[El Greco] Τυχερούληδες

fraoulitsa

Banned
Joined
13 Μάρ 2007
Μηνύματα
735
Αντιδράσεις
4
Χαίρετε! Ψάχνοντας στο φόρουμ, συνάντησα μονάχα μια - δυο σποραδικές αναφορές στους Τυχερούληδες, κάτι ομορφούλικα κουκλάκια της Ελ Γκρέκο, τα οποία κατασκευαστικά, μοίαζουν με τους Σπιρτούληδες λόγω του μαλακού υφασμάτινου σώματός τους, αλλά είναι πιο μεγάλοι από αυτούς. Σκέφτηκα να ανοίξω νέο θέμα γιατί φαίνεται να είναι ολόκληρη σειρά κι όχι 1-2 σχέδια και τέλος, οπότε φαντάζομαι θα μπορέσουμε να συζητήσουμε λίγο.

Για να ξεκινήσουμε, σας παραθέτω τους δικούς μου Τυχερούληδες, δύο αγοράκια και τρία κοριτσάκια. :)

picture.php


Γνωρίζει κανείς πότε περίπου κυκλοφόρησαν;
 
έχουν και βλεφαρίδες θα τρελλαθώ! :D
 
picture.php


Κυκλοφορήσαν ακριβώς την ιδία εποχή με τους Σπιρτούληδες και αυτή έβγαιναν σε πολλά χρώματα και σχεδία εδώ βλέπεται μερικούς τυχερούληδες ,αλλά υπάρχουν παρά μαααα παρά πολλά ακόμα μοντέλα :( :( :(

picture.php


 


Εδώ βλέπεται
μερικά από τα κουτάκια τους !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι είναι ΠΟΛΥ πιο όμορφοι από τους σπιρτούλιδες..!!!!

Μπράβο σου Φραουίτσα που άνοιξες αυτό το thread, πολύ λίγοι θα γνωρίζουμε για τους ΤΥΧΕΡΟΥΛΗΔΕς..!!!

Ειδικά η δεύτερη Τυχερούλα με τα λουλουδάκια είναι όλα τα λεφτά..!!!

Έχω να πω, ότι κατασκευαστικά το πρόσωπο μοιάζει και με την ΒΙΒΙ ΒΟ σε κάποια σημεία..!!!! Γενικά ΠΟΛΥ EL GRECO το όλο project, και μας........αρέσει πολύ...!!!!!

El_Greco_Fanatic μόλις τώρα είδα τις φωτό σου και μόνο ένα έχω να πω...!!!!!!


OH MY GOD.....!!!!!!!!!!!!!!!!


Eίστε απλά απίστευτοι...!!! Θα μου επιτρέψεις να σου στείλω από την συλλογή μου, ένα μικρό κλόουν στο κουτί του που έχω, γιατί πραγματικά πιάνουν τόπο σε ανθρώπους σαν κι εσάς που τα φυλάσσετε σαν θησαυρούς..! Τιμή μου να σου τον στείλω!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλοί,αν και δεν είχα,τους είχα ακούσει τότε!Έλεγαν ότι έφερναν τύχη,αλλά ισχύει!
 
Makisimos ειλικρινά σε ευχαριστώ για την μεγάλη προσφορά σου..και με χτύπησες εκεί που πονώ lol lol clowns η αδυναμία μου, φυσικά δεν μπορώ να αρνηθώ τέτοια προσφορά άπλα θα βάλω εγώ τα ταχυδρομικά γιατη είμαι και μακριά βλέπεις!!!!anyway

Μας πήρε χρονιά για να μαζέψουμε ότι έχουμε τα φυλάσσουμε δεν λες τίποτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα τι απίστευτη συλλογή είναι αυτή El Greco Fanatic?! Πανέμορφα όλα! Βρε παιδιά η ιδέα μου είναι ή είναι οι "προάγγελοι" της Bibi-bo?
 
Συμφωνώ, μιλάμε πολλά αντικείμενα είχαν την φατσούλα της ΒΙΒΙ ΒΟ..!! happy happy, σπιρτούλια, τυχερούληδες, σε μεγάλα ή μικρα μεγέθη, έμοιαζαν στην ΒΙΒΙ ΒΟ ή αυτή έμοιασε σε αυτά..!!!!!! Πάντως το σήμα κατατεθέν της el greco, είναι τα ματάκια αυτά με τις βλεφαρίδες που τιςς είδαμε σε ΟΛΑ αυτά τα κουκλάκια που προανέφερα και στις παταπούφες..!!!!!
 
Το ξέρεται ότι υπήρχαν ακόμα πιο μεγάλη τυχερούληδες??

Έχουμε λιγοστούς από αυτούς επίσης , αλλά δίστιχος είναι πολύ δύσκολο να τους βρες πλέων :(
 
Μπορείς να μας ανεβάσεις καμιά φωτό σε παρακαλούμε???

Οχι δεν το γνώριζα ότι υπήρχαν και διάφορα μεγέθη..!
 
Επειδή έβαλες κάποιους κλόουν, αυτός που έχω εγώ (και τον οποίον θα σου στείλω),

τι είναι? Ανήκει στην ίδια κατηγορία με όλα αυτά???

Για πες μας δυο λόγια γι αυτόν τι ξέρεις, Φωτεινέ Παντογνώστη el_greco_mania??? :D

picture.php
 
Κοιτάξτε τους νορμάλ τυχερούληδες και διττέ τους αντιστοίχους σε μεγαλύτερους :flower:

picture.php
 
Από εξωτερικό είναι αυτοί οι μεγαλύτεροι?
 
Πο ποοοοοοοοοοοοοοοοο..!!! Μένουμε άφωνοι με την συλλογή σου..!!!!!

Τι απίστευτα κουκλια είναι αυτα????????? EL GRECO RULEZZ.........!!!!
 
Τι απίθανα κουκλιά είναι αυτοί οι μεγαλύτεροι?! Πανέμορφα! Δεν τα έχω ξαναδεί ποτε. Λόγω ηλικίας δεν τα έχω προλάβει όλα αυτά κι έχω κατενθουσιαστεί τώρα που τα βλέπω (φαίνεται νομίζω)!

ΥΓ: Μακίσιμε οι Σπιρτούήδες δεν έχουν βλεφαρίδες! :p :p :p :p :p :p
 
Ο συγκεκριμένος clown βγήκε σχεδόν λίγο πριν κλείσει η εταιρία για αυτό και έχει διαφορετικό πανί και σχέδιο, είχαν αλλάξει πολλά πράγματα προς το τέλος δίστιχος δεν έχω κανένα από αυτούς

thebest20 είπε:
Από εξωτερικό είναι αυτοί οι μεγαλύτεροι?
Ο ένας ναι ο κόκκινος είναι από Ιταλία ο άλλος ο μπλε από Ελλάδα μια φίλη τον έστειλε της γυναίκας μου :)

makisimos είπε:
Πο ποοοοοοοοοοοοοοοοο..!!! Μένουμε άφωνοι με την συλλογή σου..!!!!!Τι απίστευτα κουκλια είναι αυτα????????? EL GRECO RULEZZ.........!!!!


Και εσύ δεν πας πίσω έχεις πράγματα που μας πέφτουν τα σάλια :D :D:D:D

fraoulitsa είπε:
Τι απίθανα κουκλιά είναι αυτοί οι μεγαλύτεροι?! Πανέμορφα! Δεν τα έχω ξαναδεί ποτε. Λόγω ηλικίας δεν τα έχω προλάβει όλα αυτά κι έχω κατενθουσιαστεί τώρα που τα βλέπω (φαίνεται νομίζω)!
ΥΓ: Μακίσιμε οι Σπιρτούήδες δεν έχουν βλεφαρίδες! :p :p :p :p :p :p

Σας ευχαριστούμε όλους σας για τα καλά σας λόγια… εγώ γενικά δεν τα πήγαινα καλά ,με τα κουκλάκια , :( αλλά περνώντας τα χρόνια και μέσα από την εμπειρία της ζωής τελικά όλα είναι παιχνίδια και έχουν ως σκοπώ να μας κάνουν να νιώθουμε ωραία έτσι δεν είναι?? ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχερούλης

El_Greco_Fanatic να ξέρεις ότι τα παιχνίδια και ιδίως οι κούκλες και τα κουκλάκια μας κάνουν πιο γλυκούς και τρυφερούς! Να σαι καλά και να χαίρεσι την υπέροχη και μοναδική συλλογή σου!

Τα δικά μου τυχερουλάκια είναι δύο. Το ένα το βρήκα σε παλαιοπωλείο και το πήρα 3 ευρώ και το άλλο το έχω εδώ και 30 περίπου χρόνια και το έχω αλλάξει μορφή χίλιες μορφές!
 
picture.php


Ξέχασα να σας δήξω και το κοριτσάκι το αντιστοιχώ από τους μεγάλους τυχερούληδες :)
 
Αχουυυυ είναι τέλειο το κοριτσάκι El Greco Fanatic! Έχει λίγο μεγάλο κεφάλι βέβαια, αλλά είναι πανέμορφο! Βλέπω τις φωτογραφίες σου τώρα καλύτερα κ αναρωτιέμαι... Ξέρεις να μας πεις γιατί άλλοι τυχερούληδες εχουν χεράκια κι άλλοι όχι?
 
Ρε παιδιά έλεος, όλο λέω θα το κλείσω το pc να κοιμηθώ, και όλο ποστάρετε "θαύματα"...!!!!

Μα τι ΟΜΟΡΦΑ παινχίδια έβγαζε αυτή η λατρεμένη εταιρεία..!!!!! Τέτοιες φάτσες και γκριμάτσες δεν βρίσκεις πια..!!!!!! Πραγματικά για την εποχή του 80 ήταν πολύ μπροστά η eλ greco..!! Και έβγαζε και πάρα πολλά παιχνίδια τελικά...!!!!!!! Εκατοντάδες παιχνίδια..!!!

Αυτό ήταν πάλι θα ονειρεύομαι όλο το βράδυ ότι τρέχω σε παλαιοπωλεία και ψάχνω παιχνίδια..!! Φντάζομαι εσείς που ασχολείστε πολύ θα το παθαίνετε αυτό ε??

Εγώ βλλέπω ότι όλο βρίσκω τα ΚΑΣΤΡΑ και όλο μου τα παίρνουν από τα χέρια..!!! Αστα , τώρα μου φαίνεται θα βλεπώ τυχερούληδες και σπιρτούληδες ότι ψάχνω..!!!!!!!!

Ανοίξαμε νέα πληγη με το thread της ΦΡΑΟΥΛΙΤΣΑΣ και με τις φωτό Tου EL GRECO FANATIC..!!!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα