[El Greco] Φασόλας

:biglaugh: :thanx2:

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
κριε να χαιρεσαι το ζευγος φασολα-φασολιτα!!!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: για τη φωτογραφια

ειναι πολυ ομορφο :)

τι υψος εχουν περιπου;
 
Φρεσκοπλυμένοι οι Φασόλες σου Κριε :D Να τους χαίρεσαι.
 
Ευχαριστώ κορίτσια. Το ύψος τους είναι 50 εκατοστά περίπου. Ήταν βρώμικοι, τρύπιοι, η φασολίτσα γυμνούλα, ο φασόλας χωρίς παπιγιόν και κουμπιά. Τώρα είναι καθαροί, ραμμένοι και απομένουν τα ρούχα :)
 
krios είπε:
Ευχαριστώ κορίτσια. Το ύψος τους είναι 50 εκατοστά περίπου. Ήταν βρώμικοι, τρύπιοι, η φασολίτσα γυμνούλα, ο φασόλας χωρίς παπιγιόν και κουμπιά. Τώρα είναι καθαροί, ραμμένοι και απομένουν τα ρούχα :)
ειναι μεγαλουτσικοι :) σαν να ειναι μικρα παιδακια :flower:

να τους χαιρεσαι!!!!!!!!!!!
 
Καλά το ζευγάρι είναι όλα τα λεφτά. Ευχαριστούμε για την φωτογραφία. Να σου κάνω μία ερώτηση. Πως του καθάρισες?
 
Σε μια λεκανίτσα με απορρυπαντικό. Απαγορεύεται τα ''γεμιστά'' κουκλάκια να μπουν στο πλυντήριο. Μπορεί να ανοίξουν και να βγάλουν το περιεχόμενό τους (στρογγυλό φελιζόλ, αφρολέξ κλπ) μέσα στο πλυντήριο. Τριπλή ζημιά, πάει και το κουκλάκι πάει και το πλυντήριο, πάει και η υπόλοιπη μπουγάδα. Επειδή αυτά τα κουκλάκια (φασόλες, τυχερούληδες, σπιρτούληδες, μεγάλοι τυχερούληδες) είναι πολλών δεκαετιών ('70-'80)η μεγαλύτερη περίπτωση όταν βρεθούν είναι να έχουν φθορές, οπότε θέλουν μεγάλη προσοχή.
 
Υπήρχε διαφήμιση με την Καίτη Γαρμπή και την αδερφή της,που διαφήμιζαν το Φασόλα και άλλα παιχνίδια?Κάτι τέτοιο έχω ακούσει!
 
Krios να το χαίρεσαι το ζευγάρι από τα πιο καλά και αγαπημένα παιχνίδια της el Greco:thumbup: :clap:
 
Βest χω την εντύπωση πως το κουκλάκι αυτό δε διαφημίστηκε ποτέ. Ευχαριστώ El Greco Fanatic, συμφωνώ σε αυτό που λες γενικά η εταιρεία αυτή είχε τα καλύτερα παιχνίδια για παιδιά κατά τη γνώμη μου.
 
Αυτό εννοείτε krios είχε πάρα πολύ καλά και ποιοτικά παιχνίδια ;)

Αν κοιτάξεις στο θέμα Ελληνικες ταινιες και ρετρο παιχνιδια μέσα από την τρομερή δουλειά της Κατερίνας ανακάλυψα ότι τελικά ο Φασολας είδε τα φώτα της δημοσιότητας έστω και για μερικά δευτερόλεπτα :happyjump: :happyjump: :hurrah:
 
εδω φαινεται και το "διαβατηριο" του φασολα

El_greco_fanatic σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!!
 
@Katerinak

δεν παίζεσαι!!!! :bow: :bow: :bow: :thanx2:
 
Ειλικρινά δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα γνώριζα από κοντά τον άνθρωπο Άγιο Βασίλη μα συνάμα και Σέρλοκ Χόλμς. Δυο γελαστά μάτια σε ένα χαρούμενο πρόσωπο και μια χρυσή καρδιά. Συγκινήθηκα για όλα αυτά που δεν χωράνε στις λέξεις αλλά εννοούνται από εκείνους που καταλαβαίνουν και χωρίς τα λόγια. Άλλωστε η πράξη του και μόνο τα είπε ΟΛΑ. Ιδού τα δώρα του:

Το γνωστό Φασολάκι

attachment.php


Το γνωστό Φασολάκι με το άγνωστο ως τώρα μίνι Φασολάκι (το οποίο ενώ το έχω και το βλέπω ακόμα δεν πιστεύω πως υπάρχει...)

attachment.php


Το μίνι Φασολάκι μπροστά

attachment.php


Το μίνι Φασολάκι πίσω

attachment.php


Το μίνι Φασολάκι έχει ακριβώς το ύψος και το σώμα του τυχαρούλη και το κεφάλι του φασόλα αλλά στο στρογγυλό του. Όσο για τα φρύδια του τελείες μεν, αλλά η έκπληξη στην έκφραση δεν λείπει. Ο δικός μου λοιπόν γενναιόδωρος Άγιος Βασίλης ακούει φυσικά στο όνομα Μακίσιμος! Αγαπητέ φίλε με έχεις σκλαβώσει και θα βρω τρόπο να ανταποδώσω. Στο υπόσχομαι! :flower: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Tώρα λοιπόν απομένει να δούμε και το τρισέγγονο. Σούπερ μίνι φασολάκι με σώμα σπιρτούλη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευη ειναι πανεμορφο το μινι φασολακι! Δεν το εχω ξαναδει!
 
krios είπε:
Tώρα λοιπόν απομένει να δούμε και το τρισέγγονο. Σούπερ μίνι φασολάκι με σώμα σπιρτούλη!
Πόσο μ έκανες να γελάσω μ'αυτό :p :p :p

Χαίρομαι πολύ που σου έδωσαν τόση χαρά, εδω μέσα όλοι έχουμε αδυναμία και σε κάποιο από τα τόόόσα παιχνιδια της ελ γκρεκο και της Λυρα..! Εσύ είσαι η μοναδική που έδωσε σημασία σε αυτό το κουκλάκια και μας τα σύστησε, ενω κανεις μας δεν τα γνώριζε...!! Μόλις τα είδα, αστραψε το μάτι μου και θυμήθηκα την αγάπη που τους είχες..!! Κι επειδή εκεί που τα βρήκα , ήταν σαν να λέμε η τελευταία τους ευκαιρία να ζήσουν στον μάταιο τούτο κόσμο, σκέφτηκα μια καλή φασολομάνα που θα ειχε τη διάθεση να τα πλύνει και να τα περιποιηθει..! Γιατί απ ότι βλέπω έριξες πολύύύύ δουλειά και γίνανε ολοκαίνουργια.. :bow: :bow: (άρα πλένεις καλά,...χμμμμ...θα σ έχω στα υπόψιν για κάτι τυχερούληδες :p :p )
 
Από τους πρώτους του είδους.
 

Συνημμένα

  • 335571273_743573540672927_1434470872702183037_n.jpg
    335571273_743573540672927_1434470872702183037_n.jpg
    445,4 KB · Προβολές: 2
❤️❤️❤️Όντως πολύ ωραίες φωτογραφίες
 
Πίσω
Μπλουζα