Double Dragon

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
480
Double Dragon (1989)

attachment.php






Κρύος ιδρώτας μ' έπιασε στο άκουσμα της μεταφοράς του Double Dragon στα 8bit από τη Mastertronic η οποία εκείνη την εποχή είχε εξαγοράσει τη Melbourne House. Την πρώτη εταιρεία τη θυμάμαι να δημιουργεί μέτρια παιχνίδια με άσχημα γραφικά και σχεδόν κάκιστο ήχο.

Τι δουλειά είχε (ή καλύτερα πως κατάφερε και πήρε τη δουλειά ;) να μεταφέρει από τα coin-ops την παιχνιδάρα Double Dragon με τις τρελές απαιτήσεις στους home υπολογιστές;

Έκανα την καρδιά μου όμως πέτρα περιμένοντας να δω το αποτέλεσμα.

Where Dragon Rules.

Πρώτα όμως ας πούμε δύο λογάκια για την υπόθεση του παιχνιδιού και την αυθεντική του μορφή στα arcades.

Μας έχουν απαγάγει την αγαπημένη μας Marian κι εμείς ως ατρόμητοι μαχητές του δρόμου και γνώστες των πολεμικών τεχνών θα τα βάλουμε με όλη τη συμμορία των Μαύρων Πολεμιστών διασχίζοντας βουνά και λαγκάδια μέχρι να τη συναντήσουμε και πάλι.

Το Double Dragon μπορεί να παιχθεί από δύο παίχτες ταυτόχρονα καθώς ο ήρωάς μας Billy Lee, διαθέτει κι έναν αδερφό (Jimmy Lee) που συνδυάζοντας τις δυνάμεις μαζί του θα αφανίσει αυτούς που τόλμησαν να σταθούν μπροστά μας.

Αυτό ήταν και το δυνατό σημείο του παιχνιδιού.

Πρόκειται για beat 'em up game από τα καλύτερα του είδους (τουλάχιστον στα coin-ops). Ένα beat 'em up «συνεργασίας» του οποίου η ιδιαιτερότητα αυτή παρουσιάστηκε για πρώτη φορά (αν δεν κάνω λάθος) στην ιστορία των παιχνιδιών αυτών. Πάρα πολλές ώρες και κέρματα ξοδεύτηκαν στο παιχνίδι αυτό και θα έλεγα πως ήταν από τις περιπτώσεις που το άξιζαν.

attachment.php
Πάντως οφείλεις να ομολογήσεις πως έχω φοβερό άλμα...





Η μεταφορά στον Commodore 64.

Ορίστε, τι περίπου θυμάμαι (και τι περίπου έπαθα)...

Το παιχνίδι φορτώνει (εγώ περιμένω υποψιασμένος) και η εισαγωγική οθόνη εμφανίζεται. Πατάω γρήγορα γρήγορα το fire για να ξεκινήσει το παιχνίδι και μένω από την αρχή του παιχνιδιού και μέχρι τη στιγμή που κλείνω τον υπολογιστή, με το στόμα ανοικτό...

Ό,τι χειρότερο έχω δει ποτέ.

Αυτό δεν είναι το Double Dragon. Κάποιος προσπάθησε μάλλον να κάνει πλάκα με αυτού του είδους τη μεταφορά - παρωδία.

Tα sprites είναι μικρά σα νανάκια. Οι στολές τους άθλιες, μοιάζουν με στρουμφάκια με τιράντες. Οι αντίπαλοι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, κακοφτιαγμένοι και όμοιοι. Ο χαρακτήρας μας κινείται αφύσικα σα μύγα στην οθόνη, oι κινήσεις του και τα χτυπήματα θυμίζουν μπαλαρίνα ενώ το χρώμα και το μαλλί του θυμίζουν τον Michael Jackson στα νιάτα του (τουλάχιστον είναι retro).

attachment.php
Μας στρίμωξαν...

attachment.php


Από τις... εντυπωσιακότερες σκηνές του παιχνιδιού.





Προχωρώντας στις πίστες βλέπουμε πως απουσιάζουν και βασικά στοιχεία του παιχνιδιού όπως το να σηκώνουμε αντικείμενα και να τα εκτοξεύουμε προς τους εχθρούς (όπως κιβώτια, μαχαίρια, βαρέλια κλπ) αλλά και αρκετοί bosses.

Ξεχάστε τους εντυπωσιακούς κακούς οι οποίοι καταστρέφοντας τους τοίχους ερχόντουσαν μανιασμένα προς το μέρος μας και ακολουθούσε επική μάχη. Τώρα είναι όλοι στο ύψος μας και η μάχη θυμίζει κακέκτυπο του Renegade.

Ξεχάστε την κίνηση όπου ο χαρακτήρας μας έπιανε από το κεφάλι τον εχθρό και τον άρχιζε στις γονατιές ή τον πετούσε στην άλλη άκρη της οθόνης. Αυτά αντικαταστάθηκαν από μια κίνηση όπου το playmobil μας (εε... συγγνώμη ο χαρακτήρας μας), ρίχνει μια μπουνιά σηκώνοντας ταυτόχρονα λίγο το ποδαράκι του χωρίς να καταλαβαίνει κανείς τι ακριβώς προσπαθεί να κάνει.

Ξεχάστε την εναέρια κλοτσιά. Ο χαρακτήρας τώρα απλά μπορεί να πραγματοποιεί άλματα χωρίς όμως να μπορεί να χτυπήσει κάποιον αντίπαλο.

Οι τελευταίοι μάλιστα, όταν πεθαίνουν εξαφανίζονται αυτοστιγμεί(;;!!) από την οθόνη. Είχα να δω κάτι τέτοιο από τα πρώτα video games.

Οι μόνες κινήσεις που έμειναν είναι η κεφαλιά, η αγκωνιά, η ταυτόχρονη (κι απαράδεκτη αισθητικά) κλοτσιά και μπουνιά η οποία μάλλον προσπαθούσε ανεπιτυχώς να μιμηθεί την κίνηση του «γραπώνω κάποιον από τα μαλλιά και τον κλοτσάω» (μάλιστα το manual τη χαρακτήριζε ως "wicked move", τρομάρα τους) και οι γνωστές γροθιές και κλοτσιές.

Κατά τα λοιπά μπορούμε να εφοδιαστούμε και με μαστίγιο ή ρόπαλο του baseball τα οποία μοιάζουν με τρίχα και κορίνα του bowling αντίστοιχα, που θα συλλέξουμε από συγκεκριμένους εχθρούς όταν τους εξουδετερώσουμε.

Αχ, βρε Mastertronic…

attachment.php
Η «φοβερή» κλωτσιά - μπουνιά η οποία φοβίζει ακόμη και τους Θεούς (εκτός ίσως από τον Chuck Norris).

attachment.php


Ώρα να αντιμετωπίσουμε το νάνο μίμο του Hulk.





Φυσικά απουσιάζουν τελείως τα εντυπωσιακά γραφικά του coin-op όπου ο ήρωας μπορούσε να αλληλεπιδράσει με το περιβάλλον αλλά και με αντικείμενα της πίστας τα οποία ανέβαζαν κατακόρυφα το gameplay.

Όπως φαίνεται ο χαρακτήρας μας τώρα δεν μπορεί να ανεβεί ούτε καν... σκάλες και θα πρέπει να κινούμαστε μόνο σε διαδρομές που δεν απαιτείται να σκαρφαλώσουμε.

Πραγματικά τραγικές καταστάσεις.

Τα ηχητικά εφέ είναι επιεικώς απαράδεκτα. 2-3 ήχοι κι αυτοί απολύτως μη ρεαλιστικοί. Άλλο να το λέω άλλο να τους ακούσετε.

Μόνο το μουσικό θέμα στην αρχή και το τέλος του παιχνιδιού (εξάλλου μόνο εκεί ακούγεται) θυμίζει λίγο το ένδοξο arcade. Το gameplay του (ο Θεός να το κάνει) δεν είναι ικανό να ψυχαγωγήσει ούτε καν ναυαγό σε βραχονησίδα.

Όσο για το τέλος του παιχνιδιού... αν έχετε την όρεξη να φθάσετε μέχρι τον τελικό κακό Shadow Boss, θα δείτε πως το πολυβόλο το έχει για να το χρησιμοποιεί απλά ως κλομπ (τουλάχιστον ας έπαιρνε κανένα πιο μακρύ).

attachment.php
Να και μια όμορφη εικόνα που παιδευτικά για να βρω στο παιχνίδι.

attachment.php



Αγάπη μου πάμε να φύγουμε από αυτόν τον εφιάλτη...




Ουφφφ...

Προσπαθώ να σκεφθώ ποια θα ήταν η άποψή μου για το παιχνίδι αν δεν το είχα δει πρώτα στα coin-ops. Μάλλον όμως θα είχα την ίδια άποψη.

Από όποια πλευρά κι αν δει κανείς το Double Dragon, τουλάχιστον στον Commodore 64, είναι μια αποτυχία και τίποτα άλλο.

Ίσως θα έπρεπε να το μετέφεραν με λιγότερες πίστες αλλά πιο πιστά αποδοσμένες στην αυθεντική τους μορφή. Εξάλλου, δε θα χαλούσε κι ο κόσμος αν δεν βλέπαμε όλες τις πίστες στο χάλι που τις είδαμε.

Ευτυχώς πάντως που σ' αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει και το MAME.

Αυτές όμως είναι οι αναμνήσεις μου με τον C64. Καλές αλλά και μέτριες, και θέλησα για άλλη μια φορά να τις μοιραστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χτύπησε το review του Σαββάτου, απο τον Alucard. Γενικά, δεν είχα τόσο άσχημη εντύπωση απο το παιχνίδι, ίσως γιατί όπως είπες δεν το είχα παίξει ιδιαίτερα στα arcades. Θυμάμαι, πάντως το Target Renegade, απο αυτή την κατηγορία παιχνιδιών!!
 
Πάντως θυμάμαι στον cpc ότι είχε 2 εκδόσεις...αυτή ηταν η καλή

[video=youtube;fnAYiCYcu-U]

 
A, ρε Double Dragon...

Θυμάμαι στο Pixel είχαν παρουσιάσει το conversion του θρυλικού παιχνιδιού στις home εκδόσεις (και συγκεκριμένα στον 64άρη), αλλά δεν είχαν εντυπωσιαστεί. (φυσιολογική αντίδραση θα έλεγα :p )

Οπως σωστά ανέφερε ο Σπύρος, στον cpc υπήρχε και η "καλή" έκδοση για δισκέττα (που το gameplay της "έφερνε" περισσότερο στις 16-bit εκδόσεις), αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι με "κέρδισε" - ειδικά απο τη στιγμή που υπήρχαν άλλα εξαιρετικά beat'em up στην αγορά.

Οπως πληροφορήθηκα αργότερα (όταν ασχολήθηκα με emulators γενικότερα), υπήρξε και μία έκδοση για cartridge για τον C64 που ήταν σε κάπως καλύτερα επίπεδα...
 
billy είπε:
Οπως πληροφορήθηκα αργότερα (όταν ασχολήθηκα με emulators γενικότερα), υπήρξε και μία έκδοση για cartridge για τον C64 που ήταν σε κάπως καλύτερα επίπεδα...
Ακριβως η

http://www.lemon64.com/?mainurl=http%3A//www.lemon64.com/games/details.php%3FID%3D3698

και αυτη (και xωρις 2pl game)απλα λιγοτερο κακη απο την απαραδεκτη μεταφορα της melbourne house .

Αυτη που κανει review o Alucard ειναι η

http://www.lemon64.com/?mainurl=http%3A//www.lemon64.com/games/details.php%3FID%3D752

Παρολα αυτα υπαρκουν καλα Double Dragon conversions στο C64

το αρκετα καλο (για c64) Double Dragon II: The Revenge και το επισης αρκετα καλο Double Dragon 3: The Rosetta Stone (λετε να ειναι τα επομενα προς review ???? )

που καταδυκνειουν οτι μια ικανοποιητικη μεταφορα του πρωτου Double Dragon στο C64 ηταν αν μη τι αλλο εφικτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οh, yes - ευτυχώς έχουμε και τα sequels !! :)

To Double Dragon 2 το απόλαυσα αρκετά μπορώ να πω.

Το 3 το είχα παίξει μόνο σε Amiga, αλλά μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορούσε να γίνει καλύτερο...
 
Nemo είπε:
Ακριβως η http://www.lemon64.com/?mainurl=http%3A//www.lemon64.com/games/details.php%3FID%3D3698

και αυτη (και xωρις 2pl game)απλα λιγοτερο κακη απο την απαραδεκτη μεταφορα της melbourne house .

To 1991 η Ocean έβγαλε τη δική της έκδοση του Double Dragon η οποία είναι σαφώς ανώτερη αυτής που παρουσίασα στο πρώτο post.

Σʼ αυτήν την έκδοση όμως, δεν υπάρχει η δυνατότητα για 2 player game σε αντίθεση με της Mastertronic (Melbourne House). Σε κάποιο σημείωμα των σχεδιαστών της Mastertronic μάλιστα, διάβασα πως για να διατηρήσουν τη δυνατότητα του 2 player mode θυσίασαν (τι θυσίασαν... κατέσφαξαν και βεβήλωσαν και το πτώμα ήθελαν να πουν) πολλά από τα υπόλοιπα σημεία του παιχνιδιού.

Η έκδοση της Ocean αν και με λιγότερες πίστες και χωρίς την παραπάνω δυνατότητα, διαθέτει πολύ καλύτερα γραφικά και γενικά είναι πιο πιστή στη μεταφορά από τα coin-ops. Οι μοναχικοί τύποι θα προτιμήσουν σίγουρα αυτήν την έκδοση :)
 
Το είχα στο NES και ποτέ δεν κατάφερα να το τερματίσω. Η εκδόσεις στα micros ήταν αρκετά κατώτερες IMHO.
 
Δυο δυνατοι coders στο WOS ετοιμαζουν εδω και κανα χρονο το Double Dragon 128 για Spectrum 128. Τα μεχρι τωρα σημαδια δειχνουν οτι θα ειναι η definite 8bit micros version του παιχνιδιου
 
Ο σοφός ελληνικός λαός λέει: "όπου ακούς πολλά κεράσια..." :diablotin:

Eγώ θα πρότεινα στα παλληκάρια του WOS αν δυσκολευτούν, να κάνουν... port ό,τι μπορούν απο τον κώδικα της αντίστοιχης έκδοσης για amstrad (μέχρι στιγμής η μόνη "αποδεκτή" 8-bit home computer version) :tease:

Οσο για τον Alucard, περιμένω πως-και-πως να μας ετοιμάσει ένα σούπερ-αφιέρωμα στην πολυαγαπημένη του Mastertronic. :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερο review φιλε Alucard!

Σε ευχαριστουμε για αλλη μια φορα!
 
Για ακόμα μια φορά επιλέγεις ενα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Ακόμα το ξεφτιλίζω με ενα ...εικοσάρικο :D σε arcade! Το πρωτοείδα το 87 στην arcade στήλη του Πιξελ. Ωσπου το 88 το είδα ζωντανά στο χωριό μου όπου και έγινα μάστερ ξοδεύοντας πολλά κοσάρια! Μερικά χρόνια αργότερα το έπαιξα στην Α500 μου για 1-2 ώρες και το παράτησα γιατί ηταν απαράδεκτο. Το μόνο ενδιαφέρον είναι όταν χάνει ενας αντίπαλος που η φωνή του ακούγεται σα να κανει εμετό! :D :D Σε C64 ή οποιοδήποτε αλλο 8μπιτο δεν το εχω δει ποτέ μου.

ΥΓ. Η jamma που είχα βρει 2.5 χρόνια πριν έγραφε πανω της αυτό:

attachment.php


:D :D:D:D :p :p:p
 
Ταμπλ Τρακον...Χαχαχαχα.ΜΟυ θυμιζει μια φωτο απο ενα χωριο που γραφει στον τοιχο Τσονι Γοκερ.. :p :p
 
billy είπε:
Οσο για τον Alucard, περιμένω πως-και-πως να μας ετοιμάσει ένα σούπερ-αφιέρωμα στην πολυαγαπημένη του Mastertronic. :D :D

looool

Να σου πω την αλήθεια billy ένα παιχνίδι μου έκανε καλή εντύπωση από την εν λόγω εταιρεία κι αυτό ήταν το Kane στον Amstrad 464.

@all Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά.
 
billy είπε:
Ο σοφός ελληνικός λαός λέει: "όπου ακούς πολλά κεράσια..." :diablotin:
Eγώ θα πρότεινα στα παλληκάρια του WOS αν δυσκολευτούν, να κάνουν... port ό,τι μπορούν απο τον κώδικα της αντίστοιχης έκδοσης για amstrad (μέχρι στιγμής η μόνη "αποδεκτή" 8-bit home computer version) :tease:
Μην ξεχναμε και την παρα πολυ καλη δεδομενων των περιορισμων εκδοση του Double Dragon για το Atari 7800 ...

Υ.Γ. (αυτονοητο αλλα ..) :thumbup: για το review Alucard

 
billy είπε:
Οh, yes - ευτυχώς έχουμε και τα sequels !! :)
To Double Dragon 2 το απόλαυσα αρκετά μπορώ να πω.

Το 3 το είχα παίξει μόνο σε Amiga, αλλά μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορούσε να γίνει καλύτερο...
στην αμίγκα το 3 είναι πολύ καλό! Ακόμα και το 2 το χάρηκα!
 
πολυ ωραια παρουσιαση μπραβο Alucard.
 
Alucard είπε:
looool
Να σου πω την αλήθεια billy ένα παιχνίδι μου έκανε καλή εντύπωση από την εν λόγω εταιρεία κι αυτό ήταν το Kane στον Amstrad 464.

@all Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά.
To kane είναι πολυαγαπημένο σε cpc αλλά είναι ακόμα καλύτερο σε c64!
 
spyros_s είπε:
To kane είναι πολυαγαπημένο σε cpc αλλά είναι ακόμα καλύτερο σε c64!

Ευχαριστώ spyros_s θα το δοκιμάσω και στον C64 :)

Σημ: Το παιχνίδι βέβαια (Double Dragon) το έθαψα αλλά χαίρομαι αν έστω κι έτσι φάνηκε λίγο ενδιαφέρον.
 
Εξαίρετος Alucard !

Εγώ πάντως όπου έβλεπα λογότυπο της Mastertronic ...έφευγα μακρυάααα !! LOL !!
 
Πίσω
Μπλουζα