Falcon και scandoubler , χρειάζεται ή όχι ;

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Ας μου το διευκρινήσει κάποιος επιτέλους... χρειάζεται scandoubler για τον Falcon? Τα παιχνίδια πχ. παίζουν σε VGA monitor?
 
Τι να τον κάνεις τον scandoubler??? Ο Falcon βγάζει και TTL RGB και VGA analogue. Απλά, βάλε τον αντίστοιχο adaptor στο video port και θα έχεις τις αντίστοιχες αναλύσεις (δες Falcon030 review).

Όσον αφορά τα games/demos που παίζουν μόνο σε RGB (συνήθως αναφέρεται ΠΟΥ τρέχει ΤΙ στο readme.1st που συνοδεύει κάθε πρόγραμμα), υπάρχει ένα proggie, VGAPATCH.PRG, το οποίο κάνει να τρέχουν τα RGB games/demos σε VGA monitor. Πάντως, αν έχεις κανένα 1084S, πάρε ένα ST2RGB + καλώδιο και άστον να δουλέψει. Προσωπικά, δεν συμπαθώ καθόλου τη λύση VGA στα Atari, αν και παίζει μια χαρά. Interlace και τα μυαλά στα....monitor! :)
 
entaksei tote, tora kapos ksekatharise to topio :D

exei kapoio site na katebaso kana paixnidaki? se styl whdload paizei tipota?
 
ksexasa na rothso episis, o CT-63 tha me trelanei me asymbatothtes?
 
Μάλλον ναι....Δεν τον έχω, αλλά έχω διαβάσει για διάφορα κουλά...Αγόρασες falcon ή όχι?
 
του 'ρχεται και ο Falcon και η CT-63, έχουμε δουλειά το 3ήμερο !!! εγώ προσωπικά θέλω πάρα πολύ να δω το board του Falcon !
 
xexeex , as einai kala o marag gia thn CT-63 ...

de mou les falcon030gr , ean thelo na sprokso ligo parapano ton falcon alla me ton 030, ti karta prepei na vro?

apla gia na thn exo yp'opsin, dioti eos tora kai 060 teleutaio revision brhka alla kai Netus-Bee lan/usb olokainourio prive-production vrhka gia ton falcon...
 
keropi είπε:
xexeex , as einai kala o marag gia thn CT-63 ...de mou les falcon030gr , ean thelo na sprokso ligo parapano ton falcon alla me ton 030, ti karta prepei na vro?

apla gia na thn exo yp'opsin, dioti eos tora kai 060 teleutaio revision brhka alla kai Netus-Bee lan/usb olokainourio prive-production vrhka gia ton falcon...
Αν θες για system/motherboard booster, κοίτα για FX-card, Falcon Xtender 3in1.

Ή το PhantomS, που είναι πρόσφατο hardware. Ο Boban βγάζει και ένα πολύ καλό replacement της ST Ram card του Falcon030, που παίρνει ένα 72-πινο SIMΜάκι, κοίτα ΕΔΩ.

To FX Falcon Xtender ίσως να το βρεις σε κάνα auction στο ebay, αλλιώς....

A friendly piece of advice: θα σου πρότεινα να ΜΗΝ πειράξεις το motherboard του Falcon. Οι περισσότεροι που το έκαναν, κατέληξαν με ένα "νεκρό" μηχάνημα. θέλει αρκετή εμπειρία στην κόλληση και λεπτά-ακριβά εργαλεία για να κάνεις σωστή δουλειά....
 
ο Boban δεν έχει απαντήσει εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες σε email (x2) μου...

περιμένω επιβεβαίωση για ένα 060 cpu , και βλέπουμε :D
 
Φαίνεται τα δίδυμα κοριτσάκια του ....τον κρατάν πολύυυυυ απασχολημένο ! ;-)
 
Και σε μένα στο παρελθόν έτσι έκανε. Μου απάντησε μετά από 3 μήνες. Μεγάλε, έτσι ΔΕΝ πουλάς ούτε πασατέμπο....
 
Όπως και να' χει, κύριοι, στην σειρά σας!
 
για ποιά σειρά ακριβώς μιλάμε?

δεν ενημερώθηκα για κάτι τέτοιο, οπότε και εγώ και οποιοσδήποτε που στέλνει ένα email και δεν παίρνει απάντηση τότε λογικότατα υποθέτει ότι τα projects είναι νεκρά.
 
Μια δεν του δούλευε η ADSL, μια οι κόρες του, μια το δεξί του....χέρι. Κάποια στιγμή, δεν ξέρω τι άλλες δικαιολογίες θα βρει ο φίλος μας ο Boban...

Καλα λέει o keropi. Δεν αναφέρει πουθενά για σειρά προτεραιότητας όπως π.χ. ο Rodolphe Czuba για τους CT63. Και ξαναλέω: Όταν απαντάς σε email μετά από κάτι μήνες, "ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι..". Δεν μας κάνει χάρη, λεφτά βγάζει από αυτό. Εκτός αν μας τα χαρίζει και δεν το ξέρω....Τουλάχιστον, ας μας δώσει τα σχέδια να το βγάλουμε εμείς στην παραγωγή!
 
Όσον αφορά την κάρτα RAM, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο για να γίνει... απλά βάζεις το σχεδιάγραμμα σε PCB...

http://www.czuba-tech.com/old/museum.htm

CTR14

Όσον αφορά στον PhantomS από όσο ξέρω, είχε κάποια τεχνικά προβλήματα. Επίσης ξέρω ότι θα είναι λίγο δύσκολο να δώσει τα schematics.

Παρεμπιπτόντως, την παραγγελία για τον PhantomS την έχω κάνει από πέρσι. Οπότε...
 
ChrisTOS είπε:
Όσον αφορά στον PhantomS από όσο ξέρω, είχε κάποια τεχνικά προβλήματα. Επίσης ξέρω ότι θα είναι λίγο δύσκολο να δώσει τα schematics.

Παρεμπιπτόντως, την παραγγελία για τον PhantomS την έχω κάνει από πέρσι. Οπότε...
:angry: :angry: Τι λες τώρα? Πέρυσιιιιιιιιιι???? Ο τύπος είναι για :cry: :cry: :cry:
 
Δεν καταλαβαίνω την αντίδραση σου. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Άλλωστε δεν έχει πάρει λεφτά. Αν σου πω για κάποια άλλα waiting times με προπληρωμές..... Όπως και να' χει εγώ και όλη η υπόλοιπη σκηνή που έχει συνεργαστεί με τον φίλο, είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι και φυσικά με το που θα σκεφτεί οτιδήποτε καινούργιο θα τρέξω να το πάρω. Να μην ξεχνάμε ότι ότι κάνει και ότι κάνουμε είναι απλά χόμπι και ως εκ τούτου αυτές οι καθυστερήσεις είναι απόλυτα μέσα στα πλαίσια.

Όπως προείπα.. stand in line.. :)
 
Η προσωπική μου εμπειρία με τον Boban ήταν γρήγορη απάντηση και γρήγορη αποστολή...μέσα σε μια μέρα είχα email και σε μια εβδομάδα είχα και την RAM.....
 
Πίσω
Μπλουζα