Friday the 13th (1980)

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
480
Friday the 13th

KILLβ¦Killβ¦killβ¦herβ¦

Momβ¦momβ¦.

Jasonwithmachete.jpg
Προβολή συνημμένου 129924




Αν το όνομα Jason Voorhees δεν σας λέει τίποτα, αν η κιτρινισμένη μάσκα του hockey δε σας φέρνει ρίγη συγκίνησης και τρόμου (ίσως και δέους) κι αν ο τίτλος Παρασκευή και 13 δε σας θυμίζει την απόλυτα τρομακτική σειρά ταινιών των 80's, τότε προφανώς δεν υπήρξατε ποτέ fan των ταινιών τρόμου (κι όχι μόνο) της δεκαετίας αυτής.

Επειδή όμως υποψιάζομαι πως «κάτι σας λένε» τα παραπάνω, για να ξεκινήσουμε να τα δούμε λίγο αναλυτικότερα...

Οι ταινίες βFriday the 13thβ πήραν τον τίτλο τους από τη δεισιδαιμονία που επικρατεί σε ορισμένες χώρες (π.χ. Βρετανία) όπου θέλει τη μέρα αυτή ως «γρουσούζικη», όπως στην Ελλάδα τέτοια μέρα θεωρούμε την Τρίτη και 13.

Το πρώτο μέρος των ταινιών γυρίστηκε το 1980 στην Αμερική από το σκηνοθέτη Sean S. Cunningham. Αν και δεν έλαβε θετικές κριτικές (όπως και καμία από τις συνέχειες) από τους κριτικούς κινηματογράφου, οι ταινίες είχαν τεράστια εισπρακτική επιτυχία (ως συνήθως).

Το σενάριο λοιπόν της πρώτης ταινίας, θέλει τη μητέρα ενός μικρού αγοριού (Jason Voorhees) το οποίο πνίγηκε στην κατασκήνωση βCrystal Lakeβ, να παίρνει εκδίκηση από τους κατασκηνωτές τους οποίους θεώρησε υπεύθυνους για τον πνιγμό του. Η μητέρα του παιδιού αν και αρχικά εμφανίζεται να βοηθά τους κατασκηνωτές στη διαφυγή τους, δολοφονεί με ιδιαίτερα βίαιο τρόπο καθένα από αυτούς μέχρι να βρει και η ίδια στο τέλος έναν επίσης βίαιο θάνατο από αποκεφαλισμό.

Με το τέλος του πρώτου μέρους, τελειώνει και η δράση της μητέρας και αρχίζει το παραφυσικό μέρος των ταινιών όπου ο νεκρός Jason ανασταίνεται για να εκδικηθεί το δικό του θάνατο αλλά και της μητέρας του. Ο αναστημένος αυτός (άνδρας πλέον) όμως, ως απέθαντος διαθέτει παραφυσικές σωματικές δυνάμεις και ισχυρό δολοφονικό ένστικτο τα οποία τον καθοδηγούν στο να δολοφονεί με τους πιο σκληρούς τρόπους τα θύματά του μην εξαιρώντας κανέναν από αυτούς που αποφασίζουν να κατασκηνώσουν στην βCrystal Lakeβ.

Η περίφημη μάσκα του Jason εμφανίζεται στο τρίτο μέρος όπου την αρπάζει από έναν κατασκηνωτή ο οποίος έχει ως hobby τη συλλογή περίεργων προσωπείων.




Στις επόμενες συνέχειες, η κατάρα της κατασκήνωσης συνεχίζεται κι ο Jason δολοφονεί με εντυπωσιακά πρωτότυπους και βίαιους τρόπους τα θύματα, ενώ ο ίδιος μένει ανεπηρέαστος από φυσικά τραύματα, προκαλώντας ακόμη μεγαλύτερο τρόμο και αγωνία καθώς το κυνήγι με τα υποψήφια θύματά του εξελίσσεται συνήθως υπό βροχή μέσα σε δάσος και υπό το φως του φεγγαριού.

Το πλέον γνωστό του όπλο, είναι μια ματσέτα με την οποία συνήθως ξεκοιλιάζει τα θύματά του (οι ταινίες είναι ίσως ο ορισμός του splatter) καθώς βάφει με αίμα τη λεπίδα του κι αφήνοντάς τους άτυχους σφαγμένους με έκφραση τρόμου στα πρόσωπά τους.




Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και στην πολύ ατμοσφαιρική μουσική των ταινιών. Οι ιδιαίτερα δυνατές φρικιαστικές σκηνές και ο τρόμος που δημιουργούν, οφείλονται ιδιαίτερα στη μουσική υπόκρουση του συνθέτη Harry Manfredini.

Ένα μέρος από την πολύ καλή μουσική υπόκρουση θα ακούσετε εδώ.





Επιμέλεια κειμένου:

Alucard

Πηγές:

Friday the 13th movies

http://en.wikipedia.org/wiki/Friday_the_13th_(movie)

http://www.imdb.com/title/tt0080761/

You see, Jason was my son, and today is his birthday...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dracula με έβαλες στο tripάκι να δω τις ταινίες, μιας και μου είχαν ξεφύγει εκείνη την εποχή.

Μόνο το παιχνίδι είχα λιώσει :)
 
Δεν εχω δει καμια ταινια απο τις "Παρασκευη και 13", και ουτε προκειται να δω, αλλα η πασιγνωστη μασκα με φοβιζει τρομερα :nervous: Δεν αξιζει να καθισω να παρακολουθησω μια ταινια αν ξερω οτι θα εχω συνεχως κλειστα τα ματια μου. Και μονο στην θεα της μασκας, θελω να κρυφτω :precry:

Απορω βρε alucard, καλε μου ανθρωπε, πως εσυ, ενας τοσο ηρεμος, γλυκος και ευγενικος ανθρωπος, εισαι φανατικος των splatter...Μηπως να σε φοβομαστε ? ;)
 
Εύγε (πάλι) Alucard ! :bow:

Να διορθώσω ένα ασήμαντο λαθάκι σου μόνο : Προφανώς αναφερόμενος στο αγαπημένο όπλο του Jason,

ήθελες να πεις "ματσέτα" (machete), καθώς η "μανσέτα" είναι ένα παλαιομοδίτικο τμήμα ανδρικής αμφίεσης.

Μιας και είσαι θαυμάσιος αρθρογράφος, θα σου πρότεινα να κάνεις ένα αφιέρωμα γενικά στα "θρίλλερ κατασκηνώσεων",

που τόσο διαδεδομένα ήταν εκείνη την εποχή.

Με τόσες ταινίες με "μανιακούς που δολοφονούν αγρίως νεαρούς σε κατασκηνώσεις", μου φαίνεται αδιανόητο

ότι ο μέσος αμερικάνος συνέχιζε να στέλνει τα παιδιά του σε καλοκαιρινές κατασκηνώσειες. :D

Μπορείς να αναφέρεις πάμπολα έργα, όπως τα SLEEPAWAY CAMP, MADMAN, CHEERLEADER CAMP,

DONT GO IN THE WOODS, THE BURNING και πολλά άλλα.

Προσωπικά στο μεγάλο δίλλημα "Φρέντυ ή Τζέησον", εγώ δήώνα πάντα φανατικός του Τζέησον.

Ίσως αυτή η λακωνικότητα που τον διέκρινε, τον έκανε πολύ συμπαθή !

Τα "Παρασκευή και 13" μου κόλλησαν το "μικρόβιο" με τις σλασεριές, και σύντομα άρχισα να τις βρίσκω

ελαφρώς "κυριλέ" αναζητώντας παρόμοια έργα, αλλά χαμηλότερου προυπολογισμού (b-movies).

Αν πάντως το F13 σας τρόμαξε, έτσι και δείτε την τελευταία σκληνή του SLEPAWAY CAMP,

ετοιμάστε τα Pampers !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εύγε νέε μου !!! :D

Εξαιρετικό αφιέρωμα !

Παρομοίως,έχω όλα τα Friday 13th και το Jason vs Freddy ασφαλώς !

Αγαπημένες ταινίες,και για μένα ήταν το entry μου σε σλασεριές (copyright:exetlaios) και,αν και είδα πολλές ακόμα,πάντα θα έβαζα κι ένα Friday 13th να ξαναδώ που και που...

Η μάσκα του Jason όλα τα λεφτά και προσωπικά διαφωνώ πολύ με το unmasking που διάλεξαν να κάνουν κάποιοι σκηνοθέτες σε μια-δυο ταινίες..Μέγα λάθος !

Τα #9 και #10 δεν μου άρεσαν όμως,το πρώτο ξέφυγε απά το νόημα της σειράς κάπως και το δεύτερο ήταν άστοχο,άκαιρο και ολίγον γελοίο...

Πάντα αναμένω ένα #11 και το remake του #1 πολύ φοβάμαι ότι θα αποδειχτεί κατώτερο των προσδοκιών μας...

Είδωμεν...!

(Πάντως το Freddy vs Jason 2 ήταν στα σχέδια κάποια στιγμή,αλλά μάλλον ματαιώθηκε για πάντα... :angry: )
 
exetlaios είπε:
Να διορθώσω ένα ασήμαντο λαθάκι σου μόνο : Προφανώς αναφερόμενος στο αγαπημένο όπλο του Jason, ήθελες να πεις "ματσέτα" (machete), καθώς η "μανσέτα" είναι ένα παλαιομοδίτικο τμήμα ανδρικής αμφίεσης.
Fixed :D Ευχαριστώ exetlaios.

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τα καλά σας λόγια :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Μολις διαπίστωσα πώς βγαίνει το Alucard :eek: :eek:
Μένω άβδανος!!! Εεεεεεε!! Άναυδος ήθελα να πω!!! :eek:

Δυστυχώς δε με συγκίνησε ποτέ αυτή η σειρά των ταινιών όπως και το Nightmare on Elm street...

Πολύ ωραία παρουσίαση πάντως! :thumbup:
 
Άραγε θα παίξει ποτέ, κάνα τρελό σενάριο "Freddy Krueger vs Jason Vorhees vs Michael Myers" ?

Να χάνει η μάνα το παιδί ...
 
exetlaios είπε:
Άραγε θα παίξει ποτέ, κάνα τρελό σενάριο "Freddy Krueger vs Jason Vorhees vs Michael Myers" ?
Κωνσταντίνε,αν σου πω ότι αυτό το σενάριο έπαιζε για το Freddy vs Jason 2 ;;;;;

Να εμφανιστεί ο Myers δηλαδή !!!

Εναλλλακτικά,"έπαιζε" και ο Ash από το Evil Dead σαν η εμφάνιση-έκπληξη..!!
 
exetlaios είπε:
καθώς η "μανσέτα" είναι ένα παλαιομοδίτικο τμήμα ανδρικής αμφίεσης.
Όχι δα, έχω κάμποσα πουκάμισα με διπλή μανσέτα για τη δουλειά...

Ένα review για το παιχνίδι, κανείς; :) Μάπα το καρπούζι ελαφρώς, αλλά όταν ήμουν 10 μου φαινόταν πολύ ατμοσφαιρικό, και η κραυγή στο φόρτωμα σου πάγωνε το αίμα!
 
Gryzor είπε:
Ένα review για το παιχνίδι, κανείς; :) Μάπα το καρπούζι ελαφρώς, αλλά όταν ήμουν 10 μου φαινόταν πολύ ατμοσφαιρικό, και η κραυγή στο φόρτωμα σου πάγωνε το αίμα!
Ε, τοτε αυτο ειναι στα σιγουρα ενα παιχνιδι που δεν προκειται να παιξω ποτε!! :eek:
 
Χωρις μασκα ειναι πιο ομορφος.

jason_pt2clr.jpg
jason_pt2clr.jpg

Που ειναι ο Εχετλαιος να μου βρει απο ποιο sequel ειναι. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να πω 4 ή 5 ;

Δύσκολα μου έβαλες πάντως ...
 
Ελα και νομιζα οτι θα ηταν ευκολουλι αυτο για 'σενα. :xm:

Εγω μεχρι και πριν μερικα χρονια θα το θυμομουν σιγουρα,αλλα τωρα παει καιρος που εχω να φρεσκαρω τις ταινιες.

Θα σου δωσω ενα hint ,ισως βοηθησει.

Check properties τις φωτο. :D
 
Αν είναι από το #2, τότε είναι "publicity shot".

Που σημαίνει ότι δεν εμφανίζεται πουθενά στην ταινία.

Το #2 το έχω δει περισσότερες φορές απ'όλα,

και δε μου λέει κάτι η φωτό !

Βέβαια όμως, πάνε και κάμποσα χρόνια από την τελευταία φορά.
 
Μαμα μου!!! :nervous:

Τι ειναι αυτα που ποσταρεις Aardvark...ειδα την φωτογραφια πρωι-πρωι και φοβηθηκα :animeek:

Μαλλον δεν πρεπει να διαβαζω το συγκεκριμενο thread γιατι βλαπτει σοβαρα την υγεια μου :wait2:
 
Πίσω
Μπλουζα