά σημασία το τί λέει ο κάθε τραγουδιστής και ο κάθε συνθέτης για το οτιδήποτε; Το τι κάνει, το πού πηγαίνει, σε ποίους αφιερώνει τη μουσική που γράφει κλπ;

Γιατί ακούμε μουσική φίλοι μου;

Θέλουμε να δημιουργήσουμε έτσι πρότυπα ανθρώπων και ηρώων;

Σίγουρα, αλλά μόνο όταν βρισκόμαστε σε μικρότερη ηλικία όπου ψάχνουμε την ταυτότητά μας μέσα από είδωλα και ανθρώπους πρότυπα.

Δεν είναι δικό μας όμως το κάθε group για να του υποδείξουμε το πως θα παίζει βάσει το τι αρέσει σε εμάς. Δε μας προδίδει κανείς αν θέλει να παίξει αυτά που αισθάνεται και θέλει για οποιοδήποτε λόγο.

Δεν έχουμε φίλοι μου ανάγκη από μουσικούς, πιστούς και ορκισμένους στη μουσική που παίζουν (μου ακούγεται πολύ αστείο), αλλά από συνθέσεις και ακούσματα που μας είναι τόσο ευχάριστα ώστε να μιλούν στις καρδιές μας.

Οι μουσικοί πρέπει να εκφράζονται ελεύθερα ανεπηρέαστοι από δισκογραφικές εταιρείες και οπαδούς. Κι αν οι Maiden και το κάθε group έχει τους λόγους του που παίζουν αυτά που θέλουν, ας το κάνουν. Είναι τελείως άσχετο με το τι θέλουμε εμείς από αυτούς.

Η μουσική χάνει τη μαγεία της όταν προσωποποιείται και ταυτίζεται με ιδεολογίες και χαρακτήρες. Και η μουσική ως τέχνη ουδέποτε είχε αυτό το σκοπό.

Υ.Γ. Αφήστε εμένα με τους Manowar, είμαι ιδιάζουσα περίπτωση...
 
επειδή βαριέμαι να διαβάζω greeklish και από τους υπόλοιπους κατάλαβα , ότι κάτι πας να πεις για τους maiden, σε προκαλώ ν'ανοίξεις ένα youtube και να τους δεις

live.Μετά πάνε άνοιξε σ'ένα σύγχρονο γρουπ πχ linkin park ή τέλος πάντων ότι εσ΄υ θεωρείς true metal και σύγρινε τα εξής:

a)μουσική

β)στίχους

γ)σκηνικά κοστούμια

και δ)τον κόσμο από κάτω

και μετά έλα πες μας τι αποκόμισες σε απλά Ελληνικά..........

Iron Maiden can't be faught, Iron Maiden can't be sought.
 
Βασικα τους εχω δει τους maiden! Απλα σε σχεση με σας, βλεπω το ολο θεμα περρισοτερο οπαδικα! Για μενα το heavy metal δεν ειναι μονο μουσικη ειναι αφοσιωση κ απο πλευρας οπαδων αλλα κ απο πλευρας Μουσικων, κ οταν διαβασα αυτο που ειπε ο Harris εδειξε οτι τους Παλιους οπαδους τους εχει γραμμενους!!!

Μην με παρεξηγητε δεν ηθελα να ανοιξω αυτο το thread για να θαψω αποκλειστικα κ μονο τους maiden! Απλα ξεκινησα μ'αυτους...
 
Εγω συμφωνώ απόλυτα πως έχουν αλλάξει οι maiden . Δεν τους ακούει πλέον το ίδιο κοινό που τους άκουγε πριν απο 20 χρόνια, σε μια εποχή όπου το metal μεσουρανούσε.

Κανείς σας όμως δεν έχει πει τίποτα για τα live που κάνουν στην Αθήνα. Κάθε τρεις και λίγο μας επισκέπτονται. Νομίζω το γνωρίζετε πως πρόκειται να μας ξανα επισκεπτούν..
 
Η αφοσίωση παρέρχεται μα τον καιρό και τα νέα ακούσματα!

Αυτό που μένει είναι κάποια ιστορικά άλμπουμ στη δισκοθήκη να μας θυμίζουν τον καιρό που ακούγαμε το συγκεκριμένο είδος μουσικής καθώς και κάποια live για να ξαναζήσουμε το μεγαλείο.

Μην κολλάς που harris ψάχνει για νεότερο κοινό, μιας και οι 30φεύγα έχουν περάσει σε άλλα είδη μουσικής και μη!

Εμένα μου φτάνει που υπάρχουν και θα τα σπάσω με το "Brighter than a Thousand Suns" όπως θα έκανα και με το "prowler"!
 
Αλήθεια κύριοι, πως ορίζεται το "false" και το "αληθινό" metal;

Μπορεί να μην τα θυμάστε όλοι, αλλά ακριβώς τα ίδια διαβάζαμε στο "Heavy Metal" στο πρώτο μισό της δεκαετίας του 80, ειδικά στα γράμματα αναγνωστών!

Κάτω πχ (τυχαίο όνομα...) οι Slayer γιατί δεν παίζουν αληθινό metal όπως πχ (επίσης τυχαία ονόματα) οι Sabbath ή ο Dio ή...μια ζωή τα ίδια λεγόντουσαν που για μένα υποκρύπτουν έναν έρποντα "φανμποισμό" (για να μην πω άλλη λέξη που αρχίζει επίσης από "φα" και τελειώνει επίσης σε "ισμός" και αγριέψουν μερικοί)

Αν πάντως όλοι οι επόμενοι είχαν μείνει στα μοτίβα των Sabbath δεν θα είχαν βγεί ούτε οι πχ (πάλι τυχαίο...) Nirvana ούτε (βάλτε ότι διαφορετικό βγήκε αργότερα θέλετε...)

Η μουσική όπως και κάθε καλλιτεχνική δημιουργία (ταινίες, video games, κομικς, οτιδήποτε) είναι κάτι που πρέπει 1ον) να είναι ελεύθερο να κινηθεί σε όποιο δρόμο αποφασίζει ο δημιουργός και 2ον) να μην είναι υποχρεωμένη να κολλάει ετικέτα "ανήκω στην Χ κατηγορία".

Από την μεριά μας σαν οπαδοί έχουμε πάντα το δικαίωμα να πάψουμε να ακούμε το όποιο συγκρότημα (ή αντίστοιχα να παρακολουθούμε τον όποιο καλλιτέχνη) δεν καλύπτει πλέον το προσωπικό μας γούστο. Αυτό δεν αναιρεί τις όποιες προηγούμενες δουλειές τους έχουν καταξιωθεί στην συνείδηση μας. Παράδειγμα, εμένα δεν μου αρέσουν οι Metallica από το Black Album και μετά. Ε, λοιπόν, αυτό είναι και το τελευταίο τους που αγόρασα ενώ τα πρόσφατα δεν έχω ούτε καν μπει στον κόπο να τα κατεβάσω σε mp3. Δεν παύω όμως να τους θεωρώ πολύ σημαντικό συγκρότημα και να έχω το Ride The Lightning σε περίοπτη θέση ανάμεσα στα cd μου καθώς και μόνιμα στον σκληρό δίσκο επίσης. Δεν αισθάνομαι την ανάγκη όμως να αρχίσω να οδύρομαι ότι "ξεπουληθήκανε" ή ότι "δεν παίζουνε αληθινό metal". Απλώς χωρίσαμε τους δρόμους μας ειρηνικά! Αυτοί γουστάρουν να παίζουν έτσι, εγώ δεν γουστάρω να τους ακούω έτσι, end of story...

Οτιδήποτε διαφορετικό εμένα μου θυμίζει κάτι σαν να χωρίζεις με μια γκόμενα κοινή συναινέσει επειδή κάπου δεν τα βρήκατε και ΜΕΤΑ να λες δεξιά και αριστερά "ήταν πάντοτε π0υ+@ν@ και ψεύτικη". Ο καθένας τον δρόμο του, χωρίς να ξεχνάμε τις καλές στιγμές που περάσαμε μαζί! :thumbup:
 
Κοιτα δεν διαφωνω απλα ειναι στο πως το αντιλαμβανεται κανεις! Δεν μπορει μια μπαντα την οποια στηριξες κ βοηθησες κ εσυ να αναδειχτει (εστω σε μικρο βαθμο) Να σου γυριζει την πλατη. Τεσπα ισως να μην βλεπω τοσο ωριμα το θεμα οσο εσεις, λογω ηλικιας,Μπορει καποια στιγμη να δω το heavy metal μονο ως μουσικη (που να μου βγουν τα ματια αν ειναι να δω τετοια στιγμη) κ να παψουν οι οποιοι fanboyσμοι!!!
 
Joey είπε:
Δεν μπορει μια μπαντα την οποια στηριξες κ βοηθησες κ εσυ να αναδειχτει (εστω σε μικρο βαθμο) Να σου γυριζει την πλατη.
τι να πούμε και 'μείς οι της παλιάς σχολής που τα σκάσαμε χοντρά αγοράζοντας και όχι κατεβάζοντας αλμπουμ, σινγκλσ,μποξ σετς, πικτουρε ντισκς,μπλούζες,περιβραχιόνια,βρακιά,σημαίες!!!
 
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με Joey και Wally. Το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και είναι καλό που ακούγονται όλες οι απόψεις (pooky μην αρπάζεσαι :p ). Θα συνοψίσω την άποψη μου στα εξής :

Μιλάμε για μια μπάντα η οποία τελικά δεν ήταν ο καλύτερος εκπρόσωπος του NWOBHM (υπάρχουν πολύ καλύτερες και λιγότερο κουραστικές μπάντες - και όσο ακούω περισσότερες επιβεβαιώνομαι). Οι εν λόγω κύριοι έχουν πιαστεί απο ένα μοτίβο και βγάζουν ίδια κομμάτια εδώ και 20 χρόνια (και προφανώς είμαι ο μοναδικός που το αντιλαμβάνεται). Δέχομαι οτι είναι απο τις ιστορικότερες metal bands και αποτελούν τον πόλο έλξης για πολλούς νέους στο Metal αλλα δεν είναι τελικά τίποτα παραπάνω. Ούτε "θεοί" (θεός είναι μόνο ο Halford :p ), ούτε τίποτα. Μια μπάντα που βρήκε ένα στυλάκι και γράφει τα ίδια τραγούδια ξανα και ξανά είναι. Μπείτε στον κόπο να ακούσετε αντίστοιχα groups της εποχής και θα καταλάβετε.

To false και true metal σαφώς και είναι υποκειμενικοί όροι, αλλα το να ξεπουλιέσαι και να γίνεσαι μια μπάντα marketing τελικά δεν νομίζω οτι είναι και πολύ true. Το metal είναι και θα είναι για κόσμο με συγκεκριμένα γούστα και συγκεκριμένες απόψεις. Αυτό δεν αλλάζει. Trendy δεν ήταν και δεν θα γίνει ποτέ, και γι'αυτό θα διαιωνίζονται τέτοιου τύπου συζητήσεις και flames.

Και στην τελική δεν ζητάμε και πολλά. Να βγούν στην σύνταξη άνθρωποι που δεν προσφέρουν πλέον τίποτα ζητήσαμε (μην αρχίσω με τους Rolling Stones τώρα) και να ησυχάσουνε και αυτοί, κι εμείς ;)
 
keeper7k είπε:
(θεός είναι μόνο ο Halford :p ),
ένας είναι ο Θεός και θαυμαστά τα έργα του

Lemmygirls2.jpg
 
asikamin είπε:
τι να πούμε και 'μείς οι της παλιάς σχολής που τα σκάσαμε χοντρά αγοράζοντας και όχι κατεβάζοντας αλμπουμ, σινγκλσ,μποξ σετς, πικτουρε ντισκς,μπλούζες,περιβραχιόνια,βρακιά,σημαίες!!!
Nα πειτε ενα μπραβο σ'αυτα τα λιγα παιδια, που εχουν μεινει κ ψαχνουν ακομα για σινγκλσ,μποξ σετς, πικτουρε ντισκς,μπλούζες,περιβραχιόνια,βρακιά,σημαίες!
 
Πίσω
Μπλουζα