First Person Shooters!

borellus

RetroActive
Joined
4 Νοέ 2011
Μηνύματα
423
Αντιδράσεις
33
First person shooters λοιπόν..αγαπημένη κατηγορία στο N64! :cool:

Σίγουρα αποδεικνύει ότι το N64 δεν είναι παιδική κονσόλα!

Έχω μεγάλη αδυναμία στα FPS και νομίζω ότι το N64 συνετέλεσε σε αυτό! Τετραπλό multiplayer και αναλογικός μοχλός για ακριβείς κινήσεις έδειξαν ότι το N64 είναι σχεδιασμένο για δράση σε πρώτο πρόσωπο!

Την τετραετία 1997-2000 κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη 17 first person shooters (ελπίζω να μην παρέλειψα κάποιο :p )!

Για να τα δούμε..


1997


- Turok: Dinosaur Hunter: Τι να πούμε για αυτό το παιχνίδι? Ομολογώ ότι δεν γνώριζα τον Turok ως ήρωα μέχρι τότε. Το παιχνίδι έσωσε την Acclaim από την χρεοκοπία και ξέφυγε από τους γνωστούς σχεδιασμούς των Doom clones με πρωτοποριακή 3D κίνηση (άλματα, κολύμπι κτλ). A must have game πραγματικά..άσχετα αν κατακρίθηκε υπερβολικά για το εφέ της ομίχλης.. Τρομερά όπλα, πίστες, εχθροί κτλ. Ήταν το πρώτο third party game που έγινε Player's Choise.

N64 Magazine: 91%

Official Nintendo Magazine: 87%

IGN: 8.6

- Doom 64: Τα λόγια είναι περιττά.. Το γνωστό σκοτεινό και τρομαχτικό Doom ξανασχεδιάστηκε για το N64 και προσφέρει μια μοναδική εμπειρία.. Επισκιάστηκε γρήγορα καθώς δεν πρόσφερε νέες δυνατότητες όπως τα Turok και GoldenEye αλλά με το πέρασμα του χρόνου απέκτησε την αναγνώριση που του άξιζε!

N64 Magazine: 77%

Official Nintendo Magazine: 78%

IGN: 7.4

- Hexen: Κλασσικό παιχνίδι.. Μια καλή μεταφορά του παιχνιδιού από PC αλλά κάπως περιορισμένο.. Ενδιαφέρον όμως το single player game.. υπάρχει διαθέσιμο και τετραπλό multiplayer.

N64 Magazine: 69%

Official Nintendo Magazine: 50%

IGN: 3.7

- Duke Nukem 64: Αν και αφαιρέθηκαν αρκετά στοιχεία της PC έκδοσης το παιχνίδι παραμένει αρκετά διασκεδαστικό.. Δεν του έγινε κάποιο ιδιαίτερο update αλλά παραμένει τρομερό! Δοκιμάστε το!

N64 Magazine: 85%

Official Nintendo Magazine: 86%

IGN: 8.0

- GoldenEye 007: Εντάξει, τι να γράψω τώρα? All time classic, έφερε την επανάσταση "σκοτώνοντας" τους Doom κλώνους.. Η Rare στα καλύτερα της.

N64 Magazine: 94%

Official Nintendo Magazine: 94%

IGN: 9.7


1998


- Quake: Πιστή σχεδόν μεταφορά από PC, ωραίο παιχνίδι.. επισκιάστηκε φυσικά όπως όλα από το GoldenEye! Αξίζει όμως.

N64 Magazine: 79%

Official Nintendo Magazine: 88%

IGN: 8.0

- Forsaken: Ίσως όχι τόσο γνωστό και διάσημο (αυτό είναι το μειονέκτημα του) αλλά παραμένει τρομερό! Συστήνεται.

N64 Magazine: 87%

Official Nintendo Magazine: 90%

IGN: 8.0

- Turok 2: Seeds of Evil: Τρομερό sequel. Τεράστιο update στο original. Εκπληκτική περιπέτεια που φαντάζει ατελείωτη. Από τα πρώτα παιχνίδια που χρησιμοποίησαν το expansion pack. Έχει προβλήματα στο frame rate αλλά εγώ προσωπικά τα έχω συνηθίσει. Δεν πρέπει να λείπει από καμία συλλογή.

N64 Magazine: 95%

Official Nintendo Magazine: 94%

IGN: 9.0

1999

- Quake II: Πολύ καλύτερο από το πρώτο και σίγουρα αξίζει τα λεφτά του. Όταν το τερμάτισα είχα διάθεση να το ξαναξεκινήσω. Great game.

N64 Magazine: 90%

Official Nintendo Magazine: 91%

IGN: 8.2

- South Park: Turok 2 μηχανή, γνωστή τηλεοπτική σειρά με ιδιαίτερο χιούμορ, απλό FPS. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι..

N64 Magazine: 73%

Official Nintendo Magazine: 90%

IGN: 6.2

- Rainbow Six: Μεταφορά από το PC, πολύ καλό παιχνίδι που απαιτεί αρκετή στρατηγική.. Μικρό σε διάρκεια.

N64 Magazine: 87%

Official Nintendo Magazine: 79%

IGN: 8.5

- Armorines: Project S.W.A.R.M.: Turok 2 μηχανή και εδώ.. έντομα παντού! Αν και δεν είναι τρομερό το λατρεύω! Try it!

N64 Magazine: 76%

Official Nintendo Magazine: 88%

IGN: 5.8

- Turok Rage Wars: Σχεδιασμένο για multiplayer άφησε καλές εντυπώσεις.. υπάρχει όμως και μονό παιχνίδι..

N64 Magazine: 87%

Official Nintendo Magazine: 93%

IGN: 8.9


2000


- Daikatana: Οκ..απογοήτευση! Αν είσαι φανατικός του δίνεις μια ευκαιρία..

N64 Magazine: 67%

Official Nintendo Magazine: 72%

IGN: 4.0

- Perfect Dark: Εντάξει, η Rare πήρε το GoldenEye και το έκανε καλύτερο διαλύωντας τους πάντες. To N64 στα όρια του..

N64 Magazine: 96%

Official Nintendo Magazine: 97%

IGN: 9.8

- Turok 3: Shadow of Oblivion: Παράξενο παιχνίδι και σίγουρα χειρότερο από το Turok 2.. Η Acclaim κατάφερε και απογοήτευσε τους Turok fans.. Το άσχημο ήταν ότι λίγους μήνες νωρίτερα είχε κυκλοφορήσει το Perfect Dark και είχε ανεβάσει υπερβολικά το επίπεδο. Κρίμα για το Turok 3 γιατί άξιζε κάτι καλύτερο.

N64 Magazine: 82%

Official Nintendo Magazine: 87%

IGN: 7.4

- 007 The World is not Enough: Αν και δεν σχεδιάστηκε από την Rare το παιχνίδι έκανε την έκπληξη.. Σίγουρα δεν έφτασε το επίπεδο του GoldenEye αλλά δεν απογοητεύει καθόλου..

N64 Magazine: 88%

Official Nintendo Magazine: 92%

IGN: 8.9

There you go..17 first person shooters που ικανοποιούν όλα τα γούστα!

Κάντε τη συλλογή σας λοιπόν!

Thanks for reading!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Turok ήταν από τους πρώτους τίτλους του N64 και ήταν αρκετά εντυπωσιακός, δείχνοντας τη δύναμη (αλλά και τις αδυναμίες) του συστήματος.

Για το Goldeneye τι να πούμε; Παιχνίδι σταθμός, το καλύτερο FPS του 1997 ήταν περιέργως για το N64 και όχι για το PC, ξεπερνώντας ακόμα και το Quake II.

To Perfect Dark ήταν πάρα πολύ καλό παιχνίδι αλλά δυστυχώς ήρθε πολύ αργά στη ζωή του N64 και έδειχνε πολύ ξεπερασμένο σε ένα γερασμένο hardware.
 
Δυστυχως γερασαν εξαιρετικα ασχημα
 
Μπράβο για την παρουσίαση borellus.Κάνε και κάτι αντίστοιχο και για τα platforms του Ν64 που τόσο σου αρέσουν :p
 
Leon είπε:
To Turok ήταν από τους πρώτους τίτλους του N64 και ήταν αρκετά εντυπωσιακός, δείχνοντας τη δύναμη (αλλά και τις αδυναμίες) του συστήματος.
Για το Goldeneye τι να πούμε; Παιχνίδι σταθμός, το καλύτερο FPS του 1997 ήταν περιέργως για το N64 και όχι για το PC, ξεπερνώντας ακόμα και το Quake II.

To Perfect Dark ήταν πάρα πολύ καλό παιχνίδι αλλά δυστυχώς ήρθε πολύ αργά στη ζωή του N64 και έδειχνε πολύ ξεπερασμένο σε ένα γερασμένο hardware.
Συμφωνω σε ολα και θα προσθεσω και τα αγαπημενα μου Forsaken,Armorines: Project S.W.A.R.M,South park γιατι ειμαι μεγαλος fan της σειρας και ειμαι κομπλε οσον αφορα τα γουστα μου για τα fps του N64.
 
Wally είπε:
Δυστυχως γερασαν εξαιρετικα ασχημα
Ισχύει. Καλά, γενικά τα παιχνίδια με "ρεαλιστικά" 3D γραφικά της 5ης γενιάς δεν βλέπονται με τίποτα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Και ιδίως τα FPS, ένα είδος που από τότε έχει εξελιχθεί πάρα πολύ, δείχνουν κακογερασμένα τόσο στα γραφικά όσο και στο gameplay.
 
Τώρα ξεκινάω sephirothson :p χαχα

Καλά δεν έκανα καμιά τρομερή παρουσίαση γιατί αν έγραφα πολλά για κάθε τίτλο, έβαζα pics και videos δεν θα τελείωνα ποτέ :p

Fan της Acclaim βλέπω metalcandyman..ωραίος!

Σχετικά με το γερασμένα ή όχι δεν θα πάρω θέση για έναν πολύ απλό λόγο :p

Προτιμώ να αφιερώσω χρόνο στα original DOOM του pc (ultimate doom, doom II, final doom) παρά σε οποιοδήποτε νέο fps :p
 
borellus είπε:
Σχετικά με το γερασμένα ή όχι δεν θα πάρω θέση για έναν πολύ απλό λόγο :p Πaροτιμώ να αφιερώσω χρόνο στα original DOOM του pc (ultimate doom, doom II, final doom) παρά σε οποιοδήποτε νέο fps :p
Μια από τα ίδια. Το doom έχει απλά αξεπέραστο level design και ατμόσφαιρα. Οπιοδήποτε fps να παίξω κάποτε θα το παρατήσω όχι όμως το doom. Φυσικά εννοώ και το doom 64 το οποίο γερασε εξαιρετικά θα έλεγα.
 
Imgema είπε:
Μια από τα ίδια. Το doom έχει απλά αξεπέραστο level design και ατμόσφαιρα. Οποιοδήποτε fps να παίξω κάποτε θα το παρατήσω όχι όμως το doom. Φυσικά εννοώ και το doom 64 το οποίο γερασε εξαιρετικά θα έλεγα.
Τρελή ατμόσφαιρα..δεν το συζητάμε! Θυμάμαι ένα καλοκαίρι το αφιέρωσα στα Ultimate Doom, Doom II, Master Levels για το Doom II, No Rest for the Living episode, Final Doom + το unofficial Plutonia 2.

Μιλάμε τα είδα όλα! :cool: Μετά από αυτό μόνο Doom 64 είχα όρεξη να παίξω :p

Το Doom 64 έχει πλέον την αναγνώριση που του άξιζε.. σε αυτό βοήθησε και το port για PC..

Γιατί νομίζω ότι δεν έχω δει το Doom 64 στις φωτό με την συλλογή σου? Μου ήρθε έτσι στο άκυρο τώρα :p
 
Εκανα την βλακεία και δεν το αγόρασα τότε γιατί με είχε χαλάσει το ότι έλειπαν τα reload animations στις καραμπήνες. Ναι λίγο χαζός λόγος αλλά έτσι μου ήρθε τότε. Βεβαια νοίκιασα το παιχνίδι και μου άρεσε πολύ αλλά όλο ανέβαλλα την αγορά του για άλλους λόγους ή άλλα παιχνίδια... μέχρι που πήρα pc το 99 και ψιλοπαράτησα το n64 παίζοντας μόνο τεράστιους τίτλους όπως το majoras mask και perfect dark. Σημερα δεν με ενδιαφέρει και πολύ να το αποκτήσω (για να παίξω) αφού έριξα μαύρη πέτρα με τις pal εκδόσεις ενώ το doom 64 port στο pc είναι πολύ καλό.

Πάντως αν το εβρισκα κουτάτο σε καλή τιμή θα το έπαιρνα μόνο για την συλλογή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Εκανα την βλακεία και δεν το αγόρασα τότε γιατί με είχε χαλάσει το ότι έλειπαν τα reload animations στις καραμπήνες. Ναι λίγο χαζός λόγος αλλά έτσι μου ήρθε τότε. Βεβαια νοίκιασα το παιχνίδι και μου άρεσε πολύ αλλά όλο ανέβαλλα την αγορά του για άλλους λόγους ή άλλα παιχνίδια... μέχρι που πήρα pc το 99 και ψιλοπαράτησα το n64 παίζοντας μόνο τεράστιους τίτλους όπως το majoras mask και perfect dark. Σημερα δεν με ενδιαφέρει και πολύ να το αποκτήσω (για να παίξω) αφού έριξα μαύρη πέτρα με τις pal εκδόσεις ενώ το doom 64 port στο pc είναι πολύ καλό.
Πάντως αν το εβρισκα κουτάτο σε καλή τιμή θα το έπαιρνα μόνο για την συλλογή.
Ναι θυμάμαι έχουμε ξαναμιλήσει σε άλλο θέμα για τα animations! Πρέπει να ήταν ακριβό πάντως τότε..δεν είμαι σίγουρος οτι το έφερε η Nortec..

Έχεις δίκιο και στο θέμα των pal εκδόσεων με το θέμα των 50/60 hz.. αν και εμένα με ενοχλεί κυρίως ότι σε κάποια παιχνίδια έγινε αστεία μεταφορά σε pal έκδοση όπως πχ Waverace αλλά και άλλα διάφορα..

To port για pc του Doom 64 είναι πολύ καλό αλλά δεν ξέρω.. συνεχίζω να προτιμώ την έκδοση της κονσόλας..

Όσο για το κουτάτο σε καλή τιμή..αναγκαστικά ebay!

Και για να μείνω εντός θέματος γενικά.. έχεις κανείς το Rainbow Six?

Πείτε εντυπώσεις.. έστω και αν απλά έχετε παίξει σε emulator..
 
Όλα εδώ..και τα 17! Για να μην ξεχνιόμαστε! :cool:
 
Μου πήρε αρκετό καιρό αλλά τελικά κατάφερα να συγκεντρώσω και τα 17 FPS του N64.. Όλα κουτάτα και πλήρη.. Αγγλικές εκδόσεις..
 
Eιχε απιστευτα γραφικα το nintendo 64 οταν ειχε κυκλοφορησει.Απιστευτη κονσολα με φοβερες παιχνιδαρες.

Ειχα δανεισει πριν πολλα χρονια καποια παιχνιδια για n64 αλλα ειχα κανει βλακεια και δεν πηγα να τα ζητησω και δεν τα ξαναειδα απο τοτε.Ενα απο αυτα ηταν το αγαπημενο golden eye 007.

Στο turok dinosaur hunter παντως ειχαν κανει φοβερη δουλεια με τα γραφικα.Το ειχα παρει την πρωτη μερα της κυκλοφοριας του ninteno 64 μαζι με το super mario 64.

Πριν επαιζα στην crt τηλεοραση turok dinosaur hunter κανα 2ωρο.Ευχαριστηθηκα παιχνιδι!!!Φοβερο gameplay και φοβερες πιστες με εντυπωσιακους αρχηγους.

Λιγες φωτο πριν με την παιχνιδαρα του 1997 απο την αυθεντικη κονσολα.Τα γραφικα οπως τα βλεπω κανονικα στην crt μου φαινονται εννοειται καλυτερα απο τις φωτογραφιες.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα