Fright night (1985)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.876
Kλασικο θριλερ με βρικολακες σεναριο και σκηνοθεσια του Tom holland σεναριογραφου και σκηνοθετη επισης των ταινιων child's play,psycho II και αλλων πολλων.Η ιστορια επικεντρωνεται στον charley brewster εναν εφηβο και φανατικο των ταινιων τρομου με βρικολακες.Μια μερα ενας καινουριος γειτονας εμφανιζεται και αγοραζει το σπιτι που βρισκεται διπλα στο σπιτι του charley.Ενα βραδυ καθως καθεται στο δωματιο του με την κοπελα του amy peterson o charley βλεπει απο το παραθυρο δυο αντρες να κουβαλανε καποιο αντικειμενο και με μια πιο προσεκτικη ματια παρατηρη οτι αυτο που κουβαλανε ειναι ενα φερετρο.Την επομενη μερα ειναι εξω απο το σπιτι μεχρι την στιγμη που εμφανιζεται μια κοπελα και ψαχνει το σπιτι που αγοραστηκε προσφατα και ο charley της δηχνει ποιο ειναι το σπιτι.Αργα την νυχτα ακουγεται ενα ουρλιαχτο απο το σπιτι και την επομενη μερα ο charley πριν φυγει ακουει στην τηλεοραση για διαφορους παραξενους φονους στην περιοχη τους και εκεινη την νυχτα παρακολουθοντας βλεπει τον καινουριο γειτονα να δαγκωνει τον λαιμο μιας κοπελας αλλα δεν προλαβαινει να κρυφτει καλα και τον βλεπει και αυτος.Την επομενη μερα προσπαθει να πει στην μητερα του αυτα που ειδε αλλα αυτη δεν τον πιστευει και λεει οτι ειναι της φαντασιας του επηρασμενος απο της ταινιες που βλεπει.Ξερωντας ο charley οτι ο βρικολακας δεν μπορει να μπει στο σπιτι του αν δεν τον καλεση καποιος παραμενει ησυχος μεχρι την μερα που η μητερα του τον καλει σπιτι τους και φωναζει τον charley να γνωρισει τον καινουριο γειτονα.Απο εκεινη την στιγμη αρχιζει ο πραγματικος εφιαλτης για τον charley.Πολυ καλη ταινια που την απολαυσα οταν την πρωτοειδα και την απολαμβανω ωσες φορεσ και να την δω.Εχει κυκλοφορησει και remake που μπορω να πω οτι σε σχεση με αλλα remakes κλασικων ταινιων που σε γεννικες γραμμες δεν αξιζουν πολλα αυτο μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια ταινια

και την επαιξε πριν λιγους μηνες η τηλεοραση
 
πολυ καλη για τα χρονια που γυριστηκε και για το θεμα που ειχε...υπαρχει και νουμερο 2
 
Oντωσ υπαρχει και νουμερο 2 αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειχε την επυτυχια του 1 και η ανταποκριση απο το κοινο ηταν πολυ μικρη οπωσ και οι κριτικοι που γενικα το ψιλοεθαψαν.εγω παντωσ δεν το βρηκα και τοσο κακο.
 
metalcandyman είπε:
Oντωσ υπαρχει και νουμερο 2 αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειχε την επυτυχια του 1 και η ανταποκριση απο το κοινο ηταν πολυ μικρη οπωσ και οι κριτικοι που γενικα το ψιλοεθαψαν.εγω παντωσ δεν το βρηκα και τοσο κακο.
το νουμερο 2 εννοεις?
 
Ναι για το νουμερο 2 λεω.Το νουμερο 1 ειχε τριπλασια επυτυχια σε σχεση με το 2.
 
georgeikos είπε:
οκ και μενα μου αρεσε το 2...δεν ηταν και τοοοσο πατατα πια!
Ετσι ακριβως.Αυτοι οι κριτικοι την εχουν δει θεοι και με μια κριτικη τους μπορει να θαψουν μια αξιολογη ταινια.Ετσι και με το fright night 2 που το εθαψαν οπως ειπα και αδικως για μενα.
 
metalcandyman είπε:
Ετσι ακριβως.Αυτοι οι κριτικοι την εχουν δει θεοι και με μια κριτικη τους μπορει να θαψουν μια αξιολογη ταινια.Ετσι και με το fright night 2 που το εθαψαν οπως ειπα και αδικως για μενα.
αν θελεις την γνωμη μου επ αυτου μην διαβαζεις ποτε κριτικες...ο κοσμος τι λεει ειναι το θεμα...τα υπολοιπα γινονται για να...γινονται.μην το ψαχνεις
 
Ωραία ταινία. Οι βρυκόλακες είναι δύσκολο θέμα και μπορεί πολύ εύκολα, να καταλήξει σε πατάτα. Πόσο μάλλον στα 80ς, που το είδος ήταν γενικά σε παρακμή! Αλλά εδώ, υπήρξε πετυχημένος συνδυασμός σύγχρονης εποχής και βαμπιρικού μύθου. Επίσης, πολύ καλό είναι και το μουσικό θέμα της ταινίας...
 
Sorry το fright night 2 δεν βλεπόταν. Το πρώτο μου άρεσε γιατί είχε πολύ χιούμορ και βέβαια για τον Chris Sarandon στην τελευταία του -όπως αποδείχτηκε- καλή εμφάνιση.
 
αλλη μια ταινια που γινεται remake

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν φαίνεται άσχημη. Βέβαια, δεν έχει το ύφος της αρχικής ταινίας (πως θα μπορούσε άλλωστε). Ελπίζω πάντως να διατηρήσει την ισορροπία ατμόσφαιρας και δράσης. Πότε παίζετε εδώ;;

Τώρα, για τις αρχικές ταινίες. Έχω δει και τις δύο, αλλά στο νου έχει μείνει πρακτικά η 1η. Ίσως φταίει και το παιχνίδι Fright Night, που παίζαμε τότε στην A500.
 
πολυ καλή ταινία όντως την είχα δει πρώτη φορά στην κρατική τηλεόραση αργά το 87 η 88 νομίζω πηγαινα δημοτικό (δεν άντεξα να την δω όλη) την επόμενη μέρα είχα γεμίσει το σπίτι σκόρδα!!!έκτοτε την έχω δεί ακόμα 3-4 φορές απο τις αγαπημένες μου!και μην ξεχνάμε ότι στον ρόλο του βρίκολακα είναι ο ελληνοαμερικάνος chris sarandon(σαραντονίδης) πρωην σύζυγος της suzan sarandon!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μενα μου άρεσε η ταινία, από τις καλύτερες του είδους. Μια ταινία με βρυκολακες με εφηβική-νεανική άποψη. Η κοπέλα του πρωταγωνιστή στην ταινία Amy, δεν είναι άλλη από την chicken-legs Marcy απο το "Παντρεμένοι με παιδία".
 
Πολύ καλή ταινία με ωραίο video-game στην Amiga :) Δείτε και το πολύ καλό αντίστοιχο review για το παιχνίδι από τον telonio εδώ.

Την ταινία την αγόρασα αυθεντική τιμής ένεκεν πριν μερικά χρόνια. Φίλος θυμάμαι έλεγε πως ο πρωταγωνιστής βρικόλακας μοιάζει γενικά με ποδοσφαιριστή της Αργεντινής :)

---EDIT---

sorry αλλά αν και από το 2ο μέρος δε θα μπορούσα να μην το αναρτήσω :)

[video=youtube;_c-w3G4qBEc]http://www.youtube.com/watch?v=_c-w3G4qBEc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι εμενα το fright night ειναι απο τα αγαπημενα μου γιατι ειναι ενα ιδιαιτερα γεματο και καλοστημενο εργο!

Το 2 σιγουρα μου φανηκε καπως κατωτερο απο το 1 αλλα ηταν πολυ ενδιαφερον διοτι η ιστορια εξελισσοταν και ηθελα πολυ να δω τι θα κανουν οι ηρωες σε αυτη τους την περιπετεια!!

Το remake δεν υπαρχει περιπτωση να το δω,φαινεται σκετη κοροιδια.

( ευτυχως πατωσε και στην Αμερικη !!! :tease: )
 
argy είπε:
Kαι εμενα το fright night ειναι απο τα αγαπημενα μου γιατι ειναι ενα ιδιαιτερα γεματο και καλοστημενο εργο!Το 2 σιγουρα μου φανηκε καπως κατωτερο απο το 1 αλλα ηταν πολυ ενδιαφερον διοτι η ιστορια εξελισσοταν και ηθελα πολυ να δω τι θα κανουν οι ηρωες σε αυτη τους την περιπετεια!!

Το remake δεν υπαρχει περιπτωση να το δω,φαινεται σκετη κοροιδια.

( ευτυχως πατωσε και στην Αμερικη !!! :tease: )
Φιλε argy και γω αν διαβασες παραπανω της ιδιας αποψης ειμαι αλλα θα σε ελεγα να δεις το remake γιατι ειναι πολυ καλητερο απο αλλα remake οπως halloween,friday the 13th,nightmares on elm street.
 
Εγω οταν διαβαζα το review σου φιλαρακι billy, αμεσως μου ηρθε στο μυαλο το Disturbia, ιδιο ακριβως, με εξαιρεση τους βρυκολακες.

Πρωταγωνιστει ο μικρος που παιζει και στο transformers και στο τελευταιο intiana jones, Sea lebeuf..

Συστηνεται ανεπιφυλακτα..
 
Πίσω
Μπλουζα