[Firefox] Επιασε και την Ελληνικη κορυφη

dadmin

Banned
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.698
Αντιδράσεις
118
Οπως εχει αρχισει να συμβαινει σε πολλες χωρες του πλανητη - ηρθε και η στιγμη που ο Firefox ξεπερασε σε ποσοστο χρησης τον IE και στη χωρα μας.

http://gs.statcounter.com/#browser-GR-weekly-200832-201004

Αντε και εις ανωτερα :)
 
Πραγματικα καλα νεα! Καλιο αργα παρα ποτε!
 
Καλά νέα, αν και χρησιμοποιώ Chrome (στα ΧΡ) και Opera (στα 7) .

Πάντα τέτοια.
 
pooky(1) είπε:
Καλά νέα, αν και χρησιμοποιώ Chrome (στα ΧΡ) και Opera (στα 7) .
Πάντα τέτοια.
Γιατι δε χρησιμοποιεις Opera στα ΧΡ και Chrome στα 7;; :xm:
 
Γιατί έχω τρελό βίτσιο!!!!!!!!
 
Aπο τον μουλαρι(IE) στο (ελαφρως πιο γρηγορο) γαιδουρακι το Ελληνιο trend στους browsers λοιπον
 
Αν και ο 8 φαίνεται καλός, εννοείται ότι ακόμα δεν τον ακουμπάω (στα Windows).

Για μένα το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχει εξαφανιστεί από προσώπου γης αυτό το έκτρωμα ο 6

Να μου το θυμηθείτε ο Chrome θα ανέβει πολύ ψηλά και κάποια στιγμή ο Gecko θα αφήσει τη σκυτάλη στο webkit.
 
Ο Chrome είναι πολύ ελαφρύς σαν browser.

Ο λόγος που τον χρησιμοποιώ στα XP, είναι ότι XP έχει πιά μόνο το παλιό μου φορητό που δεν σηκώνει τα 7άρια. Το φορητό είναι ακόμα σαν καινούργιο (εκτός από τη μπαταρία) και δεν υπάρχει λόγος να αλλαχθεί αν δεν τα παίξει κάποια στιγμή. Απλά.
 
Στον Chrome θα πηγαινα αν ειχε εναν ενσωματωμενο ρημαδιασμενο σοβαρο password manager οπως ο Opera. Μεχρι τοτε...Opera
 
To ξερατε οτι ενας απο τους μεγαλυτερους φοβους στα πρωτα βηματα του διαδικτυου ηταν να μην υπαρχουν διαφορετικα ιντερνετ για διαφορετικους browser.

Θα ειχαμε sites Που θα υποστηριζοντουσαν μονο απο explorer και αλλα μονο απο netscape.

Τελικα τα καταφεραν και ειχαμε μονο διαφορετικους browser.

Βεβαιως ολα τα προβληματα των τωρινων Browsers θα λυθουν με την ελευση του HTML5.
 
Ένας από τους λόγους είναι και αυτός Πάνο που έχω αποκλειστικά Opera στα δυνατά μηχανήματα........

Αλλά για το παλιό Celeron mobile 1.7 με VIA chipset ο Chrome κάθεται κουτί!
 
Aardvark είπε:
Βεβαιως ολα τα προβληματα των τωρινων Browsers θα λυθουν με την ελευση του HTML5.
Not true...τουλάχιστον προς το παρόν.

Δες το youtube που υποστηρίζει πλέον HTML5 αντί για flash στα video του. Μπορείς να μπεις με FF 3.6 και να τα δεις? Όχι γιατί το codec των video είναι το proprietary H.264 ενώ ο FF υποστηριζει το ανοιχτό OGG.

Φυσικά το Η.264 δεν είναι πρόβλημα των Chrome και Safari που υποστηρίζονται από εταιρίες, οπότε μέχρι να βρεθεί μια λύση και σε αυτό, το HTML5 δεν θα είναι η λύση.
 
Αυτό που με κερδίζει απίστευτα στο Firefox είναι τα plugins του... μερικά μου έχουν γίνει τόσο απαραίτητα που πραγματικά σχεδόν εκνευρίζομαι όταν κάθομαι σε άλλον υπολογιστή.
 
και η URL bar. Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω και κάποιον άλλο, αλλά αυτή η μπάρα είναι εκπληκτική. Μάλιστα κάπου πήρε το μάτι μου να είναι το Νο1 feature που ζητάνε στον Safari οι χρήστες
 
To οτι ο FF 3.6 υποστηριζει html5 tags απο το "κουτι" του - δεν σημαινει οτι εχει προβλημα να παιξει τα videos του youtube. Και φυσικα το html5 ειναι το μελλον.

Οσο για το gecko - μαλλον δεν θα τα καταφερει - το webkit ειναι χωρις αντιπαλο αυτη τη στιγμη.

 
firefox_wicca.png
 
Paspartoo δεν μπορώ να παίξω video HTML5 στο youtube και οι προτινόμενοι browsers είναι chrome, safari, IE+Chrome....thing

Δες κι αυτό

Αυτά προς το παρόν, στο μέλλον ίσως αλλάξουν τα πράγματα.
 
Δεν μπορω να σε πεισω οτι βλεπεις html5 videos στο youtube - εγω και προφανως καποιοι αλλοι τα βλεπουμε μια χαρα (σου αφησα screenshot στο προηγουμενο post).

To αυτο ειναι μια εταιρια που φτιαχνει προγραμματα για iphone και Apple things και διαφημιζει τον επερχομενο Player της. Τι σχεση εχει με την κουβεντα μας ?
 
Βρε Ηρακλή μου απλά ήθελα να σου δείξω ότι περνάει το H.264 μέσα στο stream δεν πήγαινα αλλού την κουβέντα. (Αλήθεια είδες το video?) Γιατί αν το είδες μέσα από FF τότε κάτι παίζει

Ρίξε μια ματιά εδώ, εδώ

Για το screenshot δεν έχω ιδέα. Σίγουρα δεν είναι flash έτσι? λολ

Θέλω να πω έχεις ενεργοποιήσει τη Beta από το menu του youtube.

Χαζή ερώτηση, απλά αν στο support forum του YouTube λένε ότι δεν το υποστηρίζουν ακόμε, τότε κάτι άλλο θα έχει γίνει. (Κάνα περίεργο build του FF ίσως?)
 
Πίσω
Μπλουζα