[El Greco] Τρακατρούκες

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Παιχνίδια από el greco ήταν και οι τρακατρούκες , τις οποίες φέτος ανακάλυψα μιας και δεν γνώριζα την ύπαρξή τους..!! Δεν γνωρίζω ούτε πότε κυκλοφόρησαν, ούτε αν ήταν δημοφιλή και γνωστά στο ευρύ κοινό..!!Όποιος γνωρίζει ας δώσει πληροφορίες..!!!!

16683.jpg16684.jpg16682.jpg

Είχαν κυκλοφορήσει πολλές φιγούρες από τις ΤΡΑΚΑΤΡΟΥΚΕς και μάλιστα υπήρχανμκαι κάτι σαν κασετίνες που τις άνοιγες και είχε ανάλογο θέμα..!!

π.χ στον τρακατρούκα πυροσβέστη όταν άνοιγες την κασετίνα ήταν η πυροσβεστική με επιπλάκια μέσα χάρτινα..!!!

Τρακατρουκες makisimos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι να ηταν χαρτινα μεσα τα επιπλακια;;; Τους αναβες φωτια και τα καιγες και μετα αυτος ο μαιμουδομουρης ο τρακατρουκας την εσβηνε;;;;

Αβυσσος η ψυχη της Ελ Γκρεκο....
 
Ακριβώς Αναστασία μου, για να αναγκαστεί μετά ο κακόμοιρός γονιός να αγοράσει τον Αστυνομικό Τρακατρούκα, να συλλάβει τον πυροσβέστη Τρακατρούκα, κι έπειτα τον Νοσοκόμο Τρακατρούκα να νοσηλεύσει τον καμμένο Πυροσβέστη Τρακατρούκα κι έπειτα να καταλάβει πως η όλη ιστορία θα του κοστίσει ακριβά από την el greco και στην συνέχεια να αναγκαστεί να στραφεί στην LYRA και να αγοράσει τα ΠΙΝ ΠΟΝ που στο κάτω κάτω δυο περούκες αλλάζουν και την καταβρίσκουν..!!!!! :D
 
:wait2:XXXMMMM....... ντεντεκτιβ τρακατρουκα εχουμε....... :D
 
σημερα με μια γρηγορη ανασκαφη που εκανα στο σπιτι μου βρηκα αυτο:

26604.jpg

πρεπει να εχω ακομη 2 κουτια με Τρακατρουκες. ( αλλα δε ξερω αν υπαρχουν ακομη...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καταπληκτικό βρε παιδιά που τα θυμηθήκατε όλα αυτά?? παίρνω το θάρρος και αν μου δίνετε την άδεια να τα μεταφέρω στο blog που έχω δημιουργήσει με πολύ αγάπη και εννοείτε οτι θα βάλω και την πηγή!!! Αν υπάρχει αντίρρηση το βγάζω αμέσως . Απλώς θεωρώ ότι τέτοια είδους θέματα πρέπει να αναδημοσιεύονται... ευχαριστώ πολύ ......ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!
 
Απο τη στιγμη που θα ανεφερεις την πηγη και τον κατοχο, κανενα προβλημα απο εμενα. Δεν ξερω αν τα παιδια εχουν καποια αντιρησση...
 
Μorfo, τουλαχιστον για τις φωτο του Μakisimos, μπορεις να του γραψεις και να σου τις στειλει σε πολυ καλυτερη ποιοτητα με το λογοτυπο του! :) Οπως πολυ σωστα ειπε ο Wally, την στιγμη που αναφερεται η πηγη και ο συνδεσμος, οι πληροφοριες ειναι ανοιχτες σε ολους, για να σωσουμε τα παιχνιδια μας απο τις χωματερες. :)
 
morfo είπε:
καταπληκτικό βρε παιδιά που τα θυμηθήκατε όλα αυτά?? παίρνω το θάρρος και αν μου δίνετε την άδεια να τα μεταφέρω στο blog που έχω δημιουργήσει με πολύ αγάπη και εννοείτε οτι θα βάλω και την πηγή!!! Αν υπάρχει αντίρρηση το βγάζω αμέσως . Απλώς θεωρώ ότι τέτοια είδους θέματα πρέπει να αναδημοσιεύονται... ευχαριστώ πολύ ......ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!
Μια ερώτηση έχω. Γιατί δε μας λες ποιό είναι αυτό το blog να το δούμε κι εμείς;
 
Ο γιουπιγιάγιας νομίζω ξεχωρίζει με διαφορά..... :)

Όμορφη συλλογή...!!! :)
 
Makisime μέσα στο κάθε κουτάκι έχει έναν κατάλογο με όλους τους τρακατρούκες. Στον ανεβάζω για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα :) )))

τρακατρούκες.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω εχω τον τρακατρουκα ψαρα! Πραγματικα τα στιχακια πισω στα κουτια εχουν πολυ πλακα! :D

31217.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και ο δικός μου! Του λείπει το καπέλο και το όπλο, αλλά δε με πειράζει, αρκεί που τον βρήκα μαζί με κάποια ακόμη παιχνίδια, που είχα ξεγράψει! Πολύ χάρηκα!!! :D

Θυμήθηκα και το μαγαζάκι που ψωνίζαμε τα μικροπαιχνιδάκια και τα σχολικά και μ' έπιασε νοσταλγία...

DSCN3146.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγγαλίτσα, απ οτι βλέπω τον διατηρησες και στο κουτι του..!!! Για το καπελο και το όπλο του, μην αγχωνεσαι, τελειωσε ο πολεμος, δνε θα του χρειαστούν πλέον..!! :D

Nα ανεβάσεις ότι άλλο εχεις βρει, να δούμε με τι έπαιζες μικρή..! :)
 
Αχ καλέ μου makisime, μ' έκανες και γέλασα!!! :D :D:D

Σκέφτομαι να του βρω κάνα κασελάκι λούστρου, να μην στέκει μ'αδειανά τα χέρια και να ταιριάζει περισσότερο με την εποχή! Θα το μετονομάσω σε "Τρακατρούκες σε κρίση"! :D

Ανέβασα χθες το βράδυ μερικές φωτογραφίες σε διάφορα θέματα. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κι απόψε κάποιες ακόμη.

Βέβαια, εγώ δεν είμαι συλλέκτης με την ουσιαστική έννοια του όρου, όπως οι περισσότεροι από εσάς και ούτε τα παιχνίδια μου είναι ολοκαίνουρια, συντρόφεψαν όμως την παιδική μου ηλικία, γι' αυτό κι εγώ τα φύλαξα με όλη μου την αγάπη.

Χαίρομαι ειλικρινά που βρέθηκα στην παρέα σας! :flower:
 
Μια διαφημιση απο περιοδικο της εποχης....καπως ασχημα ηταν,lol.

 

40067.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark, ευχαριστούμε για τη διαφήμιση! #)

Με την πρώτη ματιά ίσως δε σε κερδίσουν-αν τα ξανακοιτάξεις όμως ίσως τα βρεις συμπαθητικά!

Αυτό που μου άρεσε πολύ στις παλιές σειρές των παιχνιδιών για αγόρια ή κορίτσια είναι το ότι κυκλοφορούσαν με διάφορες στολές για τα αντίστοιχα επαγγέλματα (δύτης, αστροναύτης, νοσοκόμα, πυροσβέστης, αστυνόμος, ναύτης, γιατρίνα κ.λ.π.). Νομίζω ότι ήταν μια ευκαιρία για τα μικρά παιδιά να αποκτήσουν κάποιες πληροφορίες για τον κόσμο των μεγάλων! :heartcloud:
 
Πίσω
Μπλουζα