[DISNEY] Κατσαριδάκι αγάπη μου - The love bug (1968)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Η ταινια με τιτλο "Κατσαριδακι αγαπη μου" ειναι μια ευχαριστη οικογενειακη κωμωδια με πρωταγωνιστη το Herbie,ενα αυτοκινητο/κατσαριδακι με ιδιαιτερα χαρακτηριστικα :flower:

attachment.php
πηγη

περιληψη

τρέιλερ


Η πρωτη γνωριμια με το αφεντικο του τον Τζιμ Νταγκλας(Dean Jones),τον συμπαθησε αμεσως και τον ακολουθησε μεχρι το σπιτι του

attachment.php


Ας δουμε μερικα απ τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του Herbie:

1.εχει το ρολο της προξενητρας

attachment.php
θελει να νοικοκυρευτει το αφεντικο του και δημιουργει το καταλληλο κλιμα με την Καρολ Μπενετ(Michele Lee)

2.ειναι ζωοφιλος

attachment.php


3α.βαζει στη θεση τους αυτους που του πηγαινουν κοντρα

attachment.php


attachment.php


Ο Τενεσι(Buddy Hackett)ειναι αυτος που καταλαβαινει αμεσως τις αναγκες του Herbie και ειναι αυτος που του δινει αυτο το ονομα

attachment.php


Ο Herbie ειναι πλεον ενα αγωνιστικο αυτοκινητο με τα ολα του

attachment.php


3β.Μεγαλος αντιπαλος/εχθρος τοσο του Herbie οσο και του Τζιμ ειναι ο Πητερ Θορνταϊκ (David Tomlinson).O Herbie τον "περιποιειται" καταλληλως καθε φορα που ο ΠΘ με δολοπλοκιες προσπαθει να του κανει κακο

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
μεθυσε τον καημενο το Herbie με irish coffee..

attachment.php
και πηρε αυτο που του αξιζε!!

4.ειναι ζηλιαρης

attachment.php


ζηλευει οταν ο Τζιμ φερνει μια Λαμποργκινι και καταλαβαινει οτι θα τον εγκαταλειψει επειδη εχασε τον αγωνα

5.και πολυ ευαισθητος

attachment.php


αποφασιζει να βαλει τελος στη ζωη του αλλά ο Τζιμ που καταλαβαινει το λαθος του τον αναζητει και τον σωζει

Μερικες ακομη δολοπλοκιες του πανουργου Θορντάικ

attachment.php


η αντιδραση του Herbie και ο νεος συνοδηγος του Θ.

attachment.php


η κοντρα συνεχιζεται..

attachment.php


attachment.php


attachment.php
αλλά ο καλος νικαει στο τελος :award: :award: :award:

ενω οι κακοι την πληρωνουν
attachment.php


Ο Τζιμ και η Καρολ παντρευονται και ο Herbie τους συνοδευει στο γαμηλιο ταξιδι

attachment.php


Αργοτερα ακολουθησαν sequels της ταινιας αυτης,αναφερω αυτα που ειναι εντος χρονολογικων οριων του ρετρομανιαξ:

"Herbie rides again" (1974)

"Herbie goes to Monte Carlo" (1977)

"Herbie goes Bananas" (1980)
 
Τέτοιες ταινίες μου θυμίζουν μεσημέρια Σαββάτου που στηνόμασταν στην τηλεόραση να δούμε ποιοτικά έργα. Από τις αγαπημένες ταινίες. Αξέχαστη η σκηνή που ο Herbie χωρίζεται στα 2 και προχωράει κανονικά στο δρόμο.
 
O Τζιμ Νταγκλας(Dean Jones) εχει και 2ο μικρο ρολο στην ταινια,αυτον του χιππυ

l1.JPG

βιντεακι με διαφορες σκηνες:

η σκηνη με τους χιππηδες στα 02:32 λεπτα
 
Aρκετες θεασεις και ενοικιασεις απο τα βιντεοκλαμπ οχι μονο της συγκεκριμενης αλλα και των 5; sequels της.


Ψοφαγαμε τοτε για αμαξια και καλες τρακες,ενα καλο τρακαρισμα εφτιαχνε την ταινια και ηταν η αποθεωση των τοτε ειδικων εφε,συμπαθητικη με χιουμορ (για τοτε) και αμαξια σε αγωνες,τι αλλο να ζητησεις...



Ηerbie rule(ed)
 
απ το τηλεοπτικο προγραμμα:

την Πεμπτη 4/1/1989 στις 10:50 προβληθηκε η ταινια στην ΕΤ1

7.JPG

και την Παρασκευη 5/1/1989 στις 11:00 προβληθηκε η 2η ταινια "κατσαριδακι λατρεια μου" παλι στην ΕΤ1

9.JPG

5.JPG

6.JPG

8.JPG
 
Aardvark είπε:
Aρκετες θεασεις και ενοικιασεις απο τα βιντεοκλαμπ οχι μονο της συγκεκριμενης αλλα και των 5; sequels της.
Ψοφαγαμε τοτε για αμαξια και καλες τρακες,ενα καλο τρακαρισμα εφτιαχνε την ταινια και ηταν η αποθεωση των τοτε ειδικων εφε,συμπαθητικη με χιουμορ (για τοτε) και αμαξια σε αγωνες,τι αλλο να ζητησεις...



Ηerbie rule(ed)
Με κάλυψες απόλυτα Aardvark... :)
 
Δυστυχώς "έφυγε" στα 85 του ο πρωταγωνιστής της ταινίας Ντιν Τζόουνς... :( .

Πηγή
 
Το έχω δει στο Σινεάκ στον Πειραιά, πιτσιρίκος.
 
Πίσω
Μπλουζα