Flashback Eruption [an ode to Atari STE]

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
68
Ιανουάριος του 1990 και μέσα στην κατάθλιψη που να αναγκαστώ να επιστρέψω στο σχολείο πηγαίνω στο πρακτορείο εφημερίδων να πάρω το αγαπημένο μου Spiderman.Όμως κόντα βλέπω ένα χρωματιστό περιοδικό που στο εξώφυλλο έγραφε: “Home Computers,το πέρασμα στη 2η δεκαετία” και με ονομασία PIXEL!

picture.php


Αν και ήδη από τη προηγούμενη χρονιά και στην ηλικία των 13 χρόνων είχα αποκτήσει ενα Altec 8088 PC με Hercules,δύο 5,1/4 drives,πράσινη οθόνη και ένα Star LC 10 εκτυπωτή δεν είχα παραπέρα επαφές με περιοδικά υπολογιστών ούτε με άλλους χρήστες υπολογιστών εκτός από ένα μεγαλύτερο παιδί που μου έδινε παιχνίδια.Έτσι περνούσα ατελείωτες ώρες παίζοντας στην πράσινη οθόνη Alley Cat,Saboteur 2,Digger και άλλα παιχνίδια υπό τον ήχο του speaker του PC και φυσικά μέσω CGA emulation.

Αγοράζω το PIXEL (τεύχος 62) και πάω στο σπίτι να το διαβάσω...το ανοίγω και παθαίνω πολιτισμικό σόκ!Στη δεύτερη σελίδα υπάρχει μία διαφήμιση που δείχνει ένα εξαιρετικά όμορφο υπολογιστή.Από το disk drive του υπολογιστή βγαίνει ένα πολύχρωμο ουράνιο τόξο!Το περίβλημα του κανένα αισθητικά κοινό σημείο με την άσχημη μεταλλική ντουλάπα του PC,ακριβώς από κάτω μικρά εικονίδια δείχνουν παιχνίδια που μου θυμίζουν τα arcade μηχανήματα της γειτονιάς!Το όνομα του?Atari 520 STFM!Με τίμη “85.900 δρχ. χωρίς ΦΠΑ”14 χρονών μαθητής γυμνασίου και ήδη κάτοχος υπολογιστή εν έτη 1990 μου ήταν αδιανόητο να ζητήσω και άλλο υπολογιστή και που να βρω εγώ τα “85.900 συν ΦΠΑ”...

picture.php


Προχωρώντας την ανάγνωση του περιοδικού διαβάζω για μία βελτιωμένη εκδοσή αυτού του υπολογιστή με την ονομασία STE!Στα reviews του περιοδικού απίστευτα παιχνίδια γεμάτα χρώματα!Chase H.Q,Hard Drivin',Baal,special review Super Wonderboy!Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν για τον Atari και διαπιστώνω από τις σελίδες της Pixel Boutique ότι ναι!Υπάρχουν!

Περνάνε οι μήνες αγοράζοντας τα νέα τεύχη του PIXEL και διαβάζοντας συνεχώς νέα για την βελτιωμένη έκδοση του Atari!Ανακαλύπτω και το περιοδικό USER...διαβάζω για μία νέα παλέτα 4096 χρωμάτων!Στερεοφωνικό ήχο!Προσπαθώ να μάθω τι είναι ο Blitter και τι είναι η Amiga που θα σκοτωθεί από τον STE!(σύμφωνα πάντα με το PIXEL και το USER της εποχής).Όλα αυτά τουλάχιστον στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας ως κατόχου PC με Hercules και ήχο μπιπ-μπιπ.Ξεκινάει και η προβολή του Computer Show τον Ιανουάριο του 1991 και χάνω παντελώς το μυαλό μου όταν βλέπω τα γραφικά των 16μπιτων υπολογιστων σε κίνηση.

Οι ορμόνες της εφηβείας...οι βαθμοί στο σχολείο πέφτουν,δεν με ενδιαφέρει...θέλω αυτό το μαγικό μηχάνημα!Φτιάχνω συνεχώς διάφορα κολάζ από φωτογραφίες του STE,τις κολλάω στους τοίχους του δωματίου μου,δεν θέλω πια να ανοίξω το PC...αλλά που θα βρεθούν τα χρήματα να τον αποκτήσω?

Ανακαλύπτω σε τεύχη του PIXEL διαφημίσεις του Atari στην Θεσσαλονίκη: Κανέλλης Computers!Την άνοιξη του 1991 ο Atari 1040 STE 120.000 δρχ (τελική τιμή με το ΦΠΑ),ο 520 δεν μου αρέσει σαν αριθμός πάνω στον υπολογιστή...θέλω τo “μεγάλο” μοντέλο.Κλείνουν τα σχολεία,15 χρονών και δουλεύω ολόκληρο το καλοκαίρι σε εργοστάσιο για να μαζέψω τα χρήματα,σε αυτό το ποσό θα συμπληρώσει και ο πατέρας μου για να αποκτήσω και το ολοκαινούργιο monitor της Atari SC1435.Μέσα στον καύσωνα κυκλοφορεί και το PIXEL Ιουλίου-Αυγούστου με τριπλό review Αtari ST-Amiga-Archimedes,για μένα αυτός είναι ο καλύτερος,αυτόν θέλω και δεν λέω να ηρεμήσω,μόνη παρηγοριά οτί κοντεύουν οι μέρες που θα αποκτήσω τον υπολογιστή που ονειρεύομαι.

picture.php


Μία πολύ ζεστή μέρα,αρχές του Σεπτεμβρίου καταφθάνω με τον πατέρα μου στην Θεσσαλονίκη,πάμε κατευθείαν στην οδό Αγγελάκη.Αποφασιστικά με το κλασικό ύφος του nerd λέω γεμάτος ενθουσιασμό τις λέξεις: “Atari 1040 STE,monitor SC1435,joystick,παιχνιδια,δισκετοθήκη.” Μου κακοφάνηκε που ο Κανέλλης τα έφερε από το υπόγειο χωρίς κανένα ενθουσιασμό, ”μα μεταφέρει τον Atari 1040 STE,γιατί είναι τόσο ανέκφραστος?” σκέφτομαι...αλλά γρήγορα έφυγαν αυτές οι σκέψεις από το μυαλό μου,ο δρόμος της επιστροφής μου φαινόταν ατελείωτος,μέσα στο αμάξι δεν πίστευα ότι δίπλα μου είχα τον STE!

Μεσημέρι και η ζέστη ανυπόφορη,ανοίγω το κουτί και ναι!Επιτέλους δικός μου!Κατευθείαν στο δωμάτιο να τοποθετήσω το monitor και να συνδέσω τον υπολογιστή.Η μυρωδιά του καινούργιου πλαστικού περιβλήματος του STE σε συνδυασμό από την ζέστη του τροφοδοτικού και του κάυσωνα δεν θα φύγει ποτέ από την μνήμη μου.Πρώτο παιχνίδι:Ivanhoe!Στην εισαγωγή βλέπω θαυμάσια χρώματα και μένω άναυδος όταν ένα τεράστιο σπαθί περνάει μπροστά από τα μάτια μου.Ο ήρωας έχει προβληματικό animation αλλά δε με νοιάζει!Ακούω μουσική και όχι μπιπ-μπιπ,βλέπω τέλεια σχεδιασμένα δέντρα με χρώματα στο background και όλα αυτά σε έναν πανέμορφο υπολογιστή!

Η μουσική του Ivanhoe και η πανέμορφες εικόνες του δεν θα φύγουν ποτέ από τη μνήμη μου:

Θα ακολουθήσουν δεκάδες παιχνίδια,θα ασχοληθώ με το GEM,με διάφορα προγράμματα ζωγραφικής,επεξεργαστές κειμένου και θα περάσουν δυόμιση υπέροχα χρόνια μέχρι που θα δω τα περιοδικά να εγκαταλείπουν τον STE... ο Falcon πανάκριβος για έναν μαθητή Λυκείου.Ανακαλύπτω την Amiga κοινότητα της περιοχής!Βλέπω την Amiga 500 εν δράσει και δεν χρειάζεται πολύ για να με ξελογιάσει με τα θέλγητρα της.Το 1994 αγοράζω την Amiga 1200,ανταλλάσω τον STE και το monitor και κάθε είδους software που είχα στη κατοχή μου,με μια Amiga 500 και ένα 1084 monitor.

Κάθε τι Atari διαγράφεται από το μυαλό μου μέχρι πρόσφατα που θέλησα να ξανακρατήσω στα χέρια μου την πρώτη μου αγαπη και να αναπληρώσω το συναισθηματικό κενό.

Σήμερα κατέφθασε στο σπίτι το δέμα!Καμία διαφορά με εκείνη την μέρα του Σεπτεμβρίου του 1991!Είμαι πάλι 15 χρονών!Μέσα πολλά καλούδια (spare δεύτερο mouse,δύο joysticks,καλώδιο scart,πολλά παιχνίδια,demos και προγραματάκια-μέχρι και ένα εναλλακτικό multiTOS)και ο 1040 STE σε άριστη κατάσταση!Σύνδεση αμέσως στην TV και το 1991 είναι πάλι εδώ!(Ξανακόλλησα την μύτη μου στις γρύλιες στην πλευρά του τροφοδοτικού και η μυρωδιά είναι ακριβώς η ίδια όταν ζεσταίνονται(fix κανονικό,ο εγκέφαλος ανασύρει παλιές μνήμες εύκολα με τα κατάλληλα ερεθίσματα).

Voila!Atari 1040 STE με 4MB RAM και TOS 2.06
picture.php


Μέχρι και πριν λίγα λεπτά αμφιταλαντευόμουν αν θέλω να ανεβάσω αυτές τις σκέψεις μου στο forum γιατί είναι πολύ προσωπικές αναμνήσεις και δεν ξέρω πως θα αντιμετωπιστούν:”θα φανεί υπερβολικό ως κείμενο?Μελό?Too nerdy?”Αλλά καλύτερα να μοιραστώ τις αναμνήσεις από το να τριγυρνάνε στο μυαλό μου.

Άφησα για το τέλος-εσκεμμένα καθώς είναι ο παράγοντας που προκάλεσε τη δημιουργία αυτού του post,του flash back ηφαιστείου στον εγκέφαλο μου και ο οποίος κλείνει ταυτόχρονα αυτό τον κύκλο-να ευχαριστήσω το μέλος του forum που προθυμοποιήθηκε να μου δώσει ένα από τα προσωπικά κομμάτια της συλλογής του.Όλες οι έννοιες της λέξης “ευγενής” τον χαρακτηρίζουν,η αγάπη του προς τους vintage home υπολογιστές πραγματική και το σημαντικότερο όλων ότι θέλει να την μοιράζεται.

P.S.Θα παρακαλέσω να μην γίνει το post ένα Atari VS Amiga thread,αυτό ήδη υπάρχει.
 
Όμορφα διατυπωμένες οι αναμνήσεις σου, αν και ουσιαστικά έχασες τα υπέροχα χρόνια των 8μπιτ που ζήσαμε άλλοι συνομήλικοι!

Θα μπορούσα να σου γράφω για ώρες το τι έχασες στην πράξη μην επιλέγοντας εξαρχής αμίγκα όμως θα είμαι άδικος αν το κάνω. Ο συνδυασμός εφηβείας και υπολογιστών τότε ήταν κάτι μαγικό που δεν περιγράφεται με συγκριτικές λογικές και απαρίθμηση τεχνικών χαρακτηριστικών!

Θέλεις τα μηχανήματα, θέλεις η γενικότερη θεώρηση, θέλεις η αφέλεια των παιδικών- εφηβικών χρόνων...τα χρόνια αυτά είχαν μια γοητεία που όλοι αναπολούμε και ουσιαστικά επιχειρούμε να εξομοιώσουμε στα ρετρό φόρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
Όμορφα διατυπωμένες οι αναμνήσεις σου, αν και ουσιαστικά έχασες τα υπέροχα χρόνια των 8μπιτ που ζήσαμε άλλοι συνομήλικοι!Θα μπορούσα να σου γράφω για ώρες το τι έχασες στην πράξη μην επιλέγοντας τελικά αμίγκα όμως θα είμαι άδικος αν το κάνω. Ο συνδυασμός εφηβείας και υπολογιστών τότε ήταν κάτι μαγικό που δεν περιγράφεται με συγκριτικές λογικές και απαρίθμηση τεχνικών χαρακτηριστικών!

Θέλεις τα μηχανήματα, θέλεις η γενικότερη θεώρηση, θέλεις η αφέλεια των παιδικών- εφηβικών χρόνων...τα χρόνια αυτά είχαν μια γοητεία που όλοι αναπολούμε και ουσιαστικά επιχειρούμε να εξομοιώσουμε στα ρετρό φόρα!
Spyros αναπλήρωσα το κενό αγοράζοντας 1200 το 1994 και ταυτοχρονά απόκτησα την ίδια χρονική περίοδο και Amiga 500.Και οι δύο σε άριστη κατάσταση απο τότε μαζί μου. :)
 
Όταν πήρα το πρώτο μου pc το Φλεβάρη του 1998 (Pentιum 200MMX με ότι καλύτερο τότε...) σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα τα συναισθήματα της κατοχής του γομολάστιχα, του 6128 ή της αμίγκα...με το τέλος των home computers χάθηκε η μαγεία και η αθωότητα των υπολογιστών τουλάχιστον στα δικά μου μάτια!

Όσα έγραψες παραπάνω φοβούμενος ότι θα σε πούμε σπασίκλα τα κάναμε όλοι τότε...εγώ ειδικά στο cpc είχα μάθει όλες τις μουσικές των παιχνιδιών απέξω και ανακατωτά! Στο σπέκτρουμ περίμενα με αγωνία αν δω τις εισαγωγικές εικόνες φορτώματος...στην αμίγκα γοητευόμουν με τα τρομερά γραφικά και ήχο...τι να λέμε τώρα!
 
noxrider πανεμορφο το κειμενο σου,η ιστορια σου δειχνει για τους πιο πολλους μας πως νιωσαμε οταν αποχτησαμε το home υπολογιστη μας,τα ιδια περιπου ενιωσα οταν πηρα το καλοκαιρι του 1991 την Amiga 500 αλλα και το χειμωνα του 1988 τον Amstrad CPC 6128,απο τις πιο ομορφες στιγμες της ζωης μας.Καλοριζικος ο Atari σου!
 
vagosgta3 είπε:
noxrider πανεμορφο το κειμενο σου,η ιστορια σου δειχνει για τους πιο πολλους μας πως νιωσαμε οταν αποχτησαμε το home υπολογιστη μας,τα ιδια περιπου ενιωσα οταν πηρα το καλοκαιρι του 1991 την Amiga 500 αλλα και το χειμωνα του 1988 τον Amstrad CPC 6128,απο τις πιο ομορφες στιγμες της ζωης μας.Καλοριζικος ο Atari σου!
Σ'ευχαριστώ vagos!Η χάρα μου είναι ανείπωτη! :D
 
@spyros_s

Σ'ευχαριστώ!Έχεις δίκιο,μακάρι να είχα οποιοδήποτε 8μπιτο για πρώτο υπολογιστή και όχι το 8088 το οποίο ήταν ένα μηχάνημα χωρίς προσωπικότητα,αλλά δεν το διάλεξα εγώ.Ζήσαμε μαγικές στιγμές ως έφηβοι,σε μία εποχή που ο πλουραλισμός χαρακτήριζε τον κόσμο της πληροφορικής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
Όταν πήρα το πρώτο μου pc το Φλεβάρη του 1998 (Pentιum 200MMX με ότι καλύτερο τότε...) σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα τα συναισθήματα της κατοχής του γομολάστιχα, του 6128 ή της αμίγκα...με το τέλος των home computers χάθηκε η μαγεία και η αθωότητα των υπολογιστών τουλάχιστον στα δικά μου μάτια!
Έτσι είναι. Οι home computers είχαν προσωπικότητα, κάτι "μαγικό" και ξεχωριστό. Η όλη "χομπίστικη" κατάσταση εξαφανίστηκε στον στείρο επαγγελματικό κόσμο των PCs.

Μόνο και μόνο που είχα μπροστά μου τη BASIC και έγραφα ένα χαζό προγραμματάκι μου έδινε πολύ μεγαλύτερη ικανοποίηση από οτιδήποτε είδα στα PC.
 
Άριστο κείμενο, γεμάτο αναμνήσεις μιας άλλης εποχής, της δικής μας εποχής που λίγοι καταλαβαίνουν την αξία και την σημασία της. Χίλια μπράβο noxrider , να το χαρείς όσο τίποτε άλλο !!!
 
λιγο πολυ ολοι ειχαμε μια παρομοια εικονα με τον 1ο μας 8 μπιτο η 16 μπιτο ,η αληθεια ειναι οτι ναι,η εποχη του home computing ηταν διαφορτικη απο σημερα που ολα φαινεται να εχουν την ταση να μοιαζουν ..δεν ξερω αλλα και εμενα η μυρωδια του 6128 η παλιοτερα του 2600 δεν θα φυγει ποτε απο το μυαλο μου..ας κανουμε εν θρεντ για τετοιες αναμνησεις μου αρεσει πολυ να διαβαζω για ξεπακεταρισματα...
 
ακριβως τα ιδια φιλε μου... η μυρωδια του τροφοδοτικου του st...... σαν να ακουω εμενα!! (πρωτα ειχα παρει commodore 64, οχι τον λεπτο, τον αλλο που ηταν σαν γερμανικο αρμα!! μετα πηρα atari 520stfm , τελος amiga 500...... ωραιες εποχες!!)
 
Ότι πιο όμορφο έχω διαβάσει το τελευταίο διάστημα! :thumbup:

Παραφράζω ελαφρώς τα γραφόμενα του spyros_s:

Θα μπορούσα να σου γράφω για ώρες το τι κέρδισες στην πράξη μην επιλέγοντας εξαρχής αμίγκα, αλλά πιστεύω οτι το έχεις καταλάβει, σαν παλιός ST user! :D
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!Χαίρομαι που σας άρεσε (και φοβόμουν να το ποστάρω).

Άσε Dino!Δύο μέρες τώρα κάνω σαν παιδάκι!Θα φανεί υπερβολικό αλλά είναι αλήθεια:το βράδυ τον βάζω δίπλα από το κρεβάτι μου για να τον βλέπω πριν κοιμηθώ (είναι πολύ σκληρό ως μαξιλάρι για να κάνω τον Λεκόπουλο).

Νιώθω πραγματικά οτί συμπλήρωσα ένα χαμένο κομμάτι του εαυτού μου.
 
Πίσω
Μπλουζα