Eπισκευή ZX Spectrum +2

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
470
Πριν μια εβδομαδα πηρα απο τον stelio-1978 ενα spectrum +2.Oπως ειχε πει και στην αγγελια ο υπολογιστης ειχε προβλημα.

Χτες που ειχα χρονο αποφασισα να ασχοληθω...ξεκιναω λοιπον με το να ανοιξω την τηλεοραση...στο δωματιο εχω μια 20αρα lcd samsung που χρησιμοποιειται ελαχιστα..την ανοιγω λοιπον.. το led αναβει αλλα εικονα καπουτ...παρα τις προσπαθειες η τηλεοραση παρεμενε dead.... ΟΚ, εχω με τι να ασχοληθω οταν φτιαξω το spectrum..στο θεμα μας λοιπον...

Παω και φερνω την παλια καλη 10αρα crt oποτε συνδεω το σπεκτρουμακο και τα συμπτωματα που παρουσιαζε ηταν τα εξης:

α)ανοιγε κανονικα αλλα με το που πηγαινες στην 128 basic κολλουσε μετα απο ελαχιστο χρονο

β)ανοιγε κανονικα αλλα με το που πηγαινες στην 48 basic κολλουσε μετα απο λιγο χρονο

γ)ανοιγε κανονικα και οταν πηγαινες στην 48 basic λειτουργουσε

δ)ξεκιναγε με τα παρακατω patterns

Προβολή συνημμένου 121023

Photo απο εδω




γενικα στο 80% των περιπτωσεων συνεβαινε το δ (που συνηθως καποιο απο τα πιξελ αναβοσβηνε..)

Απο το site του Ισπανου βλεπουμε οτι το πιθανοτερο ειναι να φταιει η ram...και μαλιστα η upper ram αφου συνηθως η 128 basic ειχε το προβλημα...

Ο αλγοριθμος του καλου ρετρο επισκευαστη λεει τα εξης:επειδη οι υπολογιστες των 80s ειναι γενικα απλες κατασκευες εχουμε τα παρακατω που μπορει να φταινε:

1-επεξεργαστης

2-rom

3-ram

4-ula

5-παθητικα εξαρτηματα (πυκνωτες,αντιστασεις,traces motherboard)

6-τροφοδοσια

Επειδη λοιπον ο υπολογιστης λειτουργουσε (εστω και για λιγο) θεωρουμε οτι τα 5 και 6 ειναι ΟΚ

Αρα λοιπον μας μενουν τα 1 εως 4..απο αυτα ομως η ram δεν ειναι πανω σε βασεις και αποτελειται απο 16 ολοκληρωμενα,αρα προς το παρον την αφηνουμε για πιο μετα.Αποφασισα λοιπον να ξεκινησω απο την "καρδια" του μηχανηματος (ισως και λογω ειδικοτητας :D ),που και ηταν σε βαση αλλα και ειχα διαθεσιμο ανταλλακτικο (το δανειστηκα απο τον harlequin)

Με την βοηθεια των ειδικων εργαλειων που πηρα προσφατα απο Καναδα(special thanks to freaktmp and geoanas),

Προβολή συνημμένου 121024

αφαιρεσα τον παλιο Ζ80,τα πινς του οποιου οπως βλεπετε στην φωτο ειναι χαλια...

Προβολή συνημμένου 121025

o παλιος Ζ80..

Προβολή συνημμένου 121026

η κατασταση των πινς εμφανης..




καθαρισα οσο μπορουσα την βαση και τοποθετησα τον νεο Ζ80...

Προβολή συνημμένου 121027

ο νεος Ζ80 στην μητρικη..

....ανοιγω και.....

Προβολή συνημμένου 121028

YES!IT WORKS!!

Ωραια λοιπον!Τελικα ο Ζ80 μας την "εκανε" την δουλεια.Αφου λοιπον ο υπολογιστης λειτουργησε το επομενο που επρεπε να φτιαχτει ηταν το κασσετοφωνο.Ευτυχως πριν λιγο καιρο πηρα απο Αμερικη ενα πακετακι με λαστιχακια για επισκευη video οποτε το ενα απο αυτα εκανε μια χαρα...δοκιμασα μια απο τις παλιες ρουμανικες κασσετες που φορτωσε μια χαρα...

Προβολή συνημμένου 121029

H εισαγωγικη οθονη του Batman!

 




Βεβαια οσο φορτωνα το κασσετοφωνο εκανε σαν παλια σακαρακα,αλλα μαλλον βρηκα τι φταιει...η συνεχεια οταν αλλαξω και τα 2 λαστιχακια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χίλια Μπράβο Γρηγόρη και από εδώ !!!

Τα βρώμικα - ελεεινά - σκουριασμένα pins, είναι συχνό φαινόμενο στις συλλογές μας !

Ο αλγόριθμος σου αποτελεί πολύτιμο εργαλείο !

Ο Spectrum βρίσκεται σίγουρα σε καλά χέρια.....με εκείνη την LCD τι θα κάνεις ?? :D
 
Τετοια ποστς μου αρεσουν
 
Γρηγόρη μπράβο για το restoration. Η ιδέα που είχες, να αγοράσεις δηλαδή (το αγόρασες ή στο έδωσε δωρεάν ο Στέλιος?) ένα χαλασμένο μηχάνημα και να το επισκευάσεις, την βρίσκω πολύ καλή ;)

Να τον χαίρεσαι τον σπεκτρουμάκο σου :)
 
Ερώτηση δική μου: αφού τα pins του Z80 είναι χάλια, υπάρχει πιθανότητα καθαρίζοντας τα από την σκουριά/βρωμιά να λειτουργεί ξανά σωστά και ο παλιός Z80; Ή όταν βλέπουμε τέτοιο χάλι απλά πετάμε τον παλιό επεξεργαστή χωρίς προσπάθεια να τον συνεφέρουμε; Ε γιατρέ μου;
 
Resurrector όνομα και πράγμα :thumbup:

Και αυτά τα εργαλειάκια ωραία φαίνονται....
 
geoanas είπε:
Χίλια Μπράβο Γρηγόρη και από εδώ !!!Τα βρώμικα - ελεεινά - σκουριασμένα pins, είναι συχνό φαινόμενο στις συλλογές μας !

Ο αλγόριθμος σου αποτελεί πολύτιμο εργαλείο !

Ο Spectrum βρίσκεται σίγουρα σε καλά χέρια.....με εκείνη την LCD τι θα κάνεις ?? :D
Eυχαριστω Γιωργο!Για την lcd ισχυει ο ανωτερω αλγοριθμος με αντιστροφη φορα δηλ. κοιταμε το 6 (τροφοδοσια) για το οποιο συνηθως ευθυνεται το 5 (δηλ.πυκνωτες).Αλλωστε με τοσες λιγες ωρες λειτουργιας δυσκολο να φταιει κατι αλλο...

nkary είπε:
Γρηγόρη μπράβο για το restoration. Η ιδέα που είχες, να αγοράσεις δηλαδή (το αγόρασες ή στο έδωσε δωρεάν ο Στέλιος?) ένα χαλασμένο μηχάνημα και να το επισκευάσεις, την βρίσκω πολύ καλή ;) Να τον χαίρεσαι τον σπεκτρουμάκο σου :)
Ο Στελιος μου το χαρισε το μηχανημα (να τον ευχαριστησω και απο εδω!).Γενικα εχει περισσοτερο ενδιαφερον για μενα να μου δωσεις κατι χαλασμενο και να το φτιαξω απο το να το παρω ετοιμο (ειμαι λιγο μαζοχας τι να κανουμε!).Αρκετες φορες αλλωστε εαν θες καποιο σπανιο μηχανημα συμφερει πολυ περισσοτερο να το φτιαξεις απο το να δωσεις ενα καρο λεφτα για πληρως λειτουργικο...

Maddog είπε:
Ερώτηση δική μου: αφού τα pins του Z80 είναι χάλια, υπάρχει πιθανότητα καθαρίζοντας τα από την σκουριά/βρωμιά να λειτουργεί ξανά σωστά και ο παλιός Z80; Ή όταν βλέπουμε τέτοιο χάλι απλά πετάμε τον παλιό επεξεργαστή χωρίς προσπάθεια να τον συνεφέρουμε; Ε γιατρέ μου;
Βασικα υπαρχει αυτη η πιθανοτητα οποτε δεν χανουμε κατι εαν κανουμε μια προσπαθεια ανανηψης.Πιστευω ομως οτι μαλλον δεν θα εχει αποτελεσμα γιατι εαν εφταιγε η κατασταση των pins δεν θα λειτουργουσε καθολου εξ' αρχης.Τον εχω κρατησει παντως για μελλοντικη δοκιμη.

Kambia είπε:
Resurrector όνομα και πράγμα :thumbup:
Και αυτά τα εργαλειάκια ωραία φαίνονται....
:thanx2: :thanx2:
 
Το εχω ξαναπει....

Αυτες οι "ρετροεπεμβασεις" σου ειναι θαυματουργες!!!! :D

Πολλα συγχαρητηρια Γρηγορη!!!! :bow: :bow:

Καλοριζικος και καλοπαιχτος ο Spectrumακος!!!! :thumbup:
 
Eυχαριστω πολυ Σταυρο!!!
 
Παίδια καλημέρα! Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω εναν +2 αλλά δεν έχω το μανίσιο τροφοδοτικό! Με ένα του εμπορίου, στα 1000mA, ανάβει το μηχανάκι αλλά δεν βρίσκω σήμα RF στην TV! Υπάρχει περίπτωση να μην φτάνουν τα mA, γιαυτό να μη έχω εικόνα? Απ όσο γνωρίζω το defalut power supply είναι 2000mA περίπου! Υπάρχει κάποιος εθελοντής προς Άγιο Δημήτριο μεριά, να μου δανείσει τροφοδοτικό, κασέτα και καλώδιο rf να τεστάρω το μηχάνημα? Θέλω να τον <<διώξω>> λόγω χόρου και οικονομικών, αλλά θέλω πρώτα να σιγουρευτώ ότι είναι ακόμα ζωντανός! Έχω χρόνια να τον δουλέψω.
 
Kανε μου μια κληση στο κινητο, θα ειμαι στη περιοχη σημερα περιπου στις 4 με 5μιση (πιο αργα δεν μπορω θα παω γηπεδο).

Θα σου δωσω καλωδιο rgb-scart, τροφοδοτικο και κασετες.

Σου στελνω και πμ.
 
Καλησπερα. Υπαρχει περιπτωση να ξερει καποιος που μπορω να επισκευασω ενα zx spectrum στην περιοχη της Αθηνας; Ευχαριστω πολύ!
 
Πίσω
Μπλουζα