Dreamcast & Panny Plasma problem

tarasque

RetroActive
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
254
Αντιδράσεις
3
Καλησπέρα σας,

Έχω συνδέσει το dc μου σε μια 37άρα panasonic plasma (Panasonic VIERA TH-37PX80E) μέσω rgb scart.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως στην απεικόνιση είτε θα εμφανίζεται η εικόνα μετακινούμενη από πάνω προς τα κάτω είτε μετά από on/off σταθεροποιημένη αλλά όχι κεντραρισμένη στην οθόνη.

Ύστερα από μια μικρή αναζήτηση διαπίστωσα ότι γενικότερα υπάρχει θέμα με παλιές κονσόλες και καινούργιες τηλεοράσεις. Ξέρει κανένας κάποιο fix/workaround?

Γενικά από καινούργιες tv είναι κάποιες με καλύτερη συμβατότητα με ρετρό κονσόλες;

ευχαριστώ!
 
Μαλλον χρειαζεσαι VGA cable. Παιζει μια χαρα σε 720p προβολικο
 
Το είχα δοκιμάσει και γω και δεν παλεύεται.Αλήθεια γιατί γίνεται αυτό;Πρόβλημα με τα Hertz να υποθέσω;
 
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει και το dreamcast δεν είναι καμιά αρχαία κονσόλα. Θα ψάξω να βρω ένα s-video καλώδιο να δοκιμάσω και αν δεν θα πάω στο vga box. btw έχετε καμιά πρόταση για vga box? αυτά που βρήκα πέρνουν rca in και όχι s-video απότι καταλαβαίνω έχει διαφορά.
 
μια πολυ καλη λυση επισης ειναι αυτη εδω:

θα τα σκασεις μια φορα.. αλλα θα εισαι καλυμενος απο τετοια προβληματα σε ρετροκονσολες.

http://www.hdgamingpro.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=2&category_id=2&option=com_virtuemart&Itemid=37

πρωτιστος παντος, χρειαζεσαι ενα vga box. Κατα προτιμηση ενα καλο.

Υγ. Ως καλυτερο για τιμη / αποδοση θα προτεινα αυτο εδω:

http://cgi.ebay.com/VGA-BOX-Connect-to-Monitor-TV-for-Sega-Dreamcast_W0QQitemZ220357502799QQcmdZViewItemQQptZAU_Video_Game_Accessories?hash=item220357502799&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A570|66%3A4|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A200
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστώ για την πρόταση, το παράγγειλα ήδη (το vga box :) )

το άλλο θα το έχω υπόψην, σκεφτόμουν μήπως το περάσω μέσω του htpc από video in + dscaler αλλά φοβάμαι το lag...
 
Το συγκεκριμενο που εβαλα το εχω δοκιμασει και ειμαι ακρως ικανανοποιημενος.

Ειδικα στο wii (με την component > vga εκδοση) δεν υπαρχει γυρισμος.. Το μηχανημα ειναι φτιαγμενο απο χρυσο απλα.
 
Συμφωνώ, είναι πολύ καλό το DC VGA Box που προτείνει ο Getta Robo.

Σκάλες ανώτερο από κάτι "VGA Cable" που κυκλοφορούν ευρέως.
 
Πίσω
Μπλουζα