Defender of the Crown

stee

Retro Member
Joined
10 Ιουν 2006
Μηνύματα
169
Αντιδράσεις
10
Λοιπόν κοιτάξτε τί ανακάλυψα σήμερα

Είναι σε flash

Θυμάστε το review στο Pixel ??? Που είσα ρε Αντώνη. :D :D :D
 
...το είχα κατεβάσει στον σκληρό μου πριν κάποιο καιρό !! (αν δεν κάνω λάθος ήταν ένα αρχειάκι περίπου 2.5 mb).

...όσο για το review στο Pixel, stee, σε διαβεβαιώ ότι έχεις πέσει σε... φωλιά φανατικών Defenderόπληκτων !! :D (δες εδώ, και θα καταλάβεις...).
 
Δείτε κι αυτό εδώ

(Μη ξεχάσετε να τσεκάρετε τα συγκριτικά screenshots!)
 
...το θυμάμαι κυρίως διότι όταν μου το είχε δώσει ένας γνωστός μου για να παίξω λίγο "στη ζούλα", δεν μπορούσα να το κάνω install, και μου είχε σπάσει τα νεύρα !!

...τελικά αποδείχτηκε ότι ήθελε σώνει και καλά XP !! (περίεργο, διότι σαν παιχνίδι δεν ήταν κάτι που θα έπρεπε να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις - είναι δηλαδή όντως μία επανέκδοση του κλασσικού με ανανεωμένα γραφικά και ήχο).
 
Έπαιρνα πάντα τον πρώτο χαρακτήρα που ήταν balanced σε όλα. Το καημένο το Enter τι ξύλο έτρωγε όταν πήγαινα να σώσω την πριγκήπισσα στην ξιφομαχία...
 
Χε Χε εσυ πλακωνες το enter,εγω ειχα αλαξει τα εσωτερικα κουμπακια απο το ποντικι!!!

Το αριστερο κουμπι κυριως απο την ξιφομαχια παρεδωσε το πνευμα!!!

Αναγκαστηκα να κανω μετατροπη και να τοποθετησω διακοπτακια απο ενα χαλασμενο quickshot 2

turbo (Με την κοκκινη βαση)Ετσι το προβλημα μου λυθηκε!!!
 
...άκουσα για "enter" και θυμήθηκα την έκδοση για PC (αυτήν είχες παίξει antony; ).

Θυμάμαι ότι εκείνος ο φίλος μου που είχε αυτήν την έκδοση, ούτε καν άφηνε το enter !! ...απλά το κρατούσε πατημένο, και ως δια μαγείας κέρδιζε πάντα !! (αν και δεν θυμάμαι ποιόν χαρακτήρα έπαιρνε, τον Ιβανόη ή τον Τζέφρυ).

Είχε βρεί και ένα άλλο σύστημα, και κέρδιζε πάντα τις κονταρομαχίες (οι οποίες στην Amiga είναι το πιό δύσκολο κομμάτι) !! Ο λόγος που οι κονταρομαχίες ήταν εύκολες στο PC ήταν λόγω του πληκτρολογίου, που σου επέτρεπε να σημαδέψεις με ακρίβεια το κέντρο της ασπίδας του αντιπάλου...
 
Αρχικά το είχα δει σε Commodore 64 με disk drive (κάποια στιγμή έπρεπε να γυρίσεις τη δισκέτα από την άλλη για να συνεχίσει το φόρτωμα - μονή κεφαλή γαρ χεχε ), και μετά το είδα στις καφετιέρες 8088 PC (εκεί βασάνισα το Enter) . Αργότερα και σε Amiga (top ως συνήθως). Ναι αυτό το σύστημα με τις κονταρομαχίες το θυμάμαι. Νομίζω σημάδευες λίγο πιο κάτω από το σταυρό που είχε η ασπίδα του αντίπαλου και τον έριχνες πάντα. Απογοήτευση πάντως ήταν ο Ρομπέν των Δασών και η βοήθεια που και καλά σου έδινε. Μεγάλος σπάγγος ο άνθρωπος.
 
...χε χε !! ...πράγματι, έτσι ήταν ο Ρομπέν !! :D

...το "σύστημα" εδώ ήταν πως όσο πιό πολύ στρατό είχες στον campaign army όταν συναντούσες τον Ρομπέν, τόσο πιό πολλούς άντρες σου δάνειζε - υπήρχε δηλαδή αυτή η αναλογία.

...βέβαια το ερώτημα είναι, αν έχεις έτσι κι αλλιώς πολύ μεγάλο στρατό, τότε τι να την κάνεις την βοήθεια του Ρομπέν; :D (δώρον άδωρο δηλαδή).
 
Μετά από τόσα χρόνια, ήρθε ο καιρός να τον συγχωρήσω....

:D :D :D
 
Πάντως χθές το απόγευμα έγινα (ακόμη μία φορά) βασιλιάς της Αγγλίας και μέσω Flash.... Μου φαίνεται ότι πρέπει να ξεθάψω την Amiga μου να το ξαναπαίξω και φυσικά...
 
Φανταστικό game, και σπουδαία ανακάλυψη το flashακι.

Thanks!

Πάντως, αν σκεφτείτε να αγοράσετε την remastered έκδοση για PC, μείνετε καλύτερα μακριά, δεν βλέπεται το παιχνιδάκι. Χίλιες φορές να το παίζεις μέσω UAE, ή στο εν λόγω flash.
 
παρτε και καμποσες διαφημισεις της Cinemaware για διαφορα παιχνιδια της
 
to Robin Hood:Defender of the crown pou bghke prin liga xronia to paiksate?? den htan asxhmo eidika gia eimas pou den eixan Amiga h Atari ST otan eprepe:icon_cry: pantws to paixnidi den phre kales kritikes apo to PC master...emena mou arese pantws
 
Φίλε θαμώνα, το Robin Hood μου άρεσε κι εμένα πάρα πολυ ;)

Το remake του Defender, όπως είχα πει και παλιότερα είναι απαράδεκτο :help:
 
Φοβερά τα link!

Τι παιχνίδι και αυτό. Τα γραφικά, η μουσική, η ατμόσφαιρα. Δεν έχω ξεπεράσει ακόμα το σόκ. :help:

Ετυχε να το δώ πρώτη φορά σε έκθεση στο Παλέ ντε Σπόρ.

Νομίζω ήταν η Μηχανοργάνωση. Είχε μαζευτεί κόσμος γύρω απο μια Amiga και όλοι σπρώχναν για μια καλή θέση.
 
Εγω θυμαμαι τις φανταστικες εκθεσεις στην Κηφησιας στο εκθεσιακο κεντρο '""Ανδριατικη"" τωρα ""Alianz ""Εκει την εβγαζα απο το πρωι μεχρι το βραδυ που εκλεινε η εκθεση {για να ανοιξει και παλι το επομενο πρωι},παιζοντας Amiga και ειδικα Defender of the crown το test drive της {accolade} και το falcon πριν αποκτησω δικη μου γιατι τοτε στοιχιζε μια περιουσια.Επισεις και το καλυτερο ρετροclub της commodore club στην οδο Σεβαστουπολεως που αντεγραφες παιχνιδια δωρεαν για Amiga......ααααα ρε τι εποχες ηταν αυτες?
 
Καλοκαίρι 87, ο Νικολάκης μόλις γυρνούσε από τακτική επίσκεψη στον οδοντογιατρό (σιδεράκια βλέπεις) και είπε στη μαμά του να περάσουν από το Μινιόν. Πάνε στον 5ο όροφο που ήταν ο τομέας της πληροφορικής. Κάποια στιγμή στο βάθος βλέπει καμιά 15αριά νοματαίους γύρω από ...κάτι. Αυτό το κάτι παρήγαγε ήχους μεταλικούς και άκουγες και φωνές. Πλησιάζω και βλέπω, για πρώτη μου φορά, μια Α500 και έναν τύπο να καθοδηγεί ένα ανθρωπάκι που χρησιμοποιούσε σπαθί. Το σπαθί κινούνταν από την κίνηση του δεξιού του χεριού. Κάποια στιγμή σήκωσε το δεξί του χέρι και είδα, πάλι για πρώτη μου φορά, ποντίκι. Αυτό το παιχνίδι μου έχει μείνει ανεξίτηλο. Το θεωρώ σοβαρό λόγο να έχεις μια Α500 στη συλλογή σου και έστω μόνο αυτό παιχνίδι, και μετά από χρόνια να το βάζεις μπρος και να το δείχνεις και να λες "Ορίστε κύριοι με τί παίζαμε τότε, πολύ πριν τα PC πάρουν τα ηνία". Είμαι παρήφανος που έχω στην κατοχή μου τα 2 μπουμπούκια μου και ας έδωσα ένα σκασμό χρήματα για τα μεταφορικά τους. Χαλάλι τους.
 
Τελικα βρε Rygar ολοι μας κρυβουμε τον μικρο Γιωργο Κα'ι'λα μεσα μας :biglaugh:
 
XΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα