[El Greco] To Πρωτάκι

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
89
Αυτή η πολύ παλιά κούκλα/κλόουν/??? της el greco αγοράστηκε για να ενσωματωθεί σε μια συλλογή παιχνιδιών (όχι τη δική μου!) αλλά προς το παρόν.... έχασε το δρόμο της και σας την παρουσιάζω γιατί νομίζω ότι είναι πολύ σπάνια και από τις πρώτες της el greco και θα ήθελα να τη δούμε όλοι μαζί!

Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο?

picture.php


picture.php
 
Καλά δεν το πιστεύω βρέθηκε Πρωτάκι και μάλιστα σε κουτί??? :eek: o_O

Είναι απίστευτο !!!! ;)

Από ότι ξέρω δεν ήταν από της πρώτες κούκλες είναι από 1980 και μετά όταν άρχισαν να χρησιμοποιούν άλλα υφάσματα … τα παπούτσια που έδωσαν σε αυτήν την κούκλα είδη τα φορούσε κάποια άλλη της εποχής του 1978…στα σίγουρα είναι μια από τις σπάνιες φόρες που τον βλέπω σε τέτοια κατάσταση σαν καινούργιο ..πολύ τυχερός ο κάτοχος του εξαιρετικό κομμάτι!!!!!! :D
 
El Greco Fanatic, σ'ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία! Από το κουτί και το λογότυπο καταλάβαινα ότι πρόκειται για παλιά κούκλα! Και άκου να δεις τώρα: το 1980 ήμουν κι εγώ πρωτάκι (στο σχολείο) αλλά δεν τη θυμάμαι! :eek: Σ'ευχαριστώ πολύ που έλυσες άλλον ένα γρίφο! :)

Προς το παρόν φιλοξενείται σπίτι μας! :)
 
mytinyworld είπε:
El Greco Fanatic, σ'ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία! Από το κουτί και το λογότυπο καταλάβαινα ότι πρόκειται για παλιά κούκλα! Και άκου να δεις τώρα: το 1980 ήμουν κι εγώ πρωτάκι (στο σχολείο) αλλά δεν τη θυμάμαι! :eek: Σ'ευχαριστώ πολύ που έλυσες άλλον ένα γρίφο! :) Προς το παρόν φιλοξενείται σπίτι μας! :)
Δυστυχώς το συγκεκριμένο δεν πήγε καλά σε πώλησης και δεν έγινε ποτέ πολύ γνωστό :(

Eγώ είχα στην κατοχή μου ένα πριν 3 χρόνια χωρίς κουτί βεβαία άλλα το ανταλλάξαμε με κάποιον στην Γερμανία για σπιρτούληδες #)




Δεν ξέρω αν πράξαμε σωστά γιατί και η σπιρτούληδες που πήραμε δεν τους έχουμε ξαναδεί άλλα και αυτόν είναι η πρώτη φόρα που τον βλέπω μετά από τόσα χρόνια ....WHO KNOWS!! :xm:
 
El Greco - Lyra

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld σε ευχαριστώ που μας έδειξες αυτό το σπάνιο παιχνίδι της el greco! Δεν το είχα δει ποτέ! :thanx2:
 
Πραγματικα σπανιο παιχνιδι!!! Ποια να ειναι αραγε η κυρια που τα κραταει στην αγκαλια στο πισω μερος του κουτιου;;;;Ποιος ξερει τι ιστορια υπαρχει πισω απο αυτο το πρωτακι!
 
To Πρωτάκι [El Greco]

Πρόσφατα παρέλαβα ένα πολύ όμορφο δώρο και το οποίο δεν υπήρχε στην συλλογή μου...!! Και φυσικά, πολλαπλάσιάζεται η αξία αυτού του δώρου εφόσον έρχεται από μια καλή φίλη..!!!

Είναι το ΠΡΩΤΑΚΙ, από την El Greco, που η σπανιότητα του πρέπει αν είναι μεγάλη μιας και δνε το έχω συναντήσει ΠΟΤΕ μπροστά μου..!!

Και γι αυτο ευχαριστώ ΠΟΛΥ την φίλη mytinyworld που μου το έκανε έκπληξη ένα από τα πιο όμορφα παιχνιδια που μου έχουν χαρίσει :) ..!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2:

005.jpg

004.jpg
 
Makisime να το χαίρεσαι το Πρωτάκι!! :) Χαίρομαι πάρα πολύ που σου αρέσει τόσο! :D Επρεπε αργά ή γρήγορα να έρθει στη συλλογή σου! Στα δικά σου χέρια σίγουρα θα βρει τη θέση που πρέπει να έχει ένα τέτοιο παιχνίδι! :thumbup:

Αυτή η φωτογραφία στο πίσω μέρος του κουτιού είναι τόσο ρετρό, δεν συμφωνείτε? :D
 
Με γειά Makisime.Ναι πολύ ογδοντιά mytinyworld;)
 
Τι 80ντια...!!!! 70ντια μην σου πω....!!!!ΜΥΤΙΝΥ, νομιζω οτι πραγματικά από την γυναίκα, τα μαλλιά, το ντυσιμο μπορεις να καταλάβεις πολλά..! Ιδιώς κάποιος που ασχολείται με αυτά θα μπορούσε αμέσως να μας πει σε ποια χρονολογια το εντάσσει..!! Εμένα πάντως μου κάνει για 70...!!!! Αν κάποιος το είχε και μπορεί αν θυμηθεί το πότε, θα μας βοηθούσε, μιας και ως συνηθως δεν αναγραφει η Ελ Γκρεκο χρονολογίες....!!
 
Τσκ τσκ τσκ, αντιγραφή του φασόλα μου φαίνεται! Χαχαχα με γεία σου Μακίσιμε, έτσι έτσι να πλουτίζει η συλλογήηηη!
 
Wow makisimos να τον χαίρεσαι τον μπόμπιρα είναι καταπληκτικό κομμάτι και φυσικά ένα μεγάλο μπράβο πηγαίνει στην mytiny που για άλλη μια φορά αποδεικνύει κα με το παραπάνω τι άτομο είναι, μονό τα καλύτερα έχω να πω, επίσης ευθύνεται για πολλά από τα διαμάντια παιχνίδια που έχουμε βρει :thanx2: ...επιφυλάσσομε στο άμεσο μελλον να τα παρουσιάσω σίγα σίγα #)

Από ότι σας είχα αναφέρει καιρο πριν,τα Πρωτάκια είναι από την δεκαετία το 80 και μετά, όταν άρχισαν να χρησιμοποιούν άλλα υφάσματα … τα παπούτσια που έδωσαν σε αυτήν την κούκλα είδη τα φορούσε κάποια άλλη της εποχής του 1978… αλλά για κάποιον λόγο δεν είχε πολύ επιτυχία ως παιχνίδι :( .κάτι που το κάνει ακόμα πιο σπάνιο γιατί δεν κυκλοφορήσαν πολλά κομμάτια στα σίγουρα ;)

Μια καλή μας φίλη απο ελλαδα εχει τον κλοουν αλλα δεν μου τον δινει :xm:

Το είχα πει και παλιοτερα , είναι από τις σπάνιες φόρες που το βλέπω σε τοσο αρίστη κατάσταση :clap: :clap:
 
Κριός μ έκανες και γέλασα..!! :D M' αρέσει που ότι και να δεις...όλα αντιγραφές του Φασόλα είναι..!!! Αυτό θα πει να μην έχεις μάτια γι άλλον..!! :D :p
 
Και όμως ξανασυναντιόμαστε!!!! :D Δεν περίμενα ότι θα το ξανάβλεπα ποτέ αυτό το κουκλάκι.Και για να είμαι ειλικρινής, δεν γνώριζα πως λέγεται ούτε ότι το κατασκεύαζε η el greco.

Λοιπόν, νομίζω πως πράγματι είναι του '70 γιατί το είχε μια ξαδέλφη μου που αν δεν κάνω λάθος είναι κοπής '72-'73. ;)
 
Σήμερα έκανα ανασκαφή σε παλιές φωτογραφίες και βρήκα αυτή που παραθέτω παρακάτω. Είναι από ένα πάρτυ μιας άλλης ξαδέλφης μου (ναι, είμαστε 45 γιάννηδες...) , στην οποία διέκρινα ένα κουκλάκι που μου θύμισε πολύ το πρωτάκι... Είναι λοιπόν αυτό με διαφορετικά χρώματα ή κάτι που του μοιάζει??

scan0026.jpg


Υ.Γ. Αν κρίνω από την ηλικία μου & τη συσκευασίες των αναψυκτικών, πρέπει να είμαστε γύρω στο 1993-1994.
 
Πολύ γλυκά τα κουκλάκια, δεν τα θυμάμαι, πότε είχαν κυκλοφορήσει;
 
Ωραίο το όνομα της κούκλας! ''Το Πρωτάκι''! Μήπως επειδή είναι μία από...τις πρώτες μας κούκλες;
 
Και το Πρωτάκι ωραίο, και η τούρτα η σπιτική ακόμα πιο ωραία..!!

Λώρα αν αρχίσεις και κοιτάς προσεκτικά τις φωτό και το backround , θα βρεις πολύ υλικό :)
 
Πίσω
Μπλουζα