Fleur

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
89
Την ιδέα να ανοίξω αυτό το thread μου την έδωσε ο φίλος bibi-bo, στη βοήθεια του οποίου στηρίζομαι για να δώσουμε κάποιες επιπλέον πληροφορίες για την κούκλα Fleur και την κυκλοφορία της στην Ελλάδα.

Στην Ολλανδία, τη δεκαετία του 1980 και ενώ στην Ελλάδα μεσουρανούσε η δική μας εθνική bibi-bo, οι μικρές ολλανδέζες συνομήλικές μας έπαιζαν με τη λεγόμενη dutch sindy, τη Fleur. Είναι μια πανέμορφη κούκλα και πολλές πληροφορίες γι'αυτήν θα βρείτε σε αυτό εδώ το site

http://www.fleurdolls.com./

Η δική μου μία και μοναδική και χαϊδεμένη είναι η "Surfing" και κυκλοφόρησε προς τα τέλη της δεκαετίας του 80.

attachment.php
 
Αχου την!!! :) MytinyWorld μου ειναι πανεμορφη :flower: Και εχει και πολυ στυλατο μαλλι!!! Με γεια! Αυτη η κουκλα εκανε τετοια θραυση τοτε που ειχε βγει και σε μαιμου βερσιον!

Εδω μπορειτε να δειτε μια συντηρηση της μαιμουδοφλερ Tina Posable:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13915-%D3%F5%ED%F4%E7%F1%E7%F3%E7-%E4%E9%E1%F6%EF%F1%F9%ED-%E2%E9%ED%F4%E1%E6-%EA%EF%F5%EA%EB%F9%ED-%28%E5%EA%F4%EF%F2-Bibi-bo%29-!&p=221219&viewfull=1#post221219
 
Καλορίζικο το θρεντ..!! Μytiny, η κούκλα σου, τι να πω, πολύ όμορφη και πολύ...καλοκαιρινή..!! Μας έλειψαν αυτές οι φωτογραφήσεις σου..!! :) Μου θυμίζει λίγο Σιντυ πεντιγκρι ή ειναι η ιδέα μου???

Λοιπόν, θα ορκιζόμουν ότι το διαφημιστικό απο περιοδικό Μίκυ Μάους, το έχω ξαναανεβάσει, αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα..!! Γι αυτο το σκάναρα και το ξαναπερνάω εδώ μιας και ειναι περί αυτού ο λογος ύπαρξης του θρεντ.. Τευχος1068- 02/01/1987 "Καιρός να....φλερταρετε"

attachment.php
..!!
 
Να'σαι καλά που πόσταρες της διαφήμιση! Θυμόμουν ότι κάπου την είχες ποστάρει! Οταν την είχα πρωτοδεί είχα παραξενευτεί που η fleur κυκλοφορούσε και διαφημιζόταν στην Ελλάδα, γιατί δεν τη θυμάμαι καθόλου από τα παιδικά μου χρόνια!

Αναστασία μου, έχεις δίκιο! Είχε και κλώνο η fleur! Εγώ πάντως τις αγαπάω και τις δύο εξίσου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλη μία εμφάνιση της fleur! Είναι η φορεσιά "jockey" από το 1986. Εχει και κόκκινα γυαλιά, αλλά άντε να βω που τα έχω βάλει.... :xm:

attachment.php


Θα προσπαθήσω να σκανάρω το καταλογάκι που συνόδευε την κουκλίτσα μου! :cool:
 
υπεροχη η fleur!!! να την χαιρεσε mytinyworld μου!! επισκευτηκα το site κ ειδικα εκει που αναφερετε στο rerooting της fleur.απιστευτες με τοσα διαφορετικα χρωματα στα μαλλια πρασινα , μπλε, ξανθα, κοκκινα, καστανα κ τοσα χτενισματα!! κ ειδικα αυτο το μαλαγχολικο βλεμμα που κοιταει παντα στα δεξια της...ειναι μια γλυκα!!
 
Καλησπέρα στη Ρετροπαρέα!!! :D Μytinyworld δυστυχώς το scanner μου χάλασε, και για αυτό καθυστέρησα τόσο την συνέχεα του θέματος. Τελικά όμως αποφάσισα να το φωτογραφήσω και βγήκε αρκετά καλά πιστεύω. ;) Η Fleur είχε και ντουλάπα από ότι παρατήρησα στο κάτω μέρος της προτελευταίας σελίδας. Έχει και αυτή αυτόν το αέρα της bibi-bo περιόδου του 1980. ::)

Με χαρά σας επισυνάπτω, ένα αναλυτικό φωτογραφικό κατάλογο παραγγελιών με όλες τις κυκλοφορίες και κωδικούς της Ολλανδέζας κούκλας Fleur του 1986-1987 τουλάχιστον, που μου έδωσε ένας πολύ καλός άνθρωπος μαζί με κάτι άλλους από el Greco. Άσχετο το τελευταίο αλλά και αυτό, άνοιξε πολλά μέχρι πρόσφατα θολά μονοπάτια. :wink: Όλα στο χρόνο τους όμως. Χεχε

004.jpg


055.jpg


009.jpg


057.jpg


013.jpg


065.jpg


063.jpg


022.jpg


025.jpg


026.jpg


028.jpg


027.jpg


032.jpg


036.jpg


035.jpg


033.jpg


015.jpg


067.jpg


075.jpg


069.jpg


039.jpg


041.jpg


045.jpg


007.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo μαλλον με βοηθησες να ανακαλυψω ενα αγαπημενο φορεμα που κρατουσα τοσο καιρο κ αγνοουσα την ταυτοτητα του! αυτο που φοραει η fleur η μεγαλη σταρ στο παρτυ, στην εβδομη φωτο, το ροζ, μονο που το δικο μου δεν εχει την κορδελα στον ωμο κ τη μεση.κ κατι μου θυμιζε αυτη η κουκλιτσα...αλλα μικρη δυστυχως οποια μου χαριζαν κ δεν ηταν barbie, εκτιμουσα κ κρατουσα το φορεμα της κ αφηνα στη μοιρα της την κουκλα κλωνο...παντως σ ευχαριστω πολυ κ μπραβο ειναι υπεροχος ο καταλογος κ η βοηθεια σου!!

*θα φροντισω συντομα να ανεβασω φωτο με το φορεμα
 
Πανέμορφη κουκλίτσα καλή μου mytiny!! Να τη χαίρεσαι και αυτή και τα υπέροχα ρουχαλάκια που μας δείχνεις!! Ευχαριστούμε πολύ για το θρεντ!!

Είστε απίστευτoι bibi bo και makisimo!!! Καλά και η διαφίμηση αλλά και ο κατάλογος με όλη της την προίκα παρακαλώ!! Ευχαριστούμε πολύ πολύ πολύ!!!!!!!!
 
Ευχαριστούμε πολύ bibi bo για το φυλλάδιο! Μου άρεσε πολύ η φωτογράφηση δίπλα στο παράθυρο και η αναρρίχηση στην πόρτα, καθώς επίσης και τα λογάκια δίπλα στις φωτογραφίες γραμμένα χειρόγραφα! Και σ'ευχαριστώ προσωπικά που μου χάρισες αυτή την όμορφη κούκλα!

Είχαν κυκλοφορήσει λοιπόν πολλά από τη συλλογή της fleur στην Ελλάδα! Εκτός από δυο φορεσιές της, δεν έχω συναντήσει τίποτε άλλο στα παλιά παιχνιδοπωλεία..

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Εχω ακόμη 2-3 ρουχαλάκια να σας δείξω μόλις βρω λίγο χρόνο.
 
fleur.jpg αυτο ειναι το φορεμα...μπορειτε να το εκτιμησετε παρακαλω???
 
Ωραίο το φόρεμα Ine! Μπορείς να του προσθέσεις εσύ τους φιόγκους!

Εδώ είναι η φορεσιά "flower design" από το 1986

attachment.php
 
μακαρι να ειχα κ την κουκλα του να του το φορεσω...υπεροχη φορεσια '80s!!
 
Πανέμορφα και τα δύο ρουχαλάκια να τα χαίρεστε κοριτσάκια μου!! Μεγάλη ''ζημιά'' μου έκανε ο κατάλογος!!! Όλο τον κοιτάω και μου τρέχουνε τα σαλάκια....:dribble::dribble:
 
Ποσο περηφανη ειμαι για αυτο το θρεντ μας!!! Τα παιδια εχουν ποσταρει μοναδικο και σπανιοτατο υλικο!!! Και θυμαμαι ποσο την ειχε καημο την Fleur η MytinyWorld μας!!! Πρεπει να της φτιαξουμε και χωρο στο κουκλοσαιτ της! Αξιζει καθε προσοχη! :)
 
να κανω μια ερωτηση στους ειδικους??? προχτες απεκτησα αυτην την κουκλιτσα (μολις 2 ευρω!!) κ μοιαζει παρα πολυ με την φλερ. ηταν ομως γυμνη κ δεν γραφει πουθενα τιποτα...εβγαλα μια κοντινη φωτο το μουτρακι της να μου πειτε την γνωμη σας γιατι εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11786-Vintage-Κλωνοι-amp-Αντιζηλες-της-Barbie-και-της-Βibi-bo-(δεκαετια-80-και-εκει-γυρω...)&p=211313#post211313 ειχατε αναφερει την μαιμουδοφλερ. στο θρεντ της φλερ δεν αναφερει κατι παρα μονο οτι σε καποιες κ μαλιστα τελευταιας κυκλοφοριας, υπαρχει το ονομα της κουκλας στο πισω μερος του κεφαλιου. το σωμα της το βρηκα στο θρεντ, στην δεκαετια του '80, αλλα δεν παυει να εχει γινει κ σ αυτο αντιγραφη...αν δεν ειναι καλη η φωτο, πειτε μου να βγαλω αλλη.

DSC00048.jpg
 
Με γεια Ine! Τώρα έχεις και την κουκλίτσα να της βάλεις το φόρεμα! Στη fleur μου δεν γράφει τίποτα ούτε πίσω στο κεφάλι, ούτε στο σώμα. Η απομίμηση fleur που έχω, η Tina, δεν ξέρω αν κυκλοφόρησε Ελλάδα, την αγόρασα από Αργεντινή ή Βραζιλία, αν θυμάμαι καλά, πάντως σίγουρα Λατινική Αμερική. Η δική σου με λίγο χτένισμα και βλεφαρίδες θα γίνει τέλεια! :)
 
αρα ειναι? mytinyworld μου εδωσες μεγαλη χαρα! τελικα οντως εκει που δεν το περιμενεις σου ερχονται τα καλυτερα :). θα της βαλω το φορεμα αμεσως κ θα ακολουθησω τις συμβουλες των κοριτσιων για μαλλια κ βλεφαριδες. ευχαριστω!
 
Lne είναι υπέροχη η κούκλα σου. Για αυτές τις κούκλες δεν ξέρω πολλά. Έχει κάτι από τη γλυκύτητα της bibi-bo πάντως.
 
Πίσω
Μπλουζα