Evoland

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
evoland.jpg


Σημερα καθως χαζευα στο νετ επεσα πανω στο Review αυτου του παιχνιδιου (στο Byteme.gr και το εχει γραψει ο "Olorin" που ειναι και στο φορουμ μας :) .Aς με συγχωρησει αν ηθελε να το παρουσιασει και εδω , αν ειναι ας το κανει και ας σβηστει το ποστ μου δεν εχω προβλημα )

Ειναι ενα πρωτοτυπο παιχνιδι-αφιερωση στα Rpg των κονσολων , υπαρχουν αναφορες σε γνωστα Rpg και οχι μονο αναφορες αλλα και διαφορα στυλ. Αυτο που μου κεντρισε το ενδιαφερον οπως αναφερεται στο Review που εχω παρακατω ειναι οτι μεσα στο παιχνιδι ξεκλειδωνεις καλυτερα γραφικα , ηχο , κινηση και αλλες βασικες λειτουργιες . Δεν το εχω παιξει ακομα αλλα θελω να το δω , αρνητικο η τιμη που ειναι στα 8,99 και οτι ειναι στο Steam και δεν εχω Steam account :p . Πιστευω οτι σε οποιον αρεσουν αυτου του ειδους τα Rpg θα το βρει ενδιαφερον.

Το Review του παιχνιδιου και περισσοτερες πληροφοριες : http://www.byteme.gr/game-review/evoland/?page=1



Προβολή συνημμένου 77447
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα πω πως εκανα λαθος που το επαιξα και το τερματισα γιατι πολυ απλα δεν το μετανιωσα.Θα πω ομως οτι για μενα το Evoland στην ουσια δεν ειναι παιχνιδι αλλα ειναι ενας φορος τιμης σε σειρες θρυλους στον χωρο των RPG'S και ο σκοπος του ειναι να ξαναφερει μνημες και ενα χαμογελο νοσταλγιας σε ολους τους βετερανους των RPG'S και κυριως των Zelda,Final Fantasy και Dragon Quest.Πολυ καλη μαγκια που αυτη η νοσταλγια ξεκλειδωνεται βρισκοντας τα σεντουκια και απο κει που ειναι ενα μονοχρωμο RPG βρισκες τα 16bit η τα 256 χρωματα η το Mode 7 και αλλα πολλα οπως και ενα σωρο γνωστα πραγματακια απο τα παραπανω RPG'S οπως μουσικη απο fianl fantasy,zelda η αντι για Aeris εδω εχουμε Κaeris η αντι για chocobo εχουμε choboko οπως και το Mana tree που μεσα του ειναι ο τελικος αρχηγος ο Zephyros που στην δευτερη μορφη του τον σκοτωνεις χτυπωντας με το σπαθι της ''μπαλες'' που πεταει και γυρνονατς τες πισω οπως γεινεται σε ενα σωρο Ζelda αλλα και πολλα και διαφορα παρομοια παραδειγματα.Το παιχνιδι δεν προκυται να δυσκολεψει κανεναν και δεν ειναι αυτος ο σκοπος του εξαλου αλλα ειναι απλα ενα ευχαριστο ταξιδι στο παρελθον που για μενα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει τα λεφτα του.Εχουμε παιξει εκπληκτικα free παιχνιδια που διαρκουν και πολλες ωρες και οχι σαν και αυτο που εμενα με πηρε ενα δυωρο.Τεραστιο μυων το οτι δεν υποστηριζει gamepad και πρεπει να το παιξουμε με το πληκτρολογιο.Δεν δικαιολογειται αυτο το 2013 γιατι υπαρχουν ανθρωποι σαν και μενα που βλεπουν πληκτρολογιο και βγαζουν σπυρια και αν δεν ηθελα να δω απλα την καταληξη του παιχνιδιου αυτου δεν υπηρχε περιπτωση να αγγιξω παιχνιδι που παιζεται μονο με πληκτρολογιο.Αν απλα και μονο για λογους νοσταλγιας θελει να το παιξει καποιος ας το κανει αλλα αν περιμενει να παιξει καποιο σοβαρο παιχνιδι δεν χρειαζεται ουτε στο ελαχιστο να ασχοληθει με το Evoland.
 
Evo απο το evolution,πολυ καλο και πρωτοτυπο ,θα ηθελα το concept να το εβλεπα και σε αλλα genres μιας και με τα rpgs ειμαστε μακρια και αγαπημενοι.
 
Βασιλη και αυτο το εχεις παιξει ;; Ελεος ! :D . Και εμενα οπως εγραψα και πιο πανω τα 8,99 μου φαινονται αρκετα προς το παρον , θα περιμενω μπας και το βρω πιο φθηνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Σημερα καθως χαζευα στο νετ επεσα πανω στο Review αυτου του παιχνιδιου (στο Byteme.gr και το εχει γραψει ο "Olorin" που ειναι και στο φορουμ μας :) .Aς με συγχωρησει αν ηθελε να το παρουσιασει και εδω , αν ειναι ας το κανει και ας σβηστει το ποστ μου δεν εχω προβλημα )
Για ποιο λόγο να παρεξηγηθώ που έκανες αναφορά στο review μου;;; Μάλλον ευχαριστώ πρέπει να πω... ;)

Όπως λέω και στο review, το μεγαλύτερο λάθος είναι να το αντιμετωπίσει κανείς ως παιχνίδι. Όχι πως δεν υπάρχει gameplay, αλλά όπως λέω, δεν είναι ο αυτοσκοπός, αλλά απλώς ένα μέσο αφήγησης...

Kαι ναι, όπως λέει κι ο metalcandyman κι εμένα με εκνεύρισε που δεν υποστηρίζει gamepad, κάτι που γενικότερα δεν έχει λογική, αφού δεν είναι ότι απαιτεί π.χ. χρήση mouse, οπότε θα έπρεπε να βρει τρόπο να το εξομοιώσει στο gamepad...

Από εκεί και πέρα, όπως λέω στον επίλογο, αξίζει σίγουρα να του ρίξετε μια ματιά (ειδικά αν ήσασταν φαν του είδους), απλώς ίσως θα ήταν προτιμότερο να περιμένετε κάποια έκπτωση, αφού για τον όγκο όσων προσφέρει ίσως να είναι λίγο ακριβό... Όπως π.χ. έκανε το DLC Quest, που έχει παρόμοια κεντρική ιδέα, είναι εξίσου μικρό, αλλά σαφώς λιγότερο προσεγμένο και χωρίς ποικιλία, αλλά στην τιμή που κυκλοφορεί (£1.99), δεν μπορείς να πεις κάτι...

//Αν δεν έχεις Steam, μπορείς πάντως να το αγοράσεις και στο GOG ή μέσω PayPal στο site του δημιουργού...
 
Aπλα μετα σκεφτηκα οτι ισως θα ηθελες να φτιαξεις το θεμα εσυ ο ιδιος , Ολα Οk :D
 
Επαιξα σημερα το Evoland ε καλουτσικο ηταν , περασα περιπου 2ωριτσες ευχαριστα! (Aardvark εχει και ενα κομματι που θυμιζει Diablo ψησου :p )
 
Πίσω
Μπλουζα