FMV games "full motion video": Μόδα των early 90's

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.854
Πως θα ηταν αραγε η gaming σκηνη αν το συγκεκριμενο ειδος παιχνιδιων ειχε επικρατησει στην σημερινη εποχη ,θα παιζαμε αραγε το resident evil- tomb raider με αληθινους ηθοποιους και αληθινα σκηνικα, θα ηταν αραγε καλυτερα η χειροτερα. :confused:

Τα FMV games ηταν της μοδας (απο προσωπικες αναμνησεις μιλαω) αρχες 90ς και κατα εμε ξεκινησε μεν με τα arcade στυλ dragons lair και space ace αλλα υποσχεσεις αρχιζε να μοιραζει με το ΜEGA-CD με περιορισμενη χρωματικη παλετα με αποτελεσμα κακη ποιοτητα εικονας με μικρο μεγεθος.

Τα πραγματα βελτιωθηκαν με την προσθηκη του 32x με τρανταχτο παραδειγμα οι εκδοσεις του night trap και σε απλη mega-cd εκδοση και σε 32χ.

32x

Προβολή συνημμένου 104544

Sega cd

1254646049-00.jpg


Eγω στην κατοχη μου αντιπροσωπευτικα δειγματα εχω τα

1)supreme warior (την 32χ cd οχι την απλη :D )

Προβολή συνημμένου 104546

2) x-files (ps1)

Προβολή συνημμένου 104545

Πριν μερικοι γραψουν οτι fmv sucks απο αποψης gameplay και γραφικων και οτι ευτυχως γλυτωσαμε σκεφτειτε τι θα μπορουσε να ειχε γινει με τα σημερινα μηχανηματα.:eek:

Για οποιον του αρεσε το θεματακι must για διαβασμα ειναι τα 2 παρακατω (ειδικα το πρωτο link)

http://www.sega-16.com/Rise%20and%20Fall%20of%20FMV.php

http://www.fmvworld.com/games.html

"FMV games, also known as interactive movies, are a particular video game genre that was popular during the early nineties as CD-ROMs and Laserdiscs made their way into the living rooms, providing an alternative to the low-capacity cartridges of most consoles. The popularity of FMV games declined after around 1995, as more advanced consoles were released. The latter of these games became well-known failures in video gaming.These games rely on full motion video rather than sprites, vectors or 3D models to display action in the game. Due to the limits set by the format, most games' mechanics resemble those of modern music/dance games, where the player timely presses buttons according to a screen instruction. Other games were early rail shooters such as Tomcat Alley and Sewer Shark and adventure games like Gabriel Knight II - The Beast Within. Although most games did manage to look better than most sprite-based games, they were a niche market - a vast majority of FMV games were panned at the time of their release, and most gamers dislike the lack of interaction inherent of these games.

Cost was also an issue, as these games were often very expensive to produce: Ground Zero Texas cost Sega around US$ 3 Million, about the same a low-budget movie would cost in 1994. Others attracted Hollywood stars such as Dana Plato (Diff'rent Strokes, cast for Night Trap) and Ron Stein (fight coordinator of Rocky and Raging Bull, who was hired as director for Sega's boxing game Prize Fighter).

Another issue that drew criticism was the quality of the video itself. While the video was often relatively smooth, the hardware it was displayed on, particulalrly in the case of the Sega CD, had limited color palettes, which resulted in notably inferior image quality. The content was also a point of some criticism, as many FMV games featured real actors and dialogue, which was problematic if the acting itself was poor.

As the first CD-based consoles capable of displaying smooth and textured 3D graphics appeared, the full-FMV game fad vanished from the mainstream circles around 1995, although it remained an option for PC adventure games for a couple more years. One of the last titles released was the 1998 PC and PlayStation adventure The X-Files: The Game , packed in 7 CDs."
Kαι μια λιστα με παιχνιδια.

1983

* Dragon's Lair

* Cliff Hanger

* Firefox

1984

* Space Ace

1990

* Mad Dog McCree

* Crime Patrol

1991

* Dragon's Lair II: Time Warp

* Time Traveler

1992

* Sewer Shark

* Night Trap

* Cobra Command

* Power Factory

* Mad Dog II: The Lost Gold

* Make My Video: INXS

* Make My Video: Kris Kross

* Make My Video: Marky Mark and the Funky Bunch

* Sherlock Holmes: Consulting Detective (Volume 1 and 2)

* Space Pirates

* The 7th Guest

* Time Gal

1993

* Critical Path

* Road Avenger

* Prize Fighter

* Double Switch

* Dracula Unleashed

* Mansion of Hidden Souls

* NFL's Greatest: San Francisco vs. Dallas 1978-1993

* Quantum Gate

* Urusei Yatsura: My Dear Friends

* Who Shot Johnny Rock?

* Yumimi Mix

* Ground Zero: Texas

* Lawnmower Man (video game)

1994

* The Secret Of The Moon

* The 11th Hour

* Tomcat Alley

* Corpse Killer

* Crime Patrol

* Fahrenheit

* Tex Murphy: Under a Killing Moon

* Iron Helix

* Jurassic Park

* Lawnmower Man 2: Cyberwar

* Loadstar: The Legend of Tully Bodine

* The Masked Rider: Kamen Rider Zo

* Microcosm

* Mighty Morphin' Power Rangers

* Novastorm

* Quantum Gate 2: The Vortex

* Revenge of the Ninja

* Star Wars: Rebel Assault

* Supreme Warrior

* The Last Bounty Hunter

* Surgical Strike

1995

* Braindead 13

* Cyclemania

* Chaos Control

* The Daedalus Encounter

* Gabriel Knight II

* Midnight Raiders

* Phantasmagoria

* Slam City

* Wire Head

* Star Wars: Rebel Assault II - The Hidden Empire

* Psychic Detective

* Daryl F. Gates' Police Quest: SWAT

1996

* Fox Hunt

* Solar Crusade

* Tex Murphy: The Pandora Directive

* Phantasmagoria: A Puzzle of Flesh
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
prosopika ola auta ta games ta evriska akyra kai pantelos adiafora... moufes htan! apla htan h moda tote kai kathe etairia eprepe na eixe 3-4 tetoia xazogames...
 
keropi είπε:
prosopika ola auta ta games ta evriska akyra kai pantelos adiafora... moufes htan! apla htan h moda tote kai kathe etairia eprepe na eixe 3-4 tetoia xazogames...
Εγώ έχω για το PS1 ένα τέτοιο παιχνίδι με διάσημες πορνοστάρ που επέλεγες να αρχίσεις με κάτι παγάκια, φτερά κλπ...συνέχιζες σε διάφορα τριψίματα και παιχνίδια:rolleyes: και κατέληγες σε... :diablotin:

Το κορυφαίο ήταν πως τα κορίτσια είχαν προτιμήσεις σχετικά με την σειρά που θα επέλεγες και αν ακολουθούσες λάθος πορεία έτρωγες "πόρτα"!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Φυσικά είχα μάθει την απαραίτητη σειρά απ'έξω... :D

P.S.το παιχνίδι ήταν εξολοκλήρου FMV...Τί Tomb Raider και αηδιες...λάθος τροπή πήραν τα videogames!
 
Ωραιος Aardvark!

NightTrap FTW!!
 
Υπήρχε και στον Commodore ένα τέτοιο παιχνίδι, με WWF Wrestling.

Θυμάμαι ότι ένα από τα ματς ήταν HARLEY RACE vs "HACKSAW" JIM DUGGAN.

Φυσικά τα βίντεο, ήταν μεν digi, αλλά εντελώς "πρωτόγονα".
 
Όταν πρωτοέπαιξα το Resident Evil στο Saturn ξενέρωσα αφάνταστα που τα βιντεάκια ήταν με ηθοποιούς και όχι με γραφικά. Και επιπλέον οι ψηφιακές γυναίκες είναι σκάλες ανώτερες από τις πραγματικές. Είναι τέλειες!
 
Η λίστα με τα full motion video games ενδιαφέρουσα. Είναι μερικά που κινείς τον χαρακτήρα σαν κλασικό adventure και απλά έχει video, μερικά κορυφαία σαν τα tex murphy που κινείς σε 3d περιβάλλον. Προσωπικά έχω παίξει μόνο τα 7th guest, 11th hour, phantasmagoria και x-files αν και υπάρχουν πολλοί τίτλοι μέσα που παίζει να είναι καλοί.

Το x-files the game το έπαιξα αφού σαν fan της σειράς μόλις τέλειωσα και τους 9 κύκλους και έμεινα χωρίς να έχω τι να δω. Διψούσα και άλλο για x-files. Αλλά το παιχνίδι με απογοήτευσε. Είναι τα βαρετά βίντεο (άλλο να βλέπεις τη σειρά και άλλο έτσι όπως το κάναν) αλλά είναι κυρίως ο σπαστικός χειρισμός που πατάς για να δείξει άλλες τοποθεσίες και μπερδεύεσαι δεν ξέρεις που πας; (αν είχαν και ένα χάρτη να δείχνουν το direction σου τουλάχιστον ;) . Και είχε υποτιπώδες σενάριο νομίζω.

Το phantasmagoria μου είχε αρέσει. Κλασικός adventure χειρισμός sierra απλά με videos (προτιμώ βέβαια τα pixel based graphics ή τελευταία pixel based background με μη χοντροκομένους 3d characters (βλέπε longest journey, syberia, κλπ)). Αν και λίγο μακάβριο. Τα 7th guest/11th hour ήταν puzzle (δύσκολα, ουσιαστικά ο αδερφός μου είχε πόρωση με αυτά και τα τελείωσε χωρίς solution, εγώ απλά τα έπαιξα λίγο και τα άφησα). Επίσης θέλω πολύ να παίξω τα tex murphy. Άλλα στη λίστα που να αξίζουν;

p.s. Πάντως η μόδα των FMV που ήρθε για λίγο και έφυγε, θυμίζει κάτι το retrofuture όπως μου αρέσει να λέω. Κάτι που είναι και retro τώρα πια και φαινόταν να μας δείχνει το μέλλον που δεν ήρθε. Έχει αυτήν την ωραία αίσθηση του retrofuture την οποία μάλλον θα αναλύσω σε άλλο post. Για αυτόν τον λόγο μπορεί να δοκιμάσω να παίξω κάποιους τίτλους από τη λίστα και ας μην πολυχωνεύω το είδος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια η λεξη retrofuture και το περιγραφει ακριβως οπως ειναι :) Εκεινη η εποχη με εβαλε να κατσω να σκεφτω πολλα what-ifs και εναλλακτικες ιστοριες για την πορεια της τεχνολογιας :) Το ειδος ομως δεν πεθανε τελειως, και αλλωστε εχει εξελιχτει με εντυπωσιακα αποτελεσματα. Το τελευταιο παραδειγμα ειναι το Μυστ IV!!

Κατα τη γνωμη μου, αυτο που κυριως προσπαθει ο ανθρωπος στην καθε τεχνη (υπαρχουν φυσικα σχολες τεχνης που ακολουθουν αλλο δρομο), ειναι να αποδωσει οσο γινεται πιο ρεαλιστικα την πραγματικοτητα. Για τα παιχνιδια αυτο ειχε μαλλον δυο δρομους: τα ρεαλιστικα να μοιαζουν με πραγματικοτητα/ταινιες/φωτογραφιες, και τα χιουμοριστικα να μοιαζουν με καρτουν/κινουμενα/σκιτσα οπως τα βλεπουμε απο τα κομικς μεχρι το σινεμα

Ηδη απο νωρις θεωρουταν τεχνολογικο θαυμα να βλεπω πχ σε ενα παιχνιδι 256 χρωματων μια υποψια ψηφιοποιημενου ηχου απο εναν ηθοποιο, η μια φωτογραφια σκαναρισμενη, η ενα μικρο κινηματογραφημενο looping animation ενος προσωπου που μιλαει. Οταν λοιπον εγιναν πραγματικοτητα τα CD με τον... απιστευτο για τοτε αποθηκευτικο χωρο (ο πρωτος μου σκληρος ηταν 120 ΜΒ), αφου υπηρχαν ηδη τεχνολογιες scanning και μεταφορας ταινιας στον υπολογιστη που θα μπορουσαν να χωρεσουν στα δισκακια, μαλλον θα ειπαν κατι σαν 'Επιτελους, ηρθε η ωρα!!! Φτασαμε τα παιχνιδια στο απογειο του ρεαλισμου'. Φανταζομαι οτι εκεινη την εποχη δεν ειχαμε καμια απορια για το πως θα ειναι το μελλον, γιατι μαλλον νομιζαμε οτι το φτασαμε.

Θεωρω τις χρονιες 95-96 μεταβατικες και πολυ ενδιαφερουσες, αλλα λογω πειραματισμου, οδηγηθηκαμε σε καποιες κιτς καταστασεις. Για μενα οι 3 αποπειρες της Σιερρα (phant 1-2, beast within) ηταν κιτσαρια και οχι τοσο playable, οπως και καποιες αλλες παραγωγες. Βεβαια αυτο δεν ισχυει σε καποιες παραγωγες που κρατησαν ενα μετρο, οπως Myst, Rama και Rebel Assault 2)

Το θεμα ηταν οτι αφου σε παιχνιδια φαντασιας χρησιμοποιουσαν ουτως η αλλως CGI για τα οντα και τα σκηνικα, γιατι να χρησιμοποιουν καν ηθοποιους;

Ετσι περασαμε αυτο το φραγμα (γιατι τελειοτητα δεν ειναι κατασταση, αλλα προορισμος.. πςςς τι ειπα παλι :) ). Αντι να 'κλεβουν' την πραγματικοτητα, ξαναρχισαν να την αναπαραγουν με 3D και να εχουμε αποτελεσματα οπως το Doom 3. Η διαδρομη μας ειναι σαφης και σκοπος ειναι τα 3D να μοιαζουν με την πραγματικοτητα αλλα, αντιθετα με τα FMV, να ΜΗΝ ειναι.

Θεωρω πιθανο οτι αυτη η 'στροφη' που καναμε απο FMW στα 3δ πιθανοτατα να επαναληφθει και τωρα. Οπως τοτε ειχαμε επενδυσει στην 'κινηματογραφικη ποιοτητα' και ξαφνικα την παρατησαμε για χαρη του 3δ, ετσι και στο μελλον, πιθανοτατα να παρουσιαστει κατι εντελως καινουργιο και να μας κανει να ξεχασουμε ο,τι θαυμαζαμε ως τωρα

Για μενα, ενω οι εποχες EGA και VGA ειναι σαφως η χρυση εποχη της δημιουργικοτητας και της ποιοτητας, αλλα αντιθετα, η εποχη των FMV ειναι ο,τι και η δεκαετια του 80 με τις βιντεοκασσετες και τις ντισκο: πιο πολυ ενθουσιασμος για κατι νεο, που αρχισαμε να το χρησιμοποιουμε κατα κορον, παρα απαυγμασμα τεχνης... λιγο αντιαισθητικο, αλλα παντα ενδιαφερον και νοσταλγικο και προϊδεασμός για κάτι καλύτερο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να συμπληρωσω την λιστα: το 1996 ισως για μενα το καλύτερο FMV game και ενα απο τα πιο δυσκολα adventures ever... The Ripper με τον ΘΕΟ Christopher Walken απο την Take-Two Interactive...
 
Συμφωνα με το χρονοδιαγραμμα του Σταρ Τρεκ, ηδη εχουν παρελθει οι Ευγονικοι πολεμοι, στειλαμε sleeper ships, εκτοξευσαμε το Voyager VI, χτισαμε την Millenium Gate

Συμφωνα με το Dune, το 2000 ηταν η εναρξη της 'Διαστημικης Εποχης'. Στην πραγματικοτητα το τελευταιο αξιοσημειωτο διστημικο γεγονος ηταν το '97

Συμφωνα με το προσφατο Demolition Man, ηδη χρησιμοποιουμε κρυο-φυλακες

Μενει να δουμε αν το 2015 θα ειναι οπως στο Back to the Future :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αληθεια, γιατι δεν ανεφερε κανενας τα Wing Commander 3-5? Ηταν η ιδανικη περιπτωση: 100% gameplay (οχι 'βρες εσυ τη συνεχεια που εχουμε φτιαξει') και συναμα εκτενη cutscenes κινηματογραφικης ποιοτητας που προωθουν το σεναριο

Btw πλαι σε αυτα θα μπορουσε να μπει και το υπεροχο Starfleet Academy
 
Εμενα παλι ηταν απο τα αγαπημενα μου ειδη adventure. Το τελευταιο που ειχα αγορασει ηταν το Black Dahlia με τους Dennis Hopper and Teri Garr.
 
Ρε Kambia,μην τα λες έτσι αυτά και θα πάθω τίποτα...!!!

Το Black Dahlia σε αυθεντική έκδοση ΠΡΕΠΕΙ να το βρω !!!
 
manos426f παντως το εχω "Αυθεντικοτατο"
picture.php
 
Εχμ,μήπως το βαρέθηκες ή το πουλάς τέλοσπάντων...;; :D
 
Οταν μπεις στο μσν ελα να σου πω δυο λογακια (οχι, δε θα σου ζητησω να μου το χαρισεις :Ρ)
 
πω πω CDs!!! Τα πιο πολλά πού έχω δει σε παιχνίδι ηταν 5! στο Baldur's Gate και το Final Fantasy 8!!!

Εμ για αυτό σταματήσανε τα FMV...γιατί είναι ακριβές παραγωγές. ΆΝτε τώρα να πληρώνεις αληθινούς ηθοποιούς΄...

Εξαιρετικό thread αν και από την λίστα λείπουν κάποια ελάχιστα..εκτός απο τα wing commander Που αναφέρει ο φίλος Rakeesh..υπάρχουν και τα Privateer (μιλάμε για τρομερό cast..Ian Mckellen, Clive Owen), και φυσικά τα ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΑ και πρόσφατα ΣΥΝΟΜΟΣΙΕΣ 1 και 2 καθως και το Fate by numbers
 
medthom είπε:
Να συμπληρωσω την λιστα: το 1996 ισως για μενα το καλύτερο FMV game και ενα απο τα πιο δυσκολα adventures ever... The Ripper με τον ΘΕΟ Christopher Walken απο την Take-Two Interactive...
Σωστότατος ο medthom,πάνω που έλεγα πώς κανείς δεν ανέφερε το Ripper...!

(αυτό το thread τελικά ανοίχτηκε για να μου ξύσει παλιές πληγές,μου φαίνεται.Το είχα το Ripper και το πούλησαααα...!!! :cry: :cry: )

Πάντως κατά την FMV περίοδο των videogames είδαμε ομολογουμένως παιχνίδια-αστέρια,πολλά από τα οποία ήδη αναφέρθηκαν -->Black Dahlia,Ripper,Pandora Directive,Phantasmagoria και βέβαια το υπέρτατο όλων,Gabriel Knight 2 The beast within
 
Να συμπληρώσω και το Temujin (στα χναρια του Genghis Khan). Το θυμάται κανείς?
 
Eγώ το θυμάμαι ασφαλώς σαν τίτλο,αλλά δεν το είχα δει ποτέ είναι η αλήθεια....
 
Πίσω
Μπλουζα