DotMatrix

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
26
picture.php


Στα πλαίσια του Φεστιβάλ Νέων του Δήμου Σαρανταπόρου και με την υποστήριξη του ΤΟπικού ΣΥμβουλίου Νέων, μου δώθηκε η ευκαιρία να στήσω μία μίνι έκθεση Ρετρό Υπολογιστών & Συστήματων video gamming .

Θα παρουσιαστούν computers από την "χρυσή" δεκαετία του '80, που κάποιοι από εμάς κάναμε τα πρώτα βηματάκια στην πληροφορική, οπως Sinclair , Commodore, ATARI , ΑΜSTRAD ...κτλ, μέχρι και την αρχή της δεκαετίας του '90, με τα AMIGA , ATARI ST, APPLE.... και την επελαση των IBM PC & λοιπών Συμβατών συστημάτων

Επίσης θα παρουσιαστούν κάποιες κονσόλες, σταθμός στο video gamming της δεκατίας του '80 που άφησαν εποχή, όπως ATARI 2600, Vectrex, Magnavox, Nintendo......κτλ

Η εκθεση θα γίνει στην περιοχή "Χάνι Χατζηγώγου" του Δήμου Σαρανταπόρου της Επαρχείας Ελασσόνας του νομού Λαρίσης ( :D Μάλλιασε η γλώσσα), στις 18 - 19 Ιουλίου

Αν τυχόν περνάτε από την περιοχή ή βρίσκεστε κοντά εκείνη την περίοδο, μη διστάσετε να κάνετε μία "σταμάτα" (στάση). :)

Θα χαρώ πολύ να σας δω....... :)

Αυτααα..... :D

YΓ: Ψιτ !!! Θα παίζουν και original σουβλάκια..... :D (καλαμάκια για τους νότιους :p ) .....Θα έχουμε και μπύρες ...... :D
 
Αν δεν έλειπα διακοπές teflon ΣΙΓΟΥΡΑ θα έδινα το παρόν.

Υ.Γ Πολλά ωραία πράγματα βλέπω στο logo :cool:
 
Μπράβο ρε teflon!

Μόνος την κάνεις όλη την προσπάθεια;

Πάντως δεν το βλέπω να δίνω το παρών για άλλη μια φορά σε εκδήλωση...

Δουλειά, απόσταση και ο "σπόρος" που περιμένουμε με κρατάνε...

Κι εμείς στην Πάτρα, σουβλάκια τα λέμε!

Τα καλαμάκια είναι για το φραπέ και τα αναψυκτικά... :D
 
:cry: :cry: :cry: :cry:

Θα έχει μείνει τουλάχιστον κανένα σουβλάκι την Κυριακή στις 20 που γυρνάω; :precry:
 
Μπράβο για άλλη μια φορά Teflon

Χαίρομαι να βλέπω τέτοιες προσπάθειες ;)

Άντε...εύχομαι όλα να πάνε καλά... ;)
 
Plink και Teflon RJs (retro jays :D )

Kudos κυριοι.
 
Πραγματικά, δεν περιμένω και πολλά από την έκθεση, γιατί πρόκειται για ένα υπαίθριο, τοπικής εμβέλιας "πανηγύρι" νέων και δεν ξέρω ποσο ενθουσιασμό θα δείξουν στην εν λόγω ρετροέκθεση οι επισκέπτες :xm: . Προσωπικά θα ήθελα να την στήσω, για να δω πως μπορεί να οργανωθεί μια τέτοια έκθεση και τι προβλήματα` μπορεί να παρουσιαστούν. Θα προσπαθήσω να γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να ευχαριστήσω τους επισκέπτες με πληροφορίες και σχετικά "ρετροδωράκια". :)

Τουλάχιστον εγώ και οι φίλοι που με βοηθάνε με την έκθεση θα προσπαθήσουμε να το διασκεδάσουμε όσο μπορούμε, μιας και θα έχουμε rock συναυλία από τοπικά γκρουπάκια και άφθονες μπύρες..... :D

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια και τις πληροφορίες που μου προσφέρετε όλο αυτό το διάστημα που βρίσκομαι στο GRM και τους Plink, scizo & gapan, που με την προσφορά τους στηρίζουν την προσπάθεια μου αυτή. :thanx2:

@DINO: Ακόμα και τα μηχανήματα που θα παρουσιαστούν, είναι από την προσωπική μου συλλογή.... :D

Επίσης θα ήθελα να σε ενημερώσω οτί έχεις pm. :D

@gapan: 20 έρχεσαι? Πολύ ωραία ! :D Θα φας σουβλάκι αφού ξεστήσεις τα πάντα από εκεί........ :diablotin:

YΓ: Μήπως μπορεί να μου πειτε κάποιο site με ρετρο διαφημίσεις υπολογιστών για το decor του περιπτέρου ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AtariMania - Η κάθε κατηγορία μηχανημάτων έχει και δικές της διαφημίσεις

Magazines - Εδώ θα βρεις σκαναρισμένα περιοδικά που όλο και κάποια καταχώρηση θα έχουν

More

Just for fun

Και φυσικά σε παραπέμπω στο αυτονόητο... Στα σκαναρισμένα Pixels που υπάρχουν στο GRM... :D :D:D

Επίσης θέλω ECHO!!!! (Ξέρεις εσύ!) :D :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Και φυσικά σε παραπέμπω στο αυτονόητο... Στα σκαναρισμένα Pixels που υπάρχουν στο GRM... :D :D:D
Σωστά!!! :eek: Ούτε που πέρασε από το μυαλό μου να τσεκάρω τα PIXEL ..... :frypan:

Επίσης θέλω ECHO!!!! (Ξέρεις εσύ!) :D :D:D
Eλά εσύ και θα σου δώσω ένα mic με delay, για πάρτυ σου ....... :D :D:D
 
Vasil' sou'rxomai raaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

(sorry, edo sto ksen/xeio de me afinoun na rithmiso to PC na grafei ellinika)
 
Εεεεεεεεεεεεεε!!! Τί έγινε τελικά; Κάποιος μου σφύριξε ότι γινόταν ένας μικρός πανικός εκεί πάνω... Καμιά φωτό υπάρχει; teflon, ζεις ή δεν άντεξες απ'τα πολλά σουβλάκια;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα