[El Greco] Στούντιο ζωγραφικής

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
το " στουντιο ζωγραφικης " ηταν ενα παλιο επιτραπεζιο παιχνιδι για κοριτσια που κυκλοφορησε και στην Ελλαδα.Δε θυμαμαι απο ποια εταιρια,στην Ιταλια (απ' οτι δειχνει η φωτο)προκειται για την ΜΒ.

Βρηκα φωτο στο ιντερνετ αλλα ειναι στα ιταλικα,θα τις προσθεσω ομως και θα εξηγω 33134.jpg

Υπηρχε ενας μεγαλος πλαστικος δισκος(ο ροζ) που περιλαμβανε στο εσωτερικο του αλλους 2 μικροτερους δισκους(τον μπλε και τον κιτρινο) οι οποιοι ομως ηταν περιστρεφομενοι.Ο κεντρικος δισκος(κιτρινος) ειχε αναγλυφα σχεδια απο προσωπα μοντελων,ο μεσαιος δισκος(μπλε)ειχε το μπουστο και ο μεγαλος (ροζ) τα ποδια.Εφοσον οι δισκοι αυτοι ηταν περιστρεφομενοι μπορουσες να κανεις και τους αναλογους συνδυασμους προσωπων,μπουστων,ρουχων (πχ.μπλουζακια,πουκαμισακια,τζιν παντελονια,φουστες,φορεματα,παπουτσια κλπ).Οταν κατεληγες στο συνδυασμο που σου αρεσε,επαιρνες ενα λευκο χαρτι και το τοποθετουσες πανω στη φιγουρα που ηθελες να σχεδιασεις.Το χαρτι παρεμενε σταθερο χαρη σε ενα ασπρο εξαρτημα που ξεκινουσε απ το κεντρο του κιτρινου δισκου και τελειωνε στο τελος του ροζ δισκου(στη φωτο εχει σχημα σαν καμπανα)

Στην κορυφη αυτου του εξαρτηματος υπηρχε ενα μικρο μπλε πραγματακι που ειχε στην ακρη του κατι σαν μικρο καρβουνακι.Αυτο λοιπον το περνουσες πανω απο το χαρτι και εβγαινε το σχεδιο που επιθυμουσες.Μετα μπορουσες να περασεις στα ρουχα του μοντελου σου καποια αναγλυφα σχεδια(πχ.λουλουδακια οπως αυτα που βρισκονται εξω απ τα κουτια της bibi bo ή αλλες γραμμουλες κλπ) που βρισκονταν πανω στους δισκους.Αφου τελειωνες και μ αυτο μπορουσες να το χρωματισεις(στο κουτι ειχε και μερικα χρωματα και ψαλιδακι)και μετα να το κοψεις και να παιξεις

Μπορουσες να φτιαξεις πολλες φιγουρες οπως στη φωτο : 33135.jpg Σ' αυτη τη φωτο μαλιστα φαινονται και καποια σχεδια

Ετυχε να παιξετε καποια στιγμη με το στουντιο ζωγραφικης;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και στην Ελλάδα απ' την ΜΒ κυκλοφόρησε το 1992-1923 (αν θυμάμαι καλά) και φυσικά διαφημίστηκε όπως όλα τα υπόλοιπα!! ;)

Ε τώρα μη με ρωτήσεις αν το είχα παίξει ή όχι!! :D :D
 
boomer είπε:
Και στην Ελλάδα απ' την ΜΒ κυκλοφόρησε το 1992-1923 (αν θυμάμαι καλά) και φυσικά διαφημίστηκε όπως όλα τα υπόλοιπα!! ;) Ε τώρα μη με ρωτήσεις αν το είχα παίξει ή όχι!! :D :D
δε θα σε ρωτησω αν επαιξες :) παντως κυκλοφορησε στην Ελλαδα πιο νωρις,εμενα οι γονεις μου μου το ειχαν παρει για Χριστουγεννιατικο δωρο το 1986 ή το '87 και ειμαι σιγουρη 100% γι αυτο :)
 
Για τη χρονολογία δε θα επιμείνω!! Η BM κυκλοφόρησε αρκετά παιχνίδια τέτοιου τύπου και ίσως μπερδεύτηκα!! :xm:
 
001.jpg

βρηκα αυτη τη φωτογραφια στο ebay,αρα στην Ελλαδα το στουντιο ζωγραφικης κυκλοφορησε απο την el greco:) :) γι αυτο ειχα αμφιβολιες για την ΜΒ..κατι μου ελεγε οτι δεν ηταν αυτη..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1997 είχε επανακυκλοφορήσει με το όνομα Paletina.
 
Στην παρακατω φωτογραφια του κουτιου φαινονται περισσοτερες λεπτομερειες

πηγη

385846_129820783863781_351790382_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
Το 1997 είχε επανακυκλοφορήσει με το όνομα Paletina.
Όχι, η Παλετίνα ήταν κάτι τελείως διαφορετικό. Η Παλετίνα ήταν απλά μια πλαστική παλέτα με χρώματα σε μαρκαδόρους και σε μορφή σαν τα ρουζ των γυναικών, που τα χρησιμοποιούσες με ειδικό πονπον. Ο τροχός της μόδας, όπως νομίζω ότι ήταν το όνομά του επί εποχής MB, ήταν αυτό που δείχνουν οι φωτογραφίες, δηλαδή ενας κύκλος με πολλές ρόδες που τις γυρνούσες και έφτιαχνες συνδυασμούς μοντέλων, τα οποία τα έκανες ξεπατικοτούρα με ένα μικρό πραγματάκι που έβγαζε μαύρο. Είχε μεγάλη επιτυχία στα κορίτσια και το είχα πετύχει σε κοριτσίστικα δωμάτια.
 
nwntas οι γονεις μου μου εκαναν δωρο το στουντιο ζωγραφικης της el greco (αυτο που φαινεται στις φωτογραφιες)

Δεν εχω ιδεα αν κυκλοφορησε με αλλο ονομα αργοτερα,απο αλλη εταιρια.Μονο μ αυτο της el greco επαιζα,ουτε ετυχε να δω σε σπιτια συγγενων κατι αντιστοιχο απ την ΜΒ
 
dr_slump είπε:
Το 1997 είχε επανακυκλοφορήσει με το όνομα Paletina.


dr_slump βρηκα στο διαδικτυο φωτογραφια με την Παλετινα που κυκλοφορησε το 1996,καμμια σχεση ομως με το στουντιο ζωγραφικης της EL GRECO,εχει χασει κατα πολυ την αιγλη του,αλλά τι να περιμενουμε αφου ειναι προϊον αλλης εταιριας; :xm:

Προσωπικα,δε θα δεχομουν ουτε τοτε να παιξω με την Παλετινα της AS

$(KGrHqJ,!i4FCqnCBv))BQveNq62B!~~60_57.jpg

$T2eC16h,!yUE9s6NGYqzBQveN(cE(!~~60_57.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Στην παρακατω φωτογραφια του κουτιου φαινονται περισσοτερες λεπτομερειες
attachment.php
πηγη
Απίστευτο!!!!!! Μου το είχε χαρίσει ένα κορίτσι λίγο μεγαλύτερης ηλικίας που έμενε στον επάνω όροφο απ το σπίτι μου, μαζί με άλλα διάφορα παιχνίδια που δεν τα ήθελε πια. Κι εγώ καθόμουν με τις ώρες και έφτιαχνα συνολάκια ! Αχχχ που να βρίσκεται τώρα.. Θα ψάξω μήπως έχει ξεμείνει μέσα σε κανένα πατάρι. Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάμνηση!!!
 
Cococinel αν βρεις το στουντιο ζωγραφικης στο παταρι σου περιμενουμε φωτογραφιες :flower:

απ το δικο μου μονο ο δισκος με τα σχεδια πρεπει να ξεμεινε,τα υπολοιπα μαλλον χαθηκαν..Περισσοτερο στενοχωρεθηκα για το καρβουνακι γιατι χωρις αυτο ηταν δυσκολο να βγουν τα σχεδια
 
εγω θα μεινω σε ενα αλλο σημειο.το παιχνιδι δεν λανσαριστικε αυτονομο αλλα σαν "εξαρτημα" της bibibo. οι ανθρωποι ηταν γεννημενοι εμποροι. Να ρωτησω και τις κοπελες του φρουμ. στο διλλημα barbie bibibo πια ηταν η νικητρια;
 
Μπορεί να υπάρχει κάτι παρόμοιο στο εμπόριο, για να αγοράσεις και να το αντικαταστήσεις!

Αν το βρώ.. Ουουουου εννοείται, θα ανεβάσω, όχι μόνο μια! c:

foutix είπε:
εγω θα μεινω σε ενα αλλο σημειο.το παιχνιδι δεν λανσαριστικε αυτονομο αλλα σαν "εξαρτημα" της bibibo. οι ανθρωποι ηταν γεννημενοι εμποροι. Να ρωτησω και τις κοπελες του φρουμ. στο διλλημα barbie bibibo πια ηταν η νικητρια;
Bibi-bo δαγκωτό!!!!! :award:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cococinel ολο και καποια πατεντα θα σκαρφιστω για να αντικαταστησω το καρβουνακι ;)

foutix είπε:
εγω θα μεινω σε ενα αλλο σημειο.το παιχνιδι δεν λανσαριστικε αυτονομο αλλα σαν "εξαρτημα" της bibibo. οι ανθρωποι ηταν γεννημενοι εμποροι. Να ρωτησω και τις κοπελες του φρουμ. στο διλλημα barbie bibibo πια ηταν η νικητρια;

δεν ξερω αν υπηρχε τηλεοπτικη διαφημιση σιγουρα ομως κυκλοφορησε στην αγορα οταν η bibi bo ειχε τεραστια επιτυχια

Το ειδα που το ειχε η κατα 3 χρονια μεγαλυτερη μου ξαδερφη και το ηθελα κι εγω..Εκεινη ειχε περισσοτερα ρουχα και αξεσουαρ της bibi bo,μαλιστα ειχε και ντουλαπα (απ τους γονεις μου ομως ζητησα το στουντιο ζωγραφικης και οχι τη ντουλαπα της bibi bo,δε νομιζω αλλωστε να μου την αγοραζαν.Δεν ειχα ομως παραπονο αφου μου ειχαν παρει την κουκλα bibi bo "χρυση οπτασια":) )

foutix για μενα προσωπικα,δεν υπηρξε ουτε υπαρχει διλημμα : ψηφιζω την πολυαγαπημενη bibi bo χωρις δευτερη σκεψη :)
 
Χωρίς να βγάζω συμπεράσματα, επαληθεύεται ότι οι της elgreco ήταν έμποροι μετά όλα τους.
 
Απο μια φωτογραφια που ανεβασε ο Σταυρος στο αλμπουμ του

Καταλογος ΜΒ 4.jpg

καταλαβαινουμε οτι το στουντιο ζωγραφικης κυκλοφορησε στην Ελλαδα αρχικα απ την El Greco και αργοτερα απ την MB *

FW1.jpgFW2.jpg$(KGrHqZ,!qQFG+50lqFJBRw1CpN2ug~~60_12.JPG πηγη

Ας δουμε και κοντινοτερες φωτογραφιες του δισκου

proper-fashion-wheel.jpg1183195439_26294aaa62.jpg5755344350_94642578f8.jpg

βρηκα και μια διαφημιση στα γερμανικα

[video=youtube;vua7lZ-cEG0]






*τωρα που το ξανασκεφτομαι,εχω μια αμφιβολια: δε θυμαμαι καθολου τι εγραφε το δικο μου στουντιο ζωγραφικης(El Greco)στο σημειο που βρισκοταν το καρβουνακι..(βλεπε κοκκινο βελακι)

1.JPG

Αν εγραφε ΜΒ σημαινει οτι η El Greco άλλαξε απλα το κουτι ενω το περιεχομενο ηταν το ιδιο μ αυτο της ΜΒ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Η el greco ήταν εισαγωγέας της hasbro. H mb εξαγοράστηκε από την hasbro αλλά από ότι έχω καταλάβει υπάρχει ένα κενό 6-7 ετών από το 1988 έως το 1994 που γινόντουσαν τα πάντα από όλους. Κάποιος παιχνιδάς, μπορεί να μας διαφωτίσει;

Katerina στην φωτο του κουτιού δεν φαίνεται το σήμα της mb.
 
foutix είπε:
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Η el greco ήταν εισαγωγέας της hasbro. H mb εξαγοράστηκε από την hasbro αλλά από ότι έχω καταλάβει υπάρχει ένα κενό 6-7 ετών από το 1988 έως το 1994 που γινόντουσαν τα πάντα από όλους. Κάποιος παιχνιδάς, μπορεί να μας διαφωτίσει;
Katerina στην φωτο του κουτιού δεν φαίνεται το σήμα της mb.

στ αληθεια ειναι καπως μπερδεμενα τα πραγματα και δεν ξερω κι αν θα βρουμε ποτε ακρη..

foutix στη φωτογραφια του κουτιου της ΜΒ φυσικα και φαινεται το σημα της ΜΒ 1.JPG

Στη φωτογραφια του κουτιου της El Greco φαινεται το σημα της El Greco 2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπερδεύτηκες Κατερίνα και έχεις δίκιο γιατί δεν ήμουν σαφής. Δεν φαίνεται το σήμα της mb στην φώτο του κουτιού της el greco, στο κέντρο του κύκλου που βρίσκεται στο κουτί.
 
Πίσω
Μπλουζα