Frankenstein (1994)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
13.888
Αντιδράσεις
15.019
Για μένα η καλύτερη μεταφορά φρανκεσταιν στην μεγάλη οθόνη:

http://www.imdb.com/title/tt0109836/

Μεγαλοπρεπής η ερμηνεία του Κενεθ Μπράνα στο ρόλο του γιατρού-εξευρενητή Βικτωρ Φρανκεσταιν και εξίσου υπέροχη και η ερμηνεία του Ντε Νιρο στο ρόλο του πλάσματος ( Ντε Νιρο είναι αυτός, πως να μην γραψει ιστορία και με αυτή την ερμηνεία)!! όσο για την Ελενα Μπονεμ Καρτερ άκρως πειστική στο ρόλο της Ελίζαμπεθ!

Η ταινία έχει ζωή, έχει κίνηση και βικτωριανό τρόμο σε σωστές δόσεις ενώ είναι πολύ πιστή και η μεταφορά του βιβλίου της Μαιρη Σελλευ! Ο ρομαντισμός διαδεχεται τον τρόμο και εναλλάξ και αυτό ίσως είναι το μεγάλο μυστικό της μαγειας αυτης της ταινίας! Δεν θυμάμαι πόσες φορές την έχω δει και κάθε φορά κατι καινουριο ανακαλύπτο!! :eek:

Ας μην ξεχνάμε και τον ρετρό Φρανκεσταιν του 1931

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω διαβασει το βιβλιο, οποτε δεν ξερω ποσο πιστο ειναι. Το βιβλιο απο οσο ξερω, δεν εξηγει την προελευση του τερατος οποτε καθε εκδοχη παιρνει ελευθεριες. Νομιζω η ιδεα μας οτι το τερας αποτελειται απο πτωματα και οτι ζωντανεψε απο κεραυνο ειναι προιον καποια ταινιας.

Παντως η συγκεκριμενη ταινια ειναι σοβαρη ψευδοεπιστημονικη προσεγγιση με steampunk
 
Το βιβλιο το εχω και ειναι απο τα καλυτερα! Οντως ειναι πολυ καλη μεταφορα!
 
[edit]This video is no longer available because the uploader has closed their YouTube account.


Sorry about that.[/edit]


η ταινια για την οποια μιλάμε!! το μουσικό θεμα της!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ εντυπωσιακή ταινία με φοβερή, υποβλητική μουσική (τη θυμήθηκα τώρα και ανατρίχιασα...). Την είδα πρώτη φορά στο Σινέ Παρί (θερινό) στην Πλάκα.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Κένεθ Μπράνα καθώς ξυπνάει από τον λήθαργο (αφού έφυγε το δημιούργημά του) και αντικρύζει την Elisabeth...
 
Οντως προκειται για πολυ καλη ταινια και δικαια θεωρηται η καλυτερη μεταφορα στο βιβλιο της Μαιρης Σελλευ.Ομως την ιδια χρονια βγηκε και το Dracula του Κοπολα και οι συγκρισεις ειναι αναποφεκτες.
 
Όχι ακριβώς πιστή μεταφορά του βιβλίου, αλλά πιο πιστή από άλλες, παλιότερες ταινίες. Προσωπικά δεν θεωρώ κακό μια ταινία να μην είναι πιστή στην αρχική της πηγή, οπότε το αποτέλεσμα για μένα είναι αρκετά καλό . To Dracula του Coppola βγήκε 2-3 χρόνια νωρίτερα νομίζω, και φαίνεται ότι επηρέασε τον Branagh, τουλάχιστον αισθητικά. Αλλά κάπου η ταινία τραβάει περισσότερο από όσο θα έπρεπε και μερικές φορές πέφτει στην παγίδα του μελοδραματισμού. Η μεγαλομανία του Branagh και η επιθυμία του να ξεπεράσει το Dracula την αποδυναμώνει λίγο. Μου άρεσε πολύ ο De Niro στον ρόλο του τέρατος και η Carter. Μου έχει μείνει τουλάχιστον μία εξαιρετική σκηνή της ταινίας, που ο Frankenstein προσπαθεί να βοηθήσει το γυμνό τέρας να σηκωθεί στα πόδια του, λίγες στιγμές μετά τη "γέννησή" του, με ένα εκπληκτικό, καταιγιστικό μοντάζ.
 
Συμφωνώ με τον Ίγκι. Όχι απόλυτα πιστή μεταφορά του βιβλίου (όντως το βιβλίο αφήνει λίγο στο φλου το θέμα του πώς αναστήθηκε το τέρας και κλείνει περισσότερο προς τη μαγεία. Τα πηνία και οι κεραυνοί είναι προσθήκες της ταινίας του Γουέιλ που πλέον έχουν ταυτιστεί με την ιστορία του Φρανκενστάιν). Πολύ καλός ο ντε Νίρο σαν τέρας, καλή η Μποναμ Κάρτερ, ευχάριστη έκπληξη η παρουσία του Μοντι Πάιθον Τζον Κλιζ (που τελικά όμως δεν προσθέτει κάτι στην ταινία). Η ταινία μου αρέσει αρκετά, θα την ξανάβλεπα άνετα, όμως ούτε με τις τρεις πρώτες της Γιουνιβέρσαλ μπορεί να συγκριθεί σαν ατμόσφαιρα, ούτε με την σειρά του Τέρενς Φίσερ και της Χάμερ (τις 2 πρώτες τουλάχιστον) ούτε με τον Δράκουλα του Κόπολα (που είναι του 1992 οπότε προηγείται κατά 2 χρόνια από την ταινία του Μπράνα).

(επίλογος)

Καλή παραγωγή, καλός σκηνοθέτης, καλοί ηθοποιοί, καλό υλικό, καλούτσικη ταινία (αλλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερη ;) )
 
Οντως γυριστηκε δυο χρονια μετα το Δρακουλα του Κοπολα.Αλλα και παλι θυμαμαι πως τοτε εμεινε πολυς κοσμος με την ιδεα οτι δεν εφτασε την ταινια του Κοπολα.Ειναι πολυ μελλοδραματικη σε πολλα σημεια(θυμαμαι την Καρτερ πετσοκομμενη να ''σκοτωνει'' τον εαυτο της) και το τραβαει σε διαρκεια παρα πολυ.Παροτι εχει ενα grand finale το ειδα οταν βγηκε στο βιντεο αλλα απο τοτε δεν επιθυμω να την ξαναδω.Πολυ καλη αλλα μεχρι εκει.
 
Πολύ καλή ταινία πράγματι, ειδικά λόγω της ερμηνείας του φοβερού De Niro. Καλή για την εποχή της βέβαια, γιατί κατά τα άλλα είναι πολύ light για τους οπαδούς των ταινιών τρόμου, όπως γινόταν κλασικά στα 90's, και αν έπρεπε να επιλέξω εννοείται ότι κι εγώ θα προτιμούσα τις ταινίες της Universal.
 
perlastar είπε:
Πολύ καλή ταινία πράγματι, ειδικά λόγω της ερμηνείας του φοβερού De Niro. Καλή για την εποχή της βέβαια, γιατί κατά τα άλλα είναι πολύ light για τους οπαδούς των ταινιών τρόμου, όπως γινόταν κλασικά στα 90's, και αν έπρεπε να επιλέξω εννοείται ότι κι εγώ θα προτιμούσα τις ταινίες της Universal.
light θρίλερ, ότι πρεπει για μένα ;)
 
Πίσω
Μπλουζα