Donkey kong country 2 (review)

sephirothson

RetroActive
Joined
5 Δεκ 2011
Μηνύματα
476
Αντιδράσεις
13
Ποτε μου δεν καταλαβα γιατι τα Kremlings,και ο Kaptain K. Rool,αντι να απαγαγουν τον diddy-ο οποιος ειναι μικροσωμος-απηγαγαν τον μεγαλο και ζορικο γοριλα donkey!!

Βεβαια εμας,δεν μας ενδιαφερει καθολου ο τροπος σκεψεις των kremlings,καθως αυτο ειναι το σεναριο πανω στο οποιο στηριχθηκε το φανταστικο/μεγαλιωδες/καταπληκτικο- και δεν ξερω και γω τι αλλο-Donkey kong country 2 Diddy's Kong Quest.

Ενα χρονο πριν,(1994)κυκλοφορησε το εξισου τεραστιο DKC με το οποιο η rare -εκτος οτι δημιουργησε ενα εκπληκτικο παιχνιδι-ωθησε το snes στα ορια του μεχρι τοτε.Κανεις δεν περιμενε οτι τα ορια αυτα οχι μονο δεν τα ξεπερεσε αλλα ουτε καν τα εφτασε,και η αποδειξη αυτου ηταν το sequel της σειρας(και οχι μονο,μην ξεχναμε το super mario world 2,donkey kong 3 κτλ)Μιλαμε για χαρμα οφθαλμων.Πραγματικα ειμαι πολυ περιεργος για το που θα εφτανε το snes με το cd-rom!!

Ολη η ομαδα της rare επεσε με τα μουτρα στη δουλεια καθως υπηρχε πιεση για την δημιουργια ενος παιχνιδιου ανταξιου του πρωτου, και γιατι οχι ακομα καλυτερου.Τελικα το αποτολεσμα δικαιωνει την δουλεια που εγινε μιας και μιλαμε για εναν τιτλο που ξεπερασε κατα γενικη ομολογια τον αρχικο, σε οτι εχει να κανει κυριος με τον τεχνικο τομεα(γραφικα/ηχο κτλ)



Οι αλλαγες συγκριτικα με το πρωτο παιχνιδι ειναι αρκετες και η πιο σημαντικη εχει να κανει με την αφιξη ενος νεου χαρακτηρα!!Μιλαμε φυσικα για την dixie(η οποια δεν εχω καταλαβει αν ειναι η κοπελα του diddy ή απλα φιλη του)Η dixie λοιπον αντικαθιστα τον συμπαθη ηρωα μας και μαζι με τον diddy,αναλαμβανουν να τον σωσουν και να δωσουν ενα μαθημα στο K.rool.Με οπλο τα μαλλια της-τα οποια χρησιμοποιει σαν ελικα-η dixie μπορει να εξερευνηση τοποθεσιες στις οποιες ο diddy δεν μπορει να πλησιασει.Ο diddy ειναι το γνωστο μαιμουδακι(δημιουργια της rare)που αγαπησαμε στον πρωτο τιτλο, μονο που εδω ραπ-αρει και λιγο!!

Οι αλλαγες δεν περιοριζονται οπως ειπαμε μονο στους κεντρικους ηρωες αλλα και στους αφανεις ηρωες,και μιλαω φυσικα για τα ζωακια-φιλους !Εδω υπαρχουν νεοι χαρακτηρες οι οποιοι θα μας βοηθησουν μεσα στο παιχνιδι οπως ειναι η squitter η αραχνη με τον ιστο της,ο clapper η φωκια που με ενα φυσημα παγωνει το νερο,καθως και αλλα συμπαθητικα οντα τα οποια θα τα ανακαλυψετε κατα την διαρκεια του παιχνιδιου.

Επισης η οικογενια των kong μεγαλωσε και ερχονται να προστεθουν νεα μελοι σε αυτην οπως ο swanky(στον οποιο μπορειτε να ξοδευεται τα banana bunch coins και να παιζετε διαφορα παιχνιδια με δωρακια),και η κυρα δασκαλα!! wrinkly kong στην οποια σωζεται την θεση σας.

Το παιχνιδι αποτελειται απο 7 επιπεδα(μαζι με τον χαμενο κοσμο)και μεσα σε αυτα θα βρειτε πληθωρα εχθρων(τα kremlings ειναι καλυτερα απο ποτε)παγιδες,βαρελια,σχοινια και πολλα αλλα "ομορφα"πραγματα,τα οποια θα κανουν την αναζητηση σας δυσκολοτερη.Σε καθε πιστα εχουν προστεθει τριων ειδων νομισματα τα οποια συλλεγεται κατα την διαρκεια του παιχνιδιου,και τα οποια ειναι τα DC coins - συλλεγοντας τα θα βοηθησετε τους ηρωες μας να ανεβουν επιπεδο στα ματια του γερο-ξερολα cranky - τα kremcoins-τα οποια θα τα χρειαστειτε για να ξεκλειδωσετε τις πιστες του χαμενου κοσμου και τα οποια τα αποκτατε αφου βρειτε τα μυστικα bonus δωματια σε καθε πιστα-και τελος υπαρχουν και τα banana bunch coins με τα οποια πολυ απλα πληρωνεται τα μέλοι τις οικογεινειας kong για την βοηθεια που σας παρεχουν στην αναζητηση σας.

Στο θεμα των γραφικων δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πουμε και πολλα.Θα τα χαρακτηριζα ως μια οπτικη γροθια!!Εκει που θελω να σταθω ειναι στον περιβαλλοντα χωρο του παιχνιδιου και να πω πως σχεδιαστικα η ομαδα της rare επιασε κορυφη!!Πανεμορφα τοπια τα οποια σε ωθουν να παιξεις το παιχνιδι ξανα και ξανα,μονο και μονο για να τα θαυμασεις για μια ακομα φορα!!Αγαπημενο μου επιπεδο θα ελεγα οτι ειναι το krem qualy(οι βάλτοι) και το gloomy gulch(στοιχιωμενο δασος) αν και ολα τα επιπεδα οπως ειπα ειναι απλα φανταστικα.



Ο ηχος ειναι ενα απο τα μεγαλα ατου της σειρας(εξαιρεση αποτελει το DKC 3 και DK64)Ποτε μου δεν φανταστηκα οτι η θαυμασια μουσικη του πρωτου θα μπορεσει να κοντραριστει στα ισα!!K'ομως η rare,η μαλλον καλυτερα ο Dave Wise το εκανε το θαυματου.Η μουσικη ειναι στα ιδια επιπεδα που ειναι και τα γραφικα και απο θεμα ποιοτητας, αλλα και σαν ενορχηστρωση/συνθεση(ολες οι αρετες του snes ξεδιπλωνονται εδω)






Στο πιο σημαντικο κομματι καθε παιχνιδιου δλδ το gameplay, τα πραγματα εδω ειναι απλα!!Καλο gameplay=διασκεση(κατι το οποιο οι σημερινες εταιριες στον βωμο του εντυπωσιασμου το ξεχνανε) και εκει ακριβως ειναι που το dkc 2 θριαμβευει.Το διπλο ειναι απολαυση ενω το μονό σε αποζημειωνει πληρως.Με μια λεξη θα το χαρακτηριζα εθιστικο!!Ειναι τοσο ομορφος και πετυχημενος ο συνδιασμος εικονα/ηχος/χειρισμος/gameplay σε αυτο το παιχνιδι που πραγματικα πολυ λιγα παιχνιδια καταφερνουν να αποσπασουν το αριστο σε ολους αυτους τους τομεις.Ναι το dck 2 ειναι αριστο σε ολους τους τομεις ,δεν υστερει πουθενα, οσο βαρυγδουπο και εγωιστικο ακουγεται αυτο!!

Το Donkey kong 2 δεν ειναι απλα ενα platform game...ειναι κατι που μονο οταν το δεις και ασχοληθεις μαζι του θα καταλαβεις πληρως περι τινος προκειται.Εχουν περασει σχεδον 18 χρονια απο την κυκλοφορια του,κ'ομως ειναι το ιδιο ομορφο και εντυπωσιακο οπως τοτε.Ο χρονος δεν μπορει να αλλιωσει την μαγεια αυτου του παιχνιδιου και εμεις ειμαστε ευγνωμονες στην rare και προσευχομαστε για την νεκρανασταση της!!

Προβολή συνημμένου 63917
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το παιχνίδι ακόμα και αν δεν ήταν γενικώς καλό, θα άξιζε να ασχολιθείς μόνο και μόνο για το Soundtrack. Δεν ξέρω, αν έκανα ένα top 10 ίσως να ήταν και στην πρώτη θέση σε αυτόν τον τομέα. Μέχρι που έκατσα και έκανα remasters στα περισσότερα tracks με 5.1 ήχο για να τα ευχαριστιέμαι καλύτερα :p
 
μαλλον προτιμας το DKC ε?Εισαι απο τους λιγους που λενε οτι ειναι μετριο το παιχνιδι!!Και αυτο με το 5.1 ειναι ωραια ιδεα..μαλλον πρεπει να το κανω και γω αυτο :cool:
 
Οχι δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ακόμα και AN, υποθετικά μίλησα για να δώσω έμφαση στο πόσο καλό είναι το soundtrack, ότι και καλά θα αξίζε να το παίξεις μόνο γι αυτό, ακόμα και αν ήταν χάλια το παιχνίδι. Γενικά σαν παιχνίδι μου αρέσει ίσως λίγο παραπάνω από το DKC1.

Για τα 5.1 Αν θες μπορώ να σου δώσω τα δικά μου να τα ακούσεις και να δεις αν θες να τα βελτιώσεις αν σου κάνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιθανο παιχνιδι! το snes στα καλυτερα του! Και το review πολυ ωραιο, μπραβο!

Βεβαια εμενα μου αρεσει πιο πολυ το Dkc αλλα μαλλον φταιει οτι ειχα την κασεττα απο παλια, ενω το Dkc 2 το επαιξα σε emulator...
 
Τι να πούμε τώρα για το Donkey kong country 2;

Το ότι απλά είναι το καλύτερο 2D platform που έχει βγει ως σήμερα είναι αρκετό;
 
sephirothson είπε:
Ποτε μου δεν καταλαβα γιατι τα Kremlings,και ο Kaptain K. Rool,αντι να απαγαγουν τον diddy-ο οποιος ειναι μικροσωμος-απηγαγαν τον μεγαλο και ζορικο γοριλα donkey!!
Χαχα κ γω την ίδια απορία είχα τότε ::) Πραγματικά είναι απο τα κορυφαία παιχνίδια που έχω πάιξει στο snes. Ότι κ να πω είναι πραγματικά λ-ί-γ-ο. Όσο αναφορά τη μουσική κ τότε μου είχε κάνει εντύπωση αλλά για κάποιο λόγο ο ήχος που "έντυνε" τις πίστες που είχαν να κάνουν με νερό δε μου άρεσε καθόλου. Δε ξέρω για σας αλλά πλέον η μουσική αυτή μου προκαλεί χμμ μια νοσταλγία για το τότε, είναι αυτό που λέμε με πάει "πίσω" Ααααχ ωραίες εποχές .

Πολύ ωραίo το review Sephirothson :thumbup:
 
Μαζι με το Yoshi's Island απο τα πιο εντυπωσιακα platforms του SNES. Η Rare σε πολλα μερακια
 
Μπράβο Σάκη για το ριβιού!!! Το Donkey Kong Country είναι το αγαπημένο μου παιγνίδι όλων των εποχών, δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι το άβατάρ μου απεικονίζει τον Cranky από το πίσω μέρος του κουτιού!! Τι να πρωτό πω?? Πολλές αναμνήσεις.....από τη στιγμή που το πήρα στα χέρια μου μέχρι και τη στιγμή που το ξανά πήρα.

Ήταν αρχές του 96, ίσως και τέλη του 95 όταν μου το έκανε δώρο ο θείος μου! Βρισκόμουν έξω στη γειτονιά και παίζαμε κρυφτό με τα άλλα παιδιά όπως όλοι οι νέοι της εποχής. Ενώ ήμουν εκείνος ο οποίος φυλούσε, βλέπω το θείο μου με το παπάκι και μια σακούλα από το κατάστημα που αγόραζα video games στο Βολό (η Δυναμική για τους βολιώτες). Να μην φλυαρώ ανοίγει τη σακούλα και βλέπω ένα παιγνίδι με μοβ κουτί, αυτοκόλλητο Itochu και ένα θαυμάσιο box art! Αμέσως έτρεξα σπίτι να το δοκιμάσω και το περιεχόμενό του ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό από το κουτί.

Αργότερα το έδωσα να πάρω το DKC 3 καθώς έπιανε καλά λεφτά στην κατάσταση που το είχα και κάπου στο 1999 άρχισα να το ξανά ψάχνω σε όλα τα γνωστά video games του Βόλου αλλά μάταια. Αυτό το αναφέρω για να δείξω πόσο νοσταλγικό ήταν το DKC 2 που ελάχιστα χρόνια από τότε που το αποχωρίστηκα ήθελα να το ξανά παίξω!!

cloud είπε:
Τι να πούμε τώρα για το Donkey kong country 2; Το ότι απλά είναι το καλύτερο 2D platform που έχει βγει ως σήμερα είναι αρκετό;
+100000000

Με διαφορά το καλλίτερο 2D Platform και από μένα, παιγνίδι που ξεπέρασε ίσως τα όρια των δυνατοτήτων των 16-bit, Rare και Nintendo στα καλλίτερά τους!!
 
Aν και το πρώτο Donkey Kong Country είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι της σειράς (και το αγαπημένο μου videogame γενικά) αντικειμενικά το δεύτερο είναι κλάσεις ανώτερο σε όλους τους τομείς. Ο λόγος που προτιμώ το πρώτο είναι επειδή πρωταγωνιστεί ο Donkey Kong, επειδή εξελίσεται κυρίως σε ζούγκλες δίνοντάς του έτσι ένα πιο εξωτικό feeling κι επειδή ξεκίνησε το όλο φαινόμενο Donkey Kong Country κάνοντας μια δυναμική αρχή για την Rare ως second party company της Nintendo. Μέχρι και σήμερα έχω να το λέω ότι η τριλογία Donkey Kong Country έκανε τα περισσότερα 2D games για 32-bit κονσόλες να μοιάζουν με τεμπέλικες δουλειές (με εξαιρέσεις όπως το Abe's Odyssey). Το τρίτο παιχνίδι αν και αξιοπρεπές δεν έχει να προσθέσει και πολλά στην σειρά και του λείπει η μαγεία και το feeling των άλλων δυό παιχνιδιών. Συν τ' ότι το soundtrack του δεν είναι τόσο αξιομνημόνευτο. Τουλάχιστον τα γραφικά του παραμένουν σε κορυφαία επίπεδα κι αποτελεί ένα ευπρόσδεκτο sequel για τους fans της σειράς κι ένα από τα καλύτερα αποχαιρετιστήρια παιχνίδια για το SNES μιας και τότε έκανε το ντεμπούτο του το N64.
 
Ποτέ μου δεν κατάφερα να συμπαθήσω το συγκεκριμένο παιχνίδι. Καταρχάς, όπως και το 3 πως μπορεί να λέγεται Donkey Kong από τη στιγμή που ο Donkey Kong είναι άφαντος; Πρέπει να είμαι από τους λίγους που του αρέσει το 1ο της σειράς αλλά προτιμώ τον Donkey Kong με τα 1000 από Diddy, Dixie και λοιπές μαϊμούδες κι ας έχουν καλύτερα γραφικά και ήχο. Νομίζω ότι παίζει και ρόλο ότι ήταν και το 1ο παιχνίδι που είδαμε τέτοια γραφικά στο SNES. Πως να το κάνουμε ο παλιός είναι αλλιώς :) .
 
johnny19818 είπε:
Ποτέ μου δεν κατάφερα να συμπαθήσω το συγκεκριμένο παιχνίδι. Καταρχάς, όπως και το 3 πως μπορεί να λέγεται Donkey Kong από τη στιγμή που ο Donkey Kong είναι άφαντος; Πρέπει να είμαι από τους λίγους που του αρέσει το 1ο της σειράς αλλά προτιμώ τον Donkey Kong με τα 1000 από Diddy, Dixie και λοιπές μαϊμούδες κι ας έχουν καλύτερα γραφικά και ήχο. Νομίζω ότι παίζει και ρόλο ότι ήταν και το 1ο παιχνίδι που είδαμε τέτοια γραφικά στο SNES. Πως να το κάνουμε ο παλιός είναι αλλιώς :) .
Προτείνω ban...... :p
 
johnny19818 είπε:
Να το χαίρεστε το μαιμούδι σας με την τρελοκοτσιδού :p . Προτιμώ Donkey Kong :) .
Πλάκα πλάκα, κι εγώ προτιμώ τον Donkey από την Dixie, όχι τίποτε άλλο αλλά ο Donkey ήταν και πιο μεγάλο/εντυπωσιακό sprite. Ομως σαν παιχνίδι/level design/soundtrack το DKC2 είναι αρκετά ανώτερο. Τουλάχιστον κατά την άποψη των περισσοτέρων που τα έπαιξαν.
 
Imgema είπε:
Πλάκα πλάκα, κι εγώ προτιμώ τον Donkey από την Dixie, όχι τίποτε άλλο αλλά ο Donkey ήταν και πιο μεγάλο/εντυπωσιακό sprite. Ομως σαν παιχνίδι/level design/soundtrack το DKC2 είναι αρκετά ανώτερο. Τουλάχιστον κατά την άποψη των περισσοτέρων που τα έπαιξαν.
Ποτέ δεν κατάλαβα πως ονομάζεται ένα παιχνίδι με το όνομα ενός ήρωα όταν αυτός δεν πρωταγωνιστεί σε αυτό. Φανταστείτε το Super Mario Land 2 ας πούμε να ήταν ο ήρωας ο Luigi. Το Super Mario Land 3 που πρωταγωνιστεί ο Wario λέγεται Wario Land και από κάτω με μικρότερα γράμματα Super Mario Land 3. Για μένα κακώς βέβαια καθώς δεν είδα πουθενά το Super Mario στο παιχνίδι παρά μόνο το Wario. Ερωτήματα που θα μείνουν αναπάντητα...
 
johnny19818 είπε:
Ποτέ δεν κατάλαβα πως ονομάζεται ένα παιχνίδι με το όνομα ενός ήρωα όταν αυτός δεν πρωταγωνιστεί σε αυτό. Φανταστείτε το Super Mario Land 2 ας πούμε να ήταν ο ήρωας ο Luigi. Το Super Mario Land 3 που πρωταγωνιστεί ο Wario λέγεται Wario Land και από κάτω με μικρότερα γράμματα Super Mario Land 3. Για μένα κακώς βέβαια καθώς δεν είδα πουθενά το Super Mario στο παιχνίδι παρά μόνο το Wario. Ερωτήματα που θα μείνουν αναπάντητα...
Για να πούμε του στραβού το δίκιο το παιχνίδι έχει τίτλο: Donkey Kong Country 2 - Diddy's Kong Quest. Δηλαδή σαν να σου λέει ότι ο πρωταγωνιστής είναι ο Diddy και απλά το παιχνίδι λαμβάνει μέρος στην "χώρα του Donkey Kong". Είναι κάτι σαν το Yoshi's Island. To παιχνίδι λέγεται Super Mario World 2 - Yoshi's Island όμως ο πρωταγωνιστής δεν είναι ο Mario, βέβαια τον βλέπουμε όταν ήταν μωρό αλλά ο πρωταγωνιστής είναι σίγουρα ο Yoshi (ή μάλλον οι Yoshis). Η διαφορά είναι ότι στο ένα παιχνίδι ο Diddy σώζει τον Donkey στο τέλος της περιπέτειας ενώ στο άλλο ο Yoshi τον "σώζει" καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Βέβαια άλλη μία διαφορά είναι και που δώσανε έμφαση στον τίτλο. Στο DKC2 δώσανε έμφαση στο "Donkey Kong Country" και ο υπότιτλος Diddy's Kong Quest" είναι πιο μικρά γράμματα ενώ στο Yoshi's Island συμβαίνει το αντίθετο. Ισως απλά αυτό να ήταν το πρόβλημα.

DK_Country_2.jpg

300px-SMW2.jpg

Αν και στο title screen ξεκαθαρίζει το τοπίo

27636-donkey-kong-country-2-diddy-s-kong-quest-snes-screenshot-title.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Το Super Mario Land 3 που πρωταγωνιστεί ο Wario λέγεται Wario Land και από κάτω με μικρότερα γράμματα Super Mario Land 3. Για μένα κακώς βέβαια καθώς δεν είδα πουθενά το Super Mario στο παιχνίδι παρά μόνο το Wario. Ερωτήματα που θα μείνουν αναπάντητα...
Τα συγκεκριμένα ερωτήματα θα μείνουν για πάντα αναπάντητα.....στα άτομα που δεν έχουν κάνει τον κόπο να δουν το κουτί ή έστω το κασετάκι του παιγνιδιού. :D

1240923123-00.jpg
1240923123-00.jpg

Έχει ΥΠΟΤΙΤΛΟ φίλε johny και λέγεται Diddy's Kong Quest. Σαν το Mario Land 3 που ανέφερες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Ποτέ δεν κατάλαβα πως ονομάζεται ένα παιχνίδι με το όνομα ενός ήρωα όταν αυτός δεν πρωταγωνιστεί σε αυτό. Φανταστείτε το Super Mario Land 2 ας πούμε να ήταν ο ήρωας ο Luigi. Το Super Mario Land 3 που πρωταγωνιστεί ο Wario λέγεται Wario Land και από κάτω με μικρότερα γράμματα Super Mario Land 3. Για μένα κακώς βέβαια καθώς δεν είδα πουθενά το Super Mario στο παιχνίδι παρά μόνο το Wario. Ερωτήματα που θα μείνουν αναπάντητα...
Για να πούμε του στραβού το δίκιο το παιχνίδι έχει τίτλο: Donkey Kong Country 2 - Diddy's Kong Quest. Δηλαδή σαν να σου λέει ότι ο πρωταγωνιστής είναι ο Diddy και απλά το παιχνίδι λαμβάνει μέρος στην "χώρα του Donkey Kong". Είναι κάτι σαν το Yoshi's Island. To παιχνίδι λέγεται Super Mario World 2 - Yoshi's Island όμως ο πρωταγωνιστής δεν είναι ο Mario, βέβαια τον βλέπουμε όταν ήταν μωρό αλλά ο πρωταγωνιστής είναι σίγουρα ο Yoshi (ή μάλλον οι Yoshis). Η διαφορά είναι ότι στο ένα παιχνίδι ο Diddy σώζει τον Donkey στο τέλος της περιπέτειας ενώ στο άλλο ο Yoshi τον "σώζει" καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Βέβαια άλλη μία διαφορά είναι και που δώσανε έμφαση στον τίτλο. Στο DKC2 δώσανε έμφαση στο "Donkey Kong Country" και ο υπότιτλος Diddy's Kong Quest" είναι πιο μικρά γράμματα ενώ στο Yoshi's Island συμβαίνει το αντίθετο. Ισως απλά αυτό να ήταν το πρόβλημα.

DK_Country_2.jpg


300px-SMW2.jpg


Αν και στο title screen ξεκαθαρίζει το τοπίο:

27636-donkey-kong-country-2-diddy-s-kong-quest-snes-screenshot-title.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα