Galaxy Force - Έχω στην κατοχή μου ένα σπάνιο παιχνίδι;

Lord Vek

Retro Member
Joined
11 Φεβ 2008
Μηνύματα
505
Αντιδράσεις
534
Μου ήλθε λοιπόν μια επιθυμία να παίξω κάποιο από τα λιγοστά γνήσια κουτάτα παιχνίδια που έχω για την Amiga, το Galaxy Force της Activision.

IMG_20210621_165731_199.jpg

IMG_20210621_164842_144.jpg

Είχα κατεβάσει ένα TOSEC της Amiga το οποίο έχω οργανώσει κιόλας με φακέλους για το κάθε γράμμα. Ψάχνοντας λοιπόν μέσα εκεί για το ADF αρχείο του Galaxy Force για να το φορτώσω στον WINUAE, βρήκα μόνο το Galaxy Force 2, επίσης της Activision. Ψάχνω και στο Lemon Amiga. Τίποτε, είχε και εκεί μόνο το Galaxy Force 2. Ψάχνω στο WHDLoad. Και εκεί το ίδιο. Βρε αμαν! Δίνω ένα πιο γενικό ψάξιμο στο Google, τίποτε. Μαντέψτε, υπήρχε μόνο το Galaxy Force 2. Και έμεινα να αναρωτιέμαι. Τόσο δυσεύρετο είναι αυτό το παιχνίδι; Είναι ένα από τα Missing in Action παιχνίδια; Είναι κάτι το σπάνιο; Τι να συμβαίνει (ρητορική ερώτηση μάλλον); Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς;
 
Δεν θα έλεγα πως είναι και σπάνιο.

 
Αν διαβασεις στο wikipedia και στο mobygames, το Galaxy Force ειναι arcade game.

Οταν μεταφερθηκε σε υπολογιστες και κονσολες, το βελτιωσαν, επεκτειναν και ονομασαν Galaxy Force II. Αν δεις, εχει το ιδιο κουτι με το δικο σου.

Υπαρχει ενα γενικο μπερδεμα με την ονοματολογια, αλλα δεν εχεις κατι που δεν εχει γινει ηδη dump.
 
Μάλλον έχεις δίκιο freaktmp. Όμως έχω δει και εξώφυλλο κουτιού που πράγματι γράφει Galaxy Force II, αλλά κατά τα άλλα είναι η ίδια εικόνα και αυτό με είχε βάλει σε σκέψεις. Ευχαριστώ λοιπόν εσένα και τον telonio για τις απαντήσεις σας.
 
Σπάνιο ή μη, είναι ωραίο απόκτημα @Lord Vek.
Μακάρι να είχα κρατήσει και εγώ γνήσια παιχνίδια της Amiga που πέρασαν από τα χέρια μου.
Μου έχουν ξεμείνει λίγες γνήσιες κασέτες, ενδεικτικά αναφέρω τα Fairlight σε Spectrum, Beach Head, Kung Fu Master, Gyroscope σε C64.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα