Disney Παιχνιδια (1985)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Δεν ηταν κομικς ,ηταν ο must αγαπημενος φιλος του καλοκαιριου του '87 που μας συντροφευε στην παραλια.

Γεματο με παζλ,μυστηρια,λαβυρινθους και ηρωες του Disney!

Τα συγκεκριμενα ειναι τομοι με 3 τευχη εκαστος.

Καραmust

Disney παιγνιδια 1 Aardvark.jpg

Disney παιγνιδια 2 Aardvark.jpg

Disney παιγνιδια 3 Aardvark.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορει οχι στην παραλια αλλα στο κρεβατι το μεσημερι σιγουρα!Τα ειχα ξεχασει οτι υπηρχαν.Να σαι καλα!
 
Ναι, ναι, κάτι θυμάμαι τώρα... :D
 
Δε με συγκινούσαν τα σταυρόλεξα και τα παιχνίδια με παιδικούς ήρωες, γι'αυτό και δε το θυμάμαι καθόλου!
 
Αγαπημένα! Θυμάμαι όταν είχα διαβάσει τη διαφήμιση ότι θα έβγαιναν και από τότε έγινα φανατική! Εκεί έμαθα να λύνω τα πρώτα μου σταυρόλεξα στα οποία εντρύφησα με το πέρασμα των χρόνων.

Υπήρχε και το Μικρό Τεστ, κάτι αντίστοιχο!
 
Τέλεια! Δεν τα ήξερα! :thumbup:
 
Αυτο το θεμα μου ξεφυγε! Εχω ενα τευχος και αναρωτιομουνα που βρεθηκε αναμεσα στα κομικ. Δεν το θυμομουνα καν!

P1080643.jpg

P1080644.jpg

P1080645.jpg
 
Παντα μου αρεσαν οι σπαζοκεφαλιες και τα παιχνιδια (λαβυρινθοι, γριφοι, ενωση τελειών για σχηματισμο εικονας, σταυρολεξα...) που υπηρχαν σε περιοδικα με κομικς, θυμαμαι τετοια παιχνιδια στα περιοδικα ΠΟΠΑΥ και Μικυ Μαους. Την εκδοση ''Disney Παιχνιδια'' δεν θυμαμαι καθολου... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαζά χαζά παρόλο που δεν είναι κόμικς έχουν καταντήσει δυσκολάκια στην ανεύρεσή τους! Λογικά φταίει ότι έχουν να κάνουν με ήρωες του Ντίσνεϋ.
 
Αυτό το πράγματα με τα Disney, έχει παραγίνει... Ότι βγει και έχει τη στάμπα Disney επάνω, αυτόματα γίνεται συλλεκτικό...

DINO είπε:
Δε με συγκινούσαν τα σταυρόλεξα και τα παιχνίδια με παιδικούς ήρωες, γι'αυτό και δε το θυμάμαι καθόλου!
Αυτό τώρα που το διαβάζω, δεν πιστεύω οτι το έχω γράψει εγώ, αφού τον θυμάμαι τον συγκεκριμένο τίτλο... :eeek:

Ή είμαι στη ζώνη του λυκόφωτος, ή φταίει το γήρας... :points:
 
Πωπω πως μου ειχε ξεφυγει αυτο το θρεντ; Οταν εβλεπα τον τιτλο νοιζα οτι προκειται για κουκλακια, αυτοκινητακια κλπ με τον Μικυ τον Μαους :D

Λοιπον, στον κοινωνικο μας κυκλο ηταν μια κυρια που δυλευε στις εκδοσεις αυες και οποτε συναντιομασταν μου εδινε παντα τευχη Καντυ-Καντυ, Μικρο Τεστ, Κεφι και Disney Παιχνιδια. Πιθανον να εχουν μεινει ακοα πολλα τευχη :D

Σχεδον ποτε δεν ελυνα τους γριφους ομως, κυριως κοιταζα τις εικονες η διαβαζα τις λεζαντες. Ηταν πολυ ωραια εκδοση, με καλα σχεδια (τα οποια μαλλον ηταν της Ιταλικης σχολης, παρα της Αμερικανικης).

Εκτος απο σταυρολεξοειδη, ειχε και αλλα πραγματα οπως μια σελιδα τυπου φιδακι για να παιξεις με πιονια και ζαρια, ή κατι ενθετα-αφιερωματα οπως τηςν ιστορια του ποδοσφαιρου, του σκακιου, του ταβλιου κλπ.

Σε καποια τευχη ειχε μια ιστορια-περιπετεια με τους γνωστους ηρωες, πχ τα παπιά να εξερευνουν μια πυραμιδα. Η ιστορια συνδυαζοταν με γριφους σε καθε σελιδα.
 
Πίσω
Μπλουζα