[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

...κλασσικά λοιπόν και εγώ πέρα απο τα λατρεμένα playmos μία ακόμα παιδική αγάπη ήταν τα κάστρα.Το είχε ο κολλητός μου που έμενε σε μονοκατοικία οπότε καταλαβαίνετε ότι ο χόρος ήταν άπλετος...μου άρεσε να παίζω πάντα με τους vikings πράγμα που δεν άρεσε καθόλου στον κολλητό μου οπότε η μάχη ξεκινούσε με μερικές μπουνιές και δαγκωνιές μεταξύ μας.στο μάλε βράσε της μάχης συμφωνούσαμε (φυσικά με κάποια ανταλλαγματα πχ. ο κύκλωπας θα παει με τους βάρβαρους κ.α τέτοια σχετικα)ξεκινούσε το παιχνίδι.πιο παιχνίδι δηλαδή...κόλαση..με κάθε βολίδα που έφευγε απο κάποια μηχανή έφευγε και μία μπουνιά γιατί υπήρχε αμφισβήτηση για το καταστροφικό αποτέλεσμά της..και δώσ του πάλι ξύλο κλπ κλπ ΄μόνο όταν έμπαινε η μάμα του με εκείνα τα υπέροχα σπιτικά μπισκότα γινόταν ανακωχη...θέλω να τονίσω ότι αυτό το παιχνίδι αποτέλεσε σταθμο για εμας γιατι μεσα απο αυτό ο καθένας βρήκε την κλίση του.ο κολλητός μου έγινε οδοντίατρος για τι σε μία μάχη μου έβγαλε το μπροστινό δόντι που κουνιότανε με μία μπουνιά και εγώ πυγμάχος μετα απο ένα θεαματικό κροσέ στο μάτι του που τον ξάπλωσε ολότελα στη μοκέτα.(ίσως το ότι τον έβλεπα με μαυρισένο μάτι τις επόμενες μέρες να επιρέασαν την ευαίσθητη παιδική ψυχούλα μου και ήμασταν μόλις 7 χρονών....χαχαχαχαχ
 
Πλακα στην πλακα μηπως να διοργανωναμε κανενα τουρνουα; :wait2:
 
εννοείται το δεύτερο! ;)

stayros είπε:
Πλακα στην πλακα μηπως να διοργανωναμε κανενα τουρνουα; :wait2:
έχει ειπωθεί ξανά αυτό. Θα ήταν μοναδική φάση & είναι μια εξαιρετική ιδέα. Αν γίνει Αθήνα είμαι ικανός να τα μαζέψω και να έρθω. Χα χαααα!!! :points:

Σκεφτείτε αναμνηστική φωτό με όλους και όλα τα σετάκια σε παράταξη. :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Ειστε ετοιμοι για επικες μαχες; :D
attachment.php


Με ποιους θα ειστε;

Mε τους Βικινγκς; :headbang:

attachment.php


Η'...με τους Βαρβαρους; :diablotin:

attachment.php
Πώ πώ τι μου θύμισες τώρα θα βάλω τα κλάμματα :cry:
 
Το ειχαμε λιωσει...μονο διπλα λαστιχα? 5-6.....οσα χωρουσε...με μια βολη τα ριχναμε ολα....
 
pardalotzatziki είπε:
Το ειχαμε λιωσει...μονο διπλα λαστιχα? 5-6.....οσα χωρουσε...με μια βολη τα ριχναμε ολα....
χε χε, ναι! Γι'αυτό ψάχνουμε τώρα να τα βρούμε σε καλή κατάσταση και έχουμε ξεπαραδιαστεί! Χαλάλι τους όμως! Είπαμε, μιλάμε για ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών ανεξαρτήτως είδους. Απλά hyper-classic και τα μυαλά στους καταπέλτες!!!

Καλές καστρο-γιορτές σε όλες και σε όλους λοιπόν! Να είμαστε όλοι υγιείς για να μπορούμε να χτίζουμε & να γκρεμίζουμε με την ίδια πάντα όρεξη.

DSC04563.jpg

Σημ.: Πλάκα-πλάκα όσο μεγαλώνεις τόσο πιο δύσκολο γίνεται το συγκεκριμένο παιχνίδι....:wink:

DSC04562.jpg
 
ακου ερώτηση..πφ.. ακόμα παίζουμε.
 
γειά σου king, αν ήξερα ότι υπάρχει κάπου μέσα στο σπίτι ένας "Κύκλωπας" δεν θα είχα κοιμηθεί μέχρι να τον βρω!!! Xε,χε...
 
king78 είπε:
Το εχω ολο κομπλε αλλα μου λειπει ο ΚυκλωπαςΚαπου τον εχω αλλα που?

Φοβερο παιχνιδι
γειά σου king, αν ήξερα ότι υπάρχει κάπου μέσα στο σπίτι ένας "Κύκλωπας" δεν θα είχα κοιμηθεί μέχρι να τον βρω!!! Xε,χε...

Μάλλον θα μου είχε βγει και μένα το ένα μάτι απ'το ψάξιμο! Ααάαργκ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μέρες τώρα κοιτούσα και χαζευα το thread αυτό και είμαι πολυ χαρούμενος που υπάρχουν και άλλα άτομα που ασχολούνται με αυτό το ανυπέρβλητο παιχνίδι..postάρω και εγώ το δικό μου σετ το οποίο είναι άθικτο σας πληροφορώ.είναι το μικρό κάστρο και ψάχνω μετα μανίας να βρώ και τα άλλα αξεσουάρ στην ίδια κατάσταση.έχω βέβαια και ανοιχτά τα οποία κάνω καμία μάχη με τον αδερφό μου .έτσι για να θυμόμαστέ τα παλιά.να σημειώσω ότι εγώ είμαι 34 και ο αδερφός μου 30.

DSC02380.jpg

εννοείται πως ψάχνω την ελληνική έκδοση και όχι αγγλικές και αμερικάνικες

DSC02379.jpg
 
Πολυ ομορφα και πολυ δυσκολα τα ελληνικα.:thumb;
 
Aardvark είπε:
Πολυ ομορφα και πολυ δυσκολα τα ελληνικα.:thumb;
Συμφωνω με τον Αrdy. :)

Πολυ δυσκολο να βρεθουν οι ελληνικες εκδοσεις της El Greco.

Ακομα πιο δυσκολο να βρεθουν κουτατες και κομπλε! :eek:

Κι αν τις βρεις θες ενα νεφρο και μια καρδια για τις παρεις!!! :precry:
 
ναι .εεε?μη με απογοητεύεται ρε παιδιά και πηρα μια χαρα .... :cry: :cry:
 
Υπαρχουνε και τα του εξωτερικου που ειναι ακριβως ιδια εκτος απο την γραμματοσειρα της συσκευασιας σε πιο λογικες τιμες,τι να κανεις...
 
στηρίζουμε Ελληνκά και μόνον Ελληνικά.Αυτά ειναι τα παιδικά αποθημένα.αφού δεν μπορούσαμε να τα πάρουμε τότε ας τα πάρουμε τώρα.προς τιμή τον παλιών Ελληνικών εργοστασίων παιχνιδιών.Πιστεύω οτι όλοι μας τα όνειρά μας τα παιδικά τα κάναμε με τα συγκεκριμενα Ελληνικά και όχι με τα ξενόφερτα.Οπως αναφέρει ένας φίλος σε ένα thread (δεν θυμάμαι σε πιο) είναι η εθνική μας κληρονομιά και έχουμε υποχρέωση να τη σώσουμε.αν θελουμε σε 10 - 20 χρόνια τα παιδιά μας να βλέπουν και να μαθένουν ότι κάποτε υπήρχε Ελληνική παιχνιδοβιομηχανία και έβγαζε κορυφαία παιδαγωγικά και ψυχαγωγικά παιχνίδια.δεν σας κρύβω ότι έχω πολλά παιχνίδια εκείνης της εποχής (80΄ς)bibi-bo - αγρίμια -επιτραπέζια- playmobil κλπ, μέσα στα κουτιά τους άθικτα με την προοπτική να τα δώσω στα παιδιά μου αύριο μεθ 'αύριο για να μεγαλώσουν νορμαλ, και όχι με τα διάφορα διαόλια και τριβόλια που μεγαλώνουν τα σημερινά παιδιά.
 
Εκτος του οτι τα Καστρα και Πολιορκητες ειναι ξενοφερτα και δεν γεννηθηκαν Ελλαδα,αν ειναι θεμα σταυροφοριας διασωσης παντως τοτε καλη τυχη με τα εγχωρια.
 
Δεν διαφωνώ ότι είναι ξενόφερτο σαν ιδέα.μιλάω για το ελληνικό παιχνίδι.και τα playmos γερμανικά είναι αλλα όλοι πιστεύω ότι έχουμε στο μυαλό μας το σηματάκι της Λυρα σαν κάτι αμιγώς Ελληνικό όπως και της El Greco. σωστά?δεν προκειται για "σταυροφορία" πρόκειται για μια όμορφη θα τι χαρακτήριζα retro -τρελα που απ ότι βλέπω με πολύ μεγάλη μου χαρά έχει πολλούς υποστηρικτές.
 
Aardvark είπε:
αν ειναι θεμα σταυροφοριας διασωσης...
Η οποια μπορει πολυ ευκολα να μετατραπει σε εμπορευσιμη ανα πασα στιγμη.
 
Εξαρταται απο το 1)ποσο πολυ θελει ο καθενας κατι,2)ποσο συναισθηματικα δεμενος ειναι και το 3)ποσα ειναι διατιθειμενος να πληρωσει για αυτα που αυτος θεωρει σημαντικα.


Εκει δεν μπορεις να βαλεις στανταρντς.



Εμενα αυτα τα 3 κυμαινονται αναλογα με το αντικειμενο ,ειτε παιχνιδι ,ειτε κομπιουτερ,ειτε βιβλιο ,περιοδικο,αν 1+2 ειναι ψηλα,τοτε και το 3 θα ειναι ψηλα και τουμπαλιν.στο τουμπαλιν κανω υποχωρησεις,ειτε λειτουργικοτητας,ειτε τοπο παραγωγης,ειτε ιμιτασιον,ειτε μτχ, whatever...
 
Πίσω
Μπλουζα