[El Greco] Το Μωράκι

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
89
Το Μωράκι της el greco. Διαφήμιση από το τεύχος του περιοδικού Μίκυ Μάους που κυκλοφόρησε την 1/2/1985.

picture.php
 
Mπραβο ΜΥΤΙΝΥ, για την ανακαλυψη σου παντα εψαχνα να βρω ποια ειναι αυτα τα κουκλακια, με τι ονομα κυκλοφορησαν απο την ελ γκρεκο, τα οποια φωτογραφησα αναμεσα σε ολα τα αλλα που ειχε μια γνωστη μου κρατησει απο την παιδικης της ηλικια..!!! Τωρα μου λυθηκε η απορια..!!!

Μαλιστα το ενα απο τα τρια στην φωτο απο πισω ειχε κατι σαν διακοπτακι που το γυριζες και κινουσε ελαφρως χερια ποδια..!! Τα αλλα δυο ειναι προφανως πιο απλη εκδοση χωρις διακοπτη, χωρις κινηση δηλαδη..!! Και εννοειται στο πισω μερος του κεφαλιου τους εγραφαν ελ γκρεκο.!!!

picture.php
 
[edit] Δεν χρειαζεται ξανα η φωτο! [edit]

η δικιά μου ακόμα λειτουργεί.

χτές έψαχνα να βρώ ποιας εταιρείας είναι.

είμαι τυχερή που διάβασα αυτό το τόπικ.

1000 ευχαριστώ που κάνετε τον κόπο και ανεβάζετε τις φωτογραφίες.

μετά απο τόσες μετακομίσεις δυστηχώς έχουμε δώσει και πετάξει πολλά παιχνίδια.

ευτυχως κράτησα μερικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να η δικιά μου

δεν είναι καλή αλλά 3:45 το πρωί δεν είχα έμπνευση και κουράγιο για κάτι καλύτερο.

0602202.jpg
 
Πολύ με συγκινήσατε! Ούτε κι εγώ θυμόμουν από ποιά εταιρεία είχε κυκλοφορήσει, ούτε με τι όνομα.

Είχα κι εγώ ένα τέτοιο μωράκι καραφλό και πολυαγαπημένο με χρυσά στρογγυλά σκουλαρικάκια-ήταν η Μπούμπυ μου, η οποία χαρίστηκε, χωρίς τη συγκατάθεσή μου φυσικά! :(

Να χαίρεστε τα μωράκια σας, είναι συμπαθέστατα!!
 
Προβολή συνημμένου 36061

η διαφημιση ειναι απο http://m-ad-ness.blogspot.com/2011_06_01_archive.html

εγω αυτα που ειχα τα ονομαζα πολυ απλα " μωρακια της EL GRECO " ,ειχα και τα 2 ειδη:και τα απλα και 1 απο αυτα με το μηχανισμο.Θυμαμαι οτι αυτο της τελευταιας κατηγοριας ειχε στην πισω πλευρα ενα κουρδιστηρι που μολις το γυρνουσες με τη φορα του ρολογιου αρχιζε το μωρακι να κουναει χερακια /ποδαρακια.Ειχε και το τσουλουφακι του και τα στρογγυλα σκουλαρικακια χρωματος χρυσαφι

El Greco - Souper Moraki (1985).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως κάποιος θυμάται μια μικρη λεπτομέρεια? Το κουρδιστήρι ήταν χρώματος ασημί, στενόμακρο, με στρογγυλεμένες άκρες και μια τρυπούλα ή βιδούλα στο κέντρο? Retro-φιλοι, ελπίζω να μη σας κουράζω, αλλά "έφαγα φλασιά" τώρα!!!
 
Να και το δικό μου! Από τα μεγάλα της εποχής!

DSC06187.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Δεν χρειαζεται ξανα η φωτο! [edit]

πολυ γλυκο μωρακι :) ζουζου οταν λες οτι ειναι "απ τα μεγαλα της εποχης" ποσο πιο μεγαλο ειναι; εχει και μηχανισμο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν κρίνω από τη φωτογραφία με το κοριτσάκι, είναι τουλάχιστον τρεις φορές μεγαλύτερο. Το παίρνεις αγκαλιά άνετα.
 
zouzou είπε:
Αν κρίνω από τη φωτογραφία με το κοριτσάκι, είναι τουλάχιστον τρεις φορές μεγαλύτερο. Το παίρνεις αγκαλιά άνετα.
αληθεια; :eek: δεν ηξερα οτι ειχε κυκλοφορησει τοσο μεγαλο μωρακι της ελ γκρεκο!!μαλλον θα κυκλοφορησε πιο πριν αυτο,μηπως θυμασαι ποτε το απεκτησες;
 
Ακριβή ημερομηνία δεν μπορώ να θυμηθώ αλλά θα ήταν πριν το '84-'85, γιατί θυμάμαι ότι τότε μου είχαν χαρίσει σε ένα πάρτυ και ένα από τα μικρά και το είχα βάλει μαζί (το μικρό δυστυχώς δε σώζεται). Αλλά πρέπει να ήταν αρκετά πριν απ' αυτό, ήμουν πολύ μικρή και δεν πολυθυμάμαι τη σκηνή.. Μου έχει μείνει όμως η γλυκιά μυρωδιά που είχε όπως όλες οι κούκλες ελγρέκο!
 
σ ευχαριστω πολυ ζουζου για την απαντηση!καλα το καταλαβα οτι κυκλοφορησαν πρωτα τα μεγαλα μωρακια τα οποια και δεν ειχα ποτε,ενω απ τα μικρα θυμαμαι οτι ειχα 2
 
Μια αγορά απο το διαδικτυο, ήταν τελικά σκέτη ανακάλυψη..!!!!

Για να ειμαι ειλικρινης αυτην την αγορά την έκανα μονο και μονο για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου..!!!

Είδα λοιπόν ένα κουκλάκι που έμοιαζε-ολόιδιο ήταν -στα μωράκια της El Greco..!! Μου έκανε όμως ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντύπωση το γεγονος οτι ενω ήταν καινουργιο, δεν ειχε το χάραγμα της El Greco..!! Aυτό θα μου πείτε γίνεται, το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές, η εταιρία να μην χαράζει στο παλστικό, συνήθως στο σβέρκο,το λογότυπό της,,!! Αλλά ούτε στο πανινο σώμα του μωρού είχε το γνωστό υφασματινο ταμπελάκι που τα μωράκια έχουν (με το λογοτυπο GIG EL GRECO).

Το ακόμη πιο περίεργο όμως ήταν ότι ενω το μωρακι είχε τα ταμπελάκια πάνω του, δεν έγραφε ΚΑΝΕΝΑ El Greco..!! E, αυτό, ύστερα από τόσα παιχνιδια αυτης της εταιρίας που έχω δει, ήταν όντως πολύ περίεργο..!! ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ η El Greco αναγράφει στα ταμπελάκια το λογότυπό της..!! Αυτο το μωράκι ειχε 2 ταμπελάκια παρακαλώ αλλά και τα δυο δεν εγραφαν τίποτα..!! Για μενα δηλαδη ήταν ενα μωράκι μυστηριο που έπρεπε όπως και δηποτε να "ψαχτεί"..!! :eek:

Οπότε και το "χτυπησα", γιατι ήμουν σιγουρος ότι το σχημα, το παλαστικο, το υφασμα, τα ματια και οι βλεφαρίδες θυμιζαν χαραλτηριστικά El Greco..!! Υπήρχαν όμως και οι αμφιβολίες περί μωρακίου-μαιμού , από άλλη ίσως εταιρία..!!

attachment.php


Έφτασε λοιπόν σπίτι μου , γυρνάω το ταμπελάκι και βλέπω κάτι που με επιβεβαίωσε..!!!

Μπορεί όντως μυστηριοδώς να ξεχασε η εταιρία να βάλει το λογότυπό της...αλλά η διαφήμιση έλυσε το μυστήριο..!! :D :)

attachment.php


Επισυναπτω την διαφήμιση που το πρόδωσε, καθώς και τον διακόπτη που ενεργοποιει τον μηχανισμο για να κουνιέται.,. :)

Τελικά ήταν το ΣΟΥΠΕΡ ΜΩΡΑΚΙ της El Greco..!!!!!! :) :) :)

El%20Greco%20-%20Souper%20Moraki%20(1985).jpg

100_1713.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι ομορφο και γλυκουλικο το σουπερ μωρο της ελ γκρεκο!!!!!!!!!!!σπουδαια η ανακαλυψη σου!!!!!!!!!!

να το χαιρεσαι μακισιμε :cheers: :cheers: :cheers: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:για τις φωτογραφιες,πρωτη φορα νομιζω το βλεπουμε να εχει τα χερακια περασμενα σε χαρτι που να γραφει "κουνιεμαι μονο μου"
 
Καλά φοβερό το μωρό να το χαίρεσαι ;) άλλα όλα τα λεφτά είναι το μεταλλικό κουρδιστήρι στο πίσω μέρος τα λέει όλα :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
:thanx2:Katerina...!!! :)

ElGrecoFanatic, εσυ που εισαι ElGrecoExpert, δεν σου κανει εντυπωση οτι σε αυτο το παιχνιδι δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ μαρκάρισμα η εταιρία??? (ουτε σε ταμπελακια, ουτε σε πλαστικο, ουτε σε υφασμα..)

Σου έχει τυχει εσένα σε κάποιο παιχνιδι?
 
Δεν θα έλεγα ότι είμαι expert:p άπλα με τα χρόνια αποκτάς εμπειρία και μαθαίνεις να τα ξεχωρίζεις #) :eek:

Ναι έχω κάποια κομμάτια που δεν αναγράφουν σε κανένα σημείο ότι είναι el Greco, από ότι έχω καταλάβει πολλά από αυτά εμφανιστήκαν προς τα τέλη του 70 με αρχές 80, και επίσης επί περίοδο HASBRO :(

Κάποιες πλαστικές κούκλες και πάνινα κουκλάκια για παράδειγμα δεν είχαν στάμπα στο πίσω μέρος (σβέρκος)

Ο λόγος είναι ότι η el Greco αγόραζε ας το θέσουμε έτσι :p τα κουκλοκέφαλα από παιχνιδοεταιριες του εξωτερικού και μετά άπλα τοποθετούσε τα γνωστά μάτια και μαλλιά της el greco

Στης πλαστικές κούκλες το σήμα το έβρισκες στην πλάτη τους , στα πάνινα κουκλάκι κρεμούσαν καρδούλες η χάρτινα σήματα, επομένως αν για κάποιο λόγο χάνονταν το σήμα αυτόματα έχανε και την ταυτότητα του το παιχνίδι! βεβαία η περισσότεροι πλέων γνωρίζουμε τα υλικά με τα οποία δούλευε η el greco ,υφάσματα δαντέλες μάτια κ.τ.λ

Μέχρι στιγμής έχω βρει ότι χρησιμοποιούσε η EL GRECO κουκλοκέφαλα από Sebino,Furga,Migliorati από Ιταλία .Τrol και Estella από Βραζιλία .Mattel από Αμερική και από την γερμανική Zapf Creations που έχουμε δει κάτι φορές ένα ξερό Ζ στον σβέρκο σε κάποιες EL GRECO κούκλες,

Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα ήταν δικά της ..ευτυχώς που ο Τυχερούλης ήταν αποκλειστικά δικό τις δημιούργημα, Ο καθένας με τον πόνο του :p :p

Επίσης πρόσφατα ανακάλυψα ότι και ο φασουλετος μαλλων δεν είναι δημιούργημα της el Greco:( άλλα μιας ισπανικής εταιρείας τώρα ποιος αντέγραψε ποιον αυτό θα το δούμε εν καιρό εγώ θέλω να πιστεύω ότι η ισπανοί μας αντέγραψαν ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μαχαιρία στην καρδιά ήταν αυτη που μου έδωσες El Greco Fanatic??? Ο Φασουλέτος δεν ήταν της El Greco??? :shake: :banghead: :banghead: :banghead: :rant: :brick:
 
Εγώ να δεις πως έκανα αφού η γυναίκα μου νόμισε ότι κάτι έπαθε το παιδί :eek: :p μια χρήστης από ένα site όταν είδε τους φασουλετους από el Greco μου ανέφερε ότι ήταν διάσημοι στα 80ʼς στην Ισπανία και εγώ απόρησα γιατί Ισπανία δεν εξήγαγε κανένα παιχνίδι η el Greco και έτσι άρχισα να το ψάχνω :zip: :zip:

Δεν θέλω ακόμα να βγάλω συμπεράσματα πρέπει πρώτα να το επιβεβαιώσω και από ότι βλέπω δεν θα είναι εύκολο :(

Πάντως έχω διαφήμιση που τους έχει ένα ροζ και ένα μπλε να κάθονται "στην" ίδια χάρτινη καρέκλα , Η διαφορά είναι στα χέρια και η συγκεκριμένoi δεν έχουν σκούφο :eek:

Στο ψάξιμο λοιπόν γιατί από ότι βλέπω σε μια διαφήμιση η εταιρία κυοφορούσε πολλά τέτοια παιχνίδια και μάλιστα έχει παταπουφες στο ίδιο ακριβώς κουτί το ροζ σαν και αυτά που έχουν η μεγάλες παταπουφες επόμενος αυτό με έχει βάλει σε σκέψης ότι μας αντέγραφαν ;) ;) ;)
 
Πίσω
Μπλουζα