[El Greco] Κούκλα Που-Που

ευχαριστουμε spirtouli:)

σιγουρα ειναι η ιταλικη εκδοση της κουκλας Που - Που,βρηκα κι αλλες φωτο στο διαδικτυο

furga_pritty_doll.jpg βλεπουμε αρκετες ομοιοτητες και στο κουτι,αυτη με τα ξανθα μαλλια (ο πωλητης αναφερει οτι εχει υψος 28εκ περιπου)

furga_pritty_doll2.jpg και αυτη με τα γαλαζια μαλλια και το γαλαζιο φορεμα (ο πωλητης αναφερει οτι εχει υψος 44εκ. περιπου)

ετος κυκλοφοριας 1978-79 με αρχες 80ς (συμφωνα με τον πωλητη)

Οι δυο αυτες κουκλες εκτος απ το υψος,το χρωμα μαλλιων και φορεματος εχουν διαφορες και στο προσωπο τους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες παιδιά!! Δεν είχα ιδέα για αυτήν την κούκλα ούτε και τις τόσες παρόμοιες που κυκλοφορούσαν!!!! Εξαιρετικές επίσης και οι οδηγίες του κουτιού για το πως αλλάζεις μαλλιά όταν η μικρή ''κομμώτρια'' θα είχε πια καραφλιάσει τελείως την κουκλίτσα και θα φώναζε η δύστυχη μάνα '' Που(-που) πήγαν τα μαλλιά της καλό μου παιδί; Που (-που) την πληρώσαμε 950δρχ (το μεροκάματο του πατέρα σου) για να την κάνεις Yul Brynner!! ''

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στο μέλος nwntas τόσο για τα κείμενα όσο και για τον σχολιασμό!!! Ειδικά με το μονοτονικό έλιωσα στο γέλιο!!! Να 'σαι καλά!!!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Εντάξει είναι γνωστό νομίζω ότι η αγαπημένη κατά τα άλλα el greco έκανε πολλές πατάτες τέτοιου είδους... Από τα καλύτερά της τα ονόματα των ρούχων στον κατάλογο bibi bo!!! Ένα θα πω και κλείνω το off topic: ΦΙΦΘ ΑΒΕΝΙΟΥ!! Που πα ρε Kαραμήτροοοο!!!!
 
να σαι καλα soufle!!μ εκανες και γελασα με το σχολιο σου: "και θα φώναζε η δύστυχη μάνα '' Που(-που) πήγαν τα μαλλιά της καλό μου παιδί; Που (-που) την πληρώσαμε 950δρχ (το μεροκάματο του πατέρα σου) για να την κάνεις Yul Brynner!! '' " :rofl: :rofl:

λες γι αυτο η ελ γκρεκο να της εδωσε αυτο το ονομα ; :D
 
Να κι η δικιά μου Που-Που με την αδερφή της όπως την λέω :)

10668398_621418344645267_2012608626_n.jpg
 
gazzy90 ευχαριστουμε για τη φωτο!

βρεθηκε αλλο ενα μελος που εχει την Που-Που :)

η "αδερφη" της δε φαινεται να εχει τα χαρακτηριστικα μαλλια της Που-Που (που "μεγαλωνουν" και τα κοβεις) ,το προσωπο της ομως ειναι ιδιο

ειναι απομιμηση της Που- Που ή προκειται για διαφορετικη κουκλα;
 
Ναι, έχει ολόιδιο πρόσωπο και σώμα, αλλά κανονικά μαλλιά.

Είναι πάντως el greco κι αυτή, γιατί έχει την χρυσή καρδούλα με το σήμα. Οπότε απλά μια άλλη version κούκλας;
 
gazzy90 είπε:
Ναι, έχει ολόιδιο πρόσωπο και σώμα, αλλά κανονικά μαλλιά.Είναι πάντως el greco κι αυτή, γιατί έχει την χρυσή καρδούλα με το σήμα. Οπότε απλά μια άλλη version κούκλας;
μαλλον κατι τετοιο πρεπει να εγινε,δεν εχω ξαναδει παρομοια κουκλα

θυμασαι αν απεκτησες τις δυο κουκλες την ιδια περιοδο;
 
Λίγο πολύ ναι. Πρώτη την Που-Που σίγουρα, αλλά και την αδερφή της λογικά αρκετά σύντομα, γιατί τις θυμάμαι καιρό μαζί.

Μόλις τις χάρισα πάντως σε φίλη μου που συλλέγει el greco κούκλες, εγώ αρκούμαι στα πόνυ μου :)
 
που σημαινει οτι κυκλοφορησαν στην αγορα πανω κατω την ιδια περιοδο

Μοιαζει αρκετα με την κουκλα που ειδαμε στη σειρα "του κουτιου τα παραμυθια"

attachment.php
attachment.php


ειναι ας πουμε κατι μεταξυ της Που- Που και της "αδερφης" της
 
Πιο κοντινή αδερφή της Που-Που αυτή, έχουν το ίδιο yarn μαλλί!
 
Που-Που!! Την είχε η αδερφή μου!!!! Φοβερή κούκλα, συνεχώς την κουρεύαμε και την χτενίζαμε :)
 
η Που - Που κυκλοφορησε με διαφορα φορεματα,το ιδιο ομως συνεβει και με αλλες κουκλες της el greco

IMG_2855.jpg πηγη

ειναι λιγο διαφορετικο το σχημα το προσωπου της σε σχεση μ αυτη ,επισης τα μαλλια της κουκλας των παραπανω φωτογραφιων ειναι σαν αυτα της παταπουφας

13.jpg πηγη

εδω βλεπουμε μια αλλη Που - Που με αλλο ρουχο,το συγκεκριμενο υφασμα μου θυμιζει δυο φουστιτσες που ειχα οταν ημουν μικρη,η μια ειχε το ιδιο χρωμα και σχεδιο με το ρουχο που φοραει η Που- Που ενω η αλλη ειχε ροζ χρωμα (ιδιο σχεδιο)

IMG_2854.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σημερα μαθαμε μια πληροφορια: η Lyra κυκλοφορησε κι αυτη αντιστοιχη κουκλα, τη Hanni :)

να εισαι καλα bibi-bo
 
Να σαι καλά katerinak εγώ χαίρομαι που την βρήκατε ενδιαφέρον και που σας άρεσε και εσας πιο πολύ απο την έκδοση της el greco. Είναι πλαστική δηλαδή βινύλ αλλα είδες έχει αυτο το εφέ της πορσελάνης. :D
 
bibi-bo είπε:
Να σαι καλά katerinak εγώ χαίρομαι που την βρήκατε ενδιαφέρον και που σας άρεσε και εσας πιο πολύ απο την έκδοση της el greco. Είναι πλαστική δηλαδή βινύλ αλλα είδες έχει αυτο το εφέ της πορσελάνης. :D
ευχαριστουμε bibi-bo για την απαντηση!

θυμιζει πορσελανη το κεφαλι της αλλα τελικα δεν ειναι :) καλυτερα ετσι γιατι οποιος ειχε αυτη την κουκλα θα φοβοταν να μην τη σπασει κατα τη διαρκεια του "κουρεματος"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας παιδιά! Υπέροχη παρέα σας! Τα τελευταία βράδια έχω κολλήσει και σας διαβάζω με τις ώρες! Είχα κι εγώ κούκλα Που-που. Αυτό που θα μπορούσα να προσθέσω εκτός του ότι τη διέθεταν με διαφορετικά ρουχαλάκια, είναι ότι όπως και στη φωτογραφία από του Κουτιού τα παραμύθια, που όντως είναι Πού-που, υπήρχε και σε διάφορα χρώματα μαλλιών (μαλλάκια πλεξίματος ήταν, βλέπε Παταπούφα). Της δικιάς μου ήταν πορτοκαλί σαν τις φωτογραφίες που βάλατε και της κολλητής μου ήταν φούξια! Στα αξεσουάρ της ήταν μια γαλάζια χτενούλα, ένα ψαλιδάκι, κοκαλάκι λουλουδάκι (σαν αυτό που υπήρχε και στο στούντιο ομορφιάς της Bibi-bo).

Σας βάζω τα ρουχαλάκια της να τα δείτε, είναι τα μόνα που μου έμειναν..Πούπου, Πίπη Φακιδομύτη, κούκλες El-greco, καλσάκι Αντονέλλας,πλεγμένα από γιαγιά (Μπίρι-μπο), μ.jpg

Ψάχνω τη να βρω, αν μάθει κανείς για καμιά τέτοια κουκλίτσα κι έχει την καλοσύνη, ας με ενημερώσει...
 
Πίσω
Μπλουζα