Eίσαι πιο όμορφη όταν γελάς, σχόλια αναγνωστών

akaliakoukou

RetroMaNiaC
Joined
19 Απρ 2008
Μηνύματα
751
Αντιδράσεις
3
Πέμπτη, 19 Ιουνίου, 2008

 


Ποτέ δεν ένιωσα ότι έχω ταλέντο στο γράψιμο...



Όλα αυτά τα χρόνια όμως, με καίει το ερώτημα...



Τι έγινε μετά? Ποια είναι η συνέχεια που δε μας έδωσε η Μιζούκι?



Θα τη δώσει?


 


Έχω πλάσει όλα αυτά τα χρόνια τα απίστευτα σενάρια στο μυαλό μου...



Μια μέρα λοιπόν, αποφάσισα να πάρω χαρτί και μολύβι, και να γράψω..



Να γράψω, πώς φαντάζομαι τη συνέχεια εγώ...


 


Έχω περίπου κατασταλάξει για το φινάλε.



Αποφάσισα να κινηθώ, με βάση τα γράμματα που έγραψε η Μιζούκι στη μικρή συνέχεια που έδωσε στην Κάντυ...



Από ένα σημείο και μετά, άφησα τη φαντασία μου ελεύθερη...


 


Δεν ξέρω πότε θα δημοσιεύω το κάθε καινούριο κεφάλαιο...



Μερικές μέρες γράφω αβίαστα, άλλες πάλι κολάω...


 


Μέχρι στιγμής έχω γράψει τα 4 πρώτα. Όμως διαβάζοντάς τα ξανά, βρίσκω αρκετά σημεία που θέλω να διορθώσω.


 


Έτσι για την ώρα, δημοσιεύω το πρώτο κεφάλαιο....


 

 


Με πολλή αγάπη, για όλους εσάς που αγαπήσατε την Κάντυ, όπως κι εγώ!!!


 




Akaliakoukou





Τετάρτη, 2 Ιουλίου 2008

Μετά από μια συζήτηση που έκανα με την φίλη μου τη Juanita (όσο αναφορά την εξέλιξη της ιστορίας και το φινάλε, όπως το έχω σκεφτεί) βρέθηκα να έχω δύο ενδοιασμούς…

Ο ένας αφορά ένα πρόσωπο που υπάρχει στο άνιμε και όχι στο μάνγκα. Αυτό διορθώνεται εύκολα. μπορώ να παρουσιάσω αυτό το χαρακτήρα ξανά, κρατώντας τα στοιχεία από το άνιμε.

Ο δεύτερος είναι κάπως πιο σοβαρός. Με πληροφόρησε η Juanita πως περίπου την ιστορία που έχω σκεφτεί, την έχει διαβάσει σε ένα ισπανικό φόρουμ. Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι το εξής: Να γράψω κάποια πράγματα που τα έχουν σκεφτεί και κάποιοι άλλοι? Κι αν δεν τα έχουν σκεφτεί πριν από μένα, τουλάχιστον τα έχουν δημοσιεύσει πριν από μένα… Δε θέλω να φανεί ότι έκλεψα ιδέες από κάποιον. Από την άλλη όμως, θα πρέπει να αλλάξω όλη την ιστορία που έχω πλάσει με τη φαντασία μου και δε θέλω.

Θα σας την παρουσιάσω λοιπόν όπως την είχα στο μυαλό μου αρχικά, ξεκαθαρίζοντας εδώ ότι δεν ξέρω γρι ισπανικά, δεν τα έκλεψα από κάπου αυτά που γράφω, απλά έτυχε κάποια πράγματα να τα σκεφτούν και κάποιοι άλλοι… :precry:

Επίσης θέλω να πω κάτι. Θα χρησιμοποιήσω κάποια στοιχεία από τη μικρή συνέχεια που έδωσε η Μιζούκι, όπως πχ το γράμμα της Σουζάννας, τα δύο γράμματα που έγραψε η Κάντυ αλλά δεν έστειλε, καθώς και την αλληλογραφία με τον Άλμπερτ.

Αν τυχόν υπάρχουν ενστάσεις για το θέμα που προανέφερα (ότι δηλαδή κάποια πράγματα τα έχουν γράψει κι άλλοι και τυχαίνει να είναι ίδια) θέλω να μου το πείτε και θα το σταματήσω εδώ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Akaliakoukou μου χάρηκα αφάνταστα που είδα το α΄μέρος του φαν φικ σου και εδώ! :wave:

Να γράψεις την ιστορία όπως τη φαντάζεσαι και τη θες. :boss: Η πλοκή που σκέφτηκες είναι πολύ όμορφη (και επιβεβαιώνει κάποιες απόψεις μου :sure: ). Όσον αφορά στα ισπανικά φαν φικς δεν πρόκειται κανείς να πει το παραμικρό. Πολλά φικ ταιριάζουν μέχρι ενός σημείου χωρίς αυτό να σημαίνει πως κάποιος τα αντέγραψε.

Περιμένω και τη συνέχεια όπως και ολοι μας!!! :cheers:
 
Και μετά; Και μετά ΤΙ ΕΓΙΝΕ;;;; :confused:

Γύρισε ο Άλμπερτ από το ταξίδι;;;; :eek:
 
Akaliakoukou μου, μόλις διάβασα το φαν φικ σου! Συγχαρητήρια! Είναι πάρα πολύ όμορφο..περιμένουμε τη συνέχειά του! :cheers:

Χαίρομαι πάρα πολύ που ο καθένας μας εκφράζει, με όποιο μέσο του αρέσει, την αγάπη του για την Κάντυ και της ιστορίας της.

Όσο αφορά τα ισπανικά φαν φικς δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος που να σε περιορίζει. Το ότι μπορεί να μοιάζουν με κάποια τμήματα της δική σου εξέλιξης δε σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξεις εσύ τις σκέψεις σου. Σημασία έχει να καταγράψεις και να αφηγηθείς αυτά που σου έρχονται αυθόρμητα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η ιστορία σου να είναι πιο ειλικρινής,πιο κοντά σε σένα άρα και πιο πλήρης.

Και πάλι συγχαρητήρια! :bow:

Περιμένουμε τη συνέχεια!!

P.S. Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που προχωράς την υπόθεση! Συμφωνώ και θα ήθελα κάπως έτσι να εξελιχθούν τα πράγματα!
 
Καλωσηρθες akaliakoukou στον συγγραφικο κοσμο :clap:

Δεν εχει σημασια τι εχουν γραψει οι ισπανοι στις δικες τους ιστοριες. Αλλωστε στην τεχνη δεν υπαρχει παρθενογεννεση! Συνεχισε την ιστορια σου, οπως την εχεις ονειρευτει. Περιμενουμε με ανυπομονησια!

Αντε να πεισουμε και την juanita να ανεβασει τη δικη της ιστορια!!!!
 
Χαίρομαι που σας άρεσε η αρχή!!


Ελπίζω και η συνέχεια να μην σας απογοητεύσει!!!


 


juanita ακούς?????


Περιμένουμε και τη δική σου ιστορία!!!!!
:happyjump: :happyjump:


 
Μπραβο akaliakoukou :thumbup:

Πολυ ωραια μεχρι εδω. Αλλα ποτε θα γυρισει ο Αλμπερτ????
 
Ευχαριστώ!!


Σκέφτομαι να τον αφήσω στο εξωτερικό για 2-3 χρόνια και να επιστρέψει για το γάμο της Κάντυ με τον Τέρρυ!!


 


Εν τω μεταξύ, έχει αναλάβει να πάει στην Ιαπωνία και να κάνει έναν τρικούβερτο καβγά με τη Μιζούκι...
:D


 
Αμαν!!!! Μολις γκρεμισες ολες τις ελπιδες της Χουανας.... :D
 
akaliakoukou είπε:
Ευχαριστώ!!Σκέφτομαι να τον αφήσω στο εξωτερικό για 2-3 χρόνια και να επιστρέψει για το γάμο της Κάντυ με τον Τέρρυ!!

Εν τω μεταξύ, έχει αναλάβει να πάει στην Ιαπωνία και να κάνει έναν τρικούβερτο καβγά με τη Μιζούκι... :D
Τι;;; :what:Ζούσε από τότε η Μιζούκι;;;;

(Μου θυμίζει ένα τεύχος του Ιζνόγκουντ όπου ο συγγραφέας πέφτει σε παραλήρημα και επιστρέφει 1000 κάτι χρόνια πριν προκειμένου να γίνει ο Βεζύρης Χαλίφης στη θέση του Χαλίφη... ::) )

Kambia είπε:
Αμαν!!!! Μολις γκρεμισες ολες τις ελπιδες της Χουανας.... :D

Μπα... μην ανησυχείς...

Στο δικό μου φαν φικ ο τυπάς της Queen είναι ο λατρεμένος δισέγγονος του Άλμπερτ και της Κάντυ...

(Δεν μοιάζει καταπληκτικά στον προπάππου του;;;;; ) :D :D:D:D
 
Juanita είπε:
Μπα... μην ανησυχείς...

Στο δικό μου φαν φικ ο τυπάς της Queen είναι ο λατρεμένος δισέγγονος του Άλμπερτ και της Κάντυ...
Καλα Juanita μαλλον το εχεις χασει το μυαλο σου με του ξανθους Σκωτσεζους :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμμμμ...

Θυμάμαι στα ποοοοοοολύ νιάτα μου που ερωτεύτηκα δύο ξανθούς Σουηδέζους που έκαναν διακοπές στη Χίο... ::)

Φοβερά παιδιά...

Ο ένας ήταν ίδιος ο Άλμπερτ...:augenrollen:

Μετά το έριξα στα Άρλεκιν και μου άρεσαν οι μελαχρινοί...

Τώρα θα σε γελάσω...

Μάλλον η προσωπικότητα με τραβάει... και η ηλικία (κατάλοιπο από τα Άρλεκιν :angry: )

Παρεμπιπτόντως, Akaliakoukououououou... που είναι η συνέχεια;;;

(Μην τεμπελιάζουμε τα Σ/Κα μετά τη δουλειά... :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Μάλλον η προσωπικότητα με τραβάει... και η ηλικία (κατάλοιπο από τα Άρλεκιν :angry: )
Ωχ, διαβαζεις Αρλεκιν? Δεν το περιμενα απο σενα :D
 
domniki είπε:
Ωχ, διαβαζεις Αρλεκιν? Δεν το περιμενα απο σενα :D

Αμέ.... Έχω ανοίξει και σχετικό νημάτιο... :cheers:

Διάβαζα... στα πάρα πολύ νιάτα μου... :eek: δε διαβάζω τώρα..
 
Γεια σας!!!

 


Για το τρίτο κεφάλαιο, θέλω να πώ ότι η εξής μετάφραση είναι του
Βασίλη Ρώτα:





«Να ζει κανείς ή να μη ζει?


αυτή είνʼη απορία



τι είναι αλήθεια πιο σωστό?



να υπομένεις τα χτυπήματα μιας μοίρας ελεεινής



ή να ορθωθείς στην τρικυμιά των συμφορών



και να την πολεμήσεις μέχρι τέλους?



Και, αν πεθάνεις, θα κοιμηθείς, αυτό είναι…



Θα κοιμηθείς και θα γλιτώσεις από τον πόνο,



κι από τα χίλια δυο δεινά,



που δυναστεύουνε την σάρκα.



Ποιος δεν το ονειρεύεται ένα τέτοιο τέλος!



Να κοιμηθείς, να ονειρευτείς…»


 


Επίσης, δύο πραγματάκια...


 


Πρώτον: είναι Ιούλιος και ζω στη Χίο,( δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γιατί η Juanita θα πάρει αερόπλανο και θα έρθει να με βρει και....)


Άρα, θα υπάρξει μια μικρή...
:wait2: καθυστέρηση... στη συνέχεια...





Δεύτερον:
Το μόνο που μπορώ να πω για τη συνέχεια που έχω σκεφτεί είναι το εξής:

 


ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΤΥ!!!! :xm:


Από το δημοτικό κλαίω!!!
:precry:


Για την ώρα έχω κολλήσει στο κεφάλαιο 5...



το να γράψω μια ιστορία, είναι κάτι που δεν το έχω ξανακάνει και είναι λίγο εώς αρκετά ξένο σε μένα... πάντα είχα δυσκολία στον γραπτό και τον προφορικό λόγο...



γι αυτό και αργώ!...



Πάντως, δεν θα έχει άλλα κλάμματα, γιατί καλά ήτανε το κλάμμα... :sure:


 


Η συνέχειά μου θα είναι κάτι σαν το
JOHNSON'S Baby Shampoo!... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι σίγουρη πως δε θα έχει κλάματα;;;; :diablotin:

Θα ισχύει και για μένα, τον Turri τη Λορένα, τη Bibi και λοιπούς μη Τερρυκούς του φόρουμ;;; :wait2:

Ή εμείς δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα;;;; :cry:

--------------------------------------

-edit-

Μόλις διάβασα το νέο κεφάλαιο!!!

Σε εμπνέει η Χίος!!! :sure:

Keep going!!! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Είσαι σίγουρη πως δε θα έχει κλάματα;;;; :diablotin:
Θα ισχύει και για μένα, τον Turri τη Λορένα, τη Bibi και λοιπούς μη Τερρυκούς του φόρουμ;;; :wait2:

Ή εμείς δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα;;;; :cry:

Για τον
Turri τι να κάνω?


Μήπως να αναστήσω τον Άντονυ?



Γίνεται???


 

 


 
Emmm... :precry: Δεν ξέρω...

Αλλά αν "αναστήσεις" τον Άντονυ, ο Τέρρυ δεν έχει ελπίδες... :diablotin:

Για τις υπόλοιπες έχεις ήδη σκεφτεί;;; :D
 
Μα θεωρώ ότι ο Άλμπερτ είναι μετά την Κάντυ ο πρωταγωνιστής της ιστορίας!!!

 


Λατρεύω το χαρακτήρα και το ρόλο του!!!


 


Δεν θα τον αφήσω παραπονεμένο το μεγάλο θείο!!!
 
Μου αρέσει πολύ η ιστορία ως τώρα. Και το σασπένς. Ψηφίζω φυσικά Άλμπερτ αλλά θα χαρώ να διαβάσω οποιαδήποτε συνέχεια.
 
Πίσω
Μπλουζα