Dreamcast Lazer

LIONHEART

RetroActive
Joined
2 Mαϊ 2008
Μηνύματα
282
Αντιδράσεις
12
ρε παιδια θελω τα φωτα σας εχω ενα dreamcast με χαλασμενο lazer υπαρχει κανα λινκ για να αγωρασω κανενα !!
 
Πιό εύκολο και σχεδόν το ίδιο σε κόστος είναι να αγοράσεις ένα ολόκληρο Dreamcast και να κρατήσεις το άλλο για ανταλλακτικά.
 
Maddog είπε:
Πιό εύκολο και σχεδόν το ίδιο σε κόστος είναι να αγοράσεις ένα ολόκληρο Dreamcast και να κρατήσεις το άλλο για ανταλλακτικά.
εχεις δικιο φιλος αλλα επειδη το χρωσταω σε ενα φιλαρακι απο εδω ( μου εφτιαξε 1 απο τα δυο χαλασμενα που ειχα ) θελω να του το ξεπληρωσω ετσι για να εχει και να χαιρετε το κορυφαιο μηχανημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thank a lot gtsamour αληθεια εχεις ψωνισει απο το συγκεκρυμμενο ? ειναι αξιοπιστο ?
 
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετική με το θέμα;

Σε ένα μήνυμα του user "Pooky" , που βρίσκεται εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=95606&postcount=14

"Έπεσε το μάτι μου" εδώ:

1). Για το Laser. Μην σε απασχολεί και πολύ, αν ακολουθήσεις την τακτική του σωστού reset και μια καλή λιπανσούλα πότε - πότε δεν θα πάθει για δεκαετίες τίποτε. Ειδικά το κεντρικό μοτέρ είναι αθάνατο. Όσο για το θόρυβο κατά το διάβασμα είναι φυσιολογικό να ακούγεται και μάλιστα αρκετά έντονα, μη σε φοβίζει το γεγονός.
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι ακριβώς εννοεί με το "σωστό reset" ?

Και επίσης , πως γίνεται ο σωστός καθαρισμός ;

Ευχαριστώ.
 
Segafan για ψάξε τα υπόλοιπα threads εκεί. Έχω εξηγήσει πώς γίνεται το σωστό reset στη Θεά.

Άντε για να μη ψάχνεις. Πριν σβήσουμε το κονσολάκι μας για να αλλάξουμε παιχνίδι, την ώρα που δεν διαβάζει το laser, ανοίγουμε το καπάκι. Η Θεά θα δείξει τη boot screen και το laser θα "παρκάρει" στην ασφαλέστατη θέση που πρέπει να βρίσκεται κατά την εκκίνηση κάθε νέου παιχνιδιού. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγουμε τεράστια φθορά στον μηχανισμό κίνησης της laser κεφαλής, έναν από τους συχνότερους λόγους "ασθενείας" της αγαπημένης μας κονσόλας.
 
Ευχαριστώ!

Δηλαδή αυτό πρέπει να γίνεται πριν αλλάξουμε παιχνίδι μόνο;

Σίγουρα αυτό θα το εφαρμόσω όταν χρησιμοποιήσω κάποιο boot-disk πχ, ή ,

αν θελήσω ν'αλλάξω κάποιο παιχνίδι.

Αλλά , τι γίνεται στην περίπτωση που θέλω απλώς να κλείσω την κονσόλα τελείως;

Αυτό που κάνω είναι:

1)Κλείνω την κονσόλα τελείως(με το Power button)

2)Ανοίγω το καπάκι , αφαιρώ το cd

3)Κλείνω το καπάκι

4)Καμιά φορά , αφαιρώ και το καλώδιο τροφοδοσιας από το

πολύμπριζο.

Άρα , αν εφαρμόσω τον τρόπο που θεωρείται σωστός , τότε ...

1)Δεν κλείνω αμέσως την κονσόλα

2)Ανοίγω το καπάκι , και περιμένω τη boot screen

3)Περιμένω μέχρι το cd να σταματήσει να περιστρέφεται

4)Περιμένω το laser να επιστρέψει στη θέση ασφαλείας

5)Κλείνω τελείως την κονσόλα(με το power button)

6)Αφαιρώ το cd/gd-rom

7)Κλείνω το καπάκι
 
Ακριβώς όπως το είπες.

Από τη στιγμή πάντως που έχεις ανοίξει το καπάκι της κονσόλας και βλέπεις το δίσκο να περιστρέφεται, μπορείς να τον σταματήσεις με το δάκτυλο. Δεν θα βλάψεις κάτι μια και το μοτέρ περιστροφής έχει πάψει να παίρνει ρεύμα και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος να πάθει το παραμικρό.
 
LIONHEART είπε:
thank a lot gtsamour αληθεια εχεις ψωνισει απο το συγκεκρυμμενο ? ειναι αξιοπιστο ?
Εχω ψωνίσει πράγματα για spectrum, είναι αξιόπιστος.
 
Pooky είπε:
Ακριβώς όπως το είπες.
Από τη στιγμή πάντως που έχεις ανοίξει το καπάκι της κονσόλας και βλέπεις το δίσκο να περιστρέφεται, μπορείς να τον σταματήσεις με το δάκτυλο. Δεν θα βλάψεις κάτι μια και το μοτέρ περιστροφής έχει πάψει να παίρνει ρεύμα και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος να πάθει το παραμικρό.
Χμμ , ευχαριστώ! , δεν το ήξερα αυτό.

Σε καλό μου βγήκε που ρώτησα , καθώς όλα αυτά τα χρόνια το έκανα με λάθος τρόπο ..
 
SegaFan είπε:
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι ακριβώς εννοεί με το "σωστό reset" ?
http://shibathedog.1emu.net/resetting_no_settings_fix.htm

Για το απαραίτητο βίντεο:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1VVGoha9BhY&feature=related]YouTube - Dreamcast Care & Repair: Fixing Random Restart Problem

αλλά και μία κάπως περίεργη "εναλλακτική" που όσο και αν σας φανεί περίεργο δείχνει να δουλεύει: :sealed:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=U5AZ7mQvE1o]YouTube - SharkoPacca the best solution for Dreamcast Auto Reset

ΜΗΝ χρησιμοποιείτε απλές μπαταρίες CR2032 για το DC σας, μόνο επαναφορτιζόμενες LIR2032... RTFM.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα