Exotica 1994

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.505
Αντιδράσεις
2.347
Πρόσφατα είδα αυτή την ταινία για πρώτη φόρα. Αν και συνήθως θα κάτσω να δω (ή να ξαναδώ) μια ταινία τρόμου παλιά, είπα να δω αυτή γιατί στο τρέιλερ μου φάνηκε λίγο περίεργη. Τελικά δεν είχε καθόλου μυστήριο αλλά το περισσότερο της ταινίας με έκανε να αναρωτιέμαι τι ακριβώς βλέπω.

Το σενάριο έχει ως εξής..

O καταρρακωμένος Francis ο οποίος έχει χάσει από δολοφονία την γυναίκα του και την κόρη του, επισκέπτεται συχνά το νάιτ-κλαμπ Exotica (στο οποίο η διακόσμηση θυμίζει ζούγκλα, εξού και ο τίτλος Exotica - άγρια ζώα λείπουν). Το κλαμπ έχει όμορφες γυναίκες που χορεύουν για πάρτι του πελάτη με κόστος 5 δολάρια (είπαμε είναι του 1994 η ταινία). Απαγορεύεται αυστηρά βέβαια οι πελάτες να αγγίζουν τις κοπέλες, που χορεύουν ελκυστικά μπροστά τους και βγάζουν τα ρούχα τους (ήρωες). Nτι τζέι και ανάλογα σχόλια για κάθε μια που γυναίκα που εμφανίζετε κάνει ο Eric. Μια από τις χορεύτριες είναι και η Christina (Mia Kirshner) με την οποία ο Francis τρέφει συναισθήματα για εκείνη (τον καταλαβαίνω απόλυτα) και ο Εric, σαν πρώην της Christina, δεν τον βλέπει με καλό μάτι. Την ημέρα ο Francis είναι εφοριακός και επισκέπτεται τον Thomas που έχει pet shop για τον έλεγχο βιβλίων και ο οποίος θα μπλεχτεί στο σχέδιο του Francis.

youtube.com/watch?v=w6TdqnXSLaM

Μετά από 45 λεπτά και ενώ κόντευα να φάω όλο το κουτί του παγωτού του Σκλαβενίτη, από την έναρξη της ταινίας δεν είχα κατάλαβα απολύτως τίποτα και πως συνδέονταν οι σκηνές μεταξύ τους. Όπως δεν κατάλαβα και την τελική σκηνή, τι στο καλό ήθελε να πει ο ποιητής; Βρήκα τελείως περιττές τις σκηνές με τον τύπο που είναι γκέι,που ήμαρτον, εντάξει, γιατί τις έβαλαν μέσα; Αν δεν έπαιζε η Mia Kirshner, φαντάζομαι η ταινία θα πήγαινε άπατη (βασικά δεν έχω και ιδέα αν θεωρείται γενικά και καλή ταινία). Έχει σκηνές με γυμνό που μπορεί τότε να έκανε αίσθηση εκείνη την εποχή, αλλά πλέον στις ταινίες δείχνουν πολύ χειρότερα. Εν τέλη ήταν περισσότερο χάσιμο χρόνου για εμένα (με έπιασε και η κοιλιά μου από το παγωτό, 550 γραμμάρια ήταν αυτά). Δεν θα το έλεγα απόλυτα ερωτική ταινία σε καμία περίπτωση, νομίζω δράμα του ταιριάζει περισσότερο. Ειδικά προς στο τέλος σε πιάνει λίγο η ψυχή σου και αρχίζεις να σκέφτεσαι τα υπαρξιακά σου. Δεν λέω, θεά η Kirsher τότε, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να βλέπει αυτή την ταινία στο σινεμά.

Κανείς άλλος έχει δει αυτή την ταινία;
 
Την έχω δει εγώ τότε που ήταν φρέσκια αλλά ελάχιστα θυμάμαι για την υπόθεση ή για το αν μου άρεσε ή όχι . Ο σκηνοθέτης Atom Egoyan (Αρμενοαιγυπτιοκαναδός) ήταν από τους πιο γνωστούς νέους σκηνοθέτες του Καναδά και η ταινία πράγματι θεωρείται καλή (με την καλλιτεχνική / κουλτουριάρικη έννοια), πήρε μπόλικα βραβεία μεταξύ των οποίων και το βραβείο κριτικών (FIPRESCI) στο φεστιβάλ Καννών και είχε και εμπορική επιτυχία. Και οι προηγούμενες ταινίες του είχαν τύχει καλής αποδοχής από τους κριτικούς, καναδούς και μη και τον είχαν κάνει γνωστό στους κύκλους των σινεφίλ αλλά το Exotica ήταν η πρώτη του μεγάλη επιτυχία (το γυμνό και το τολμηρό θέμα πάντα βοηθάνε :) ). Πολύ γνωστή, και πολύ καλή ηθοποιός είναι και η γυναίκα του Egoyan, Arsinée Khanjian (έπαιζε την ιδιοκτήτρια του κέντρου) και για προφανείς λόγους θυμάμαι και τον Ελληνοκαναδό Elias Koteas (έπαιζε τον Eric και τον ήξερα κι από παλιότερη ταινία του Egoyan που είχα δει, το Adjuster).

Η ταινία χαρακτηρίζεται "Ερωτικό θρίλλερ".
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ερωτικό θρίλερ προσωπικά δεν θα το χαρακτήριζα. Δεν είχε κάτι μυστήριο, απλά δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται στο περισσότερο μήκος της ταινίας ή τουλάχιστο εγώ δεν το έπιασα. Έτσι και αλλιώς περισσότερο ταινίες τρόμου και φαντασίας βλέπω. Να είναι καλά η Μia, που από ένα άσχετο μουσικό βιντεοκλίπ είδα σκηνές της ταινίας και είπα να την δω.
 
Την ταινία δεν την έχω δει αν και την έβαζε το star κάτι μεταμεσονύχτιες ώρες.Εχω όμως το cd με το σάουντρακ του Mychael Danna και μπορώ να πω είναι πολύ ατμοσφαιρικό άκουσμα
 
Την ταινία δεν την έχω δει αν και την έβαζε το star κάτι μεταμεσονύχτιες ώρες.
Οντως, ακουγεται σαν ενα απο αυτα τα φτηνιαρικα ερωτικα δραματα/σεξοθριλερ/σεξοπεριπετειες που εβαζε εκεινες τις ωρες το εν λογω καναλι
 
Πίσω
Μπλουζα