Dreamcast scart καλώδιο: Πού μπορώ να το βρω;

trabakoulas

RetroWannaBe
Joined
2 Αύγ 2007
Μηνύματα
70
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα και πάλι παιδιά :)

Μήπως ξέρετε κάποιο μαγαζί με accessories για dreamcast; Θέλω να βρω ένα scart καλώδιο για το dreamcast. Θα μπορούσα να πάρω από το ebay, απλά μου φαίνεται κοροιδία να πληρώσω 15ευρώ συνολικά και να περιμένω 2-3 βδομάδες για ένα καλώδιο... :confused:

Έλεγα μήπως ξέρετε κάποιο μαγαζί εδώ στην Αθήνα. Είχα ακούσει ότι υπάρχει στην Στουρνάρη ένα αλλά τίποτα πιο συγκεκριμένο. Μήπως ξέρετε κάποιο;

Να υποθέσω ότι υπάρχει διαφορά στην ποιότητα της εικόνας με το απλό καλώδιο που συνδέει το dreamcast μέσω της κεραίας στην τηλεόραση έτσι;

Μπορεί να ακούγεται λίγο αστεία αυτή η ερώτηση αλλά ρωτάω γιατί ένας γνωστός μου που είχε dreamcast παλιά, μου'χε πει ότι δεν είχε δει διαφορά και μου'κανε εντύπωση.o_Oo:

Στο ps2 η διαφορά στην εικόνα ανάμεσα στις δύο συνδέσεις είναι η μέρα με την νύχτα!

Ευχαριστώ :)
 
Διαφορά θα δεις και μάλιστα μεγάλη!!!!

Δοκίμασε στο elx και στο μαγαζί με τα μεταχειρισμένα δίπλα από τον

"Εγγέφαλο".

ΒΤW, καλώς ήρθες και χαρά μας να σε έχουμε μαζί μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To SCART ειναι ο καλυτερος τροπος να συνδεσεις παλια κονσολα.

Εξαιρεση το DC που διαθετει ακομα καλυτερη συνδεση (VGA BOX).

Παντως μεταξυ RF και SCART η διαφορα ειναι απεριγραπτη :D

To Market (Μποταση και Σολωμου) ειχε εως και πριν μια εβδομαδα αλλα σημερα που περασα εχει κλεισει!! (Δεν ξερω αν εχει υποκαταστηματα) :(
 
ego exo vga-box, alla exo thn entyposh oti den paizei se ola ta games....
 
...και καποια δεν παιζουμε με SCART.

Eυτυχως υπαρχουν patches ;)
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! :)

Θα κατέβω μια μέρα κέντρο να ρίξω μια ματιά.

Δεν είχα προσέξει ότι υπάρχει μαγαζί με μεταχειρισμένα δίπλα από τον εγκέφαλο.

Θα το'χω υπόψη μου. :)

wally το μαγαζί Μποταση και Σολωμού που λες, πως λεγόταν να ψάξω μπας κιέχει υποκαταστήματα; Market;

Λέτε να πάρω και κανα vga box άμα βρω; Αξίζει;

Δεν ξέρω και πόσο ακριβό είναι...

Θα'χουν και κανα παιχνιδάκι για dreamcast τα μαγαζιά αυτά ε;:rolleyes:
 
Μου φαινεται οτι λεγοταν Computer Market ή Console Center

Καποιος απο εδω θα θυμαται το ονομα...
 
Console center νομίζω. Θέλω και εγώ καλώδιο scart για το dreamcast!!!
 
Wally είπε:
...και καποια δεν παιζουμε με SCART.Eυτυχως υπαρχουν patches ;)
den paizoune me SCART? oxi, den isxiei auto, nomizo kaneis lathos! to vga einai 31khz shma 640x480 opote einai logiko na mhn exei support se ola ta games, alla ta RF/VHS/SVHS/SCART RGB einai ola to idio, 720x576 15khz...
 
Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ RF και SCART σύνδεσης στην ποιότητα της εικόνας. Αυτό ισχύει και γενικά, αλλά και ειδικά για το Dreamcast που έχω και προσωπική άποψη. Όποιος σου είπε το αντίθετο θέλει επειγόντως οφθαλμίατρο! :D

SCART καλώδιο είχα δει πριν από κανά μήνα στο Software Center στα Εξάρχεια, αν θυμάμαι καλά το είχε περί τα 15 ευρώ.

Θα μπορούσες πάντως να πάρεις από Ebay UK. Η παράδοση δεν κάνει ποτέ πάνω από εβδομάδα από Αγγλία και το κόστος είναι χαμηλότερο.

Πχ: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=170134702391 (6.39 λίρες συνολικά=9.50 ευρώ με σημερινή ισοτιμία)

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=110152278700 (δεν γράφει ταχυδρομικά για Ελλάδα, αλλά λογικά περί τις 3 λίρες θα θέλει και επειδή έχω αγοράσει κάτι από αυτόν ξέρω ότι είναι αξιόπιστος πωλητής. Φυσικά ρωτάς πριν αγοράσεις το κόστος ταχυδρομικών!)

Για τα υπόλοιπα θέματα που θίξατε, το VGA Box έχει όντως καταπληκτική απεικόνιση αλλά ένα 10% περίπου των τίτλων δεν το υποστηρίζουν. Το SCART δεν έχει πρακτικά πρόβλημα (νομίζω ότι όλοι οι PAL τίτλοι το υποστηρίζουν κανονικά). Υπάρχουν πάντως κάποια λίγα imports (Vampire Chronicle, Super Street Fighter II, Pop 'n Music είναι κάποια από τα πιό γνωστά) που δεν παίζουν σωστά με SCART ούτε από το original και θέλουν patch για το αντίγραφο. Δεν είναι πάντως λόγος να μην πάρεις...από την στιγμή που θα το βάλεις θα λες τι !@@$# έκανα τόσον καιρό με το RF! :)
 
Maddog είπε:
SCART καλώδιο είχα δει πριν από κανά μήνα στο Software Center στα Εξάρχεια, αν θυμάμαι καλά το είχε περί τα 15 ευρώ.
15 ευρώ, τόσο πολύ πάνε; :confused:

Όχι πως δεν τα'χω προφανώς αλλά για ένα scart καλώδιο μου φαίνεται κλέψιμο...

Επί την ευκαιρία το software center που ακριβώς πέφτει;

Αρχίζω και ξανασκέφτομαι το ebay, βασικά αυτό που μου τη "βαράει" σε αυτό κυρίως είναι ο χρόνος παράδοσης.

Από αγγλία ότι έχω παραγγείλει γύρω στις 2 βδομάδες μου έχει κάνει, αν εξαιρέσεις κάτι που δεν ήρθε ποτέ...:mad:

Παρεπιπτόντως το dreamcast από εκεί το πήρα γιατί εδώ τα 2-3 που βρήκα τα πουλάγανε 100+ ευρώ...:mad:
 
Μπορείς κι εδώ να βρεις Dreamcast με τιμή περίπου 50 ευρώ. Δεν είναι τόσο σπάνιο. Αρκεί να λειτουργεί το laser..........
 
Εδώ και αρκετές μέρες μου'χει έρθει το scart καλώδιο και το χρησιμοποιώ.

Μπορώ να πω πως δεν υπάρχει επαφή στην εικόνα μεταξύ RF και scart.

Πολύς θόρυβος στην εικόνα με rf.

Έχω ένα προβληματάκι μόνο σε 1-2 παιχνίδια που είναι ενοχλητικό (άσχετο με το scart, και πριν το είχα). Μόλις βρω κάνα κινητό με φωτογραφική θα τραβήξω photo να σας δείξω ακριβώς τι εννοώ να μου πείτε την γνώμη σας αν μπορεί να γίνει κάτι...

(Γιατί προς το παρόν είμαι και retro mobile phone user :D )
 
trabakoulas είπε:
Εδώ και αρκετές μέρες μου'χει έρθει το scart καλώδιο και το χρησιμοποιώ.Μπορώ να πω πως δεν υπάρχει επαφή στην εικόνα μεταξύ RF και scart.

Πολύς θόρυβος στην εικόνα με rf.
Οπότε πήγαινε στον γνωστό σου που υποστήριζε ότι δεν έχουν διαφορά και σύστησε του διακριτικά έναν καλό οφθαλμίατρο. :biglaugh:

Τελικά πήρες από Ebay το καλώδιο;
 
e? poios elege oti rf kai scart den exei diafora? LOL
 
Maddog είπε:
Οπότε πήγαινε στον γνωστό σου που υποστήριζε ότι δεν έχουν διαφορά και σύστησε του διακριτικά έναν καλό οφθαλμίατρο. :biglaugh:Τελικά πήρες από Ebay το καλώδιο;
:biglaugh::biglaugh:

Ναι δεν ξέρω πως δεν πρόσεξε διαφορά, ίσως να'χε πρόβλημα η τηλεόραση που το είχε, τι να πω...

Πάντως έχει τύχει σ'ένα φίλο μου να δείχνει τόσο χάλια το scart της τηλεόρασής του που να προτιμάμε να συνδέουμε το ps2 με rf! :confused:

Ναι από ebay το πήρα τελικά, για να πω την αλήθεια βαρέθηκα να κατέβω στο κέντρο για ένα καλωδιάκι...:animrolleyes:
 
Ρε παιδιά, ψάχνατε Scart καλώδιο και δεν το είχα πάρει χαμπάρι τόσες μέρες;

Είχα κάμποσα, official RGB Scart Cables της Sega για το Dreamcast, στο κουτί τους φυσικά και καινούρια. 8-9 Ευρώ τα έδινα.

Δεν ξέρω αν βρήκατε, μου έχει μείνει ένα ετοιμοπαράδοτο, πιθανόν να φέρω άλλα 4-5.

Στείλτε μου ΠΜ αν είναι.

(Έχω και ετοιμοπαράδοτα χειριστήρια, VMU, Vibration Packs, μικρόφωνα, και λίγα παιχνίδια, όλα καινούρια, σφραγισμένα και official)

(Προς mods: Αν τυχόν το μήνυμα αυτό αντιβαίνει τους όρους χρήσης παρακαλώ διαγράψτε το. Ευχαριστώ και συγγνώμη!)
 
Giamma είσαι Θεός.
 
Wally είπε:
To SCART ειναι ο καλυτερος τροπος να συνδεσεις παλια κονσολα.Εξαιρεση το DC που διαθετει ακομα καλυτερη συνδεση (VGA BOX).

Παντως μεταξυ RF και SCART η διαφορα ειναι απεριγραπτη :D

To Market (Μποταση και Σολωμου) ειχε εως και πριν μια εβδομαδα αλλα σημερα που περασα εχει κλεισει!! (Δεν ξερω αν εχει υποκαταστηματα) :(
Opa νομιζα οτι με το scart exei κανεις την ποιο τελεια αναλυση! :)

Στην οθονη του υπολογιστη εχει καλυτερα γραφικα? :confused:

Επισης σε ενα ποστ σου δεν θυμαμαι θεμα ειχες πει οτι ολες οι κονσολες πλην του χβοχ 360 και του ps3 ειναι χαλια σε οθονες tft ομως εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο βεβαια δεν ειμαι και ο πιο σχετικος γι'αυτο ρωταω.
 
Οι TFT εχουν συγκεκριμενη αναλυση και σιγουρα μεγαλυτερη απο τις κονσολες εως και την προηγουμενη γενια (που παιζαν μεταξυ 160 και 480 γραμμων)

Ως αποτελεσμα εχουμε τη "ΘΟΛΟΥΡΑ" (Pea-soup για οσους επαιζαν Lotus2 στην Amiga :D )

Συμπερασμα...οι TFT θελουν ταισμα στη native αναλυση ή αν μπορεις να βαλεις νερο στο κρασι σου αγορα ενος ενδιαμεσου ακριβου scaler...
 
Πίσω
Μπλουζα