Enemy Mine (1985)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
646
Enemy Mine (1985, Wolfgang Petersen)

http://www.imdb.com/title/tt0089092/

Ηθοποιοί: Dennis Quaid, Louis Gossett Jr.

Υπόθεση: Μετά από μια μάχη με την αντίπαλη παράταξη των ερπετόμορφων εξωγήινων, ένας γηινος πιλότος βρίσκεται σε έναν αφιλόξενο πλανήτη. Εκεί θα συναντήσει κι έναν επιζώντα από την αντίπαλη πλευρά του πολέμου. Η συνεργασία είναι ο μόνος τρόπος για να επιβιώσουν και οι δύο.

Κάποτε, πίσω στο 1968, υπήρχε μια εξαιρετική ταινία του John Boorman το Hell in the Pacific (ελληνικός τίτλος: Δυο Λιοντάρια Στον Ειρηνικό) με πρωταγωνιστές τον Lee Marvin και τον Toshiro Mifune, και η οποία εξιστορούσε την αναγκαστική συμβίωση δυο ναυαγών σε ένα ακατοίκητο νησί, ενός Ιάπωνα αξιωματικού κι ενός Αμερικανου πιλότου, κατά την διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Αυτό που κάνει το Enemy Mine είναι να πάρει το concept της ταινίας του Boorman και να το προσαρμόσει στην sci-fi εποχή, επιδιώκοντας φυσικά τα ίδια αποτελέσματα. Η συγκεκριμένη ταινία σηματοδοτεί την πρώτη χολιγουντιανή δουλειά του Γερμανού Wolfgang Petersen, επομένως τα ποιοτικά standards του Enemy Mine πλησιάζουν περισσότερο στο Das Boot παρά στην ασυναρτησία του Air Force One. Χωρίς το Enemy Mine να αποφεύγει κάποιους εύκολους διδακτισμούς και μερικές αφέλειες, καταφέρνει να συνδυάσει πολύ καλά το sci-fi concept με αντιπολεμικά και ουμανιστικά μηνύματα, επιχειρώντας από τη μια να παρουσιάσει έναν ύμνο πάνω στην φιλία κι από την άλλη να θίξει θέματα που αφορούν την προκατάληψη, τον ρατσισμό και την παράνοια του πολέμου. H ταινία βασίζεται στην εξαιρετική της φωτογραφία και στα εντυπωσιακά της σκηνικά που ενισχύουν την αίσθηση απομόνωσης και εγκατάλειψης και δημιουργούν ένα φιλμικό σύμπαν που είναι παράλληλα άγρια όμορφο και επικίνδυνο. Ό Petersen εξιστορεί με όμορφο τρόπο τη σταδιακή διαφοροποίηση της συναισθηματικής κατάστασης των δύο χαρακτήρων και τη διαμόρφωση μιας κοινής προσπάθειας επιβίωσης βασισμένη στην αλληλεπίδραση των δύο πρωταγωνιστικών ρόλων. Η σταδιακή μεταστροφή από το μίσος, στη δυσπιστία, στην αναγκαστική συμβίωση εως την φιλία και η παρουσίαση της σχέσης των δύο αντιπαλων είναι και το σημαντικότερο μέρος της ταινίας, καθώς το Enemy Mine αν και υστερεί στις σκηνές δράσης καταφέρνει να είναι πολύ αποτελεσματικό στις δραματικές κορυφώσεις. Καλές ερμηνείες από το πρωταγωνιστικό δίδυμο, ειδικά από τον Louis Gossett Jr., ο οποίος είναι κυριολεκτικά αγνώριστος κάτω από το βαρύ, αλλά εξαιρετικό, make up.

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως τη θυμήθηκες λόγω του limited edition BLuray που βγαίνει; ;)

Δεν την εχω δει ποτέ, αλλά ψήνομαι να την αγοράσω γιατί μου αρέσουν πολύ τα 80ς sci-fi!
 
filmmusic είπε:
Μήπως τη θυμήθηκες λόγω του limited edition BLuray που βγαίνει; ;)
Δεν την εχω δει ποτέ, αλλά ψήνομαι να την αγοράσω γιατί μου αρέσουν πολύ τα 80ς sci-fi!
Δεν είναι άσχημη ταινία. Αν σου αρέσουν τα 80'ς sci-fi τότε θα σου φανεί τουλάχιστον ενδιαφέρουσα. Καλή επιλογή, αν και ψιλοξεχασμένη πλέον, για να βγει σε BR, αλλά μάλλον εγώ θα προσπεράσω. Θα κρατήσω καβάτζα για κάτι μάλλον πιο κλασσικό :D
 
Θυμάμαι που την είχα δει πολύ παλιά στην τηλεόραση και μου είχε κάνει εντύπωση...

Πολύ καλή ταινία και το Hell in the Pacific που αναφέρθηκε!
 
iggylebowski είπε:
Δεν είναι άσχημη ταινία. Αν σου αρέσουν τα 80'ς sci-fi τότε θα σου φανεί τουλάχιστον ενδιαφέρουσα. Καλή επιλογή, αν και ψιλοξεχασμένη πλέον, για να βγει σε BR, αλλά μάλλον εγώ θα προσπεράσω. Θα κρατήσω καβάτζα για κάτι μάλλον πιο κλασσικό :D

Η εν λόγω εταιρεία βγάζει όλο έτσι ψιλοξεχασμένες ταινίες, ή ταινίες που δεν είχαν ποτέ ένα DVD release της προκοπής κτλ.

Έχω πάρει 4 από αυτούς, και εκτός από 1 (το Demetrius and the Gladiators για το οποίο δεν είχαν καλά αρχικά στοιχεία να δουλέψουν), τα υπόλοιπα έχουν υπέροχο restoration (The Egyprian, Journey to the Center of the Earth, Desiree)!!

Ένα μειονέκτημα είναι ότι δεν έχουν υπότιτλους καθόλου πολλά από αυτά.

Το Enemy mine όμως έχει.

Περιμένω επίσης να πάρω το Rains of Ranchipur (δεν το έχω δει ποτέ), και τη Γαλάζια Λίμνη που βγαίνει το Δεκέμβρη..
 
Την ειδα προσφατα...

Πραγματικα ωραια ταινια (για την εποχη της) και με πολυ ωραια εφε.

Ο Louis Gosset Jr. στον ρολο του ερπετομορφου απλα αγνωριστος

απ' οτι τον εχουμε συνηθισει (βλ. Ατσαλενιος Αετος,Ιπταμενος και Τζεντλεμαν κλπ.),

ο νεαρος - τοτε - Dennιs Quaid σε ρολο που του ταιριαζε,

οπως και στο ρολο του κακου ο "συνηθης υποπτος" Brion James που του ηταν γαντι!

Λιγακι με ξενισε η σκηνη με την εγκυμοσυνη του Τζερι... :eek:

Κατα τ'αλλα μια χαρα sci-fi ταινια. :)
 
Αν δεν κάνω λάθος αυτή την ταινία την είχε προβάλει ένα απ' τα ιδιωτικά κανάλια (mega ή Αντέννα εδώ μου διαφεύγει) πακέτο με την "Barbarella" ένα βράδυ του 1992. Νομίζω πρώτα έδειξε Barbarella και μετά αυτή την ταινία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα