Dreamcast cd original - copy..

GDK

Retro Member
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
110
Αντιδράσεις
5
παιδες καλησπερα. θα ηθελα να κανω copy καποια παιχνιδια του Dreamcast οστε να κρατησω τα γνησια καινουρια χωρις γρατζουνιες. δοκιμασα ενα απλο copy με το nero αλλα ηταν κλειδωμενο το cd. με πιο προγραμμα μπορω να κανω αντιγραφη;; ευχαριστω!!
 
Τα games ειναι σε GD-Rom και οχι cd-rom ... δεν μπορεις να τα κανεις copy. Βρες τα ISO απο emulation sites και burn them σε cd καλης ποιοτητας. Θα σου προτεινα γενικως (αυτο παει σε ολους γενικα) να χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ Taiyo Yuden (http://www.diskimpex.gr - τα χει και το eshop νομιζω) και στο λεω απο εμπειρια
 
GDK το dump των GDRoms ειναι φοβερα επιπονη και χονοβορα διαδικασια.

Ο Maddog θα σου πει λεπτομερειες...
 
να κατεβασω iso ειναι ευκολο. αλλα να τα κανω cd και να παιζουν δεν μπορω. εχω δοκιμασει τα παντα! σιγουρα κανω κατι λαθος (η ολα..)
 
...αρκεί να έχεις 80άρια cd.

Άμα είναι σε nrg - iso το βάζεις nero και το καις. Άμα είναι cdi το βάζεις σε alochol και τα καις.

Άμα τα γράφεις σωστά χωρίς προβλήματα και το τελικό cd δεν διαβάζετε δοκίμασε κάποια άλλη μάρκα cd.

Επίσης πρόσεχε και τι κατεβάζεις. Άλλα dumps είναι καλύτερα άλλα όχι...
 
Χμμμ, εγω νομισα οτι ηθελες να κανεις dump τα δικα σου GD roms...
 
σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας!

haros cdi ειναι. και τα γραφω με alcohol. εχω καψει πολλα cd αλλα τιποτα. θα αγορασω αυριο μια αλλη μαρκα να δω αν.
 
Τα Taiyo Yuden που ανέφερε ο Daytime Dreamer είναι ψιλοεγγύηση, αν και λίγο πιο ακριβά από τα άλλα.
 
Εγώ γράφω σε Sony δισκάκια με το Alcohol και μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.. Με μόνο τικαρισμένο το raw dao.
 
Discjuggler και Verbatim 99% επιτυχία για μένα. Τα Verbatim τα βρίσκεις παντού και φθηνα.
 
Παλι στα ιδια καταληγουμε. Το να θελει καποιος απο μας να μαθει πως θα καψει σωστα τα iso images που κατεβασε απο το internet δεν ειναι απο τα θεματα που προτιμα το forum μας - υπαρχουν πολλα αλλα σημεια, και Ελληνικα sites για αυτη τη δουλεια.
 
Πίσω
Μπλουζα