[El Greco] Μόδα των Μανεκέν

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
89
Εταιρεία: El Greco


Παιχνίδι: H Μόδα των Μανεκέν από μένα



Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/1214

Φέρνω στην επιφάνεια ό,τι απέμεινε από τη Μόδα των Μανεκέν, ένα παιχνίδι που κυκλοφόρησε αν δεν κάνω λάθος από την el greco. Είναι από σκληρό πλαστικό, μεγαλύτερη από την τότε βασίλισσα bibi-bo και είχε εγκοπές στο πλάι σε όλο το σώμα όπου έχωνες με ένα εργαλείο (σαν στυλό) υφάσματα και την έντυνες!

Εχμ, δανειστήκαμε ένα φορεματάκι από την barbie για να μην μας κόψουν για.... προσβολή δημοσίας αιδούς! ;) Προβολή συνημμένου 2477
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
picture.php


Eννοείται αγαπητή μου minytiworld ότι κυκλοφόρησε από el greco...!!!!!!!!!!
 
Δεν χρειαζεται ραψιμο λεει επανω!! Για αυτον τον λογο η γενια μας δεν εβγαλε πολλες νοικοκυρες...
 
Χα χα! Η rapunjel πάντως ξέφυγε και εγώ έχω σκάσει από τη ζήλια μου που δεν μπορώ να ράψω κάτι περισσότερο από ένα κουμπί!

Ακούστε όμως τι ανακάλυψα ψάχνοντας στο πίσω μέρος του κεφαλιού της για να επιβεβαιώσω ότι είναι ελ γκρέκο.... Γράφει HASBRO 1982! Αρα τα είχαν τακιμιάσει από νωρίς!
 
Μανεκέν

Είναι ίσως η μοναδική κούκλα που κούρεψα,αποκεφάλισα και πετάξαμε με την αδερφή μου στο γκαράζ κάτω από το μπαλκόνι...Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο το χαρήκαμε... Η μαμά μας είχε πάθει σοκ.Δεν το είχε ξαναδεί αυτό από εμένα τουλάχιστον. Μας την είχε φέρει μια αχώνευτη κυρία δώρο, είχε ένα άσχημο πρόσωπο και εγκοπές στο πλάι για να μπαίνουν ρούχα κουρέλια. Τα κομματάκια ρούχα τα κράτησα και τα έραψα φορέματα στη bibi-bo μου και στην barbie γιατρό της αδερφής μου!Να στε καλά που μου θυμίσατε το μανεκέν!

Υ.Γ. Πολυαγαπημένη mytinyworld είναι θέμα εξάσκησης. Από μικρή έραβα κουκλόπανα μιας και η μαμά μου ήταν και μοδίστρα. Η αδερφή μου δεν ξέρει να ράψει τίποτα. Ακόμα και τώρα ότι θέλει να ράψει μου το φέρνει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ααχαχχχαχχαχααα!!!! :D :D:D Αν εφτασε η Rapunjel μας να κανει τετοιο πραγμα σε κουκλα σιγουρα δεν ηταν και πολυ αγαπητο αυτο το παιχνιδι!!!! :D :D:D

Θυμαμαι παρα πολυ καλα οτι ειχα παει σε ενα παρτυ, απο εκεινα που μετα γυρνουσα σπιτι σερνοντας γιατι εβλεπα ποσο τυχερα ηταν μερικα παιδακια λογο νονας :p και ειχαν ανοιξει μπροστα μου αυτο το τεραστιο κουτι με την Μοδα μανεκεν!

Ειχαν λοιπον αυτην την κουκλα κομμενη απο εδω, κομμενη απο εκει, που της εβαζες τα κουρελακια, οπως λεει η Rapunjel μας, στις εσοχες με εκεινο το μαραφετι, αλλα η κουκλα ηταν αγγουρω.

Ουτε ποδι να κουνησει, ουτε χερι. Καθοταν ετσι σαν παλουκωμενη! :D

Εκεινη την ημερα γυρισα σπιτι χωρις απωθημενο!!!
 
Μανεκέν

Συγνώμη κορίτσια αλλά το καταφχαριστήθηκα τότε και εγώ και η αδερφή μου. Η μαμά μας βδομάδες ζητούσε το μανεκέν γιατί νόμιζε ότι της λέγαμε ψέματα. Τι γέλιο είχαμε ρίξει! Μια από τις ασχημότερες κούκλες ήταν!
 
Γιατί ραπουνζέλ μου? Ηταν λίγο... αγγούρω, αλλά τι φταίει κι αυτή?

Για δείτε την λίγο καλύτερα!

picture.php
 
Μανεκέν

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld μου γεννά το ίδιο καταστροφικό συναίσθημα εκτός αν της άλλαζα μακιγιάζ και σώμα! Μόνο μαλλί εγκρίνω...
 
Παιδιά, ακούστε τι θυμήθηκα! :D

Αυτή η κούκλα πρέπει να κυκλοφόρησε την ίδια ή την επόμενη χρονιά με την bibi-bo. Και το λέω αυτό γιατί (ως γνωστό πλέον) εγώ ήμουν στο περίμενε για την bibi-bo τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας της, λόγω της sindy που είχαν ξεπαραδιαστεί να μου αγοράσουν. Σε κάποια γιορτή λοιπόν, ένας κουμπάρος των γονιών μου, μου έφερε ένα δώρο. Πριν το ανοίξω, μου είπε ότι μου έφερε μια bibi-bo. Τρελάθηκα! Βέβαια όταν το άνοιξα και είδα την αγγούρω, ήταν μια τεράστια απογοήτευση.... Προφανώς οι μεγάλοι δεν καταλαβαίνανε τις διαφορές μεταξύ των κουκλών! Πόσο μάλλον αν ήταν και ο πρώτος χρόνος κυκλοφορίας τους!
 
Ρε πλακα με το μανεκεν....χαχαχαχααχαα!!!!! :D :D

Κι εγω ετσι που την βλεπω...οσο την κοιταω στα ματια.... τοσο καταλαβαινω αυτο που εκανε η Rapunjel:D:D:D

Δεν εφταιγε ο θυτης κυριε προεδρε, το θυμα εφταιγε!!! Ηταν αγγουρω!!!

Λοιπον Mytinyworld εγω θυμαμαι το κουτι το τεραστιο που το ανοιξανε μπροστα μου αυτα τα κοριτσακια, ενω εμένα μου πεφτανε τα σαλια.

Και αφου ειχα μεινει με ολα αυτα τα αξεσουαρ που εβλεπα οτι ειχε μεσα, κοιταω και την μουρη του μανεκεν...

και ξενερωσα τελειως!!! :D :D:D:D

Αμα ειναι αυτη μανεκεν, (και με ολο το συμπαθειο κιολας γιατι το παιχνιδι ηταν πολυ εξυπνο ετσι, και η κουκλα αριστης κατασκευης η κακομοιρα!!!) , λεω οτι αμα ειναι αυτη μανεκεν τοτε οι ΒΙΒΙΒΟ τι ητανε; Θεα; :eek: o_Oo_O

Παρατηρηση: Δεν ειναι τυχαιο οτι στο κουτι δεν την εβγαλαν ανφας αλλα μονο στο προφιλ!!! Αν την ειχαν βγαλει ανφας θα ειχε αλλες πωλησεις πιστευω :p :p:p Στο προφιλ ειναι κουκλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μανεκέν

Συγνώμη κορίτσια αλλά μετά την Πίπη τη φακιδομύτη είναι η δεύτερη πιο άσχημη κούκλα!
 
Μόδα των Μανεκέν [El Greco]

Λατρεμένη Αναστασία στη διαφήμιση, όπως και στο κουτί απ'έξω βλεπότανε...Όταν άνοιγες το κουτί έβγαινε όλη αυτή η "ομορφιά"!

Εμείς πάντως με την αδερφή μου όταν ανοίξαμε το κουτί και την είδαμε μείναμε...
 
Ειδες γλυκεια Rapunjel μου; Και στο κουτι απο μακρυα την φωτογραφισανε να μην φαινεται πολυ και ξενερωσει ο κοσμος.... :D

Δεν υπηρχε και το Photoshop τοτε να κανουν κανα ρετουσαρισμα!!!
 
Μανεκέν

Μόνο εσύ λατρεμένη Αναστασία μπορούσε να την κάνεις μανεκέν με όλη τη σημασία της λέξης! Ακρυλικό χρώμα και πάλι ακρυλικό!
 
Και το αγγουρω πως διορθωνεται Rapunjel μου????

Εδω η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!!!! :)
 
Μανεκέν

Για αυτό λατρεμένη την πετάξαμε....
 
rapunjel είπε:
Για αυτό λατρεμένη την πετάξαμε....
:bow: Εισαι απιθανη....εγραψες!!!!

Ευτυχως που ανοιξε η MytinyWorld μας το θρεντ και διασωθηκε ενα κομματι της ιστοριας Ελ Γκρεκο!!!

Γιατι αν περιμενε απο μας το μανεκεν....θα χανοντουσαν το ιχνη του:animeek:
 
Μανεκέν

Ευτυχώς ναι η πολυαγαπημένη μου που έφτιαξε το θρεντ γιατί το δικό μου είναι πολτοποιημένο στο γκαράζ της πίσω πολυκατοικίας!
 
Πίσω
Μπλουζα