[El Greco] Φούσκες (Μπουμπούνας, κ.ά.)

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
601
θυμαμαι πολυ εντονα μια κουκλα που ειχε η αδερφη μου(ειναι του 80 ισως και παλιοτερη)που στην μπλουζα της εγραφε με μαυρα γραμματα μπουμπουνας δεν ξερω αν ειναι της el greco η συγκεκριμενη ηταν η αιτια πολων εφιαλτων μου καθως φοραγε τα ιδια ρουχα και ειχε τα ιδια μαλλια με τον chucky απο το childs play ηταν σιγουρα ελληνικης κατασκευης αν την ειχε και κανεις αλλος ας πει κατι περισοτερο εψαξα μηπως την βρω καπου ομως μαλλον εχει πεταχτει πλεον
 
Την είχα μέχρι προσφατα και θα την ειχα ακομα αν δεν την πέταγε η μαμά μου, δεν ξέρω ομως αν ηταν αυτή, τον αγαπούσα τρελλά! Κοιμομουν αγκαλιά μαζί του απο 4 χρονών μέχρι τα 16 μου οπου έφυγε απο το κρεββάτι γιατί γεννηθηκε η αδερφή μου και επαιρνα αγκαλιά εκείνη! Η μονη κούκλα που ταξίδεψε μαζί μου σε ολες μου τις μετακομίσεις και τον ειχα μεχρι τα 30 μου οπου η μαμά μου τον έστειλε και λυπήθηκα φοβερά. Το μονο παιχνίδι που έχω κλάψει αληθινά! Εχω φωτος θα τις σκανάρω οταν έρθω το καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν ειναι ομως η ιδια γιατί η δική μου δεν έγραφε στη μπλούζα Μπουμπουνας. Μου ειχαν πει ομως πως λέγοταν έτσι. Λοιπόν ηταν μεγάλη σε μέγεθος με τα μαλλιά του Τσάκι σε μαυρο και ριγέ μπλούζα με σκουρες μπλε ριγες και παντελονάκι κοντο. Ειχε και καλτσάκια. Και μαυρα παπουτσια που δεν έβγαιναν. Ηταν πανινη και ειχε πλαστικά ματάκια σαν κουμπιά. Ηταν υπέροχη. Σιγουρα σε καποιους θα φαινοταν τρομακτική αλλά εγώ για διάφορους προσωπικούς λογους την αγαπούσα γιατί έμοιαζε με έναν αγαπημένο συγγενή μου που πέθανε νέος. Τον είχα συστήσει σε ολες τις φιλες και τους φιλους καθώς και στα αγορια και μετά στον συζηγο! Ο Μπουμπουνας ηρθε και στο σπιτι που έμενα οταν έφυγα για σπουδές. Μαλιστα καθοταν στο τραπέζι με τους συγκατοικους, κράταγε τσιγάρο (με σελοτειπ και οχι αναμμένο ηταν πανινος και δεν ειχε δακτυλα) και επινε και κρασι (μετά τον πλέναμε κιόλας!). Επισης του διαβαζαμε τα Κορτο Μαλτέζε μου, τα Αστεριξ και τις Ντρουνα μου. Τον Μπουμπουνα τον φανταζομουν ως ναυτάκι και ταξιδεμένο. Χορευαμε και μαζι του στα παρτι οπου του αφιερώναμε στο τελος το ᾽Παρε ναυτάκι, ναυτάκι Συριανοοο'.

Ειχα και τα αδερφια του Μπουμπουνα δηλαδή μια παραλλαγη σε ξανθο και την θυληκή βερσιον που έχω ανεβάσει σε καποιο απο τα θρεντ με παιχνιδια. Δεν ξέρω αν εγώ ειχα την αυθεντική ή καποια εκδοχή του. Τα εστειλε και αυτά η μαμα τουλάχιστον ας τα χάριζε οπως έκανα εγώ με πολλά παιχνιδια, τελοςπάντων...

Και τώρα μη μου γραψει κανένας κάτι του τύπου ᾽πώς γίνεται να συνδέθηκα τοσο με μια κούκλα για τόσα χρόνια᾽ διότι απο σας περιμένω κατανόηση και συλληπητήρια για την απώλεια! Ολοι οι δικοί μου τον αγαπούσαν τον καημένο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
oντως η κουκλα ηταν οπως την περιγραφεις μονο που αυτη ειχε κοκκινη μπλουζα που εγραφε μπουμπουνας και μπλε παντελονι ακριβως σαν τον chucky και οντως τωρα το θυμηθηκα οτι ειχαμε και μια ιδια εκδοση σε ξανθια με κοτσιδες που την ειχαμε ονομασει χαρουλα παντως ηταν ετσι οπως λες με τα πλαστικα ματια και σε μεγαλο μεγεθος
 
Μαλλον πρεπει να ειχαν βγει αρκετές παραλλαγές μονο εγώ ειχα τουλάχιστον τρεις. Ελπιζω να βρεθει κάποιος να μας πει περισσοτερα. Στεναχωριεμαι γιατί τον αφησα επιτηδες στο αδειο πατρικο μου μετά την εκκαθάριση για καλή τύχη και καλά μαζι με τις άλλες βερσιον του (η ιδεα ηταν να μεινει και κατι αγαπημένο στο σπιτι μην ειναι εντελώς άδειο) και μετά πήγε η μαμά και τον πέταξε! Επρεπε να τον ειχα παρει. Οπως καταλαβαινεις ημουν πολύ δεμένη με αυτή την κούκλα, συμβολιζε πολλά για μένα. Τελοςπαντων να η θυληκή βερσιον (μια απο τις πολλές) και σε μερικους μηνες θα ανεβάσω και τον ιδιον. Τωρα που το λες κατι μου θυμιζει και η ξανθια με τις κοτσιδες με ένα ροζ φουστάνι με λουλουδάκια δεν θυμάμαι αν την ειχα ή αν την ειχα δει κάπου.

DSC00043.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παλιο θεμα αλλά... Είναι λίγο βρώμικος! Δεν ήταν καν δικος μου αλλά της μαμάς μου!

mpou2.jpg

mpou1.jpg
 
μολις τωρα ανακαλυψα οτι υπαρχει θρεντ με τον κουκλο που λεγοταν "μπουμπουνας"

στις 25/8 ποσταρα στο θρεντ παιχνιδια που βρηκα στην ταινια "καθενας με την τρελα του" κι αναμεσα τους ειναι και ο μπουμπουνας,θα τον δεις αν ψαξεις εδω

ειναι σιγουρα της ελ γκρεκο αφου φαινεται και το σηματακι με τη μπλε καρδουλα
 
Marion1 μια χαρά τον βλέπω με λίγη φροντίδα και θα είναι σαν καινούργιος ;)

Αυτά τα κουκλάκια λέγονται Φούσκες τις El Greco, κάποια από αυτά είχαν και όνομα όπως Ο Μπουμπούνας , Κλάψας, Πιπίλας, Ομορφούλης, Σκανταλιάρης κτλ…. Είναι από της καλές εποχές της el Greco 1971 έως 1985 που κάπου εκεί απʼ ότι γνωρίζω μέχρι στιγμής σταμάτησαν να βγάζουν δυστυχώς Φούσκες!!! Κυκλοφόρησαν σε πάραααααα πολλά σχέδια και μεγέθη!

Εχουμε καταφέρει να βρούμε μερικούς με την βοήθεια φυσικά κάποιον φίλων μας από Ελλάδα , πρόσφατα γνώρισα κάποιον που χει τεράστια συλλογή με Φούσκες, βεβαία μετά από αυτά που είδα κόλλησα ακόμα περισσότερο με τους Φούσκες :eek: :p

Στην φωτογραφία βλέπουμε μερικούς από μια βιτρίνα της τότε Αθήνας!!!

Fouskes.jpg
 
El greco fanatic μήπως αυτός ο κύριος που αναφέρεις έχει κανά site για να δούμε τη συλλογή του?
 
Aυτός ο μικρός ολοκαίνουργιος Φούσκας της El Greco με έχει ξετρελλάνει..!! :acoustic: :acoustic: :acoustic:

attachment.php
 
Είμαι σίγουρος ήδη γνώριζες ότι αυτό θα μου τραβούσε την προσοχή στα σίγουρα:dribble: υπέροχο κομμάτι καλορίζικο :thumbup: :thumbup:, από τα λίγα παιχνίδια που με κάνουν να ξεχάσω ακόμα και την μεγάλη μου αρρώστια τους σπιρτουλιδες #) ;)
 
Νομίζω ότι οι Φούσκες αρχίζουν και μου αρέσουν τρελλά! Πολύ όμορφος και σε τέλεια κατάσταση, θέλει λίγο περιποίηση και θα γίνει καινούργιος!

Αυτο που μου έκανε εντυπωση, ειναι οτι τους φουσκες συνηθως τους εχω δει με αυτο το ειδικο μαλλί που είναι τύπου "ευχούλη".. Αυτος όμως έχει το κλασικό μαλλί που έχουν όλες οι κουκλες και τα κουκλάκια... El Greco Fanatic, εσυ που είσαι ειδικός πως σου φαίνεται?

attachment.php
 
Φίλε makisimo πολύ γλυκά και ιδιαίτερα! Να τα χαίρεσαι!
 
Κορίτσι-Φούσκα, πρώτη φορά βλέπω. Να το χαίρεσαι το καινούργιο εύρημα.
 
Αν και είμαι λάτρεις εκείνον που κυκλοφορήσαν πριν το 80 με τα μαλλιά βελέντζα :p και όχι τόσο τα μεταγενέστερα με τα κανονικά μαλλιά όπως το συγκεκριμένο , αυτό το βρίσκω πάρα πολύ ωραίο και ιδιαίτερο :thumbup: δεν έχω δει πολλά τέτοια σε γενικές γραμμές, επομένως θα πω ότι και πάλι στάθηκες πολύ τυχερός :thumbup: καλορίζικος :clap: :clap: :clap:
 
Μπράβο μαλλiά ΒΕΛΕΝΤΖΑ... χχχα Και δεν ήξερα πως να τα περιγράψω,,,, :D Η αλήθεια ειναι οτι κι εμενα αυτα μ αρέσουν με τα μαλλιά βελέτζα :)

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια spirtoulis, el greco kai el grecoFanatic :)
 
Το ότι σώζονται τέτοια κομμάτια και δεν καταλήγουν στον κάδο η σε λάθος χέρια (γιατί τελευταία έχει γίνει μόδα να καταστρέφουν καλά και σπάνια παιχνίδια για να φτιάχνουν φρανκενστάινδες για να βγαίνει ο παράς ,από της λέξεις που έμαθα πρόσφατα :p ) Για μένα αυτό μετρά περισσότερο :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μακισιμε πολυ γλυκουλα η "Φουσκιτσα",ουτε εγω ξαναειδα τετοια στις "ανασκαφες" που εκανα σε ελληνικες ταινιες και σειρες

με γεια :)
 
Ένας φούσκας όμορφος και μπερμπάντης, εμφανίστηκε μπροστά μου και ο έρωτας ήταν ακαριαίος..!!

Το όνομά του είναι "Πιπίλας" και αυτό ειναι και το μονο αξεσουάρ που του λείπει ! :p Παρόλο που δεν την έχει, είναι ήσυχος, κιχ δεν κάνει......!! :p

Είναι ολοκαίνουργιος, ακόμα με το ταμπελάκι του!!

attachment.php
 
Αν και δεν είμαι φαν των λούτρινων, αυτός είναι γλύκας , να τον χαίρεσαι μακίσιμε
 
μακισιμε πολυ γλυκος ο Φουσκας!!

σε βιντεο του ΕΟΑ βλεπουμε εναν Φουσκα με πιπιλα

attachment.php


12.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα