Fantastic Planet - La Planete Sauvage (1973)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
La Planete Sauvage

(Fantastic Planet)

(Ο Άγριος Πλανήτης)

των René Laloux και Roland Topor

(1973)

Τσεχοσλοβακία / Γαλλία

Ο πλανήτης Υgam (O Άγριος Πλανήτης του τίτλου της ταινίας) είναι ο τόπος κατοικίας 2 φυλών: των Oms, μικρών ανθρωποειδών (στην ουσία ανθρώπων) και των Draags, μπλε γιγάντων που κρατούν τα Oms σαν κατοικίδια και τα θεωρούν απλά, έξυπνα ζώα. Όταν η μητέρα ενός μωρού Om, του Terr, σκοτώνεται κατά λάθος από ένα ζευγάρι μικρών Draags, το μωρό «υιοθετείται» σαν κατοικίδιο από την μικρή Draag Tiwa. Ο Terr, μεγαλώνοντας, μαθαίνει τα πάντα σχετικά με τον κόσμο που ζει. Κάποια στιγμή δραπετεύει στον έξω κόσμο, όπου και γίνεται μέλος μιας φυλής άγριων Oms, η οποία κηρύσσει επανάσταση ενάντια στους Draags.

Υπεύθυνοι για αυτό το αλληγορικό (ας μην ξεχνάμε πως εκείνη την εποχή η Ρωσία εισέβαλε στην Τσεχοσλοβακία), ενήλικο παραμύθι κινουμένων σχεδίων είναι 2 άντρες δημιουργοί: o Γάλλος animator Rene Laloux και ο πολυτάλαντος Βέλγος καλλιτέχνης Roland Topor. Ο Άγριος Πλανήτης, βασισμένος στην νουβέλα Oms En Serie του Stefan Wul, είναι η πρώτη μεγάλου μήκους ταινία των 2 παραπάνω καλλιτεχνών και είναι γυρισμένη, κατά το ήμισυ, στα περιβόητα στούντιο του Τσέχου μαριονετίστα και animator Jiri Trnka, στην Πράγα.

Το animation και το design του φιλμ είναι αλλόκοτο και σουρεαλιστικό και, πολύ ορθώς, περιγράφηκε στην εποχή του σαν ψυχεδελικό. Πραγματικά, ο μέσος θεατής μπορεί και να αναρωτηθεί «τι ακριβώς φουμάρανε ο Laloux και ο Topor όταν το γυρίζανε;» Η τεχνική που ακολουθήθηκε για το φιλμ είναι ένας συνδυασμός παραδοσιακού κινουμένου σχεδίου και χαρτοκοπτικής, ένα στυλ που θυμίζει τα cartoon του Terry Gilliam. Άξιο αναφοράς, επίσης, είναι το μουσικό «χαλί» της ταινίας από τον Alain Goraguer, το οποίο σε στοιχειώνει κάθε φορά που το ακούς. Ο συνδυασμός των παραπάνω απέφερε στο φιλμ το Ειδικό Μεγάλο Βραβείο των Κανών το 1973.

Α… και προσοχή, η ταινία αυτή δεν απευθύνεται σε παιδιά, αλλά μην απορήσετε αν την βρείτε στον τομέα «ΠΑΙΔΙΚΑ» του βιντεοκλάμπ της γειτονιάς σας!!!

(Όπως δημοσιεύτηκε στο - πλέον δεν εκδίδετε - περιοδικό Mosquito)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιοτερα ειχε δωθει σε καποιο τευχος του Computer Για Ολους. Εξαιρετικη ταινια.
 
Αυτή την ταινία ΠΑΙΖΕΙ να την είχε βάλει κάποτε η ΕΡΤ.

Σε ποιο βίντεο κλάμπ την έχεις βρει dominion? Το δικό μου δεν την έχει, και έχω οργώσει όλο το Παγκράτι για να την βρω!
 
πανω απο μια φορα την ειχε προβαλλει
 
Tην πιο παλιά της προβολή την θυμάμαι στην ΕΤ-1 το 1987, ή 1988 νύχτα. Και κάθησα και το είδα παρέα με την Μητέρα μου. Τότε τα ΄χα παίξει μου φαινότανε απίστευτο και πολύ τρομακτικό.

Στο 1 από τα 2-3 Video Blue πάτρας το έχει σε κασσέτα μόνο (και το έχω αντιγράψει). Πρέπει να κυκλοφορεί σε dvd από μια ελληνική εταιρία του στυλ της Darkstar. Άλλη λύσης είναι το dvd εξωτερικού (που έχει και κάνα 2 μικρού μήκους ταινιάκια τoυ διδύμου Topor/Laloux - το ένα με τίτλο "Τα Σαλιγκάρια" το είχα ποστάρει ολόκληρο μέσω youtube στο θρέντ "Aυτές τις Μικρού Μήκους τι να τις Κάνουμε?"). Κάποιος που γουστάρει το κιν. σχέδιο ας ψαχτεί λίγο παραπάνω, αξίζει τον κόπο.

Απόψε (Κυριακή 23-9-07) στις 20:20 με 20:30, στο κανάλι της Βουλής, έχει ένα ντοκυμαντέρ για το Ρώσικο κιν. σχέδιο και την Ιστορία του. Μην το χάσετε :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό ψυχεδελικό κινούμενο σχέδιο, το έχω σε DVD αντιγραμμένο από κάποιον φίλο που το κατέβασε από το δίκτυο (έχει πρόβλημα συγχρονισμού εικόνα-ήχου)..

Ταινία με καταπληκτική μουσική επένδυση, ειδικά αν σου αρέσει η ψυχεδέλεια, τέλη του '60..

Δ. :user:
 
Δεν το έχω δεί ποτέ αλλά ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον! Θα το ψάξω!!

EDIT: Tώρα που είδα όλο το βιντεάκι, το θυμήθηκα! Είπα κι εγώ... ψυχεδελικο κιν.σχέδιο και δεν το είχα δεί! Θυμήθηκα εκείνο το γιγάντιο μπλε πλάσμα με τα κόκκινα μάτια! Δεν το θυμόμουν σχεδον καθόλου!! Μπράβο retrogeeks :D Tώρα θα το ψάξω ακόμα πιο πολύ!

Dominion είπε:
Απόψε (Κυριακή 23-9-07) στις 20:20 με 20:30, στο κανάλι της Βουλής, έχει ένα ντοκυμαντέρ για το Ρώσικο κιν. σχέδιο και την Ιστορία του. Μην το χάσετε :)

Σνιφφ...Δεν είχα δει αυτό το ποστ και το έχασα.. Το κανάλι της βοθλήσ με εντυπωσιάζει με τις επιλογές του! Τι να πω!! Μακάρι να το ξαναδείξουν σύντομα! Το Ρώσικο κιν.σχέδιο αξίζει περισσότερης προβολής και προσοχής!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμαστε το Fantastic Planet 1978 old scifi cartoon

Ενα απο τα πιο παλια scifi cartoon που υπαρχει απο μια νουβελα του 1978.

Part 1: http://www.youtube.com/watch?v=ys8AkwMRvgo&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Ezortal%2Egr%2Fmodules%2Fx%5Fmovie%2Fx%5Fmovie%5Fview%2Ephp%3Fcid%3D16%26lid%3D7466&feature=player_embedded

Eαν ψαξετε στο youtube η' στο metacafe θα βρειτε και τα αλλα part του καρτουν που νομιζω ειναι 8

Ξερετε καποια αλλα retro cartoon του τυπου αυτου να μου προτεινετε ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν πειραζει, με το καιρο θα γινεις ξεφτερι :)
 
La Planete Sauvage

Κάποια στιγμή Χριστούγεννα(κάπου στα early 90s) καθώς έκανα zapping στη TV έπεσα πάνω σε ένα παράξενο θέαμα,σε κάποιο κρατικό κανάλι είδα ένα animation που έμοιαζε με πίνακα του Max Ernst!Εντυπωσιασμένος από την πρώτη επάφη,παρακολούθησα την άκρως ενδιαφέρουσα ταινία και φρόντισα να μάθω περισσότερα γι'αυτην και φυσικά να την αποκτήσω...

affiche.jpg


Η ταινία βγήκε στις αίθουσες το 1973 μετά απο συνεργασία της Γαλλίας και της Τσεχοσλοβακίας από το σκηνοθέτη Rene Laloux.Στον "Βάρβαρο Πλανήτη" οι άνθρωποι είναι παράσιτα και μερικές φορές κατοικίδια ζώα των ανθρωποειδών Draags.Το περιβάλλον του πλανήτη αλλά και τα πλάσματα του είναι άκρως σουρεαλίστικα,τα σχέδια ανήκουν στον Roland Topor,Γάλλο καλλιτέχνη,στον οποίο είναι ξεκάθαρη η επιρροή του Σουρεαλισμού.

Το επίσημο trailer της ταινίας

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SgCxCZNkQ9E]YouTube - Fantastic Planet (1973) trailer

Slides με εικόνες της ταινίας

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0O-kT8AtGvU]YouTube - PLANET DEMO - inspired by "La Planète sauvage"
 
πολύ ενδιαφέρουσα ταινία, έχει παιχτεί αρκετές φορές στη ΝΕΤ.
 
Πίσω
Μπλουζα