Ferris Bueller's Day Off (1986)

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
118
Είδος: Κωμωδία

Σκηνοθεσία: John Hughes

Πρωταγωνιστούν:

Matthew Broderick/Ferris Bueller

Alan Ruck/Cameron Frye

Mia Sara/Sloane Peterson

Jeffrey Jones/Ed Rooney

Περίληψη (από athensvoice.gr):


Νεαρός καταφερτζής σκαρφίζεται απίστευτες συνωμοσίες για να κάνει κοπάνα μια μέρα από το σχολείο, παίρνοντας μαζί και τους δυο καλύτερούς του φίλους.

Κριτική (από athensvoice.gr):

Γυρίστηκε το 1986 σα μιά νεανική ταινία «της σειράς» και, είκοσι χρόνια μετά, πλέον αντιμετωπίζεται ως ένα φαινόμενο της ποπ κουλτούρας με επίδραση που δε δείχνει να γερνά.

[video=youtube;R-P6p86px6U]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, καλα τωρα. Απο ΤΙΣ κλασσικες, μαζι με το War Games (ελεω πρωταγωνιστη να τις εχω συνδεσει ;) , αλλα ειναι τοσο 80ς, και τοσο φρεσκο ακομα... σνιφ...
 
Όπως τα λέει ο Gryzor!

Λατρεμένες ταινίες...
 
Λατρεμενη γι αυτο ακριβως το σημειο.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Oh yessssss!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα πω πως ειναι πραγματικα ιδανικη ταινια για Κυριακη μεσημερι. Και μια που ειναι κυριακη, να αρχισω να ψαχνω τα DVD μου :)
 
!!

Μέσα στις 10 καλύτερες κωμωδίες όλων των εποχών!!! TWO THUMBS UP!!!

Φοβεροί χαρακτήρες..τον θυμάστε τον βαρετό καθηγητή "anyone? anyone?" ο συγκεκριμένος ηθοποιός (οικονομολόγος-πολιτικός) ήταν μέχρι πρόσφατα παρουσιαστής σε τηλεπαιχνίδι στην Αμερική όπου το setting ήταν σαν σχολείο και αυτός ήταν o καθηγητής.

Win_Ben_Steins_Money.jpg
Win_Ben_Steins_Money.jpg

Γενικά θεωρείται "case-study" ο βαθμός που επηρέασε (και επηρεάζει) την pop κουλτούρα αυτή η ταινία. Αν ψάξετε λίγο στο internet θα βρείτε sites που πουλάνε t-shirt "Save Ferris" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επαιζε και στη Μασκα και στο Toonstruck :)

Αλλα η κοπελιτσα (που επαιζε και στο Θρυλο) κριμα που δεν "επιασε"!!
 
Αρχές 90s είχε βγει κι ένα συγκρότημα με το όνομα Save Ferris. Δεν ήταν και πολύ πετυχημένο όμως.

Το μόνο τραγούδι που θυμάμαι ήταν μια μέτρια διασκευή του Come on Eileen
 
thamonas είπε:
Φοβεροί χαρακτήρες..τον θυμάστε τον βαρετό καθηγητή "anyone? anyone?"
Μα εννοειται! Ακομα το λεω αρκετα συχνα με την κοπελα μου, οταν τιθεται ενα ερωτημα χωρις απαντηση. Με τον αντιστοιχο βαρεμενο τονο, "anyone...? Anyone...? Bueller....?"
 
Πραγματικο γεγονος (απο το στομα του καθηγητη).

Ητανε λεει σε ενα οικονομικο συνεδρειο που λαμβανε μερος σε μεγαλο ξενοδοχειο. Καλει το ασανσερ, αυτο ερχετε και μαζι με αυτον μπαινουν τρεις τυποι. Σε καποια φαση ενας απο αυτους μουρμουραει "Bueller... Bueller" και σκανε στα γελια και οι τρεις τους.

Το συγκροτημα ητανε οι NIRVANA και ο τυπακος ητανε ο Kurt Cobain.

Την ιστορια αυτη τη διηγηται ο ιδιος ο "καθηγητης" στα εξτρα του DVD της ταινιας (απολαυστικα οσο και η ταινια).
 
Static είπε:
Πραγματικο γεγονος (απο το στομα του καθηγητη).

Ητανε λεει σε ενα οικονομικο συνεδρειο που λαμβανε μερος σε μεγαλο ξενοδοχειο. Καλει το ασανσερ, αυτο ερχετε και μαζι με αυτον μπαινουν τρεις τυποι. Σε καποια φαση ενας απο αυτους μουρμουραει "Bueller... Bueller" και σκανε στα γελια και οι τρεις τους.

Το συγκροτημα ητανε οι NIRVANA και ο τυπακος ητανε ο Kurt Cobain.

Την ιστορια αυτη τη διηγηται ο ιδιος ο "καθηγητης" στα εξτρα του DVD της ταινιας (απολαυστικα οσο και η ταινια).
Ωραια ιστορία! Δεν το γνώριζα...Ίσως ήρθε η ώρα να πάρω το DVD:)
 
snakeyes08 είπε:
Ωραια ιστορία! Δεν το γνώριζα...Ίσως ήρθε η ώρα να πάρω το DVD:)


Να το παρεις, ειναι ωραια εκδοση. Εχει μεγαλη συνεντευξη του, και λεει (ορθως) οτι ειναι ειρωνικο, ενω εχει γραψει λογους για προεδρους της Αμερικης, αρθρα του εχουνε δημοσιευτει στα μεγαλυτερα εντυπα του κοσμου, θα μεινει για παντα γνωστοτερος ως ο "Bueller... Bueller..".
 
Νομιζω θα το αγορασω κι εγω... αξιζει... :)
 
Πωλειται το σπιτι του Cameron για οποιον ενδιαφερεται.

Χωρις την φεραρι.

The Chicago Tribune)
 
Xα χα ,μαζι του δινεται και ενας τοιχος στολισμενος με ραφια και αναμνηστικα απο την ταινια.

Aληθεια. :)
 
Μία απο τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών, ο Matthew Broderick δίνει κυριολεκτικά ρέστα...

Αν και η προτίμηση μου μου πάει στο ρόλο του στο war games (πιστεύω βέβαια πως είμαι επηρεασμένος λόγω του ότι η ταινία έχει σχέση με τους υπολογιστές )...

Πάντως όποιος δεν έχει δεί την ταινία να την δεί ΟΠΩΣ-ΚΑΙ-ΔΗΠΟΤΕ !!!!!

Ετη φωτός καλύτερο από τις σαβούρες που βγάζουνε σήμερα !!!!
 
Συμφωνώ. Η ταινία έχει φοβερό γέλιο και είναι πανέξυπνη, καμιά σχέση με τις κακόγουστες και ανόητες σύγχρονες teen movies.

Την ξαναείδα πρόσφατα σε HD, για κινηματογραφική εμπειρία, και παραμένει το ίδιο φρέσκια. :)
 
[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα