Fangoria & Starlog movie magazines - Η συλλογή μου

Panayiotis

Retro Member
Joined
31 Δεκ 2009
Μηνύματα
164
Αντιδράσεις
10
Η συλλογή μου από τα αγαπημένα μου Fangoria και τα movie magazines της Starlog !

Όλα τα Fangoria αγορασμένα στην εποχή τους ! Τα Movie magazines στις αρχές του 90.

Τα Official movie magazines θυμάμαι τα παράγγελνα στέλνοντας γράμμα με το ταχυδρομείο στην Νέα Υόρκη (όπου και είναι τα γραφεία της Starlog) με τα δολλάρια μέσα κανονικά (ότι να 'ναι) και χειρόγραφο μύνημα του τύπου αν δεν έχετε αυτό διαθέσιμο στείλτε μου αυτό, μη μου στείλετε τα χρήματα πίσω :p :p...και όντως μετά από 2-3 μήνες λάμβανα στα χέρια μου τα πολυπόθητα περιοδικά !! Σε 2-3 και παραπάνω μήνες παρακαλώ !!

Θυμάμαι κοιτούσα κάθε μέρα μετά το σχολείο το γραμματοκιβώτιο μήπως μου είχε έρθει κάτι.....και όταν μου ερχόταν...(συνήθως το έφερνε απευθείας ο ταχυδρόμος και το έπερνε η μητέρα μου)...απλά δεν μπορείτε να φανταστείτε....

Φυσικά δεν τα παράγγελνα όλα μαζί διότι δεν είχα τα χρήματα.. ήταν πολλά για την εποχή και τα μάζευα σιγά σιγά από το χαρτζιλίκι, πήγαινα τα έκανα δολλάρια στην τράπεζα, μετά το γράμμα, το σταύρωνα για να φτάσει και τσούπ στο ταχυδρομείο !

Οπότε καταλαβαίνετε...1-2 περιοδικά, 2-3 μήνες αναμονή, 1-2, 2-3 μήνες και ούτοκαθ' εξής ! Τώρα που το σκέφτομαι όλο το παιχνίδι και η μαγεία παιζόταν στην αναμονή....

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Φιλε Panayiotis οντως μαγεια τα Fangoria της εποχης ,τα επαιρνα και εγω αρχες 90ς απο πρακτορεια ξενου τυπου,μαζι με Starlog και The Dark Side.

Tα εξωφυλλα τους ηταν ολη η μαγεια.

Aυτη ηταν η ενημερωση μας προ ιντερνετ εποχη.

How Cool .....Eχω ακομα μερικα.

Δεν το ηξερα το κολπο με τα γραμματα στην Αμερικη,αν ειχα το θαρρος να το δοκιμασω θα το εκανα σιγουρα,lol.
 
Ναι τα Fangoria τα έπερνα και γώ από Ελλάδα από ένα βιβλιοπωλείο...πώρωση ! Περίμενα πώς και πώς κάθε μήνα να σκάσει το τεύχος ! Όντως ήταν η μοναδική πηγή ενημέρωσης τότε που δεν είχε ιντερνετ...τα υπόλοιπα τα είχα δει σαν διαφήμιση μέσα στο πρώτο starlog που είχα πάρει κατά τύχη και είχα πάθει την πλάκα της ζωής μου !! Έκτοτε σχεδίαζα πως θα γίνει εφικτό να τα πάρω στα χέρια μου :) Και σιγά σιγά με επιμονή και προπάντων υπομονή τα απόκτησα....το πρώτο περιοδικό ξένου τύπου που έπερνα ήταν το γερμανικό BRAVO :p Σε άλλο νήμα όταν βρω χρόνο θα φωτογραφίσω και θα ανεβάσω όλα τα BRAVO που μου έμειναν :) ....τι ωραίες εποχές....
 
Μπράβο για τη συλλογή σου Παναγιώτη.

Έχω και εγώ δεκάδες τεύχη FANGO και τα περίμενα πως-και-πως, για να νενημερωθώ.

Ο ίδιος εκδοτικός οίκος, έβγαζε και το "σκληρότερο" GOREZONE (δυστυχώς βραχύβιο) αλλά και το FEMMES FATALES (Μια έκδοση αποκλειστικά γι α"Scream Queens").

Αργότερα, θεώρησα το FANGO πολύ "συμαβτικό" και στράφηκα φανατικά στο DARK SIDE.
 
Ήθελα πάντα να πάρω ένα GOREZONE αλλά δεν παράγγειλα ποτέ...τα femme fatales δεν τα ήξερα (μέχρι πρόσφατα που διάβασα γιαυτά τυχαία κάπου στο νετ). Έγώ είχα πάρει και μερικά bloody best of Fangoria που συγκέντρωναν το hall of fame των απανταχού gore ταινειών των αντίστοιχων περιόδων ! Πολύ ωραία και συμπυκνωμένα περιοδικά, δίνανε και ποστερ πολλές φορές ! Δυστηχώς σταμάτησε και αυτών η κυκλοφορία ! Το Dark Side δεν το πήρα ποτέ :) Αγγλικό δεν ήταν ?
 
Nαι αγγλικο,πιο ασπρομαυρο απο το Fangoria.

Kαι το Gorezone καλο ηταν.

Κορυφη τα Fangoria και το Starlog!!
 
Ωραία συλλογή, μπράβο που την κράτησες! :)

Εγώ δεν διάβαζα αυτά τα περιοδικά, διάβαζα όμως ένα άλλο της ίδιας εταιρείας στα τέλη της δεκαετίας του '80 / αρχές '90, το Comics Scene. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κανένα τεύχος, θυμάμαι όμως ιδιαίτερα αυτά τα δύο:





Η ιστορία με τα δολλάρια που έστελνες στην Αμερική μου θυμίζει που έστελνα εγώ 1 δολλάριο μέσα σε φάκελο στην Mile High Comics για να μου στείλει τον καταλογό τους και να παραγγείλω απ' την τεράστια συλλογή τους με κόμικς :)
 
Lol ,το πρωτο με το Judge Dredd ειναι και το μοναδικο που εχω αγορασει ποτε και εχω ακομα.

Περιοδικο για Comics ηταν.
 
Πίσω
Μπλουζα