Dr. Caligari (1989)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
646
Dr. Caligari (1989, Steven Sayadian)

http://www.imdb.com/title/tt0097228/

Ηθοποιοί: Madeleine Reynal, Fox Harris, Laura Albert, Jennifer Balgobin, David Parry, Gene Zerna, John Durbin

Υπόθεση: Η κυρία Van Hooten φαίνεται να έχει χάσει την επαφή της με την πραγματικότητα. Ο σύζυγός της αναζητά βοήθεια από την Δρ. Caligari, εγγονή του γνωστού Dr. Caligari, η οποία ανακαλύπτει ότι η κυρία Van Hooten έχει κάποια προβλήματα με τη σεξουαλικότητά της. Όμως η Δρ. Caligari έχει την τάση να διεξάγει περίεργα πειράματα πάνω στους ασθενείς της.

Το Dr. Caligari, το οποίο αποτελεί ένα ανεπίσημο semi-sequel του πασίγνωστου The Cabinet of Dr. Caligari, είναι ένας περίεργος συνδυασμός μαύρης κωμωδίας, ταινίας τρόμου, sci-fi, υστερικού ψυχοδράματος και σουρεαλιστικής σάτιρας. Σκηνοθετημένη από τον Steven Sayadian, η συγκεκριμένη ταινίας έιναι ένα παρανοϊκό ντελίριο που παντρέυει τον γερμανικό εξπρεσιονισμό, τις ταινίες του Ed Wood, την comic αισθητική, τον Lewis Carroll, τον Wilhelm Reich, το trash, τις post punk culture επιρροές, τον πρώιμο John Waters, το psychotronic cinema της δεκαετίας του '60 και τον σουρεαλισμό σε ένα αποτέλεσμα που ξεπερνά σε αφηρημένη διάθεση και ανεπιτήδευτη τρέλα κάθε cult classic μαύρη κωμωδία της δεκαετίας του '80. Γεμάτο με φροϋδικές αναφορές, ακραίο ερωτισμό, χυδαία σεξουαλικότητα, παρανοϊκό χιούμορ, θέματα ταμπού και διεστραμένη νοσηρότητα, το Dr. Caligari είναι μια καταμέτωπη επίθεση στην κοινωνική συμβατικότητα και στους κοινωνικούς κανόνες, μέσα από μια προκλητική φιλοσοφική θέση που συνδυάζει την απόλυτη ελευθερία, την κοινωνική ανέδεια κι ανυπακοή και την σεξουαλική απελευθέρωση του γυναικείου φύλου. Η ταινία χαρακτηρίζεται από ένα αναρχικό κλίμα και μια παλαβή, καρτουνίστικη ατμόσφαιρα που δημιουργούν ένα βλάσφημο, αιρετικό φιλμικό σύμπαν από συμβολισμούς και μεταφορές που αφορούν την πτώση της σεξουαλικής ηθικής και των κοινωνικών κανόνων συμπεριφοράς. Ένα ντελιριακό,παραισθησιακό trip ψυχο-σεξουαλικής απελευθέρωσης με έντονα στοιχεία μαύρης κωμωδίας και εξπρεσιονιστικού τρόμου, με τον Sayadian να μην αφήνει τίποτα όρθιο με την κανιβαλιστική σκηνοθετική του προσέγγιση και το καταιγιστικό ρυθμό που χαρίζει στην ταινία. Στο σύνολο της ταινίας υπάρχει αρκετό μαύρο χιούμορ κι αφηρημένη βία, με το story να ακολουθεί μια παραληρηματική τροχία μέσα σε μια σουρεαλιστική δίνη από εκκεντρικούς χαρακτήρες. Ευρηματικό σενάριο, καλές over-the-top έρμηνείες, έξυπνοι διάλογοι, σουρεάλ σκηνικά, όμορφη στυλιζαρισμένη σκηνοθεσία, εικόνες εξαιρετικής σύλληψης και σεξουαλικά ηλεκτρισμένη θεματική βάση. Cult αριστούργημα

 
Όντας από τους ανθρώπους που λατρεύουν τη φωτογραφία του "αυθεντικού" Καλιγκάρι και βλέποντας το τρείλερ, λέω να απέχω.

Ίσως αν δεν είχε αυτό το όνομα, να του έδινα μια ευκαιρία.
 
Συμφωνώ, κάποια πράγματα οι σύγχρονοι σκηνοθέτες, δεν πρέπει ούτε καν να τα ακουμπάνε...

Νομίζω iggy ότι επιβάλλεται να κάνεις ένα αφιέρωμα στο παλιό Δρ καλιγκάρι... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Συμφωνώ, κάποια πράγματα οι σύγχρονοι σκηνοθέτες, δεν πρέπει ούτε καν να τα ακουμπάνε...

Νομίζω iggy ότι επιβάλλεται να κάνεις ένα αφιέρωμα στο παλιό Δρ καλιγκάρι... :)
Τhe Cabinet of Dr. Caligari (1920, Robert Wiene)

Δείτε την ταινία. ΟΛΟΙ!!!!!!

Πέρα από την πλάκα, κάποια στιγμή είχα ετοιμάσει ένα κείμενο για το Μ του Lang. Χωρίς να είμαι κριτικός κινηματογράφου για να ξέρω πολλά τεχνικά θέματα και να γράψω πόσο εντυπωσιακή είναι η ταινία, το κείμενο μου φάνηκε ελλιπές και απλουστευτικό. Το ίδιο θα συμβεί και με το πρωτότυπο Dr. Caligari. Κάποια πράγματα είναι δύσκολο να τα περιγράψεις αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις

'Ισως σε ένα γενικότερο κείμενο για τον γερμανικό εξπρεσιονισμό να μπορούσα να τα καταφέρω καλύτερα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και μετά απο χρόνια η απάντηση μου πάνω σε αυτή την ταινία,όντως είναι ένα κράμα αυτών που ανέφερες.Επισης σε πολλά σημεία μου έφερε στο μυαλό ταινίες όπως το "liquid sky","Forbidden Zone" και το "cafe flesh" που βέβαια είναι του ίδιου σκηνοθέτη.Εχω μια αμυδρή εντύπωση που ίσως να είναι και λανθασμένη (τύπου Mandela effect που λένε) πως η ταινία αυτή είχε προβληθεί μεταμεσονύχτια κι απ' την ΕΤ2 κάπου εκεί 1991...αξίζει να σημειώσουμε ότι την αλλόκοτη μουσική υπογράφει ο Mitchell Froom, παραγωγός αλλά και μουσικός σε σπουδαία άλμπουμς και πρώην σύζυγος της Suzanne Vega.. Σίγουρα απροετοίμαστος θεατής θα πάθει σοκ αν έχει την αίσθηση ότι θα δει ένα θρίλερακι της σειράς, φέρνει και λίγο το videodrome στο μυαλό...
 
@Iggylebowsky μακαρι να ειχα την ευγλωττια σου. Πως και παρατηρησες τοσα πολλα αφηρημενα στοιχεια σε μια ταινια, και εντοπισες τις λεξεις ωστε να τις συνδυασεις και να "ζωγραφισεις" με αυτες την εντυπωση που σου εδωσε;; :D Δεν την εχω δει την ταινια αλλα το review σου αυτη την εντυπωση μου εδωσε :D

Την τσεκαρα στη Wikipedia. Εχει ενδιαφερον οτι δεν την αναφερει τοσο σαν κωμωδια, οσο σαν ερωτικη αβαν γκαρντ. Επισης οι ηθοποιοι φαινεται να ειναι σχετικα αγνωστοι. Οι δυο κουκλες πρωταγωνιστριες παλι δεν εχουν καν λημμα στο σαιτ. Η πρωταγωνιστρια πρεπει να πω οτι μου θυμιζει πολυ την Eva Green, οχι μονο εμφανισιακα, αλλα και στο στυλ, μιας και εκεινη ειναι ιδιαιτερα σκοτεινη αλλα και τολμηρη. Οσο για την αλλη, το ονομα της κανει λινκ σε μια συγγραφεα, αλλα προκειται μαλλον για συνωνυμια.
 
Πραγματικά κουφή ταινία,με πολύ απόκοσμη ατμόσφαιρα σε κατάμαυρα σκηνικά.από ένα παράλληλο σύμπαν....δεν πάει και πολύ καιρός που την είδα (στο taste of cinema διάβασα για αυτήν) και μπορώ να πω ότι είναι απ' τις πιο παράξενες που έχω δει....τώρα πιο πάνω που γράφω ότι έχω την αίσθηση ότι είχε προβληθεί από την ΕΤ2 κάπου μεταμεσονύχτια το 1991,δεν είναι απόλυτα σίγουρο μπορεί να είναι και ιδέα μου ....η περιγραφή του iggylebowsky δεν θα μπορούσε να είναι πιο κατατοπιστική για την αλλόκοτη ατμόσφαιρα που αποπνέει αυτό το φιλμ..
 
Πίσω
Μπλουζα