Fix Hellas: Επί τέλους, έφθασε και πάλι στο τραπέζι μας!

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034


Fix Hellas: Και πάλι στο τραπέζι μας (Φιάλες 330 και 500 ml) .

Είναι κοινό μυστικό πως με την παραδοσιακή «Fix Hellas» μεγάλωσαν ολόκληρες γενιές Ελλήνων αφού για ολόκληρες δεκαετίες ήταν το «συνώνυμο» της μπύρας στην χώρα μας.

Το εντυπωσιακό ταξίδι της «Fix Hellas» που ξεκίνησε το 1864 είχε δύο σημαντικές στάσεις. (Για την ιστορική διαδρομή της Φιξ μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο μας με τίτλο Μπύρα Fix: Άλλαξαν χέρια τα σήματα της ιστορικής ελληνικής μπύρας με σχετική επικαιροποίηση του κειμένου –στο τέλος του άρθρου- τον Φεβρουάριο 2010).

Οι στάσεις αυτές ήταν «επώδυνες» αφού υπήρξαν το αποτέλεσμα της κατάρρευσης μιας ολόκληρης οικονομικής «αυτοκρατορίας» (1982) ή της επιχειρηματικής αστοχίας επίδοξων συνεχιστών του σήματος (1995 και μετά).

http://casss.analyst.gr/PressCenter/Articles/2083.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά πολύ ωραία αίσθηση σου αφήνει στο στόμα ενώ παράλληλα δεν είναι τόσο βαριά όσο κάποιες άλλες μπύρες (για να μην αναφέρω ονόματα).

Νομίζω ότι πλέον η γεύση είναι αντάξια του ονόματος και της ιστορίας που αυτό κουβαλάει.
 
O Χήτος που έχει και το νερό Ζαγόρι θα την παράγει και θα την εμπορεύεται...για να δούμε! Έμαθα ότι έχει πάρει στελέχη από την ΜΥΘΟΣ!
 
Παιδια, στα χαλια που βρισκομαστε καλο ειναι να βοηθαμε οτι το Ελληνικο!

Ας αφησουμε υψηλους εκλεπτισμους, κομπλεξισμους ή συνηθειες.

Νευριαζω πολυ οταν υπαρχουν σχεδον αντιστοιχα με τα Ελληνικα προιοντα που προτιμουνται, ενω τα Ελληνικα απορριπτονται με το επιχειρημα οτι ειναι Ελληνικα!!!

Πχ οποτε παω σε κανα ποδηλαταδικο εκνευριζομαι διοτι ερχεται ο καθε ασχετος (δεν το λεω υποτιμητικα - σε συγκριση με τους περισσοτερους που ασχολουνται και εγω ασχετος δηλωνω) και του ξυνιζουν τα IDEAL επειδη ειναι Ελληνικης συναρμολογησης. Λες και θα δει διαφορα για τη χρηση που το θελει.

Μακαρι καποτε η Ελλας να γυρισει στο παραγωγικο μοντελο οικονομιας που ειχε στις αρχες του 70'. Ο Ελληνας να εκτιμα τα προιοντα του τοπου του εστω και με τις καποιες ατελειες. Μηπως και βγουμε απο τον υπονομο που μας εχουν σπρωξει.

Καλο ειναι να κανει καποιος καποια στιγμη μια συνεντευξη-αφιερωμα στον ιδιοκτητη της ΙΟΝ. Εναν σεμνο ηλικιωμενο κυριο που δινει δουλεια σε πολλους Ελληνες και απο οτι διαβαζω αποκρουει καθε προσπαθεια εξαγορας της επιχειρησης του απο πολυεθνικες!

Καλωσοριζω λοιπον καθε Ελληνικη προσπαθεια.
 
Μια που ζω στα Γιάννενα και οι οικογένεια Χήτου (νερό Ζαγόρι) είναι και μεγάλοι πελάτες μας στην εργασία μου, είχα την τιμή αλλά και την τύχη να δοκιμάσω από τους πρώτους δείγμα από την νέα αυτή μπύρα με το ιστορικό brand name και πραγματικά με εντυπωσίασε η πλούσια γεύση της , δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από τις γνωστές μεγάλες μάρκες. Εύχομαι και ελπίζω να πάει καλά η νέα αυτή προσπάθεια της οικογένειας Χήτου που τόσα πολλά έχει προσφέρει εδώ στον τόπο (Ιωάννινα)
 
To κόμπλεξ με κάθε τι "Ελληνικό" είναι γνωστό. Εδώ στο insomni@ για παράδειγμα, αν τολμήσεις να πεις ότι είσαι ευχαριστημένος από laptop με Ελληνικό brand name, μάλλον από Ελληνική εταιρεία, τα bots θα πέσουν να σε φάνε. Βέβαια, κανένα από τα παπαγαλάκια δεν έχει πιάσει τέτοιο μηχάνημα στα χέρια του, ενώ αν του πας το αντίστοιχο Αμερικάνικο Sager (το οποίο είναι το ίδιο και το αυτό από τον ίδιο κατασκευαστή αλλάζει μόνο η φίρμα) θα γράφει διθυράμβους.

Εύχομαι να πάει καλά η προσπάθεια, τη μπύρα τη θυμάμαι πολύ καλά, μια και την ρούφαγα κρυφά μαζί με μια ξαδέρφη στο χωριό και γινόμασταν κουρούμπελα κάθε μεσημέρι, τις πρώτες χρονιές που είχαμε ανοίξει στο σκυλάδικο, μιλάμε για ηλικία κάτω των δέκα ετών, μια και ερχόταν με τα βαρέλια στο μαγαζί και όταν αλλάζαμε κάνουλες, όλο και κάποιο δίλιτρο έλειπε καμιά φορά!!!!!! Περιμένω πως και πως να κυκλοφορήσει να θυμηθώ τα παλιά! Ε ρε δόξες!!!!!!!!!!!!!
 
..γιου νοου αμπαουτ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ;;

αν εκφραστω 482 εντιτ θα φαω.. :p
 
ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ...βιος και πολιτεία.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τη νέα FIX αλλά τα το πράξω σύντομα. Με ευχαριστεί αφάνταστα να δομκιμάζω μπύρες (από τις πιο ακριβές, μέχρι τις πιο φτηνιάρικες) :beer: :beer: :beer:

Θα επανέλθω με ...εντυπώσεις :D
 
Πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη!

Feels like 1980s....

:acoustic: Δώσ'του μια μπύυυρα

Δώσ'του μια μπύυυρα

Το παληκάρι στην αγάπη

δεν είχε πείρα...

Δωσ'του μια μπύρα... :acoustic:
 
Για μιλα για miller, τώρα phil.... :tease:
 
Με το που κυκλοφορεί μπήκε στο καφενείο...

Μόνο για το όνομα.
 
O Άνθρωπος στα Γιάννενα όπως σας είπε και ο Αντρέας είναι σοβαρότατος επιχειρηματίας με άριστο όνομα. Έχει κάνει σοβαρή επένδυση στην μπύρα αυτή με σκοπό αρχικά να την προμοτάρει στα ηπειρώτικα μαγαζιά αλλά και στην υπόλοιπη χώρα! Μακάρι να πάει καλά και να σπάσει το μονοπώλιο της γνωστής εταιρείας!
 
Ρε παιδες με δουλευετε; Η ΦΙΞ επανακυκλοφορησε τουλαχιστον 3-4 χρονια πριν. Το ξερω γιατι στη μπυραρια που εχω την εβαλα τοτε λογω ιστορικου ονοματος, λογω ελληνικης προελευσης και φυσικα καλης τιμης. Μακαρι να παει καλα με το νεο ξεκινημα γιατι περι αλλαγης ιδιοκτησιας προκειται και οχι φετινη επανακυκλοφορια. Κατα τ'αλλα, οι καρχαριες της αγορας της μπυρας δεν αφηνουν πολλα περιθωρια αναπτυξης και σε μικροτερους παραγωγους γιατι πολυ απλα κανενας δε μπορει να διεισδυσει στην αγορα με μεγαλυτερα μπατζετ απο τις διαφορες πολυεθνικες αλλα και γιατι κατα τ'αλλα, εδω που τα λεμε, οι ελληνικες μπυρες απεχουν κατα πολυ απο τα υψηλα στανταρ αλλων ετικετων απο το εξωτερικο. Εγω συγκεκριμενα, εχω βαρελισια στο μαγαζι τη καπνιστη της CRAFT την οποια θεωρω καλη και ιδιαιτερη ενω και οι υπολοιπες μπυρες της ιδιας ετικετας ειναι καλες. Φιλοτιμη προσπαθεια κανει και η Βεργινα, η οποια μαχεται με οσες δυναμεις εχει τους κολοσσους αλλα κατα τ'αλλα, κατι Β29, Genesis ουτε για αστειο. Αποτυχημενα πειραματα. Μονο η Βιολογικη της Πειραικης κατι λεει αλλα δυστυχως και μονο οι απαγορευτικες ημερομηνιες ληξης τη καθιστουν ιδιαιτερο, επικινδυνο αρα και πιο δυσευρετο προιον. Ο,τι θελετε για μπυρες εδω ειμαστε. Μη διστασετε. Ειμαι και φρεσκος. Μολις τωρα γυρισα απο το μαγαζι εξαλλου.

Επισης κατι ακομη: το προβλημα των μικρων εταιρειων ειναι και η προβληματικη διανομη και διαθεση προιοντος. Αν δηλαδη, ενα καταστημα της επαρχιας κανει καταναλωσεις και δεν υπαρχει τροπος να τροφοδοτειται συστηματικα τοτε πεταξε το πουλακι. Ο πελατης θα πιει μια φορα και μετα θα τη ξαναξεχασει τη μπυρα. Αρα παλι καταληγουμε στο οτι αν δεν εχεις χρηματα ΚΑΙ για να κινησει σωστα τη μπυρα, ακομη και η καλυτερη να ειναι ποιοτικα, το ολο εγχειρημα σκονταφτει πρακτικα. Για ρωτηστε καποιον ο οποιος εχει κανει μια τεραστια επενδυση για να φτιαξει μια μικροζυθοποιια και φυσικα δεν διαθετει χρηματα για καμια δεκαρια φορτηγα για διανομη, τι του ζητανε οι ιδιες οι μεταφορικες για τη παλετα ωστε να κινησει το προιον του. Τα δανεια της Αγγλιας που λενε. Οποτε μαλλον δυστυχως εδω ισχυει οτι αλλος εχει το καρπουζι και αλλος το μαχαιρι. Παρ'ολα αυτα, με μια μικρη αναζητηση στο ιντερνετ θα διαπιστωσετε ποσες ελληνικες μικροζυθοποιιες υπαρχουν οι οποιες κινουνται σε τοπικο επιπεδο. Επισης, τσεκαρετε οσοι μπορειτε και τη Ρεθυμνιακη η οποια ειναι απαστεριωτη και γι'αυτο το λογο ταξιδευει δυσκολα σε περιοχες εκτος Κρητης. Ισως σε λιγα μαρκετ και καβες να βρειτε. Δε κανω διαφημιση αλλα μιας και μιλαμε για ελληνικες μπυρες.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου ο Χήτος που έχει και το πρώτο σε πωλήσεις εμφιαλωμένο νερό, ζαγόρι, έχει έτοιμο δίκτυο πελατών οι οποίοι για χάρη του θα δειγματίσουν τουλάχιστον το προϊόν...για μένα αν δεν αναστήσει την φίρμα αυτός τότε μπαίνει οριστικά στο χρονοντούλαπο! Επίσης διάβασα ότι βελτίωσε την γεύση της από τις προηγούμενες απόπειρες προώθησης της ιστορικής φίρμας. ο χρόνος θα δείξει λοιπόν!
 
Επαναλαμβανω, ΜΑΚΑΡΙ να παει καλα. Πρωτος εγω θα το ηθελα γιατι μου αρεσει η ελληνικη προσπαθεια στη μπυρα ΑΛΛΑ μη μπερδευεσαι: αλλο το νερο και αλλο η μπυρα. Το μεγαλο δικτυο πελατων λογω του νερου δε σημαινει απολυτως τιποτα γιατι απλα δε συνδεεται ουτε απο αποψη κοστους αλλα ουτε και απο αποψη αγοραστικου κοινου με τη μπυρα.
 
Ναι, αλλά έχει έτοιμο το δίκτυο διανομής.

Τη δεκαετία του '80 στη Καλαμάτα η μπύρα ερχόταν με νταλίκες. Τριαξονικά ολάκερα και μάλιστα δεν μιλάμε μόνο για φιάλες αλλά για 25λιτρα που έμπαιναν σε μαγαζιά "βαρέλι".

Ο Γιανιώτης επιχειρηματίας είναι μορφή, ελπίζω να έχει το μαγικό άγγιγμα.
 
Δεν ειχα πιει το 80 μπυρα και δεν μπορω να φερω γνωμη.. Ηπια μια ΦΙΞ μπουκαλι πριν απο λιγο. Μου θυμισε πολυ ελαφρυα Μυθος. Υπαρχουν πολυ καλυτερες Ελληνικες μπυρες στο εμποριο, οπως η Αλφα και η Βεργινα. Δυστηχως δεν νομιζω να την ξανατιμησω..
 
don dokken είπε:
..γιου νοου αμπαουτ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ;;αν εκφραστω 482 εντιτ θα φαω.. :p
μαζι σου...και εχω και λόγους, περισσότερο γνωστης του αντικειμένου απο' μενα δεν υπάρχει. ;)
 
Mα τι ξερετε πια και δεν μας λετε??
 
Πίσω
Μπλουζα