[El Greco] Παταπούφα

mytinyworld είπε:
Νομίζω ότι δεν έχω ξαναδεί παταπούφα με νάυλον μαλλιά!! :eek: Να τη χαίρεστε παιδιά, μπράβο που την κάνατε τόσο όμορφη!! :clap: Τι μέγεθος είναι, να ψάχνω μήπως βρω ρουχαλάκια?

El greco fanatic, θέλω άλλη μια φορά να μου δώσετε οδηγίες πως να πλύνω την κουκλίτσα που είναι σαν τη δική σας, την πιπιλίνα μου και μια παταπούφα που βρήκα σήμερα και είναι λίγο βρωμικούλα.... :please:

Πως την καθαρίσατε τη δική σας και έγινε σαν καινούρια??8)

Κάνει να τα τρίψω και να τα στίψω μετά?? Η θα σβωλιάσει το βαμβάκι τους?? Και το πρόσωπό τους με τι το τρίβετε?



 


Mytinyworld ευχαρίστως θα σου γράψω ακριβώς τη να κάνεις ..απλά επειδή έχουμε μια σοβαρή χειρουργική επέμβαση

και δεν ξέρω αν ο ασθενής επιβιώσει ( ένας el Greco clown ) γιατί έχει τα χάλια του :(




όταν τελεύσω το έχεις οκ :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παταπούφα - Φασουλέτος

Εγώ πάντως πολυαγαπημένη mytinyworld κλείνω τέτοιες κούκλες σε μια μαξιλαροθήκη μέσα,τη δένω κόμπο και τις βάζω μετά στο πλυντήριο στους 30.Γίνονται καινούριες και δε χαλάνε.Δεν ξέρω αν βοήθησα.Καλή επιτυχία El_Greco_Fanatic στη διάσωση του κλόουν.Νομίζω ότι όλη αυτή η διαδικασία της διάσωσης και του φτιαξίματος ενός κατεστραμένου παινχιδιού μας δίνει όλη τη χαρά και την ικανοποίηση που του ξαναδίνουμε ζωή και μέρος της ενέργειας μας! ;)
 
Σωστά ένας τρόπος είναι όπως μας λέει η rapunjel με την μόνη διάφορα ειδικά για την παταπούφα ;)




Εμείς στην συνέχεα έτσι όπως είναι με την μαξιλαροθήκη την βάζουμε στο στεγνωτήριο και βγαίνει έτοιμη , εκτός απ αυτές της κουκλίτσες που έχουν πλαστικά μαλλιά εκεί με τίποτα στο στεγνωτήριο θα γίνουν σαν τον ροζ πάνθηρα αν θυμάστε την εισαγωγή του :p :p

Αλλά εγώ άλλον τρόπο εφαρμόζω

1) Βγάζω ότι εξτρά έχει το κάθε παιχνίδι

2) Λίνο το πίσω μέρος που έχει τον σπάγκο

3) Βγάζω το κεφάλι

4) Αδειάζω το περιεχόμενο

5) Βάζω το υφασμάτινο σόμα και καπέλο (αν υπάρχει) σε ένα υλικό που εφεύρα μονούς μου (είδες που βοήθα και η χημεία κάπου) και σε λιγότερο από μισή ώρα έχουν εξαφανιστεί κόλλες και λεκέδες

6) Μετά πλένονται στο χέρι με σαπούνι την πλάκα (καθαρίζουν πολύ καλύτερα ειδικά το ύφασμα από σπιρτούληδες και τυχερούληδες )

7) Στέγνωμα

8) Και μετά ξαναενώνουμε το πάζλ (εδω είναι λίγο δύσκολο αλλά με λίγη υπομονή όλα γίνονται )

Θα σας δείξω στο ανάλογο φόρουμ με τους τυχερούληδες πώς έγινε ο clown μετα την επέμβαση lol

Rapunjelμου φυσικά και χαιρόμαστε αφάνταστα όταν το κάνουμε αυτό , πολλές φόρες μας παίρνει πάνω από 5 ώρες μονό για ένα παιχνίδι αλλά το αποτέλεσμα μας δικαιώνει #) #)
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! :)

El greco fanatic θα τα καταφέρω να τα συναρμολογήσω μετά, ή θα μου μείνουν κομμάτια? Γιατί δεν το έχω ξανακάνει και αν κρίνω από το κεφάλι του φωτεινούλη που βγήκε από το κορδόνι που το κρατούσε, δεν είναι και πολύ εύκλολο να το ξαναπεράσεις στο κορδόνι.. :xm: Υπάρχει κανένα μυστικό που να κάνει τα πράγματα πιο εύκολα? #)
 
mytinyworld είπε:
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! :) El greco fanatic θα τα καταφέρω να τα συναρμολογήσω μετά, ή θα μου μείνουν κομμάτια? Γιατί δεν το έχω ξανακάνει και αν κρίνω από το κεφάλι του φωτεινούλη που βγήκε από το κορδόνι που το κρατούσε, δεν είναι και πολύ εύκλολο να το ξαναπεράσεις στο κορδόνι.. :xm: Υπάρχει κανένα μυστικό που να κάνει τα πράγματα πιο εύκολα? #)

Mytinyworld πάντα εμείς τα αλλάζουμε τα κορδονάκια γιατί από τα χρόνια έχουν αποδυναμωθεί κάποια στιγμή σίγουρα θα σπάσουν και θα γεμίσουμε αφρολέξ , :D

Εγώ πήρα μια γυριστή βελόνι την έκοψα στην μέση για να περνά στο κύκλο που έχει στο πάνω μέρος που κρατά το κεφάλι , και πάντα την περνάμε με το πάνω μέρος ώστε να μην σκαλώνει στο ύφασμα (the head) #)

Αλλά αν δεν μπορείς προς το παρών ακολουθείσαι αυτό που κάνει η rapunjel γίνεται καλή δουλειά επίσης ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η παταπουφα και η μυστηρια φραση Cuore Caldo!

Θυμαστε που λεγαμε οτι η Παταπουφα εγραφε επανω στην ποδιτσα της

Cuore Caldo;;;; Που σημαινει στα ιταλικα Ζεστη Καρδια;

picture.php


Παιδια αυτην την παταπουφα μου μεχρι και η μανα μου την κρατησε ετσι. Μιλαμε για πολυ αγαπημενο παιχνιδι :flower:

Κοιταχτε τι βρηκα εδω

picture.php


περισσοτερες πληροφοριες στο ποστ μου εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=212110&postcount=19

Εδω και καποιες συνημμενες απο πληστηριασμους ωστε να δουμε επιτελους πως η GIG/Ελ Γκρεκο εφτιαχναν αυτες τις κουκλες! Στην δευτερη συνημμενη φωτο, γραφει οτι η CuoreCaldo μιλαει και εχει 3 δισκακια μαζι στο πακετο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασια είπε:
Θυμαστε που λεγαμε οτι η Παταπουφα εγραφε επανω στην ποδιτσα της Cuore Caldo;;;; Που σημαινει στα ιταλικα Ζεστη Καρδια;

picture.php


Παιδια αυτην την παταπουφα μου μεχρι και η μανα μου την κρατησε ετσι. Μιλαμε για πολυ αγαπημενο παιχνιδι :flower:


WOWWW είναι πανέμορφη, και αφού γλίτωσε το ταξίδι στον κάτω κόσμο και πολύ τυχερή!!! Να την χαίρεσαι :D





 
Παταπούφα - Φασουλέτος

El_Greco_Fanatic συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

Λατρεμένη Αναστασία πολύ γλυκειά η Παταπούφα σου. Η Παταπούφα θυμάμαι δεν μου άρεσε λόγω των μαλλιών της.Τώρα πια τη βρίσκω πάνγλυκη!Σε ευχαριστώ για τις πολύ ωραίες φωτογραφίες της.
 
Παιδια την εχω ξαναποσταρει αλλα σε μικρη φωτο! Σας ευχαριστω πολυ :flower: !!! Ακομα θυμαμαι το αρωμα της οταν την εβγαλα απο την συσκευασια τοτε.

Απο οτι καταλαβα οι παταπουφες στο κεφαλι ηταν Ελ Γκρεκο αλλα στα ρουχα ηταν made in italy???? Φοραγαν δηλαδη ιταλικη μοδα???? :cool:
 
PWS MPORW NA VRW MIA PATAPOUFA??? HMOUN KSETRELAMENH ME AUTH THN KOUKLITSA!!!
 
Πεννυ ο Φασουλετος σου ειναι πανεμορφος!!! Και εχει πολυ ομορφα μαλλακια!!!

Καλως ηρθατε BETTY BOOP και boudhas26!!! :) Φιλη boudhas26 κανε edit στο μυνηματακι σου και ξαναγραφτο μας με ελληνικους χαρακτηρες ομως, γιατι ειναι ενας απο τους κανονισμους του Ρετρομανιαξ ετσι ωστε να ειναι το φορουμ ωραιο και τακτοποιημενο χωρις greeklish. :) Και εγω αργουσα λιγα να μαθω το ελληνικο πληκτρολογιο, αφου χρησιμοποιω ιταλικο, αλλα μετα τα καταφερα!! :D

Για να βρεις Παταπουφα μπορεις να ριξεις μια ματια στο ιντερνετ με λεξεις κλειδι cuore caldo ή σε παλια παιχνιδαδικα. Καλη τυχη!!!
 
Καλησπέρα! Τόσον καιρό λέω να ποστάρω τις Παταπούφες μου, αλλά όλο το αναβάλλω... Έχω μία μεσαία μπλε και τρεις μικρούλες, μία με φορμίτσα και δύο με φουστανάκια. :)

Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να με κατατοπίσετε σχετικά με το πώς μπορώ να καθαρίσω τη μεγάλη, μιας και είναι γεμάτη σκόνη και φοβάμαι μη τη χαλάσω. Ευχαριστώ!

picture.php


(Αν υπάρχει κάποιος που ενδεχομένως ψάχνει μια μικρή σε μέγεθος μπλε παταπουφίτσα με φουστανάκι, ας μου στείλει ένα πμ να του πω πού μπορεί να βρει.. :) )
 
Η παταπουφα Cuore Caldo!

Πολυ ομορφες οι παταπουφες σου Φραουλιτσα μου!!! :)

Εδω ο φιλος μας ο El_Greco_Fanatic μας εξηγει πως να περιποιηθουμε με τον τελειο τροπο την παταπουφα μας!

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=211770&postcount=50

Οριστε και οι δυο ξαδερφουλες που μου χαρισε ο Μακισιμος και οσες φορες να τον ευχαριστησω δεν θα φτασει! :flower:

Η μπλε ειναι εκεινη η πρωτη μου η παιδικη, ενω η ροζ με την πορτοκαλι ειναι οι δυο νεες φιλεναδιτσες της!

Η ροζ εχει "αληθινα" μαλλια οπως βλεπετε κι οχι "μαλλινα".

Μαζευτηκαν απο τον καλο προστατη των παιχνιδιων Makisimo σε ενα παζαρακι. Τωρα φρεσκαριστηκαν και σιδερωθηκαν! :D
 
Παταπούφα - Φασουλέτος

Λατρεμένη Αναστασία είναι υπέροχες!Να τις χαίρεσαι!!! :D

Πολύ όμορφες είναι και οι παταπούφες της fraoulitsas!
 
Παταπούφα με φούξια μαλλιά είχα κι εγώ :heartcloud:

Μου την είχαν αγοράσει μαζί με τις "Φιλεναδίτσες" δώρο για τα γενέθλια μου.

Νομίζω ότι το όνομά της το είχαν δανειστεί από την πρωταγωνίστρια της παιδική σειράς "Πατατούφ", που τότε ήταν πολύ της μόδας.
 
Παταπούφα Μίλα Μου

Από τα παιχνίδια που είμαι περήφανος που έχω στην συλλογή μου, είναι αυτή η Παταπούφα στο κουτί της..!!! Είναι αρκετά μεγαλούτσικη σε μέγεθος, έχει τα δισκάκια που λέει κάποιες φρασούλες, και το σημαντικότερο....ανοίγοντας το κουτί μυρίζει El Greco όλο το σπίτι...!!!!!!!!! Άλλο παιχνίδι με τόσο χαρακτηριστική μυρωδιά δεν είχε ξαναπέσει στα χέρια μου..!!

Και εννοείται ότι πρόσφατα, κοντά πριν ένα εξάμηνο, έμαθα ότι υπήρχαν παταπούφες σε κουτί..!! Αγνοούσα την ύπαρξη του κουτιού, μιας και δεν την είχε ξαναδεί το μάτι μου πουθενά..!!

Πρόκειται για την "Παταπούφα Μίλα μου"..........

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wow αυτό και αν είναι ανακάλυψη, Υπέροχο κομμάτι μπράβο:dribble:

Βρήκαμε και εμείς μερικές Παταπούφες μικρές και μεγάλες και μαλιστα η μια περπάτα αλλά τίποτα σαν και αυτήν :headbang: :clap: :eeek: :hurrah:
 
Πωωω πωωωωω τέλεια είναι!!!!! Τις Παταπούφες με το δισκάκι δεν τις έχω δει ποτέ από κοντά!! Να τη χαίρεσαι!! :) :)

Εl Greco Fanatic... παταπούφα που περπατάει;;;;;Υπάρχει και τέτοια;;; :eek: o_Oo_O Mα ΠΟΣΑ διαφορετικά μοντέλα είχε βγάλει πια η El Greco? 8)
 
Ναι περπάτα με στράτα αλλά δεν είμαι μεγάλη είναι από τις μικρές :)

Ftaoulitsa το τι είχε βγάλει η El Greco αστό καλύτερα γιατί με πιάνει τρελά :eek: o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O
 
Άντε! Κοίτα να δεις τι έχει βγει.. :eek: Θα ήταν πολύ αν σου ζητούσα να μας τη δείξεις όταν βρεις λίγο χρόνο; Με έχεις βάλει σε περιέργεια... #)
 
Πίσω
Μπλουζα